Video: Sony Actioncam
Kratka video predstavitev Sonyjevega novega Actioncam HDR-AZ1VR.
Kratka video predstavitev Sonyjevega novega Actioncam HDR-AZ1VR.
Na spletni strani Pastebin se je pojavilo nekaj sporočil z nekaj sto uporabniškimi imeni in gesli za storitev Dropbox. Avtorji se v njih hvalijo, da imajo na zalogi kar 6.937.081 takšnih parov za dostop do trenutno najbolj priljubljene storitve za shranjevanje podatkov »v oblaku«. V zameno za donirane Bitcoine naj bi jih počasi sproščali v javnost.
Novi telefoni iPhone in iPhone 6 (slednjega smo v Monitorju že preizkusili) bodo v Sloveniji na voljo 31. oktobra, so zapisali na Applovi spletni strani. Ob veliki medijski kampanji so jih sicer že prodajali pri Tušmobilu in Simobilu (pri slednjem je bilo menda na voljo le 160 primerkov) in to kar drago, trenutno pa jih najdemo tudi na spletni strani Mimovrste.
Na konferenci boste imeli priložnost prisluhniti vrhunskim strokovnjakom, ki bodo delili svoje znanje o tem, kako umetna inteligenca že danes preoblikuje ključne industrije. Podelili bomo tudi nagrado Godigital za najboljši digitalni projekt leta. https://godigital.gzs.si/.
Nokia, tisti del, ki ga Microsoft ni kupil, je eden od štirih velikih ponudnikov pretočnih zemljevidov (sem sodijo še Google, TomTom, Garmin in OpenStreetMap), svoje ključno zaledje pa je dobila pred leti, z nakupom ameriškega podjetja Navteq. Njihove zemljevide uporablja Microsoftov iskalnik Bing, pa tudi avtomobilski velikani kot je BMW. Njihovo »zemljevidno« aplikacijo Here pa poznamo iz telefonov z operacijskim sistemom Windows Phone, kjer je bila deležna zelo dobrih ocen. Ponuja namreč podrobne zemljevide celega sveta, zemljevide lahko naložimo tudi lokalno in omogoča navigacijo z glasovnim vodenjem. Vse to zastonj.
Edward Snowden je vsem, ki jim je mar za lastno zasebnost, odsvetoval uporabo priljubljenih internetnih storitev, kot so Dropbox, Facebook, Google.
Razvojni oddelek Microsofta se ukvarja z najrazličnejšimi rečmi, zadnja novost, ki so jo objavili, pa je tipkovnica, namenjena pametnim uram s sistemom Android Wear. Tipkovnica prepoznava črke, ki jih narišemo s prstom, vključeno je tudi samodejno popravljanje besed (seveda v angleščini). Čeprav gre za prototip lahko program brezplačno prenesemo, namestiti jo moramo preko programa Android Debug Bridge. Zaenkrat so preizkusili ločljivosti 320 × 320 (Samsung Gear Live) in 320 × 290 (Motorola Moto 360).
Čeprav je Googlov ChromeOS zasnovan na Linuxu oziroma na njegovem jedru so njegovi razvijalci odločili, da opustijo podporo za datotečne sisteme ext2/3/4 na zunanjih napravah (zunanjih diskih, USB ključih, pomnilniških karticah, itd). Razlog tiči v tem, da razvijalci ne najdejo načina, kako take naprave ob priključitvi prikazati z drugim imenom v datotečnem brskalniku (Files.app). Podopora je sicer povsem trivialna, težava je prav v tem preimenovanju. Debata o tem je bila sicer zaključena že pred kakim mesecem, a so se sedaj oglasili uporabniki Linuxa, ki so z novostjo razočarani.
Najnovejši dokumenti iz Snowdnovega svežnja kažejo, da ima NSA vsaj še v Nemčiji in na Kitajskem prisotne agente, ki fizično pregledujejo pošiljke in v mrežno opremo vgrajujejo prisluškovalne komponente. Dokumente je pridobil časnik The Intercept.
