• Tudi Benefon bo uporabljal Microsoftov brskalnik

    Finski proizvajalec mobilnih telefon Benefon je z Microsoftom sklenil pogodbo o uporabi brskalnika Microsoft Mobile Explorer (MME). Prvi Benefonov telefon z Microsoftovim brskalnikom bo predstavljen v začetku februarja na svetovnem kongresu GSM v Cannesu in na razstavah pobude FIND v devetih evropskih mestih kulture 2000 (francoski Avignon, norveški Bergen, italijanska Bologna, belgijski Bruselj, finski Helsinki, poljski Krakow, češka Praga in španski Santiago de Compostella). Benefon se je odločil za sodelovanje z Microsoftom zaradi podpore standardov HTML in WAP ter njune združitve v XML, v korist tako ponudnikov kakor tudi uporabnikov storitev.

    Objavljeno: 4.1.2000
  • Intel kupil licence za uporabo tehnologije 3D Labs

    Intel je nekoliko nepričakovano kupil licence za uporabo celotnega spektra izdelkov in tehnologij družbe 3D Labs, enega od ponudnikov vrhunskih grafičnih pospeševalnikov za profesionalno rabo. Intel, ki je bil že doslej manjšinski lastnik družbe 3D Labs (1,5 %), je licence kupil za 7,5 milijona dolarjev, ki jih je 3D Labs krvavo potreboval za nadaljnje financiranje razvoja. Predstavniki obeh podjetij so odklonili komentarje o tem, kako in kdaj bo Intel uporabil tehnologijo družbe 3D Labs. Tržni analitiki pa poudarjajo, da je mogoče na ta korak gledati tudi kot na zavarovanje v primeru, če bi res prišlo do združitve med Intelovim tekmecem Via Technologies in družbo S3.

    Objavljeno: 4.1.2000
  • Združevanje podjetij S3 in Via Technologies

    Vse kaže, da se podjetji S3 in Via Technologies resno pogovarjata o morebitni združitvi, s čimer bi nastalo novo, s stališča spektra izdelkov zelo veliko podjetje, ki bi v svojem programu imelo vse od mikroprocesorjev prek procesorskih naborov do grafičnih pospeševalnikov in grafičnih kartic. Po nekaterih podatkih so pogajanja še v zgodnji fazi, Via pa skuša doseči dogovor o prevzemu ali združitvi le tistega dela družbe S3, ki se ukvarja z grafiko. S3 je tudi lastnik družbe Diamond Multimedia, zato bi ob ugodnem razpletu zvočne kartice, modeme, predvajalnike MP3 in nekatere druge izdelke verjetno prevzel nekdo drug.

    Objavljeno: 4.1.2000
  • Novi iskalnik WholeWeb.net

    Podjetje WholeWeb.net za junij 2000 pripravlja predstavitev novega spletnega iskalnika, ki bo indeksiral celotno vsebino več kakor milijarde spletnih strani (od ocenjenih 1,5 milijarde). Najmočnejši iskalnik danes indeksira okrog 200.000 strani. WholeWeb.net bo temeljil na zmogljivi zbirki podatkov in ne zgolj na tekstovnem indeksu. Avtorji obljubljajo iskanje s poljubnim nizom besed, ki jim bomo lahko določali pomembnost, najdene podatke pa bomo lahko razvrščali po uporabnih ključih, kot so starost dokumenta in (merjena) priljubljenost. Zadetke bo mogoče dodatno ožiti z novimi pogoji.

    Objavljeno: 3.1.2000
  • Po telefonski žici s 100 Mb/s

    Podjetje Avio Digital končuje razvoj novega rodu omrežnih komunikacijskih vmesnikov, ki bodo omogočali prenos podatkov v okviru stanovanja s 100 Mb/s prek navadnih telefonskih paric. Nova tehnologija MediaWire bo dovolj za hkratni prenos različnih tipov podatkov z veliko hitrostjo in nizko ceno, med drugim pa bo to dovolj za hkratni prenos do 24 digitalnih 24-bitnih zvočnih zapisov, štiri kanale s pretokom posnetkov MPEG2 (vsak po 6 Mb/s), osem priključkov ISDN in dostop do interneta s hitrostmi vmesnikov ADSL. Omejitev je le v tem, da med posameznimi napravami kabel ni daljši od 33 metrov, vendar je mogoče na isto verigo priključiti čez 100 naprav (skupna dolžina kabla skoraj 4 km).

