• Gates bo pohitel s satelitsko telefonijo

    Teledesic je globalni satelitski projekt, ki sta ga začela pionir celične telefonije CraigMcCaw in predsednik Microsofta Bill Gates. Moža napovedujeta, da bosta svoj "internet po nebu" uresničila še pred prvotno načrtovanim letom 2004 in da bo Teledesic ponujal storitve podatkovnega in tudi govornega prenosa. Teledesic načrtuje skupno naložbo z obstoječimi ponudniki satelitskih storitev, kot sta Iridium in Hughes Electronics. Slednji se med drugim ukvarja tudi s satelitsko telefonijo in internetnimi storitvami. Teledesicovo omrežje je namreč zelo drago in zato njegovi vodilni ljudje iščejo načine za hitrejši nastop na trgu in čim prejšnje ustvarjanje dohodkov.

    Objavljeno: 6.10.1999
  • Nemci kupili 35 odstotkov "Hrvatskih telekomunikacij"

    Skandinavski družbi Telia in Telenor sta zvišali svojo nedavno ponudbo za 35 odstotkov hrvaškega državnega telekoma -- Hrvatskih telekomunikacij (HT) -- na 641 milijonov dolarjev, vendar je Deutsche Telekom ponudil 850 milijonov dolarjev. To je bilo sprejemljivo za prodajalca, hrvaško vlado, ki ne skriva veselja nad uspešnostjo prodaje. Že čez nekaj dni bo vlada oblikovala mešano upravo Hrvatskih telekomunikacij, ki pa vendarle ostajajo hrvaško podjetje. Nemci po določilih pogodbe nimajo pravice kupovati delnic na prostem trgu in tako doseči lastništvo, večje od polovice. Glavni delež kupnine (95 odstotkov) naj bi Nemci nakazali hrvaški državi že ta teden, preostali znesek pa čez nekaj mesecev.

    Objavljeno: 5.10.1999
  • Napovedana hitra rast elektronskega trgovanja v Evropi

    Po napovedih družbe za tržne raziskave IDC naj bi leta 2004 Evropa prehitela ZDA po količini prometa, ustvarjenega z elektronskim poslovanjem. Raziskave kažejo, da bo čez štiri leta v Evropi opravljenih za 1300 milijard dolarjev elektronskih transakcij, bistveno več v primerjavi z okrog 50 milijardami dolarjev, ki smo jih Evropejci naredili lani. V istem obdobju bo Evropa prehitela ZDA tudi v številu uporabnikov interneta, na vsem svetu pa so bo skupno število uporabnikov povečalo z današnjih 160 milijonov na čez 500 milijonov. Leta 2003 bodo ZDA še vedno največja posamična država po številu uporabnikov, vendar bosta dotlej Nemčija in Velika Britanija prehiteli Japonsko. Med prvo deseterico največjih bo sedem evropskih držav. Največjo rast uporabe elektronskega poslovanja napovedujejo v Franciji, kjer bo letna rast okrog 200 %, drugod po Evropi pa se bo gibala med 140 in 170 %.

    Objavljeno: 5.10.1999
  • Povezava GSM in 3G omrežij

    Družba Ericsson in švedski upravitelj mobilnega omrežja Telia sta v drugi polovici septembra 1999 omogočila sledenje med običajnim omrežjem GSM in preizkusnim mobilnim omrežjem 3G novega rodu. V Ericssonovem demonstracijskem središču v bližini Stockholma je mogoče z uporabo običajne kartice SIM gostovati v novem omrežju in sprejeti klic s telefonskim aparatom WCDMA, priključenem v testnem vozilu. Edini pogoj je, da je uporabnik naročen na storitve omrežja, ki ima s švedsko Telio delujoče sledenje; oba slovenska operaterja oziroma upravitelja mobilne telefonije to sledenje imata.

