Lenovo nakazuje prihodnost
Lenovo je svojo osrednjo letno konferenco v Pekingu zaokrožil s prikazom nekaj zanimivih konceptov, ki se utegnejo kmalu preleviti v končne izdelke. Prvi prototip je pametna ura s pomenljivim imenom Magic View.
Lenovo je svojo osrednjo letno konferenco v Pekingu zaokrožil s prikazom nekaj zanimivih konceptov, ki se utegnejo kmalu preleviti v končne izdelke. Prvi prototip je pametna ura s pomenljivim imenom Magic View.
Priljubljen dodatek za brskalnike AdBlock Plus je vnovič zabeležil zmago na sodišču, tokrat že drugič v petih tednih. Nemško sodišče je zdaj zavrnilo doslej največjo tožbo, ki so sta jo vložili medijska velikana RTL in ProSiebenSat.1. Družbi Eyeo, ki ponuja AdBlock Plus očitajo omejevanje konkurence in preprečevanje možnosti, da uporabniki informacije dobijo brezplačno.
Google je na tradicionalni letni konferenci za razvijalce razkril niz novosti, med katerimi novo različico operacijskega sistema z imenom Google M. Mimogrede, pomen črke M še ni javno razkrit. Operacijski sistem je takoj na voljo za razvijalce, če ti uporabljajo Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 ali Nexus Player. Za javnost bo Android M na voljo v tretjem četrtletju.
Lenovo je v Pekingu predstavil niz novosti, ki na področje prenosnikov in tablic prinašajo nove lastnosti in večjo zmogljivost. Med vsemi je morda najbolj zanimiv prenosnik Lenovo Z51, ki ima vgrajeno 3D video kamero s prostorskim tipalom Intel RealSense, ki omogoča razpoznavo kretenj z rokami . Služi lahko kot priložnosti 3D bralnik, kamera pa lahko izboljša tudi spletni video klepet, ki postane še bolj realističen, uporabniku pa omogoča tudi menjavo ozadja ali napredno deljenje vsebin.
Spretni raziskovalci so odkrili novo nenavadno napako v operacijskem sistemu iOS in predvsem programu za kratka sporočila Messages, ki hipoma sesuje in povzroči ponovni zagon Applovih telefonov. Dovolj je, da telefon prejme sporočilo SMS s točno določenim nizom znakov, ki vsebujejo kombinacijo angleških in arabskih črk, da sproži ponovni zagon.
Microsoft je v svojem blogu potrdil namero, da namerava digitalno pomočnico Cortana že v kratkem ponuditi tudi na mobilnih napravah z Androidom in iOS. Na ta korak je treba gledati predvsem iz vidika zagotavljanja enotne uporabniške izkušnje čez različne platforme in utrjevanja položaja Cortane med digitalnimi pomočnicami. Različica za Android bo na voljo junija, iOS pa bo podprt kasneje, a še letos.
Spletni brskalnik Firefox bo kmalu končno pristal tudi na platformi Apple iOS. Razvoj poteka sicer že od prejšnjega leta, vendar se je zavlekel zaradi nepopustljivosti družbe Apple glede tehničnih zahtev. Ta namreč zahteva, da so vsi brskalniki zasnovani na platformi WebKit in skriptnemu jedru Nitro JavaScript.
Na spletu so se močno namnožile informacije o prihajajočem operacijskem sistemu iOS 9, ki bi ga Apple utegnil predstaviti že junija na svoji razvojni konferenci WWDC. Za zdaj gre večinoma za ugibanja in informacije žvižgačev blizu Appla, toda v preteklosti so se številni namigi na koncu izkazali za točne.