    Objavljeno: 3.1.2000
  • Cisco kupil optiko Pirelli

    Z nakupom, vrednim več kakor dve milijardi dolarjev, je Cisco Systems postal lastnik oddelka za optične omrežne sisteme italijanskega podjetja Pirelli. Cisco bo po določilih pogodbe zagotovil desetino naložbe (vredne 100 milijonov dolarjev) za Pirellijev novi oddelek za optične komponente in podvodne optične prenosne sisteme. To je le eden v vrsti letošnjih Ciscovih nakupov, ki se ukvarjajo z optičnimi tehnologijami prenosa. Pirelli pričakuje, da bo s sklenjeno pogodbo okrepil navzočnost na ameriškem trgu in povečal prihodke. Podjetju Cisco Systems pa naj bi ta nakup utrdil položaj pri podvodnih sistemih, pri katerih pričakujejo 30-odstotno rast v naslednjem petletnem obdobju.

    Objavljeno: 3.1.2000
  • Evropski televizijski program na severnoameriški celini

    DigItaly, italijanski televizijski program s poudarkom na italijanski kulturi, je postal prvi evropski televizijski program, ki ga je mogoče neposredno spremljati tudi na severnoameriški celini. Kanal predvajajo prek Eutelsatovega satelita Atlantic Gate na zemljepisni legi 15 stopinj zahodno, in sicer od zemeljske postaje Fucino v bližini Rima do zemeljske postaje v kanadski provinci Ontario, od koder ga naprej predvajajo prizemeljsko. Atlantic Gate deluje že od začetka leta 1999, od marca pa prenaša internetni promet iz Severne Amerike v Evropo ter video in televizijske prenose IP s tehnologijo stiskanja MPEG-4.

    Objavljeno: 3.1.2000
  • Plextor PlexWriter 12/4/32

    Plextor nadaljuje s predstavitvami novih modelov zapisovalnikov za plošče CD-R in CD-RW, ki se prodajajo že celo bolje kakor proizvajalčeve enote CD-ROM. Decembra so uradno predstavili novo različico z oznako PlexWriter12/4/32, ki je ena prvih na tržišču s podporo za zapisovanje na plošče CD-R z 12-kratno hitrostjo, torej 1,8 Mb/s. Podatke bere z hitrostjo 32x, na nosilce CD-RW pa piše s prav tako običajno hitrostjo 4x. Za izravnavo pretoka podatkov ima novi zapisovalnik 4 MB predpomnilnik, povprečni čas dostopa 160 ms pa ga uvršča nekako v povprečje med zapisovalniki. Zaradi hitrosti prenosa podatkov je zapisovalnik trenutno na voljo le z vmesnikom SCSI, ki podpira tudi specifikacije UltraSCSI in Ultra2SCSI. Cena nove enote PlexWriter 12/4/32 znaša 340 dolarjev za notranji model in 400 dolarjev za zunanjo izvedbo.

    Objavljeno: 3.1.2000
  • Novi kabelski modemi 3Com

    Kljub temu da so nove tehnologije, zlasti ADSL, nekoliko zmanjšale zanimanje za kabelske modeme, pri 3Comu menijo, da njihov čas šele prihaja. Na sejmu Western Cable Show v Los Angelesu so prikazali kar tri nove kabelske modeme, namenjene različnim tipom uporabnikov. Prva novost je kabelski modem HomeConnect, ki je namenjen za domačo rabo, zanj pa so značilni prijetna in elegantna oblika, preprosta namestitev ter zvočni opozorilni sistem za obveščanje o vzpostavljeni in padli povezavi ter prispetju novega elektronskega sporočila.

    Objavljeno: 2.1.2000
  • Cool Edit 2000

    Podjetje Syntrillium je predstavilo Cool Edit 2000, novo različico znanega programa za urejanje digitalnih zvočnih posnetkov, ki si je v minulih letih prislužil pomembno mesto med ljubitelji in profesionalci. Cool Edit 2000 prinaša dolgo pričakovano podporo za branje in pisanje zvočnih posnetkov v zapisu MP3, modularna zasnova programa pa omogoča, da lahko zmožnosti programa razširjamo z dodatnimi zunanjimi moduli. Samo podjetje Sintrillium ponuja dva tako dodatka in sicer Studio Plug-In, ki Cool Edit spremeni v zmogljiv štiristezni mešalnik, ter Audio Cleanup Plug-In, ki omogoča napredno ekvalizacijo posnetkov ter odpravljanje napak, kot so šumi in poki. Cool Edit 2000 je hitrejši od predhodnikov, saj pri uporabi vgrajenih nekaterih učinkov in filtrov deluje tudi do trikrat hitreje, poleg tega pa so učinki bolj kakovostni in jih je mogoče lažje nadzorovati.