    Objavljeno: 5.10.1999
  • Prestižne nagrade v Ženevi

    Ob začetku največje svetovne sejemske prireditve za telekomunikacije -- Telecoma 99 -- v nedeljo, 10. oktobra 1999, bodo v Ženevi podelili nagrade World Communications Awards (WCA) za odličnost v globalnih komunikacijskih storitvah. Dodelili jih bodo na podlagi raziskave mnenj poslovnih strank in zahtevnega postopka ocenjevanja. Nagrade so razvrščene v 9 kategorij.

    Objavljeno: 4.10.1999
  • Zvočne kartice Aureal

    Pri podjetju Aureal so se po dolgih letih razvoja tehnologij za digitalno reprodukcijo zvoka odločili na trg poslati zvočne kartice pod lastno znamko. Nove kartice z znamko Aureal bo ekskluzivno tržilo podjetje I/O Magic, sprva pa bosta kupcem na voljo dve kartici. Manjši Vortex SQ1500 je namenjen najširšemu krogu kupcev in temelji na procesorju Aureal AU8810. Ta nudi 512-zvočni sintetizator, podporo za dva do štiri zvočnike, digitalni izhod S/PDIF, podporo za standarde DirectSound in seveda prostorski zvok A3D (različica 1.0).

    Objavljeno: 4.10.1999
  • Via Technologies razvija procesor Gobi

    Tajvanski proizvajalec Via Technologies po nakupu družbe Cyrix in laboratorija Centaur, oddelka družbe IDT, postopoma pripravlja strategijo za prve lastne procesorske izdelke. Po nekaterih informacijah je zeleno luč novega lastnika dobil projekt z delovnim imenom Gobi, pod katerim nastaja nov procesor za podnožja S370. Izdelan bo v 0,18-mikronski tehnologiji, in sicer v tovarnah družbe National Semiconductors, bivšega lastnika Cyrixa. Via bo v novih izdelkih zadržala tržno znamko Cyrix, vendar bo za jedro uporabila tehnologijo, razvito pri družbi Centaur.

    Objavljeno: 4.10.1999
  • Prvi žepni računalnik, združljiv s Palmom

    Po mnenju mnogi so žepni računalniki Palm najbolj dognana platforma za miniaturne računalnike, vendar se je 3Com moral doslej sam boriti proti mali četici podobnih naprav z okoljem Windows CE. Da bi izboljšali možnosti za uspeh, posredno tudi svojih računalnikov Palm, so se pri oddelku Palm Computing odločili licencirati arhitekturo in operacijski sistem, kar bo omogočilo izdelavo ročnih računalnikov, združljivih s Palmom.

    Objavljeno: 3.10.1999
  • Terminalska podpora Citrixa za Netware, Sun Solaris in Linux

    Podjetje Citrix se, kakor vse kaže, pripravlja na prenos strežniškega izdelka Metaframe na nove platforme, ki niso tesno povezane le z Microsoftom in operacijskim sistemom Windows NT. Projekt z delovnim imenom Charlotte namreč omogoča terminalsko podporo za programe v operacijskih sistemih Novell Netware in Sun Solaris, pozneje pa naj bi prišla na vrsto tudi različica za Linux. Citrix poleg tega s projektom Vertigo pripravlja izdelke, ki bodo omogočali terminalsko uporabo programov v žepnih računalnikih, kakršen je na primer Palm. V pripravi je tudi nova strategija za licenčno rabo, po kateri uporabnik ne bi potreboval polne licence za izdelke, ampak bi namesto tega plačeval najemnino za dejansko uporabo programov.

    Objavljeno: 3.10.1999
  • Tudi Debitel je znižal cene

    S 1. oktobrom 1999 veljajo tudi za slovenske naročnike GSM-ponudnika Debitel nove, nižje priključnine, naročnine in cene domačih pogovorov. Priključnina je sedaj pri vseh paketih izenačena in znaša 2261 tolarjev, mesečna naročnina pa znaša od 1118,60 tolarja v paketu Swing do 4950,40 tolarja v paketu Jazz. Izjema je le paket Duet Pop, kjer je brezplačna tako priključnina kot tudi naročnina.

    Objavljeno: 3.10.1999
  • Nov kredit za Mobitel

    Družba Mobitel je prejela tuji kredit v višini 135 milijonov nemških mark, ki je namenjen nadaljnjemu razvoju mobilnega omrežja in njegovemu prilagajanju hitro rastočem številu uporabnikov, zlasti naročnikov na vnaprej plačano telefonijo Mobi. Mobitel naj bi poleg splošnih okrepitev omrežja poskrbel še za priklop dveh novih telefonskih central.

    Objavljeno: 3.10.1999
  • Nove zvočne kartice podjetja Creative Labs

    Creative Labs je po dolgem zatišju predstavil nove zvočne kartice, ki pa še vedno temeljijo na uspešni tehnologiji dosedanjih kartic Sound Blaster Live!. Prva novost je komplet Sound Blaster Live! MP3+, v katerem je poleg kartice popolna zbirka programov za zajem, pretvorbo in obdelavo digitalnih posnetkov mp3. Druga novost je Sound Blaster Live! X-Gamer, optimalizirana za uporabo z igrami. Posebnost kartice je digitalni izhod, ki omogoča priključitev na zvočnike FourPointSurround FPS2000. Cena obeh kartic je 100 dolarjev.

    Objavljeno: 2.10.1999
  • Caldera OpenLinux 2.3

    Razvoj novih različic operacijskega sistema Linux se odvija vse hitreje. Le nekaj mesecev po predstavitvi dosedanje različice so pri družbi Caldera napovedali novo različico 2.3, ki je izpopolnjena na številnih področjih. Nova distribucija temelji na najnovejšem jedru z oznako 2.2.10, med glavnimi novostmi pa je močno izboljšana podpora za daljinsko namestitev sistema, kar bo ustrezalo predvsem večjim uporabnikom. Poleg tega so dodatno izpopolnili namestitveni program Lizard, ki odslej prepozna še večje število naprav, na primer grafičnih in zvočnih kartic.

    Objavljeno: 2.10.1999
  • Cisco združuje računalniška omrežja in telefonijo

    Cisco je predstavil novo družino strojnih in programskih izdelkov, ki so namenjeni povezavi podatkovnih in komunikacijskih omrežij. Družina izdelkov, ki sodi pod skupno arhitekturo z imenom AVVID (Architecture for Voice, Video and Integrated Data), omogoča prenos računalniških podatkov in telefonskih pogovorov prek istega omrežja TCP/IP, kar poenostavlja in poceni namestitev ter uporabo komunikacijsko-podatkovnih povezav. Cisco je tako predstavil strežnik, ki skrbi za pretvorbo zvoka v računalniško obliko, programski paket za nadzor tovrstnega omrežja ter dva tipa telefonov IP, ki jih lahko uporabimo z novo opremo. Cene programov se gibljejo med 10.000 in 15.000 dolarji, telefoni pa stanejo 400 dolarjev. AVVID sicer niso prvi tovrstni izdelki, vendar za njimi stoji družba, ki ima bogate izkušnje iz podatkovnih omrežij, široko prodajno mrežo in številne velike stranke.

    Objavljeno: 1.10.1999
  • Ameriška vojska izbrala spletne strežnike WebStar

    Microsoft je v ZDA septembra dobil nov neprijeten udarec, ko se je ameriška vojska nenadoma odločila zamenjati dosedanje spletne strežnike v sistemu Windows NT in paketu IIS s takimi, ki uporabljajo računalnike Apple Macintosh, operacijski sistem MacOS in spletni strežnik WebStar. Nenadno spremembo je povzročil nedavni vdor skupine hekerjev z imenom Global Hell, ki je pridobila dostop do nedovoljenih informacij v notranjem omrežju in spremenila nekaj spletnih strani. Vojska se je odločila za spremembo zato, ker spletni strežnik WebStar nima ukaznega vmesnika in podpore za daljinsko prijavo, s čimer je onemogočen dobršen del vdorov.

