SuSE bo prodajal PC-je v Wal-Martu
Nemško podjetje, ki prodaja storitve in plošče z Linuxom, namerava v prihodnje prodajati tudi osebne računalnike. Tako nameravajo za uporabo Linuxa motivirati nove stranke - predvsem s cenejšimi računalniki.
Nemško podjetje, ki prodaja storitve in plošče z Linuxom, namerava v prihodnje prodajati tudi osebne računalnike. Tako nameravajo za uporabo Linuxa motivirati nove stranke - predvsem s cenejšimi računalniki.
Razvojni oddelek družbe Hewlett Packard je predstavil novo različico operacijskega sistema OpenVMS, ki odslej poleg procesorjev Alpha podpira tudi 64-bitno Intelovo arhitekturo Itanium 2. Inženirji so za projekt porabili dve leti, uspelo pa jim je celo več, kot so sprva načrtovali. Novi OpenVMS 8.0 vsebuje med drugim podporo za združevanje v gruče (tudi mešane Alpha-Itanium), simetrično večprocesiranje (SMP), porazdeljen datotečni sistem (DFS) in druge koristne rešitve.
Mac OS X 10.3, znan pod razvojnim imenom Panther, ne bo 64-bitni operacijski sistem, čeprav bo tekel na novem, 64-bitnem procesorju PowerPC 970 oziroma G5. Mac OS bo torej tudi v tej različici hibriden sistem, kot je bil že v različici 10.2.7 z imenom Smeagol.
V zadnjem času vse več proizvajalcev predstavlja nove zapisovalnike, ki podpirajo tako standard DVD+RW kot tudi DVD-RW. Vse kaže, da je podpora za dvojne standarde zmagovalna kombinacija, ne glede na to, da so stroški licenčnin pri takih izdelkih nekoliko višji. Mitsumi je tako predstavil svoj prvi DVD zapisovalnik DW-7802TE, ki podpira zapisovanje na vse tipe nosilcev DVD. Na nosilce DVD zapisuje s hitrostmi do 4x, podatke pa prebira s hitrostjo 12x. V Evropi bo stal okoli 300 evrov.
Družba Verano, ki je specializirana za nadzor sistemov, je predstavila servisni in programski paket Industrial Defender za zaščito kritične infrastrukture pred digitalnimi napadi. Industrial Defender je zgrajen na Linuxu, ki ima povečan obseg varnosti (security-enhanced Linux, SELinux). SELinux je razvila ameriška vladna vojaška varnostna organizacija NSA. Veranov sistem je namenjen varovanju starih kontrolnih sistemov iz 80. in 90. let, ki nadzirajo in vzdržujejo tovarne, energetske obrate in drugo industrijsko infrastrukturo.
Zasloni z najsodobnejšo tehnologijo OLED (organic light-emitting diode) bodo v prihodnje velika uspešnica, so prepričani pri Sonyju. Gre za tehnologijo, ki ne potrebuje dodatne osvetlitve, kar bo predvsem pri prenosnih napravah zmanjšalo porabo energije, omogočala pa bo tudi tanjše izdelke. Sony se je odločil, da bo za nadaljnji razvoj zaslonov OLED ustanovil skupno podjetje s Toyoto, v katerega bodo vložil skoraj 80 milijonov dolarjev. Trg zaslonov OLED naj bi se z lanskih 112 milijonov dolarjev povečal na 3,1 milijarde dolarjev v letu 2007, napoveduje družba DisplaySearch. Tehnologijo OLED uporabljajo pri zaslonih za digitalne fotoaparate, prenosne telefone in električne brivnike.
Podjetje Adobe Systems je napovedalo nove različice programske opreme za urejanje videa, a tokrat zgolj za okolje Windows. Pri Adobu so sicer doslej veljali za enega glavnih podpornikov družbe Apple in računalnikov Mac, vendar bi se utegnile stvari spremeniti. Njihov novi video urejevalnik Premiere Pro bo namreč deloval samo v Microsoftovem operacijskem sistemu Windows XP, za Mac OS pa kljub dolgoletni podpori ne bo več na voljo.