Pri Googlu so objavili emulator za Android L, namenjen Intelovim 64-bitnim x86 procesorjem. Aplikacije, ki so napisane v Javi bodo prednosti 64-bitnega okolja izkoristile brez dodatnega prilagajanja, aplikacije, narejene v Android NDK pa bodo potrebovale nekaj optimizacij. Z novim emulatorjem bodo lahko razvijalci izdelovali le aplikacije za Intelove procesorje (Bay Trail in Atom), čaka se še emulator, ki bi to omogočil tudi za 64-bitne procesorje ARM (kot sta Nvidiina K1 in Qualcommov Snapdragon 810.
Po besedah Troels Oertinga, vodje oddelka za računalniški kriminal pri Europolu, je na svetu le okoli sto zares vplivnih in dobrih programerjev, ki se ukvarjajo z računalniškim kriminalom. V intervjujem z angleški BBC je izjavil, da bi bilo potrebno ciljati le tistih nekaj najboljših, brez katerih bi bil računalniški kriminal bistveno manj učinkovit. Največje težave so zaenkrat v dejstvu, da tovrstni kriminal ne pozna meja, ki jih morajo upoštevati varnostni organi (Europol, policija, itd). Največ nepridipravov, ki se ukvarjajo z računalniškim kriminalom, naj bi bilo v Rusiji in na rusko govorečih območjih.
Po novici, da se bo podjetje Hewlett-Packard razdelilo na dva dela, prihaja seda podobna novica še iz varnostnega podjetja Symantec. Eno podjetje se bo ukvarjalo z varnostnimi rešitvami, vključno s šifriranjem, SSL certifikati, varnostjo omrežji, itd, drugo podjetje bo skrbelo za upravljanje s podatki. Slednje naj bi letos prineslo 2,5 milijard dolarjev prometa, varnostne rešitve pa 4,2 milijarde. Ločitev naj bi bila končana do konca naslednjega leta.
Kitajsko podjetje Lenovo je predstavilo nekaj novih naprav v seriji Yoga, med njimi je najbolj nenavadna tablica Yoga Tablet 2 Pro, ki ima vgrajen majhen projektor. Z njim lahko projiciramo fotografije ali video posnetke na površino z diagonalo do 50 palcev – pri taki uporabi naj bi tablica zdržala do tri ure brez napajanja. Tablica sicer ni ravno najlažja (tehta 950 gramov), a ima kar trinajst palčni zaslon, poganja jo Intelov Atom procesor, na voljo bo tudi različica s povezavo 4G. Na tablici bo nameščen Android 4.4. Na voljo bo od konca novembra, priporočena prodajna cena se bo začela pri 599 evrih.
Čeprav večina potrošnikov še ni slišala za ločljivost 4K, oziroma za televizorje, ki to podpirajo, se že razvijajo televizorji 8K. Tak prototip so predstavili pri Sharpu, kjer tehnologijo sicer razvijajo že več let, prototip pa je prvi, ki ustreza standardu BT.2020. Tega so junija potrdili pri mednarodnem združenju za telekomunikacije (International Telecommunications Union). Televizor je sicer ogromen, po diagonali meri 85 palcev, njegova ločljivost pa je 7680 × 4320 pik, torej 16-krat višja od danes standardnega FullHD. Na japonskem so sicer že načrti, da bi lahko leta 2016 začeli s prenosi v ločljivosti 8K (prvotni plan je sicer leto 2020, ko bo Japonska gostila Olimpijske igre).
Pri Applu so objavili končne specifikacije za novo platformo HomeKit, preko katere želijo standardizirati avtomatizacijo domov. Specifikacije MFi (Made for iPhone) so že na voljo razvijalcem, v začetku novembra bo organiziran tudi dogodek, kjer bo za proizvajalce na voljo več informacij o HomeKit-u in sorodnih tehnologijah (iBeacon, AirPlay).
Tridimenzionalni interaktivni hologrami so očitno na poti. Sistem, imenovan Leia Display System (bržkone imenovan po princesi iz filma Star Wars) uporablja vodno paro, na katero se projecira slika, ob tem pa tipala, ki zaznavajo premikanje oziroma mahanje uporabnika. Sistem, ki prihaja iz Poljske, je na voljo za izposojo, trenutno sta na voljo dve velikosti, kjer lahko pri večji povežemo več sistemov v enega. Za enkrat se ga največ sposoja za reklamne namene, upajmo, da se bo iz njega razvilo še kaj uporabnega. Vsekakor pa priporočamo ogled videa.