    Objavljeno: 1.10.1999
  • Belgija nima dovolj liberalnih telekomunikacij

    Evropska komisija bo Evropskemu sodišču prijavila Belgijo zaradi neizpolnjevanja obveznosti, ki izvirajo iz navodila oziroma direktive 90/388/EEC Evropske zveze (EU). Navodilo določa zakonodajne okvire za zagotavljanje enotnega, odprtega in pravičnega telekomunikacijskega trga. Belgijci namreč še niso izdelali načina obračunavanja, ki ga bo moral državni operater Belgacom uporabljati za druga javna telekomunikacijska omrežja.

    Objavljeno: 30.9.1999
  • Microsoft kupil Visio

    Microsoft je sredi septembra nekoliko nepričakovano napovedal, da kupuje družbo Visio, lastnika in avtorja znane družine programskih paketov za izdelavo poslovnih in tehničnih diagramov. Microsoft je že doslej tesno sodeloval z družbo Visio, ki je bila vrsto let eden prvih uporabnikov novih Microsoftovih tehnologij, program Visio pa že od nekdaj tesno sodeluje z Microsoftovim pisarniškim paketom Office. Microsoft bo z nakupom družbe Visio, za katero so odšteli 1,3 milijarde dolarjev, pridobil vodilni paket za izdelavo diagramov, ki bo dopolnil obstoječa Microsoftova orodja iz družin Office in BackOffice. Družba Visio, ki ima sedež v Seattlu, torej v neposredni bližini Redmonda, bo postala nov oddelek v skupini Business Productivity Group. Oddelek bo deloval relativno samostojno. Microsoft bo pomagal pohitriti razvoj novih izdelkov Visio, ki nosijo oznako 2000, trenutno pa še ni znano, ali jih bodo tržili samostojno ali v kompletu.

    Objavljeno: 30.9.1999
  • Diamond Viper II Savage 2000

    Diamond je prvi proizvajalec grafičnih kartic, ki je predstavil izdelek na temelju novega grafičnega pospeševalnika S3 Savage 2000. Kartica Viper II temelji na različici procesorja Savage 2000+ s 128-bitnim procesorskim jedrom, ki so mu dodali 32 MB pomnilnik, s katerim kartica zmore ločljivosti do 1920 x 1080 pik ob 32-bitni barvni globini. Z novim geometrijskim jedrom Viper II po navedbah proizvajalca zmore od 4- do 10-krat hitrejše senčenje v sodobnih igrah in kakovostnejšo sliko. Kartica Viper II podpira strojno odkodiranje posnetkov MPEG-2, ima pa tudi izhod za televizijsko sliko NTSC in PAL, ki je kakovostna tudi pri ločljivosti 800 x 600 pik. Kartica podpira programske vmesnike DirectX in OpenGL, priložen pa je tudi izboljšani gonilnik InControl Tools 99. Priporočena cena v ZDA je 200 dolarjev. Diamond pripravlja še zmogljivejšo različico Viper II LE, ki bo v prodaji konec leta. Ta bo imela dvakrat večji pomnilnik (64 MB), cena pa bo predvidoma 270 dolarjev.

    Objavljeno: 30.9.1999
  • Težave podjetja ATI s pomembnimi kupci

    Podjetje ATI ima kar nekaj težav s pomembnimi kupci. Potem ko so izgubili pogodbo OEM z družbo Dell (Dell je pogodbo sklenil z Nvidio), so izgubili tudi pogodbo z družbo Compaq, ki je grafične pospeševalnike ATI vgrajeval v družino računalnikov Presario. Compaq se je pri teh računalnikih za rabo doma raje odločil za izdelke družbe 3dfx. Vrednost delnic družbe ATI je zaradi teh dogodkov padla za nekaj manj kakor 10 odstotkov, vendar po trditvah predstavnikov družbe to ni razlog za preplah, saj izgubljene pogodbe predstavljajo le majhen delež prometa, ki ga ustvarja ATI.