Najbolj bodo podražili klice znotraj Mobitelovega omrežja in naročnine (oboje povprečno za okrog 10 odstotkov), nekoliko pa tudi klice v druga mobilna omrežja. Poslej bodo stali isto kot klici v stacionarno omrežje, ki jih bodo pri Mobitelu pocenili za 12-23 odstotkov, odvisno od naročniških paketov. Pocenitev je usklajena z zahtevami Agencije za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto (ATRP), ki bdi nad telekomunikacijskim trgom v državi. Na Agenciji so od Mobitela in Simobila zahtevali povišanje cen znotraj lastnih omrežij in pocenitev klicev v druga omrežja, čeprav je mnoge njihove predloge po podražitvi telekomunikacijskih storitev zavrnila Vlada RS zaradi vpliva na makroekonomske kazalce. Mobitelova podražitev je usklajena tudi z zahtevami tretjega operaterja, Western Wireless International, ki je pred mesecem dni - zaradi domnevno prenizkih Mobitelovih cen znotraj lastnega omrežja in načina sklepanja pogodb z uporabniki - zoper Mobitel podal pritožbo na ATRP in Urad za varnost konkurence. Tako Agencija kot tudi Urad Vegini pritožbi še preučujeta. Mobitelove podražitve so tudi posledica sorazmerno nizkega dobička podjetja in predvsem nizkega prihodka glede na število uporabnikov (ARPU - Average Revenue Per User), ki je zaradi nizkih cen klicev znotraj Mobitelovega omrežja med najnižjimi v Evropi.
Ob koncu fiskalnega leta so pri Oraclu potegnili črto pod končano leto. V četrtem trimesečju so ustvarili 2,83 milijarde dolarjev prometa, kar je bilo dva odstotka več kot v enakem lanskem obdobju. Neto zaslužek je dosegel številko 858 milijonov, kar je bilo precej bolje kot lani, ko so zaslužili le 656 milijonov dolarjev. Največ prihodka so ustvarili s prodajo licenc (1,2 milijarde), nadgradnja licenc in produktna podpora pa jim je navrgla še dodatnih 1,1 milijarde dolarjev. Storitveni del se je zmanjšal za 11 odstotkov na 580 milijonov dolarjev. V celotnem letu 2003 je Oracle ustvaril 9,5 milijarde dolarjev prihodka, kar je bilo 2 odstotka manj kot lani. Bolje so se odrezali pri neto zaslužku, saj so ga ustvarili 2,31 milijarde ali 4 odstotke več kot v fiskalnem letu 2002.
HP-jeva skupina ESS (Enterprise Servers and Storage) je postala bogatejša za oddelek, ki se bo ukvarjal izključno z Linuxom. HP namreč prodaja vse več strežnikov z Intelovim procesorjem Itanium 2, kjer se Linuxova vloga povečuje. Doslej so bila HP-jeva prizadevanja v zvezi z Linuxom omejena na organizacijo Industry Standard Server, ki prodaja strežnike ProLiant z Intelovimi čipi x86. Operacijski sistem Linux pa ne bo deloval le v strežnikih, pač pa tudi v delovnih postajah in poslovnih PC-jih.
Microsoft je predstavil nov strežniški izdelek, ki naj bi močno poenostavil upravljanje z uporabniki in uporabniškimi identitetami v računalniških omrežjih. Novi strežnik z imenom Microsoft Identity Integration Server (MIIS) 2003 omogoča enotno prijavo z enim uporabniškim imenom in geslom na množico različnih programov in omrežnih storitev. Obenem bo program precej olajšal dodajanje in odvzemanje uporabniških pravic v omrežjih, ki vsebuje veliko število različnih sistemov in programov z lastnimi imeniškimi sistemi.
Družba Symantec je predstavila dva programa, ki povečujeta varnost v računalniških omrežjih. Prvi je namenjen preprečevanju vdorov v strežnike, drugi pa preverja pretok podatkov v omrežju. Program za zaščito strežnika Symantec Host IDS 4.1 je nameščen na strežniku, kjer zaznava napade in vdore, pri tem pa je precej podoben protivirusnim programom. Program Symantec Manhunt 3.0 pa je namenjen varovanju omrežij velikih podjetij, zato preverja podatkovne pretoke kapacitete so 2 Gb/s. Prepoznava vzorce znanih napadov in spremlja obnašanje programov. Tehnologijo je razvilo podjetje Recourse Technologies, ki so ga pri družbi Symantec kupili lani. Hkrati so dobili tudi program Decoy Server, ki emulira lažni računalnik in na ta način privabi napadalce, da se razkrijejo.