    Objavljeno: 2.1.2000
  • Podjetje S3 na prvih straneh novic

    Podjetje S3 je v zadnjem času zelo pogosto na prvih straneh računalniških novic, ne samo zaradi govoric o morebitni združitvi ali prodaji dela družbe tajvanski družbi Via, temveč tudi zaradi dveh drugih novosti. Konec decembra so kupili podjetje Number Nine, ki je objavilo prostovoljni stečaj. Posel naj bi bil predvidoma vreden 4,8 milijona dolarjev, S3 pa bo prevzel tudi podporo za dosedanje izdelke podjetja Number Nine. S tem korakom se nadaljuje konsolidacija tržišča grafičnih kartic, na katerem je vse manj ponudnikov. Po drugi strani je javnost presenetila novica, po kateri eden glavnih tekmecev, družba Nvidia, toži podjetje S3 zaradi kršenja patentnih pravic.

    Objavljeno: 2.1.2000
  • Compaq bo vzdrževal Ericssonove računalnike

    Švedski proizvajalec telekomunikacijske opreme Ericsson izvaja reorganizacijo, saj se želi poglobiti v osnovno področje svojega delovanja. Novo izvoljeni finančni direktor Sten Fornell (na tej dolžnosti je od 10. septembra 1999) bo premeščen v londonsko pisarno.

    Objavljeno: 2.1.2000
  • Compaqovi računalniki z Windowsom 2000 že januarja

    Compaq je napovedal, da bo prve računalnike, opremljene s končno različico operacijskega sistema Windows 2000, začel dobavljati kupcem že sredi januarja, kar nekaj tednov pred uradno predstavitvijo operacijskega sistema, ki je najavljena za 17. februar. Compaq je tako kakor mnogi drugi proizvajalci končno različico operacijskega sistema od Microsofta dobil že 15. decembra.

    Objavljeno: 1.1.2000
  • Računalnik Palm IIIc z barvnim zaslonom

    Podjetje 3Com bo, kakor vse kaže, predvidoma februarja predstavilo ročni računalnik Palm IIIc, ki bo imel za razliko od sedanjih modelov barvni zaslon. Sočasno naj bi predstavili tudi novo različico operacijskega sistema PalmOS 3.5, pri kateri bo med večjimi novostmi prav podpora za barvne zaslone. Novi računalnik naj bi vseboval tudi ustrezno prilagojen in še hitrejši Motorolin procesor Dragonball in 8 MB pomnilnik. Opazovalci menijo, da je Palm sklenil narediti barvni računalnik in podporo v operacijskem sistemu bolj za licenčne partnerje kakor za svoje potrebe, saj so pri tem znani kot zagovorniki sivinskih zaslonov. Nekateri kažejo zlasti novo zavezništvo s Sonyjem, ki namerava platformo Palm uporabiti v bolj večpredstavno usmerjenih izdelkih, ki bodo potrebovali barvne zaslone. Poleg tega s tem neposredno odgovarjajo na poplavo barvnih ročnih računalnikov z okoljem Windows CE, zanimivo pa je, da bodo pri novem modelu za osnovo vzeli računalnik Palm III in ne novejšega Palm V.

    Objavljeno: 1.1.2000
  • Spremembe na vrhu Swisscoma

    Prvi mož Swisscoma Tony Reis bo na lastno željo in zaradi osebnih razlogov zapustil podjetje zadnji dan leta. Na njegovo mesto prihaja član izvršnega odbora Jens Adler. Isti dan bo podjetje zapustil tudi Calvin Grieder, prav tako zaradi osebnih razlogov. Grieder je med drugim pred kratkim prevzel vodstvo razvojne skupine za sodelovanje in skupne storitve z nemškim Debitelom, katerega večinski lastnik je prav Swisscom. Njegovo mesto v izvršnem odboru Swisscoma bo prevzel Carsten Schloter, ki je trenutno v odboru nemškega Debitela.

    Objavljeno: 1.1.2000
  • Palm in pametni telefoni osvajajo

    Analitska skupina Datacomm Research v svoji najnovejši raziskavi meni, da bo naslednje leto izjemno ugodno za podjetje Palm Computing in proizvajalce pametnih telefonov. Čeprav telefoni WAP prihajajo na trg po kapljicah in z zamudami, ocenjujejo, da bo do leta 2003 devet desetin vseh prodanih mobilnih telefonov podpiralo protokol WAP, saj bo mobilni dostop do spleta postal temeljna uporabniška zahteva. Povečana zahteva za pametne telefone je izjemna priložnost tudi za Palm Computing in njihove naprave.

    Objavljeno: 1.1.2000
  • IBMov računalnik, ki ga lahko oblečemo

    IBM pospešeno pripravlja prvi prenosni računalnik, ki ga lahko oblečemo (wearable computer). Sistem, ki ga pri IBM-u imenujejo EON (edge of the network), bo temeljil na sedanjem prenosniku ThinkPad 560. Namenjen bo ozkemu tržnemu segmentu. Velik naj bi bil kakor walkman, imel bo razširitveno mesto za kartice PC Card in vmesnik USB. Pomemben del bo vmesnik za brezžično komunikacijo, ki bo omogočal povezavo z zunanjimi enotami, kot so tipkovnica, miška, zunanji disk, monitor, priklopna postaja za žična omrežja in druge naprave. Kljub temu pa bo EON podatke prikazoval prvenstveno na poseben miniaturni barvni zaslon LCD, ki ga bomo namestili na oko podobno kakor monokel. Za krmiljenje računalnika bosta rabili posebna krmilna naprava, optimalizirana za uporabo med gibanjem, ter programska oprema za razpoznavo ukazov, zasnovana na izdelku ViaVoice. Izdelek naj bi bil nared predvidoma v drugi polovici leta 2000.

    Objavljeno: 1.1.2000
  • Novi "hišni" standard EIA 775

    Združenje EIA (Electronic Industries Association) je na nedavnem sejmu Western Cable Show v Los Angelesu predstavilo nov standard z oznako EIA 775, za zdaj še v povojih, ki bo omogočal univerzalen dostop in možnost krmiljenja elektronskih naprav v hišnem okolju in prek hišnega podatkovnega omrežja. Čeprav specifikacija še ni končana, je Samsung že prikazal prototip videorekorderja, ki ga je mogoče krmiliti prek protokola TCP/IP in mini spletnega strežnika, vgrajenega v napravo. Spletne strani so prikazane na televizorju, krmilimo pa jih z daljinskim upravljalnikom ali posebno tipkovnico. EIA 775 uporablja različne podatkovne povezave, med drugim tudi vmesnik IEEE-1394, ki vse bolj postaja osrednji standard za povezavo digitalnih elektronskih naprav.

    Objavljeno: 31.12.1999
  • Intelov Itanium že v prototipih

    Z željo, da bi dokazal uspešnost napredovanja projekta Itanium, novega 64-bitnega procesorja, je Intel sredi decembra izbranim partnerjem razdelil prve računalnike s prototipi novih procesorjev. Intel je delujoče prototipe razposlal le tri mesece po izdelavi prvega delujočega vezja, kar je lep dosežek za polprevodniške elemente. Intel pričakuje, da bo v prihodnjih mesecih razdelil na tisoče prototipov, s čimer naj bi ta program postal najobsežnejše besedilo kakega izdelka v zgodovini mikroprocesorjev. Intel želi s tem doseči, da bi bili proizvajalci računalnikov, še bolj pa razvijalci programske opreme pripravljeni s svojimi izdelki, ko bo procesor predstavljen v letu 2000.

    Objavljeno: 31.12.1999
  • Denarna injekcija za Iridium

    Skupina podjetij, ki jih vodi Motorola, je operaterju satelitske telefonije Iridium zagotovila naložbe v višini 20 milijonov dolarjev. Ta sredstva naj bi zadoščala za nadaljevanje Iridiumovega delovanja do sredine februarja 2000, vendar mora naložbo potrditi še stečajno sodišče v New Yorku. Nova naložba ne bo spremenila zahtev za finančno preoblikovanje, ki jih je postavila Motorola. Iridium mora poiskati pomembnega strateškega naložbenika.

    Objavljeno: 31.12.1999
  • Digitalna prihodnost po Microsoftovo

    Računalniška podjetja se vse bolj zavedajo, da bo v prihodnosti združevanje med računalniško tehnologijo in zabavno elektroniko igralo osrednjo vlogo v vsakdanjem življenju. Med temi ima Microsoft že nekaj časa aktivno vlogo, nedavno pa je Bill Gates na sejmu Streaming Media West '99 v San Joseju podal tudi vizijo in strategijo podjetja na tem področju. Gates je orisal revolucijo digitalnih nosilcev, široko uporabo digitalnega zvoka in videa kot naslednji veliki val internetnega računalništva. Na sejmu je Microsoft predstavil tudi nove tehnologije, poslovne povezave in pobude širokopasovnih nosilcev, zabavne elektronike, glasbene distribucije in storitev.

    Objavljeno: 31.12.1999
  • Hermes Plus Group Online

    Slovenija ima novo elektronsko trgovino. Skupina Hermes Plus, ki jo sestavljajo podjetja iz Slovenije in tujine, je v začetku decembra v svetovni splet postavila lastno spletno trgovino Hermes Plus Group OnLine. Spletna trgovina, v kateri je združeno znanje strokovnjakov hčerinskih podjetij družbe, HPC, Icos in Hermes Plus, je edina, ki uporabnikom zagotavlja vrhunsko elektronsko zaščito e-poslovanja. Kot prvi od nefinančnih institucij so namreč v zaščito svojega elektronskega poslovanja vgradili najsodobnejša zaščitna orodja, kot so 128-bitni certifikat SSL, ki predstavlja najmočnejše šifriranje, ključ pa se je od prejšnjih 512 povečal na 1024 bitov.

    Objavljeno: 30.12.1999
  • WAP tudi v starejših mobilnih telefonih?

    Norveški Telenor Mobil in Singapore Telecom sta razvila kartico SIM z brskalnikom WAP švedskega proizvajalca Across Wireless. S tem upajo, da bodo storitve WAP približali večjemu številu uporabnikov, saj jim nakup najnovejšega telefona ne bo potreben. Z njihovo posebno kartico SIM zadošča za uporabo storitev WAP vsak telefon, ki je združljiv s specifikacijami SIM Toolkit. Računajo, da bo prav ta rešitev zagotovila zadostno število uporabnikov, ki bi ponudnike storitev prepričalo, da še naprej razvijajo nove storitve WAP. Toda celo vodilni v švedskem Across Wireless priznavajo, da njihova rešitev sicer zagotavlja preprosto nadgradnjo in dostop do storitev WAP, vendar ni tako uporabna kakor primerno opremljeni telefoni. Spominski prostor kartice SIM je omejen, kar izključuje uporabo in prikaz grafičnih vsebin, prav tako pa ni možno avtomatizirati ponavljajočih se postopkov.

    Objavljeno: 30.12.1999
  • Čedalje več podpornikov tehnologije Bluetooh

    Število podpornikov tehnologije Bluetooh se vse hitreje veča. Prvotnim partnerjem so se nedavno tako priključila še podjetja 3Com, Lucent, Motorola in Microsoft. Ti so se pridružili ustanovnim podjetjem -- Ericssonu, Intelu, IBM-u, Nokii in Toshibi -- v skupini pobudnikov Bluetooth Special Interest Group (SIG). 3Com bo tehnologijo Bluetooth uporabil v novih žepnih računalnikih Palm, načrtujejo pa tudi vmesnike za osebne računalnike in podporo v svoji omrežni infrastrukturi na stopnji razdelilnikov in stikal za delovne skupine.

    Objavljeno: 30.12.1999
  • Microsoft predstavil SQL Server 2000

    Microsoft je sporočil, da se bo naslednja velika izdaja strežnika Microsoft SQL Server, doslej znana pod kodnim imenom Shiloh, uradno imenovala SQL Server 2000.

    Objavljeno: 30.12.1999
  • 3Com raziskuje, razvija in kupuje

    V začetku decembra so se skupini pobudnikov Bluetooth Special Interest Group (SIG), to so Ericsson, Intel, IBM, Nokia in Toshiba, poleg podjetja 3Com pridružili še Lucent Technologies, Microsoft in Motorola. Pristop k združenju se ujema s 3Comovo strategijo razvijanja brezžičnih omrežnih tehnologij, ki omogočajo posameznikom in podjetjem popolno razpoložljivost omrežij ter varen dostop do glasovnih, video in podatkovnih namenskih programov ne glede na to, kje so.

    Objavljeno: 29.12.1999
  • Naslednja stopnica -- 800 MHz

    Bitka za hitrostni prestol med x86 združljivimi procesorji se nadaljuje. Potem ko je AMD "začasno" porazil Intel s procesorjem Athlon, ki deluje s hitrostjo 750 MHz in je bil s tem najhitrejši med vsemi, so se pri Intelu odločili za hitrejšo predstavitev novih modelov, kakor so sprva načrtovali. Namesto januarja so tako že v drugi polovici decembra predstavili nove različice procesorjev Pentium III, ki delujejo s 750 in 800 MHz, s čimer bo Intel ponovno prevzel vodstvo v bitki za "zadnji megaherc". S tem je Intel izpolnil obljubo iz pomladnega CeBita, kjer so prikazali prototip Pentiuma III z 800 MHz in ga napovedali za konec leta. Novi procesor je za 60 % hitrejši od spomladi predstavljenega procesorja Pentium III Xeon. Toda tržni analitiki opozarjajo, da bo dobavljivost novih procesorjev vsaj še nekaj časa zelo omejena, ker proizvodnja še ni pripravljena nanje. Sprva bo sisteme z najnovejšimi procesorji ponujal Hewlett Packard, kmalu pa se bosta pridružila še dva proizvajalca. O splošni dobavljivosti najnovejših Pentiumov še ni podatkov, znane pa so cene, ki znašajo 851 dolarjev za model z 800 MHz in 803 dolarjev za model s 750 MHz. Intel naj bi predvidoma februarja prikazal tudi Pentium III z 1 GHz, s čimer naj bi se postavili po robu AMD-jevim načrtom na tem področju.

    Objavljeno: 29.12.1999
  • Symantecova javanska razvojna orodja v novi lasti

    Symantec je oznanil novo strategijo podjetja, v kateri bo precej manj izdelkov kakor doslej, osrednji del pa bodo tvorili protivirusni programi. V ta namen so se že pred časom pri Symantecu odločili prodati svoj oddelek za javanska razvojna orodja in izdelke iz družine Visual Cafe. Novi lastnik razvojnih orodij je za 75 milijonov dolarjev postalo podjetje BEA Systems, ponudnik programske opreme za internet in omrežja, med katero so tudi razni terminalski programi za računalnike PC. BEA bo orodja Visual Cafe razvijala v novo ustanovljenem oddelku, ki bo zagotavljal določeno stopnjo neodvisnosti od drugih delov družbe, toda hkrati dodatni zagon za dosedanjo družino proizvajalčevih izdelkov WebLogic.

    Objavljeno: 29.12.1999
  • Še vedno zapleti v tehnologiji Rambus

    Zapleti v novi tehnologiji pomnilniških modulov Rambus se kar nočejo nehati. Potem ko so zaradi napake v projektiranju pri Intelu morali zakasniti s predstavitvijo sistemskega procesorskega nabora 820 (pozneje se je izkazalo, da pomnilniki Rambus vendarle ne omogočajo tolikšne izboljšave zmogljivosti računalnikov), kakor je bilo napovedovano, je zdaj pod vprašajem tudi strategija pomnilnikov Rambus v prenosnih računalnikih. Po sedanjih podatkih modulov SO-RIMM ni moč pričakovati pred drugo polovico 2000, kar bo najbrž tudi zavrlo hitrost predstavitev novih Intelovih modelov procesorjev za prenosnike. Po mnenju opazovalcev lahko tudi na to področje hitro močno poseže AMD, če se bodo izkazale resnične napovedi, da bo v prvem četrtletju 2000 predstavil mobilno različico uspešnega in zmogljivega Athlona.

    Objavljeno: 29.12.1999
  • Nesojena nordijska poroka

    Napovedi in načrti se niso uresničili, velike proslave ob podpisu pogodbe oktobra v Ženevi so bile zaman. Švedski telekomunikacijski operater Telia in norveški Telenor se ne bosta združila. Skupna uradna izjava švedskega in norveškega predsednika vlade je zelo skopa: >>Dogodki so pokazali, da bi bilo težko izpeljati načrtovano združitev.<< Norveški Telenor se je zbal, da ga večja švedska Telia želi potiho posesati, Švedi pa se kot večji pogodbenik niso želeli odpovedati vodilni vlogi. V novem podjetju bi Švedi sicer imeli tripetinski delež, Norvežani pa preostali dve petini, aprila naj bi petino skupnega podjetja dali v javno prodajo.

    Objavljeno: 28.12.1999
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji