Honor predstavil najlažji zložljivi telefon na svetu
Honor je predstavil svoj tretji zložljivi telefon v štirih mesecih, imenovan Magic Vs2. Gre za doslej najlažji pametni telefon, ki se zloži navznoter.
Honor je predstavil svoj tretji zložljivi telefon v štirih mesecih, imenovan Magic Vs2. Gre za doslej najlažji pametni telefon, ki se zloži navznoter.
Amazon je v teksaškem mestu College Station s 120.000 prebivalci uvedel dostavo zdravil z letalniki. Gre za pilotni projekt v okviru programa Amazon Pharmacy, ki ga širijo v dve ameriški mesti. Dostava izdelkov po zraku z letalniki sicer ni novost, so pa to prvikrat razširili na zdravila.
Apple je predstavil nov model digitalnega pisala Pencil, ki stane 79 ameriških dolarjev in se polni prek USB-C kabla.
Pred nami je nova generacija Intelovih procesorjev za namizne računalnike, ki ne prinaša bistvenih novosti. Gre za osvežitev stare generacije, edini novinec pa je Core i7-14700K. Gre za drugi procesor, ki je tovarniško presegel takt 6 GHz, in prvega, ki bo na voljo v večjih količinah. Dobra stran sorazmerno skromnih posodobitev je združljivost z obstoječimi matičnimi ploščami serij 600 in 700, če jim posodobimo BIOS.
Xiaomi bo po vzoru podjetja Huawei zamenjal MIUI Android z operacijskim sistemom, ki bo kombinacija Googlovega sistema z lastnim programskim izdelkom Vela.
21-letni študent računalništva z Univerze Nebraska-Lincoln je z uporabo umetne inteligence uspešno rešil prvo nalogo iz izziva Vezuv, kar mu je prineslo 40.000 dolarjev nagrade. Razvozlal je vsebino enega izme rokopisov, ki so ga našli v hiši v rimskem mestu Herculaneum, ki jo je leta 79 pokopal izbruh Vezuva.
Slovenija se organizirano predstavlja na sejmu GITEX Global, enem od največjih svetovnih poslovnih tehnoloških sejmov, ki se vsako leto odvija v Dubaju. Na skupnem razstavnem prostoru je svoje rešitve in storitve med 16. in 20. oktobrom 2023 predstavljalo 12 slovenskih podjetij, ki na ta način iščejo poslovne priložnosti v delu sveta, kjer naša podjetja v preteklosti niso bila močno prisotna.
V zadnjih tednih so v Silicijevi dolini se oči uprte v majhno zagonsko podjetje Numenta, ki sicer ni več tako zelo novo – kmalu bo praznovalo 20-letnico – ker je z novim izdelkom pokazalo, kako lahko tudi klasični procesorji umetni inteligenci ponudijo bistveno več. Intelovi Xeoni nenadoma zmorejo več kot grafični čipi, čeprav za to niso bili nikoli narejeni.
Igra Minecraft, ki bo naslednje leto praznovala petnajsti rojstni dan, je še vedno izjemno priljubljena. Prodali so je že več kot 300 milijonov kopij.
Starlink, ki nudi dostop do interneta prek satelitov v nižji orbiti, bo prihodnje leto na enak način ponudil še telefonske storitve. Na njihovih spletnih straneh se je že znašel zavihek Starlink Direct to Cell, ki obljublja vseprisotno pokritost s signalom z baznih postaj v vesolju. Prihodnje leto bo možno pošiljati kratka sporočila, še leto pozneje pa klicati in brskati po internetu.
Umetna inteligenca (AI) je v zadnjem desetletju dosegla velik napredek in se pridružuje delovnim procesom v številnih panogah. Vendar se pojavlja vprašanje, v kolikšni meri lahko AI nadomesti človeškega delavca, še posebej v računalniških poklicih.
Ob obisku spletišča YouTube se je Slovencem, ki uporabljajo vtičnike za blokiranje oglasov, začelo pojavljati obvestilo, da kršijo pravilnik uporabe največje spletne videoteke na svetu.
Pri Applu so iznašli način, kako posodobiti telefone iPhone, ki so še vedno v zapečateni embalaži.
Microsoftov veliki jezikovni model, ki so vgradili v iskalnik Bing, lahko uporabnike usmerja tudi na zlonamerne povezave. Bing Chatu namreč med pogovori streže tudi povezave, kjer na obiskovalce prežijo škodljivi programi. Te skrivajo kar med oglasi.
Spletni velikan testira prikaz osebno krojene vsebine na vstopni točki iskalnika Google.com.
Skoraj dve leti po napovedi prevzema je Microsoft uspel dokončati nakup Activision Blizzarda. Zadnja ovira je bil regulator v Združenem kraljestvu, ki je blokiral nakup zaradi pomislekov o krnjenju konkurence. Pomisleke so imeli tudi regulatorji v ZDA in EU, a na koncu so bili vsi zadovoljni z Microsoftovimi zavezami. V ZDA na primer še vedno poteka sodni spor s FTC-jem, kjer smo izvedeli marsikaj zanimivega.
Evropski inštitut za telekomunikacijske standarde (ETSI) bo morda odprl kodo lastniških šifrirnih algoritmov TETRA, ki se uporabljajo za varovanje radijskih komunikacij v sili. Odkrite so bile namreč resne varnostne pomanjkljivosti sistema.
Netflix napoveduje, da bo do leta 2025 odprl prvi dve fizični trgovini.
Googlova ura Pixel Watch slovi po zaslonu, ki se je hitro opraskal ali zlomil. Naslednico spletni velikan oglašuje kot bolj vzdržljivo, čeprav ima enako steklo.
Ameriška davčna uprava je Microsoftu poslala prijazno pismo, v katerem so ga opomnili, da dolguje 28,9 milijarde dolarjev davkov. Zaostali davki izvirajo iz dogajanja v letih 2004-2013, ko je Microsoft premikal dobičke med različnimi državami in jurisdikcijami. To ni nič posebnega zanj, saj različne shema izogibanja davkom uporabljajo vse multinacionalke.
Qualcomm je napovedal prihod novih čipov, ki bodo namenjeni osebnim računalnikom. Prihodnje leto lahko pričakujemo generacijo Snapdragon X, kot se bodo novinci imenovali. Z njimi želijo prebiti stekleni strop pametnih telefonov in zakorakati še v zahtevnejša okolja.
Mozilla v spletnem brskalniku Firefox testira zmožnost Review Checker, ki jo poganja Fakespot.
Po 27 letih je VBScript prispel do konca svoje poti. Microsoft je sporočil, da bo iz naslednjih verzij Windows v celoti odstranil ta nekdaj zelo priljubljeni skriptni jezik. Uvrstili so ga namreč na seznam zastarelih funkcionalnosti v Windows, kjer so tudi na primer WordPad, Cortana in številne druge funkcije. To pomeni, da se ne posodabljajo več, a še niso izbrisane, jih bodo pa v eni izmed prihodnjih verzij odstranili.
Poročilo družbe Schneider Electric razkriva, da zahteve po napajanju in hlajenju za bremena s področja umetne inteligence presegajo današnje standardne zasnove podatkovnih centrov. V prihodnosti bo potrebna temeljita prenova, v nekaterih primerih celo zamenjava podatkovnih centrov, da bi se ti prilagodili vrsti procesiranja, ki ga zahteva uporaba umetne inteligence.
Pri Googlu so napovedali, da bodo njihove aplikacije in storitve od zdaj naprej privzeto brez gesel.
V vseh vojnah je propaganda ključna, z družbenimi omrežji pa je dobila še pospeške. Zadnji izraelsko-palestinski spopad ni nič drugačen, v njem pa ključni vektor za širjenje dezinformacij postaja X. A v EU sedaj obstaja zakonodaja, ki je namenjena obvladovanju tega problema. Zato je evropski komisar za notranji trg Thierry Breton že pozval X, da ukrepa.
Podjetju iz Cupertina so odobrili patent z odstranljivo tipko, ki učinkovito posnema računalniško miško.
Sony je napovedal novi model igralne konzore PlayStation 5, ki nosi neuradno ime PS5 Slim.
ZDA še vedno omejujejo izvoz oziroma prodajo svojih čipov na Kitajsko, kar povzroča preglavice tudi proizvajalcem iz drugih držav, ki imajo tam svoje tovarne. Značilen primer je Južna Koreja, kjer sta imela Samsung in Hynix doslej težave, ko sta morala pridobivati dovoljenja za izvoz čipov do svojih kitajskih tovarn. Sedaj sta dobila permanentni licenci.
Čeprav so tehnološki velikani uporabnikov ponudili različne oblike umetne inteligence, so te še daleč od dobičkonosnih storitev. ChatGPT, Microsoft Github Copilot in podobni so za zdaj še vedno veliki porabniki denarja, česar podjetja uradno ne komentirajo. Po neuradnih podatkih Github Copilot prideluje 20 dolarjev izgube na mesec za vsakega uporabnika.