Varnostno podjetje Proofpoint je objavilo poročilo, v katerem trdijo, da so odkrili rusko kriminalno združbo, ki je okužila preko 500.000 računalnikov in s tem dobila dostop do več sto tisoč spletnih bančnih računov. Zlonamerno kodo so umestili v pomanjkljivo zaščitene strani Wordpress, od koder se je prenesla na računalnike obiskovalcev. Gre za program Qakbot, ki se priklopi v spletni brskalnik in pobere podatke po tem, ko se prijavimo v spletno stran (torej ko brskalnik že dešifrira SSL/TLS kodiranje). Dobra polovica računalnikov uporablja Windows XP, večina teh pa brskalnik Internet Explorer. Večina okuženih uporabnikov uporablja ameriške banke, nekaj jih je tudi v Evropi.
Logistično podjetje DHL že preizkuša brezpilotna letala oziroma drone za svoje dostave. Pilotni projekt se odvija na majhnem (le 16 kvadratnih kilometrov velikem) severnomorskem otoku Juist (v nemški deželi Spodnja Saška). Gre za prvi tovrstni projekt v Evropi, pri njem sodelujeta še Inštitut za dinamiko aachenske tehnične visoke šole in podjetje Microdrones GmbH, dobili pa so vsa potrebna dovoljenja s strani deželnega Ministrstva za gospodarstvo, delo in transport.
Zasloni s tekočimi kristali (LCD) so z nami v takšni ali drugačni obliki že štiri desetletja, a so skoraj brez izjeme pravokotnih oblik. Sramežljivi poskusi drugačnega formata so okrogli zasloni v pametnih urah (npr. Moto 360 in LG G Watch R), a so še vedno sorazmerna redkost. Izkaže se, da je iz vrste razlogov nepravokoten LCD veliko teže in dražje izdelati, kot bi si mislili.
Raziskovalci varnostnega podjetja Kaspersky Lab so objavili, da se je na petdesetih bankomatih po vzhodni Evropi našlo zlonamerno kodo, zaradi katere so napadalci lahko prisilili bankomate, da na zahtevo izdajo denar. Program, imenovan Backdoor.MSIL.Tyupkin, je narejen za bankomate enega izmed večjih proizvajalcev, na katerih teče 32 bitna različica sistema Windows. Za okužbo bankomatov je potreben fizičen dostop do dela bankomata, ki je sicer skrit za zaklenjeno ploščico. Namesti se preko zagonskega CDja, po vnovičnem zagonu naprave je bankomat že pod nadzorom nepridipravov. Na ta način se naj bi ukradlo že več milijonov dolarjev, zlonamerni program se je začel pojavljati tudi drugje (na Kitajskem, v Indiji in v ZDA).
Korejski Samsung je objavil, da pričakuje v tretjem četrtletju letošnjega leta kar za 60 odstotkov manj profita kot v enakem obdobju lani. Prihodkov naj bi bilo okoli dvajset odstotkov manj kot lani. V tem času so sicer prodali nekoliko več telefonov kot lani, za padec dobička naj bi bila kriva tako dvig marketinških stroškov kot padec povprečne cene naprav. Za pocenitve naprav je kriva predvsem konkurenca iz kitajske. Celotno poročilo bo objavljeno konec meseca, negotovost pa pričakujejo tudi vnaprej.
Sodeč po pisanju agencije Reuters bo Evropska komisija odprla preiskavo o morebitni utaji davkov s strani Amazona. Leta 2003 je sodišče v Luxembourgu namreč odločilo, da lahko Amazonovo lokalno hčerinsko podjetje Amazon EU Sarl matičnem podjetju plača določene stroške, s čimer se je znižala osnova za plačilo davkov. Nekaj podobnih primerov je v preteklosti že bilo, denimo Applovo dogovarjanje z Applom, kjer je komisija odločila, da gre za utajo davkov.
Šestnajstletni programer Corbin Davenport je na svoji pametni ure Galaxy Gear v pogon spravil Windows 95. V preteklosti mu je to uspelo tudi z igrama Minecraft in Doom, prastara okna sicer res delujejo, a gre seveda bolj za dokaz, da se da, kot pa za nekaj zares uporabnega (v videu je sicer nalaganje sistema občutno pospešeno).