    Objavljeno: 29.9.1999
  • Paint Shop Pro 6

    Podjetje Jasc Software je začelo prodajati šesto različico priljubljenega slikarskega programa Paint Shop Pro, ki jo zaslovel po vsem svetu kot eden najbolj uspešnih preizkusnih programov. Program, ki je nastal kot orodje za izdelavo posnetkov zaslonskih slik in preprost urejevalnik slik, se je z leti prelevil v slikarski program, ki se mestoma skoraj enakopravno kosa s programi, kot sta Adobe Photoshop in Metacreations Painter. Nova različica prinaša še izboljšane zmožnosti za slikanje z naravnimi orodji, kopico novih učinkov, predvsem pa nova orodja za slikanje z vektorsko grafiko. V ta namen je tudi precej izboljšano delo s slikovnimi plastmi, ki med drugim omogočajo natančen nadzor barv. Tu so še močno izboljšano orodje za izdelavo večbarvnih prelivov ter nov modul za optimalizacijo spletnih slik v zapisih GIF in JPEG.

    Objavljeno: 29.9.1999
  • Prodaja Hrvatskih telekomunikacij pod pričakovanji

    Hrvaška vlada je sprva nameravala prodati lastniški delež podjetja Hrvatske telekomunikacije (HT) v obsegu ene delnice več kakor 25 odstotkov. Pred kratkim pa je po razmisleku namesto sprva načrtovanega deleža ponudila v prodajo kar 35 odstotkov hrvaškega telekoma. HT je sicer najdobičkonosnejše hrvaško javno podjetje, kljub temu pa je vlada po preteku roka za zbiranje ponudb doživela kar nekaj razočaranj.

    Objavljeno: 29.9.1999
  • Intel ponovno znižal cene procesorjev

    Intel je septembra ponovno znižal cene procesorjev, vključno s tistimi za najnovejše Pentiume III s hitrostjo 600 MHz. Popravki so tokrat manjši kakor v preteklosti, saj so cene različic s 600 MHz zdaj 615 dolarjev (prej 669 dolarjev), različice s 550 MHz pa 423 dolarjev (prej 487 dolarjev). Pocenili so se tudi procesorji Celeron, katerih cene segajo od 64 dolarjev za model s 400 MHz (prej 73 dolarjev) do 153 dolarjev za model s 500 MHz (prej 167 dolarjev). Intelovo znižanje je odgovor na nedavno znižanje cen procesorjev AMD K6-2 in K6-III.

    Objavljeno: 28.9.1999
  • 3Com osamosvaja Palm

    Podjetje 3Com je najavilo reorganizacijo podjetja, v kateri je najpomembnejša odločitev o spremembi statusa oddelka, ki se ukvarja z razvojem žepnih računalnikov Palm. Oddelek Palm Computing, ki je bil v preteklosti že samostojna družba in jo je 3Com pridobil z nakupom, bo tako vnovič postala neodvisna družba z lastnim kotiranjem na borzi in strategijo nadaljnjega razvoja. Po mnenju družbe 3Com naj bi Palm Computing s tem lažje izkoristil nove priložnosti za žepne računalnike, večjo in bolj pregledno vrednost pa naj bi s tem dobili tudi vlagatelji.

    Objavljeno: 28.9.1999
  • Ericssonove novosti v svetu in doma

    Na razstavi v New Orleansu je Ericsson predstavil novo serijo telefonov, ki bo prišla na police trgovin kmalu po novoletnih praznikih. T28 World je namenjen uporabi po vsem svetu, saj deluje v omrežjih GSM 900 in GSM 1900. Omrežja s tehniko GSM 900 uporabljajo v Evropi, Aziji in Afriki, medtem ko sistem GSM 1900 uporabljajo pretežno v Združenih državah in v Kanadi.