Pri Sonyju so predstavili nov prenosni zapisovalnik DVD-jev z oznako PCGA-DDRW1, ki omogoča zapisovanje po standardih 2X /-R/-RW in 2.4X DVD+R/+RW, branje plošč DVD-ROM s petkratno hitrostjo, obenem pa je tudi prepisovalnik plošč CD-RW z osemkratno hitrostjo. Pogon na računalnik priklopimo z vmesnikom iLink oziroma Firewire, tehta pa 410 gramov.
Le malo za tem, ko je Apple predstavil nove računalnike s procesorjem PowerPC G5, so se na spletu pojavile informacije o razvojni poti tega izdelka in njegovih naslednikov. Po podatkih iz različnih virov naj bi sedanji PowerPC 970 (G5) dosegel takt 2,8 GHz, nato pa bo čez približno leto dni na vrsto prišel naslednik z oznako PowerPC 980, ki bo temeljil na prihodnjem IBM-ovem procesorju Power 5.
Svetovalci podjetja Gartner napovedujejo, da se bo v bližnji prihodnosti vse več podjetij odločalo za izdelavo spletnih rešitev v tehnologiji Web services v obliki storitveno usmerjene arhitekture. Pri taki arhitekturi razvijalci sestavljajo storitve v obliki večkrat uporabnih programskih celot, ki predstavljajo poslovne funkcije. Z določitvijo standardnih vmesnikov med programskimi enotami lahko razvijalci ponovno uporabijo in med seboj izmenjujejo komponente, ne da bi jim bilo treba vedeti, kako te delujejo od znotraj. Tehnologija Web services omogoča razvoj komponent v programskem jeziku Web Services Definition Language, podatki pa se med seboj izmenjujejo v obliki XML.
Združenje za informatiko in telekomunikacije (ZIT) pri GZS je z izbiro izvajalca za izvedbo analize sektorja informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) začelo z izvajanjem prve faze priprave strategije razvoja sektorja. Z analizo želi ZIT ugotoviti, kako razvit in konkurenčen je slovenski sektor IKT v primerjavi z EU in pristopnimi državami. Za izvedbo analize sektorja je programski odbor izbral uveljavljeno mednarodno podjetje IDC.
Družbi Microsoft in Sun še naprej ponujata brezplačna orodja za razvijanje spletnih storitev, kar naj bi pridobilo programerje na eno ali drugo stran. Pri družbi Microsoft bodo kmalu izdali razvojno različico orodja WSE (Web Services Enhancements) Version 2.0, ki deluje v okviru platforme .Net Framework. Nova različica bo podpirala najnovejše specifikacije WS-Trust, WSPolicy, WS-SecureConversation in WSSecurityPolicy, poleg tega pa še štiri razrede za trenutno sporočanje: SOAPSender in SOAPReceiver (za enosmerna sporočila) ter SOAPClient in SOAPService. Pri tekmecu, družbi Sun, pa so prenovili (prav tako brezplačno) razvojno orodje za spletne storitve Java WSDP (Web Services Developer Pack) 1.2. Niso pozabili omeniti, da si je lani program Java WSDP na svoje računalnike preneslo več kot milijon ljudi.
Svetovalno podjetje META Group ugotavlja, da trenutno 70 odstotkov podjetij uporablja storitve zunanjega izvajanja (outsorcing), do leta 2006 pa naj bi se za take storitve odločila praktično vsa podjetja. Da bi podjetjem olajšala pot do uporabe tovrstnih storitev, so pri META Group pripravili metodologijo, ki bo pomagala vodjem oddelkov informacijskih tehnologij pri izbiri ustreznega izvajalca, določitvi pričakovanj, oceni tveganj, pripravi pogodbe in procesu sodelovanju z njim. Pred izbiro izvajalca naj podjetja določijo poslovne cilje in postavijo realistična pričakovanja, saj bo le to zagotovilo, da bo sodelovanje z zunanjim izvajalcem uspešno. Ker gre običajno za dolgoročni partnerski odnos, naj podjetja dobro pretehtajo vse možnosti pred odločitvijo. Strokovnjaki META Group tudi opozarjajo, da zunanje izvajanje ne pomeni nujno zmanjšanja stroškov za računalniško podporo, da so vsi zunanji izvajalci ustrezno strokovno usposobljeni ali da je najceneje prepustiti zunanje izvajanje podjetjem v oddaljenih državah s cenejšo delovno silo.