V spletu so se pojavile govorice, da naj bi pri Yahooju že bili v pogovorih za investiranje v start-up podjetje Snapchat. Slednje je znano po istoimenski aplikaciji za trenutno sporočanje, kjer se sporočila po prejetju samodejno izbrišejo. Bojda naj bi investirali okoli 20 milijonov dolarjev, s čimer naj bi bil Snapchat vreden okoli 10 milijard dolarjev. Mlado podjetje je sicer lani zavrnilo ponudbo za odkup s strani Facebooka kjer so ponudili 3 milijarde dolarjev. Pri tem velja poudariti, da Snapchat sam po sebi še nima prihodkov, niti jasnega načrta, kako priti do njih.
Na spletu so se pojavile slike zaslona, na katerih se vidi aplikacijo Facebook Messenger, kamor lahko uporabnik shrani podatke o svojih kreditnih karticah. Preko tega naj bi pošiljali denar prijateljem tako, kot sedaj pošiljamo priponke. O tem, da pri Facebooku razvijajo tudi možnost za prenos denarja, se sicer že nekaj časa govori, letos so med drugim tudi zaposlili bivšega predsednika podjetja Paypal, Davida Marcusa.
Sodeč po pisanju časnika Wall Street Journal bodo pri HPju v kratkem najavili razdelitev podjetja na dvoje. Računalniški velikan se želi osredotočiti na poslovni segment, zaradi tega naj bi ločili oddelke za tiskalnike in računalnike v samostojno podjetje. Tako potezo so sicer že pred leti naredili pri IBMu, kjer so posel z računalniki (in kasneje tudi strežniki) prodali kitajskem Lenovu.
Tehnični predogled Windows 10 je že mogoče povsem legalno dobiti na internetu, a se s tem početjem izpostavljate podrobnejšemu ogledu, kot si verjetno predstavljajte. Microsoft sme spremljati praktično vse, kar gledate in pišete po računalniku.
O varnostni luknji z imenom BadUSB smo nekaj mesecev nazaj že pisali in ugotovili, da gre za resen problem. Na srečo sta istih misli bila tudi hekerja, ki sta napako odkrila. Zaradi potencialne grožnje kode, ki omogoča ugrabitev najrazličnejših USB naprav, nista nikoli objavila.
Belgijski deček je v tako imenovani zastonjski igri Game of War: Fire Age starim staršem v nekaj mesecih naredil za 37.000 evrov dolga. Kreditno kartico dedka mu je zaupala mama, ki je želela, da bi ji na tablico iPad naložil nekaj elektronskih knjig. Bistroumnež je njen trenutek slabosti izkoristil in z nakupi v igri dosegel eno najvišjih vsot v zgodovini tržnice App Store. Incident je zopet podžgal pobudo, ki se bori proti dvoumnemu poimenovanju tovrstnih izdelkov. Med protestniki je tudi Evropska komisija, ki razvijalcem svetuje, da izdelke s poudarkom na nakupih znotraj aplikacije, ne oglašujejo za brezplačne. Medtem ko se je Google želji že uklonil, pa Apple vztraja na nasprotnem bregu.
Microsoft z Androidom služi velikanske denarje. Proizvajalci telefonov z Googlovim operacijskim sistemom mu morajo, zaradi uporabe zaščitenih patentov, letno plačevati lepe zneske. Slednji so bili do nedavnega zaviti v tančico skrivnosti, ker cifer nesrečneži niso smeli razkriti. Tožba podjetja iz Redmonda, v kateri Microsoftovci tožijo Samsung, zaradi neplačanih obveznosti, pa razkriva, da je zgolj korejski gigant okenskim mojstrom za uporabo Androida plačeval milijardo ameriških dolarjev letno. Ko so leta 2013 s plačilom dva meseca zamudili, so morali Korejci izkašljati še dodatnih 7 milijonov dolarjev obresti. Ni kaj, Microsoftu kljub težavam na vseh področjih, med katerimi bodejo v oči mlačen sprejem Windows 8, trd kruh za Windows Phone in predaja naslova prvaka med igralnimi konzolami, sploh ne gre slabo.