Po pisanju Wall Street Journal so pri Amazonu ta teden potrdili, da bodo začeli plačevati davek v posameznih evropskih državah – doslej so davek "kanalizirali" v Luxemburg, kjer je občutno nižji kot v drugih državah. Ravno v teh dneh je Amazon pod drobnogledom evropskih sodišč ter inštitucij (skupaj z drugimi mednarodnimi podjetji) zaradi dosedanjega kreativnega izmikanja davkov. V pregledu so tudi dogovori Appla in Starbucksa, prvi se je za bolj ugodne davke dogovoril z Irsko, drugi z Nizozemsko.
Ameriški Senat je zavrnil USA Freedom Act, ki bi omejil pooblastila NSA pri dostopu, zbiranju in hranjenju prometnih podatkov telefonskih pogovorov. Predlog zakona, ki je v spodnjem domu parlamenta prejel 338 glasov podpore ob 88 glasovih nasprotovanja, je v Senatu padel s 57 glasovi proti in 42 za.
Po poročanju televizijske hiše CNBC naj bi se letos spomladi skoraj zgodil eden največjih prevzemov v zgodovini računalništva. Microsoft je menda zelo resno ciljal na nakup družbe Salesforce.com, največjega ponudnika poslovnih rešitev za upravljanje odnosov s strankami (CRM).
Google pripravlja nov operacijski sistem, ki bo namenjen internetnim stvarem, bolj znanim pod kratico IoT. Operacijski sistem z delovnim imenom Brillo izhaja iz precej bolj znanega Androida, le da bo okleščen, energijsko učinkovitejši, predvsem pa bo za delovanje potreboval manj sredstev, zlasti pomnilnika.
Vlada Velike Britanije je začela prodajati naslove IP, ki niso več v uporabi. Prvo skupino 150.000 naslovov je kupilo norveško podjetje Altibox za okoli 600.000 funtov. Skupaj naj bi prodali za okoli petnajst milijonov funtov naslovov - ti so v zadnjih časih vse vrednejši, saj jih v svetovnem merilu primanjkuje. Seveda se dogaja prehod na IPv6, a je ta razmeroma počasen, trgovanje z naslovi IPv4 pa postaja vse zanimivejše - v Evropi se izmenja tudi po dva milijona naslovov na mesec. Cena enega naslova naj bi bila okoli enajst dolarjev, seveda je v velikih poslih nekoliko nižja.
Ravno pred dnevi smo pisali o HPjevih težavah, zaradi katerih naj bi zaprli slovensko podružnico, sedaj pa so objavili, da bodo prodali kitajsko podružnico. Konkretno bodo prodali 51% delež v kitajskem oddelku, ki se ukvarja s strežniki. Še vedno bodo obdržali vse ostale storitve, torej poslovne storitve, osebne računalnike, itd.
Po slabi prodaji Galaxy S5 so pri Samsungu v njegovega naslednika polagali kar visoke upe. Žal pa kaže, da gre prodaja tega še slabše - do sedaj naj bi jih prodali le 10 milijonov, približno toliko, kot so pri Applu prodali iPhone 6 v prvem vikendu prodaje. Podatke je objavila korejska agencija Yonhap News Agency. Po njenih podatkih naj bi prodali milijon telefonov S6 manj, kot so lani v enakem obdobju prodali S5. Pri Samsungu so te številke sicer zanikali, a lastnih zaenkrat še niso objavil.
Pri Telekomu Slovenije so danes v sporočilu za medije objavili lastno rešitev, s pomočjo katere bodo uporabnikom omogočili dostop do spleta, fiksno telefonijo in televizijo preko mobilnega omrežja LTE/4G. Ciljajo seveda na uporabnike, ki živijo na območjih, kjer vzpostavitev fiksnega priključka ni možna, je pa na voljo mobilni podatkovni signal visoke hitrosti. V veliki meri naj bi šlo za rezultat lastnega razvoja, bodo pa med prvimi na svetu s tako ponudbo.
Pred kratkim so v Telekom Austria, ki si lasti tudi naš Si.Mobil (v večinski lasti pa jih ima mehiški milijarder Slim, s podjetjem America Movil), začeli z reorganizacijo - na čelo "grozda" Vip je prišel Simobilov dolgoletni predsednik uprave, Dejan Turk. Sodeč po govoricah naj bi se reorganizacija nadaljevala, v imenu združevanja "balkanskih" operaterjev naj bi prišlo tudi do odpuščanj.
Podjetje HP, med končnimi uporabniki znano predvsem po prenosnih računalnikih in tiskalnikih, naj bi s koncem septembra zaprl podružnico v Sloveniji. Prodaja bo jasno ostala, bojda preko partnerskih podjetji. Pri HPju načrtov uradno ne komentirajo, za STA so povedali, da se z zaposlenimi dogovarjajo o spremembah. Nekaj zaposlenih naj bi sicer premestili v druge enote multinacionalke, za večino pa se hitro zgodi, da ostanejo brez zaposlitve (v slovenski podružnici je sicer zaposlenih okoli 70).
Na dan so pricurljali dokumenti, ki razkrivajo, kako je NSA želela vdreti v pametne telefone prek Googlove spletne trgovine z aplikacijam, razkriva Intercept. Tako bi pridobili neposreden dostop do telefonov, ki vsebujejo obilico osebnih in lokacijskih podatkov.
Pri Samsungu so pred kratkim objavili patent za robotsko oblačilo, nekako v stilu znanstveno-fantastičnih filmov. Zadeva bi se pritrdila na noge uporabnika in bi mu občutno ojačala delovanje mišic, tako bi lahko slednji dvigoval bistveno večje bremena. Med možnimi uporabami navajajo tako vojake kot delavce v industriji, seveda pa se nakazuje tudi uporaba v zdravstvu, kot pomoč invalidom.
Pri Googlu so objavili razvojno različico dodatka za brskalnik Chrome, imenovanega Tone, z njim lahko naslove URL med računalniki oziroma drugimi napravami pošiljamo s pomočjo zvoka. Dodatek namreč sproži zvok, ki ga druga naprava (ki mora prav tako imeti nameščen ta dodatek) zazna kot navodilo, da odpre URL, ki ga imamo na prvi napravi odprtega v brskalniku Chrome. Pri Googlu pravijo, da Tone pošilja le naslove URL, če na ta način pošljemo kako stran, v katero smo prijavljeni (denimo Gmail), se bomo morali na drugi napravi ponovno prijaviti. Vseeno pa signali niso posebno zaščiteni, zato svetujejo, da ne pošiljamo občutljivih podatkov.
Pri kitajskem gigantu Huawei so predstavili novi operacijski sistem, namenjen pametnim napravam oziroma t.i. »Internet of Things«. Ciljajo na pametne avtomobile, pametne domove, različne dodatke (kot so ure), tudi obleke in podobno. Z njim naj bi pomagali manjšim podjetjem pri razvoju tovrstnih naprav ter storitev zanje. Interesa na tem področju naj bi bilo po njihovih besedah veliko, a so stroški razvoja trenutno še vedno zelo visoki. Z novim operacijskim sistemom naj bi to olajšali.
Applova ura (katere preizkus smo pripravili za Monitor, ki izide čez slab teden) že dobiva prvi paket popravkov. Konkretno gre za t.i. Watch OS 1.0.1, ki naj bi izboljšal hitrost delovanja in prinesel 13 varnostnih popravkov. Večina teh se tiče delovanja samega jedra operacijskega sistema ure, med drugih tudi popravek za varnostno pomanjkljivost FREAK, o kateri smo pred časom že pisali. Uporabniki si uro nadgradijo preko telefona znotraj aplikacije Apple Watch - napravi morata biti dovolj blizu, da sta povezani, ura mora biti priključena na priloženi polnilec, akumulator mora biti vsaj do polovice napolnjen.
Pri Googlu so pred nekaj dnevi objavili zanimiv video o svojem avtonomnem avtomobilu, ki se že vozi ponekod po Kaliforniji. Projekt je seveda še v razvoju, bojda pa na tovrstnih vozilih delajo tudi drugi, denimo Uber in Tesla, govori se, da naj bi na podobnem projektu delali tudi pri Applu. Avtonomni avtomobili znajo biti izredno koristni za širšo družbo, saj se bo posledično zmanjšala potreba po parkirnih mestih, potrebovali bomo manj avtomobilov (avtomobil nas bo zjutraj peljal v službo, popoldne bo lahko šel sam po otroke v šolo, itd), zmanjšal se bo promet na cestah, varnost se bo dvignila, itd.
Že nekaj časa se pritožujemo, da je težko najti telefon, ki bi ponudil najboljšo strojno opremo v majhnem ohišju. Podjetja svoje najzmogljivejše modele praviloma sparijo z velikimi, vsaj pet-palčnimi zasloni, kar je za marsikoga enostavno preveliko. Obstajajo pa tudi t.i. različice "mini". No, letošnjega minija pri HTCju ne bo. Pravijo, da se industrija enostavno pomika proti vse večjim napravam in da ni interesa za tak telefon. Nasprotno - predstavili so večji model - One M9+ s kar 5,5 palčnim zaslonom.
Pri Applu so kupili mlado podjetje Coherent Navigation, ki se ukvarja z navigacijskimi storitvami. Ustanovljeno je bilo leta 2008, razvijali so različne storitve visoke natančnosti, med drugim tudi v sodelovanju z Boeingom in podjetjem Iridium (znanem po satelitskih telefonih in komunikacijah). Delali naj bi tudi na navigaciji za avtonomne robotske sisteme, celo na projektih za ameriško ministrstvo za obrambo.
Podjetje MediaTek je pred kratkim predstavilo nove, deset-jedrne procesorje, bojda naj bi dobili kar nekaj pozitivnih odzivov s strani proizvajalcev pametnih telefonov. Že sedaj sodelujejo s kar nekaj proizvajalci, na seznamu so med drugimi tudi Sony, LG, HTC, ZTE, Lenovo in Meizu. Novi procesorji iz serije Helio X20 jim naj bi omogočili, da postanejo konkurenčni tudi pri dražjih telefonih. Trenutno njihove procesorje najdemo predvsem v napravah nižjega in srednjega cenovnega razreda.
Lansko Newsweekovo "razkritje", da Satoshi Nakamoto skromno živi v predmestju Los Angelesa, se je izkazalo za novinarsko raco. The New York Times sedaj trdi, da je njihov novinar razvozlal veliko skrivnost bitcoina, kdo je njegov avtor, pri čemer ni edini. Osumljenec je Nick Szabo, ameriški računalniški strokovnjak madžarskega rodu.
O odpornejši različici Samsungovega Galaxy S6 se govori že nekaj časa, take različice so imeli tudi predhodniki. Sedaj se je telefon pojavil na seznamu na eni izmed Samsungovih spletnih strani – ta seznam so sicer hitro umaknili. Telefon naj bi imel praktično enako strojno opremo kot navaden Galaxy S6, torej uporabljal bo Exynos procesor, zaslon AMOLED bo meril 5,1 palca, fotoaparat bo premogel 16 milijonov pik, itd.
Angleški The Guardian piše o nedavni raziskavi v Združenem Kraljestvu, kjer so preverili, kako mobilni telefoni vplivajo na uspešnost učencev. Prepoved telefonov je očitno kar učinkovita, saj so šestnajstletniki dosegli 6,4% boljše rezultate kot svoji vrstniki v šolah, kjer telefoni niso bili prepovedani. Seveda ne gre za uporabo telefonov med testi, temveč tekom celega šolskega dneva. Prepoved telefonov ima približno enak učinek kot dodaten teden šolanja. Najbolj so se izboljšali učenci, ki so sicer dosegali najslabše ocene.