Palm je v zadnjem fiskalnem trimesečju poslal na trg 931.000 ročnih računalnikov, s čimer je ustvaril 225,8 milijona dolarjev prometa. V tem obdobju je Palm predstavil modela Zire 71 in Tungsten C, ki sta v primerjavi s prejšnjim trimesečjem pripomogla k dvigu povprečne cene na prodani izdelek - s 169 na 207 dolarjev. Svetovna prodaja Palmovih dlančnikov se je povečala za pet odstotkov, kar se je zgodilo prvič po šestih zaporednih trimesečjih upada. Palm je tako v celotnem fiskalnem letu 2003 prodal 4,2 milijona izdelkov. Kljub temu da so zadnje trimesečje končali z izgubo 15 milijonov dolarjev, so prepričani, da so na dobri poti. Število razvijalcev operacijskega sistema Palm OS se povečuje, kmalu pa bo končan tudi prevzem podjetja Handspring, s čimer bodo še okrepili oddelek za razvoj Palm OS.
Ob 15-ti obletnici so v podjetju Wolfram Research predstavili peto različico matematičnega programa Mathematica, ki je v izvirniku 1.0 izšla 23. junija 1988. V najnovejši izvedbi ima še izboljšane algoritme in knjižnice, ki omogočajo funkcionalnost paketov MATLAB, MATRIXx in O-Matrix, obenem pa je bistveno hitrejša od tekmecev.
Ameriška ustanova Uniform Code Council, ki določa črtno kodo UPC izdelkom na ameriškem in kanadskem trgu, je najavila, da bo s 1. januarjem 2005 uvedla nove črtne kode dolžine 13 znakov in ne več 12 znakov, kakor doslej. Zaradi tega bodo morala vsa podjetja, ki se ukvarjajo z maloprodajo, prilagoditi svoje informacijske sisteme. Dodatno bo s tem odpravljena težava pri obdelavi črtne kode izdelkov iz neameriških trgov, ki imajo črtno kodo EAN dolžine 8 ali 13 znakov.
Največji svetovni distributer Linuxa Red Hat je v prvem trimesečju ustvaril 27,2 milijona dolarjev prihodkov, kar je bilo 39 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju. Lansko četrtletno neto izgubo v višini 4,6 milijona dolarjev pa je spremenil v poldrugi milijon dobička. V zadnjem obdobju je Red Hat prodal 23.500 licenc za izdelke Enterprise Linux, kar je bilo za desetino več kot v prejšnjem trimesečju, z njimi pa je zaslužil 12,3 milijona dolarjev. Prodaja storitev je dodala 9 milijonov dolarjev, 4 milijone dolarjev so zaslužili s prodajo licenc v trgovskih mrežah, ostalo pa je odpadlo na trg vgrajenih rešitev (embedded market), ki trenutno ne stoji najbolje.
Pri Hewlett-Packardu so nedavno ponovno poudarili, kako pomembna je podpora odprtim storitvenim omrežjem za razpršeno računalništvo (grid computing). Obenem so pripravili vrsto programov s skupnim imenom Smart Framework for Object Groups, oziroma SmartFROG, ki omogočajo enostavnejše konfiguriranje omrežij za takšen način povezovanja, ter jih ponudili v okviru foruma GGF.
Podjetje Danware je predstavilo novo različico programske opreme za dostop do računalnikov na daljavo NetOp 7.6. Med bistvene novosti sodita predvsem dodana podpora za MacOS X in Windows Server 2003, izboljšave pa se poznajo tudi pri varnosti in lažji uporabi. NetOp sodi med najbolj uporabljanja in najbolj zmogljive rešitve za oddaljen dostop do računalnikov, saj podpira možnost dostopa iz različnih naprav, vključno z ročnimi računalniki in pametnimi telefoni, do večine računalniških sistemov, tudi največjih strežnikov. Program tako podpira večino trenutno uporabljanih operacijskih sistemov in protokolov za prenos podatkov. Dodana podpora za protokol LDAP zdaj omogoča tudi preprosto in varno integracijo NetOpa v obstoječa omrežna okolja zgrajena v Novellovi, Sunovi ali Netscapovi tehnologiji.
Družba RSA Security se bo v prihodnje ukvarjala tudi s tehnologijo za biometrično overjanje dostopa in zagotavljanje varnosti v informacijskih sistemih, tako pa bodo strankam omogočili še dodaten sloj pri vzpostavljanju varnostnih sistemov.
Podjetje SAS Institute je na letnem srečanju uporabnikov njihove programske opreme predstavilo novosti v nekaterih svojih izdelkih in nekaj povsem novih rešitev. Pri SASu ugotavljajo, da v značilnih podjetjih do 90 odstotkov vseh strank ne prinaša dobička, ker so stroški, potrebni za kakovostno delo z njimi višji od prihodkov, ki jih te stranke prinašajo. Rešitev Activity-Based Management v novi različici 6.0 pomaga podjetjem analizirati stroške in prihodke povezane s posameznimi strankami, izdelki in storitvami, na osnovi tega pa lahko podjetja sprejemajo boljše poslovne odločitve. Izdelek je prenovljena rešitev Oros, ki so jo pridobili z nakupom podjetja ABC Technologies v preteklem letu. Razen tega je SAS najavil nakup podjetja OpRisk Analytics z rešitvijo za upravljanje s tveganji na področju finančnih ustanov.
Podjetji Hermes Plus d.d., slovenski član skupine S&T ter Skupina Atlantis d.o.o. sta podpisali pismo o nameri, ob izvedbi katerega bo podjetje Hermes Plus d.d. prevzelo in postalo 100 odstotni lastnik podjetja Skupina Atlantis d.o.o. Nakup Skupine Atlantis je za družbo Hermes Plus strateškega pomena, saj bo z njim še okrepila svojo ponudbo na področju izdelkov in storitev največjega svetovnega proizvajalca programske opreme Microsoft in razširila tovrstno ponudbo tudi na trge regije Adriatik.
Pri Olympusu že pospešeno pripravljajo E-1, prvi digitalni fotoaparat z namenskimi zamenljivimi objektivi in posebej zasnovanim sistemom za zajem slike, ki je prilagojen digitalni tehniki. Olympus je tehnologijo zasnoval v sodelovanju s Kodakom.
Microsoft bo v drugi polovici leta objavil novo različico strežniškega kompleta namenjenega malim podjetjem. Windows Small Business Server (SBS) 2003, ki ga razvijajo v okviru projekta z imenom Bobcat, bo vseboval prenovljene sestavne dele ter izboljšave za lažjo uporabo in nadzor celotnega sistema.
Družba IDC je v začetku leta napovedala, da bo prihodek od prodaje monitorjev LCD v fiskalnem letu 2003 presegel prihodek od prodaje klasičnih namiznih monitorjev s katodno cevjo. Delež modelov LCD v celotnem številu prodanih monitorjev se je povečal s 30 na 37 odstotkov samo v enem trimesečju ugotavljajo v družbi DisplaySearch. Če gledamo celoten trg monitorjev, je bila prodaja za odstotek slabša kot v enakem lanskem obdobju. Tesno vodstvo med navadnimi monitorji je zadržal Samsung (13,5%), sledita pa Dell (13,4%) in HP (8,5%). Na trgu LCD pa je v močnem vodstvu Dell (16%), drugi je Samsung (8,9%), tretji pa HP (7,5%). Najbolj navdušeni nad tankimi monitorji so bili v Evropi, kjer se je prodaja povečala za 19 odstotkov, v ZDA pa je padla za 3 odstotke. Evropa je zaradi tega postala največji trg za tovrstne izdelke.