    Objavljeno: 28.9.1999
  • Globalstarovi sateliti bodo delovali tretjino dlje

    Operater satelitske telefonije Globalstar bo čez nekaj tednov začel s komercialnim delovanjem. Njegov največji lastnik je družba Loral Space & Communications, ki ima 45-odstotni delež. Vodilna oseba obeh družb je Bernard Schwartz, ki ne skriva optimizma. Ocenjuje, da bodo izstrelitve satelitov zahtevale manj goriva kakor je bila sprva načrtovano, zato naj bi bila njihova življenjska doba daljša. Namesto pričakovanih sedem let in pol naj bi Globalstarovi sateliti delovali deset let, saj določa življenjsko dobo satelita prav količina goriva, ki ostane v pogonskem sklopu satelita po prihodu v orbitalno tirnico.

    Objavljeno: 26.9.1999
  • Vnaprej plačana stacionarna telefonija

    Operaterji običajne, stacionarne telefonije se bodo morda prav kmalu množično zgledovali po uspešnem primeru sistema za vnaprej plačano mobilno telefonijo. Družba British Telecommunications (BT) bo morda še pred iztekom letošnjega leta uvedla storitev Prepay Home Lines, ki jo trenutno preizkuša v mestih Leeds, Manchester in Birmingham.

    Objavljeno: 25.9.1999
  • Nizozemska kabelska omrežja bodo ponujala govorne storitve

    Štirje nizozemski kabelski operaterji, ki pokrivajo 4,1 milijona gospodinjstev, kar je 68-odstotni delež vseh gospodinjstev na Nizozemskem, so dosegli dogovor o medomrežnem sodelovanju. Operaterji United Pan-European Communications, Casema (last francoskega Telecoma), Castel in Palet zelo dobro pokrivajo zlasti južni in srednji del države. Dogovorili so se, da bodo usmerjali medsebojni promet mimo klasičnega stacionarnega omrežja telekomunikacijskega operaterja KPN.

    Objavljeno: 24.9.1999
  • Intel za zmanjševanje razlik med osebnimi računalniki in prenosniki

    Intel namerava v naslednjem letu še bolj zmanjšati tehnološki razkorak med navadnimi osebnimi računalniki in prenosniki. Poleg novih procesorjev, ki bodo delovali z enakimi hitrostmi kakor tisti za navadne računalnike, bodo novi prenosniki lahko že v letu 2000 računali na take dobrote, kot so sistemsko vodilo s hitrostjo 133 MHz in vodilo AGP s hitrostjo 4x.

    Objavljeno: 24.9.1999
  • Grafična kartica Neon 250

    Videologic je pričel prodajati grafično kartico Neon 250, zasnovano na pospeševalniku NEC PowerVR 250. Kartica vsebuje procesor s hitrostjo 125 MHz, 32 MB RAM, vodilo AGP, zmore pa senčiti do 4 milijone mnogokotnikov na sekundo. Cena je 170 dolarjev.

    Objavljeno: 24.9.1999
  • Tehnologija AppianRotate za monitorje LCD

    Podjetje Appian Graphics, znano predvsem po svojih grafičnih karticah s podporo za več monitorjev, je najavilo tehnologijo AppianRotate, s katero lahko monitorje, priključene na proizvajalčeve kartice, obrnemo iz vodoravnega v navpični položaj ter pri tem ustrezno obrnemo tudi sliko na zaslonih. Nova tehnologija je namenjena predvsem monitorjem LCD, med katerimi se mnoge da zavrteti za 90 stopinj in s tem prikazati delovno površino, ki je bolj naravna in podobna obliki papirnih dokumentov od vodoravne slike.

    Objavljeno: 24.9.1999
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji