• Mobilni telefon za enkratno uporabo

    V ZDA je vse za enkratno uporabo z možnostjo recikliranja, sedaj tudi mobilni telefoni. Ponudnik mobilnih naprav in storitev Hop-On Wireless bo jeseni poslal na tržišče mobilni telefon Hop-On za enkratno uporabo. Naprava je dejansko majhna ploščica z gumboma za klic in prekinitev, na katero se priključi set za prostoročno telefoniranje. Ob pritisku na tipko klic se vzpostavi povezava s centralo, kjer uporabnik pove telefonsko številko, ki jo želi poklicati, in klic je vzpostavljen. Aparat deluje v omrežjih, ki podpirajo protokole GSM, CDMA, TDMA in AMPS, Hop-On Wireless pa ima sklenjene pogodbe z operaterji po celotnih ZDA. Za bližnjo prihodnost napovedujejo tudi možnost gostovanja v Mehiki, Kanadi, Avstraliji in Veliki Britaniji. Pri Hop-On Wireless vidijo prihodnost svoje naprave tudi v oglaševanju, saj je preprosta plastična ploščica zelo primerna za potiskave.

    Objavljeno: 27.7.2001
  • Plačevanje z mobilnim telefonom končno realnost

    Mobitel bo s 1. avgustom ponudil možnost plačevanja spletnih storitev preko mobilnega telefona. Med prvimi storitvami, ki bodo na voljo z začetkom obratovanja, bodo vpogled v oglase Salomonovega oglasnika v spletu, elektronske stave na spletnih straneh Športne loterije Slovenije in dostop do novic Slovenske tiskovne agencije.

    Objavljeno: 27.7.2001
  • Microsoft bo ponujal glasbo prek spleta

    Microsoft se je pogodil z založbama Universal Music Group in Sony Music Entertainment, da bo ponudil njuno spletno storitev Pressplay petim milijonom uporabnikov v svojem omrežju MSN Network. Podrobnosti pogodbe predstavniki treh korporacij niso razkrili, vendar analitiki sklepajo, da bo prek MSN možno poslušati glasbo v pretočnem zapisu, ali pa jo prenesti iz spleta za pavšalno mesečno ceno, ki naj bi znašala nekje med 10 in 15 dolarjev. Podobno pogodbo z glasbenima gigantoma je že sklenil Yahoo!. Pri Microsoftu so dosegli, da bo osnovni uporabljan zapis glasbe v Pressplayu Windows Media Audio, prav tako bo uporabljen Windows Media Digital Rights Management za zaščito avtorskih pravic. Pressplay naj bi pričel obratovati v poletnih mesecih, vendar bo najprej na boljo zgolj glasbenim navdušencem v ZDA.

    Objavljeno: 27.7.2001
  • Postopek aktivacije Windows XP lahko prevara skoraj vsakdo!

    Skupina nemških strokovnjakov je v spletni publikaciji TecChannel, ki je v lasti medijskega podjetja IDG Interactive, objavila, kako preprosto razbiti postopek aktivacije Windows XP (Windows Product Activation). Po njihovih ugotovitvah so vsi podatki zapisani v datoteki wpa.dbl v mapi system32; ko Windows zazna, da so bili zamenjani več kot trije kosi strojne opreme, izbriše to datoteko, nakar sistema ni več mogoče zagnati brez nove aktivacijske šifre.

    Objavljeno: 26.7.2001
  • Vmesnik za uporabo PC kartic na Palmu

    Uporabniki ročnih računalnikov Palm bodo lahko kmalu uporabljali razne PC kartice, od pomnilniških, kakršna je IBM Microdrive, do omrežnih in podatkovnih, denimo GSM in GPRS. To bo omogočal vmesnik, imenovan Guyver, ki ga preprosto priključimo na Palm m500 ali m505. Guyver je izdelalo hongkonško podjetje REALVision, znano predvsem po izdelku CarpeDiem V, GSM dodatku za Palm V. Guyver bo na voljo proti koncu tretjega četrtletja letošnjega leta za 150 dolarjev.

    Objavljeno: 26.7.2001
  • 3Comova ponudba za velika podjetja

    3Com je predstavil tri nove izdelke iz družine SuperStack 3: spletni predpomnilnik Webcache, strežnik za uravnoteževanje pretoka podatkov Server Load Balancer in požarni zid, ki že vključuje strojno podporo za navidezna zasebna omrežja (VPN).

    Objavljeno: 26.7.2001
  • Luknja v Oraclovem programu za podatkovne zbirke

    Raziskovalci organizacije Covert Labs, ki deluje v sklopu PGP Security, so našli luknjo v Oraclovem programu za podatkovne zbirke Oracle 8i. Po podatkih raziskovalcev se težava pojavi v delu programa, imenovanem >>poslušalec<<, ki skrbi za komunikacijo med uporabniki podatkovne zbirke in samo zbirko. Če napadalec pošlje programu več podatkov, kot jih slednji pričakuje, lahko s tem prenapolni medpomnilnik. Podatki, ki jih program ne zmore obdelati, se v tem primeru zapišejo neposredno v pomnilnik in v kolikor vsebujejo primerne ukaze, tudi izvedejo. Napadalec lahko na ta način pridobi dostop do podatkovne zbirke in tudi nadzor nad njo. Iz Oracla so sporočili, da so napako že odkrili in odpravili v različici 9i, popravek za različico 8i pa je brezplačno na voljo na spletu.

    Objavljeno: 25.7.2001
  • Glasba v spletu poslej legalno

    Podjetje za posredovanje glasbe v spletu MusicMatch je uspelo skleniti licenčni sporazum z ameriškim združenjem glasbenih založnikov (RIAA) za posredovanje glasbenih koncertov v spletu. MusicMatch je eno od podjetij za prenos glasbe v spletu, ki se z glasbeno industrijo že dalj časa prepira o vrsti in višini licenčnih pravic za tako predvajanje glasbe. Po mnenju namestnika direktorja MusicMatcha, Boba Ohlweilerja, so po sklenitvi omenjenega sporazuma odpadli razlogi za sodno poravnavanje sporov.

    Objavljeno: 25.7.2001
  • Philips se duši v izgubah in odpušča

    Gospodarska recesija v industriji informacijskih tehnologij je Evropo zadela kasneje kot ZDA, toda posledice upočasnjevanja gospodarske rasti se že poznajo od Južne Amerike do Evrope. Evropski gigant zabavne elektronike Philips je moral zaradi velikih izgub v prodaji polprevodnikov, zaslonov in mobilne telefonije že odpustiti več kot 4000 delavcev, do konca letošnjega leta pa naj bi se število odpuščenih povzpelo na 10.000, je povedal direktor podjetja, Gerard Kleisterle. Neto izguba podjetja je v drugem četrtletje znašala 658 milijonov dolarjev, vendar po mnenju strokovnjakov še ni dosegla dna.

    Objavljeno: 25.7.2001
  • Baan ponovno v vzponu

    Podjetje Baan poroča o nenehni rasti in dobičku v zadnjih šestih mesecih. V prvih treh mesecih 2001 so Baan-ovi prihodki narasli na 103 milijone dolarjev. Prihodki od licenc so narasli na 36 milijonov dolarjev, kar je za 12,5 % več kot v zadnjih treh mesecih lanskega leta in za 45% več kot v enakem obdobju lanskega leta. Baan je tako v drugi polovici poslovnega leta posloval z 8 milijoni dolarjev dobička. Ko se je Baan lani avgusta priključil družbi Invensysu, so pričakovali, da bo Baan začel poslovati z dobičkom do konca junija 2001, vendar so to napoved izpolnil že pol leta prej. V podjetju menijo, da ima velike zasluge za ponovni vzpon vpeljava nove družine izdelkov iBaan.

    Objavljeno: 24.7.2001
  • Microsoft izločil Javo iz Windows XP

    Iz Microsofta so sporočili, da v Windows XP ne bodo vključili lastne Java Virtual Machine (JVM), ki operacijskemu sistemu omogoča poganjanje programov, napisanih v javi. Vzrok za to odločitev je postopno opuščanje JVM, kot to določa zunajsodna poravnava s podjetjem Sun. Slednje je Microsoft obtožilo, da JVM, priložen operacijskemu sistemu Windows, ni združljiv s Sunovo različico jave.

    Objavljeno: 24.7.2001
  • Kdo se boji spletnega nakupovanja?

    Ljudje se še vedno bojijo poslati številko svoje kreditne kartice spletnim trgovinam, je pokazala nedavna raziskava Brigham Young University iz Utaha, ki sta jo financirala IBM in veriga veleblagovnic JC Penny. Na vrhu vseh strahov, ki so jih anketirani v 1.738 ameriških gospodinjstvih navedli kot razlog, da ne kupujejo v spletu, je strah pred zlorabo njihovih kreditnih kartic. Izdelovalci študije tudi ugotavljajo, da spletne prodaje ne bo moč povečati s prepričevanjem računalniško >>nepismenih<< temveč s trdnejšimi zagotovili o varnosti internetnega kupovanja in drugimi marketinškimi prijemi, kot so občasne brezplačne dostave blaga ipd. Raziskava je pokazala, da največ anketirancev v spletu kupuje obleke, knjige in revije ter glasbene zgoščenke, manj kot deset odstotkov pa je tistih, ki tako kupujejo rože, vozovnice ali plačujejo potovanja.

    Objavljeno: 24.7.2001
  • Intelov zaslužek strmo pada

    Intelov dobiček se je tudi v drugem četrtletju letošnjega leta strmo zmanjševal. Padel je na 854 milijonov dolarjev oziroma 12 centov po delnici, kar je za 22 odstotkov manj kot v prvem četrtletju in kar za 76 odstotkov manj, kot v istem obdobju lanskega leta. Drugi pokazatelji poslovanja, kot so razmerje med vložkom na proizvod in dobičkom od prodaje, so še bolj neugodni, saj se je to razmerje v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem skoraj razpolovilo, v primerjavi s prvim letošnjim četrtletjem pa zmanjšalo za 60 odstotkov. Dohodki podjetja so se na letni ravni zmanjšali za 24 odstotkov, primerjava dohodkov obeh četrtletij pa kaže pet odstotni padec na 6,3 milijarde dolarjev. V Intelu napovedujejo za naslednje četrtletje razmeroma nespremenjeno stanje z dohodkom med 6,2 in 6,3 milijarde dolarjev.

    Objavljeno: 24.7.2001
  • Prenovljena ponudba laserskih tiskalnikov Lexmark

    Podjetje Lexmark ne počiva in s osmimi novi modeli namerava spodbuditi nakup tiskalnikov in večfunkcijskih naprav z lasersko tehnologijo. Med novostmi so laserski tiskalnik W820, ki zmore tisk na papir velikosti A4 in A3, dosega pa hitrost tiska 45 strani na minuto. Zanj so na voljo številni dodatki, kot so sortirnik, spenjalnik, pa tudi optični bralnik, ki celoto spremeni v fotokopirni stroj. Naenkrat lahko vanj vložimo kar 3.500 listov papirja. Cene se v ZDA gibljejo med 2.900 in 4.000 dolarji.

    Objavljeno: 23.7.2001
  • Sony predstavlja omrežni projektor

    Sony je na sejmu Infocomm 2001 predstavil nov koncept za učinkovito in hitro prikaz podatkov. Sonyev model VPL-PX15 je namreč prvi projektor, ki se ga da priključiti v računalniško omrežje, od koder črpa podatke, ki jih nato projecira gledalcem. S tem so odpravili potrebo po temu, da bi za predstavitev podatkov potrebovali računalnik. V osnovi je to projektor, ki ima poleg običajnih stvari ter priključkov tudi vmesnik za računalniško omrežje. Preko menijev v projektorju lahko dostopamo do omrežja in datoteke kot so predstavitve PowerPoint, preglednice Excel ter slike v zapisih BMP, JPEG, GIF ali PNG.

    Objavljeno: 23.7.2001
  • Datalab napreduje, razkriva podatkovne strukture

    Pri podjetju DataLab so zelo zadovoljni s prodajo svojih programskih rešitev za poslovanje podjetij, za prihodnost pa načrtujejo nekaj zanimivih potez. Ugoden trenutek so potrdili tudi poslovni rezultati, saj so v drugem četrtletju leta 2001 prodali za 29,3 milijonov tolarjev licenc za programsko opremo DataLab Pantheon, kar pomeni za 105% večjo prodajo kot v istem obdobju v lanskem letu. Ker je bila tudi prodaja v prvem četrtletju izredna to na polletni ravni predstavlja povečanje prodaje kar 81%. Zelo se je povečal prihodek iz naslova vzdrževalnih pogodb, saj so v polletju zabeležili rast v višini 625%. Programsko rešitev DataLab Pantehon uporablja preko 600 podjetij v Sloveniji in na Hrvaškem.

    Objavljeno: 23.7.2001
  • Poslovno sodelovanje na področju rešitev Lotus Notes

    Podjetji Genis in Nibble sta konec junija podpisali skupni dogovor, s katerim Genis prevzema nadaljnji razvoj rešitev v okolju Lotus Notes, ki jih je v preteklosti razvijalo podjetje Nibble. >>V podjetju Nibble smo se za ta korak odločili, ker se želimo usmeriti v svoje strateške programe<<, je povedal Tomo Zaplotnik, direktor podjetja Nibble. >>Predvsem nameravamo utrditi svojo vlogo ponudnika celovitih rešitev na področju informacijskih tehnologij in sistemske integracije<<. Nove rešitve bo Genis vključil v svojo ponudbo rešitev, med katere sodijo paketi e-Računi, e-Proj in e-Pisarna, ponudbo pa nameravajo še razširiti.

    Objavljeno: 23.7.2001
  • Pregled ocen prek interneta za starše

    Podjetje BB8 d.o.o. iz Izole pripravlja projekt elektronske redovalnice, ki bo staršem omogočil, da preko interneta pregledujejo ocene in preverjajo prisotnost svojih otrok pri pouku. Starši bodo tako lahko z uporabo osebnega gesla vsakodnevno spremljali otrokov uspeh iz službe, od doma, s službene poti itd.

    Objavljeno: 22.7.2001
  • Microsoft in VeriSign razglasila .NET zavezništvo

    Microsoft in podjetje VeriSign sta danes dosegla sporazum o nadaljnjem sodelovanju v okviru Microsoftove iniciative .NET. Verisign, vodilni ponudnik internetnih varnostnih rešitev, bo poskrbel za tehnologije za avtentikacijo in podporo varnostnim tehnologijam v prihajajočih .NET izdelkih, hkrati pa bo v svoje izdelke in rešitve integriral Microsoftovo tehnologijo in pri izdelke.

    Objavljeno: 22.7.2001
  • Hitrejši in lažji razvoj poslovnih procesov z Lotus Workflow

    Podjetje Lotus je predstavilo programski paket Lotus Workflow, grafični sistem za upravljanje s procesi, ki omogoča razvoj, prilagajanje in upravljanje s kompleksnimi poslovnimi procesi. Lotus Workflow 3.0, doslej znan kot Domino Workflow, je moč uporabljati v okoljih Lotus Domino in zunaj njih, moč pa ga je tudi povezati s paketom Lotus Sametime. Zaradi boljše podpore spletnih standardov ga lahko uporabljamo kot orodje za vodenje delovnih procesov spletnih pri spletnih programih, kar ustreza IBM-ovi pobudi za spletne storitev Web Services.

    Objavljeno: 22.7.2001
  • Grad za prostovoljno pokojninsko zavarovanje

    V zadnjih mesecih se vedno več podjetij odloča za plačevanje prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za svoje zaposlene. Ker je višina premije odvisna od posameznikove plače in nekaterih drugih dogovorov v podjetjih, je njen izračun zamuden. Podjetje Grad je zato v drugi polovici maja začelo s prodajo novega programskega paketa Vizir. Program je namenjen obračunu in evidenci prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja.

    Objavljeno: 22.7.2001
  • Corel predstvalja družino izdelkov procreate

    Corel načrtuje v naslednjih mesecih pravo ofenzivo na področju grafičnih programov. Nedavno so napovedali nakup družbe Micrografx, le malo za tem pa še novo družino grafičnih izdelkov s skupnim imenom procreate, namenjeno grafičnim profesionalcem. Nova družina izdelkov je namenjena zlasti uporabnikom Applovega operacijskega sistema MacOS, še naprej pa bo na voljo tudi za okolje Windows. Za začetek bodo družino izdelkov sestavljali trije programi in sicer slikarski program Painter 7, ki pride v prodajo že konec avgusta ter nove različice slikarskih učinkov KPT (Kai's Power Tools) in programa KnockOut, ki sta na vrsti za september. Z novo družino izdelkov nameravajo pri Corelu močneje tekmovati vodilnim na tem področju, zlasti družbi Adobe.

    Objavljeno: 21.7.2001
  • Compaqovi strežniki z Itaniumom že v prodaji

    Podjetje Compaq je držalo besedo in sredi julija pričelo s prodajo in dobavo prvih strežnikov z novimi 64-bitnimi procesorji Itanium. Prvi izdelek z novo tehnologijo je strežnik ProLiant DL590/64, ki lahko sprejme do štiri procesorje Itanium s taktom 800 MHz. Zanj so na voljo operacijski sistemi Microsoft Windows 2000 Advanced Server, Limited Edition, ter Linuxi ponudnikov Red Hat in SuSE. Cena sistema z dvema procesorjema in 1 GB velikim pomnilnikom se prične pri 23.000 dolarjih.

    Objavljeno: 21.7.2001
  • Na voljo prvi popravki za Exchange Server 2000

    Microsoft je objavil prvi komplet popravkov za poštni strežnik Exchange 2000. Paket izboljšav vključuje tudi novo različico odjemalca za elektronsko pošto in sodelovanje Outlook 2002, ki omogoča boljši pregled nad elektronskimi sporočili in osebnimi podatki. Novi paket izboljšav za Exchange 2000 poleg orodja Migration Wizard, ki uporabnikom okolij Exchange 5.5, Lotus Notes in Novell GroupWise omogoča enostaven prehod na platformo Exchange 2000, vsebuje tudi novo protivirusno orodje VSAPI 2.0, ki preverja spletno vsebino in pošilja obvestila prejemnikom in pošiljateljem okuženih sporočil. Vključena je tudi podpora za strežnik Windows 2000 Datacenter Server ter izboljšave strežnika Exchange 2000 Conferencing Server. Podpora strežniku Datacenter Server uporabnikom ponuja nove možnosti za delovanja v gručah, s čimer lahko zmanjšamo možnost izpada storitev.

    Objavljeno: 21.7.2001
  • Poslovni rezultati družbe Hermes Softlab

    V začetku julija je v Ljubljani potekala letna skupščina delničarjev družbe Hermes Softlab, na kateri so sprejeli tudi letno poročilo družbe za leto 2000. V minulem letu so se celotni prihodki družbe v primerjavi z letom 1999 povečali za 47 odstotkov in so znašali skoraj 6,9 milijarde tolarjev (33,4 milijona evrov). Osemdeset odstotkov vseh prihodkov je družba ustvarila na tujih trgih. Delniški kapital je konec leta 2000 znašal 1,5 milijarde tolarjev (7,1 milijona evrov). To je zelo dober rezultat v časih, ko se v računalniški industriji čuti kriza, še posebej, če upoštevamo čez 50-odstotno rast dobička, ki je znašal 575 milijonov tolarjev (2,8 milijona evrov).

    Objavljeno: 21.7.2001
  • Se kriza na področju IT seli tudi v Evropo?

    Podjetje za tržno raziskovanje IDC napoveduje za 150 milijard dolarjev manj vlaganj v informacijsko tehnologijo v letih 2001 do 2003, če bo gospodarska rast - podobno kot v ZDA - usahnila tudi v Evropi. Evropski trg na področju IT naj bi letos zrasel od osem do enajst odstotkov. Prodaja osebnih računalnikov in mrežne opreme se je v Evropi že upočasnila, poraba programske opreme in storitev pa je še vedno v vzponu. Med razvitimi evropskimi državami bosta v prihodnjih letih najbolj na udaru Nemčija in Italija, manj pa Velika Britanija.

    Objavljeno: 20.7.2001
  • Novi videz servisa Hotmail

    Priljubljeni servis za elektronsko pošto Hotmail je dobil sredi julija novo podobo. Po več kot treh letih je to prva večja prenova servisa, ki ga danes uporablja več kot 110 milijonov uporabnikov po vsem svetu. Novi videz je bolj usklajen z drugimi Microsoftovimi spletnimi servisi (zlasti MSN), delo z elektronsko pošto pa zdaj še bolj spominja na videz programa Outlook. Vgrajenih je tudi več novih orodij, med katerimi filter za neželeno pošto (spam mail). Microsoft je v Hotmail vključil tudi dva nova modula in sicer MSN Calendar za vodenje osebnih koledarjev ter program za kramljanje MSN Messenger, vse skupaj pa je dostopno in vidno na skupnem zaslonu. Program tudi bolje integrira enotno prijavo na Microsoftove servise v skladu s strategijo .NET in specifično specifikacijo spletnih storitev Hailstorm. Hotmail še naprej ostaja brezplačen servis.

    Objavljeno: 20.7.2001
  • Psion v težavah

    Tako kot mnogi proizvajalci računalnikov, se je tudi angleška družba Psion znašla v resnih težavah. Zaradi zmanjšanega povpraševanja so napovedali odpustitev 250 od skupno 1.300 zaposlenih, močno pa so tudi spremenili svojo nadaljnjo strategijo na področju žepnih računalnikov. Zaradi finančnih težav so zamrznili projekt svojega prvega ročnega računalnika za širšo rabo, namesto tega pa se bodo še bolj kot doslej usmerili na področje profesionalnih izdelkov za zajem podatkov.

    Objavljeno: 20.7.2001
  • Intel je začasno ustavil prodajo strežniških procesorjev

    Proizvodne težave, s katerimi se ubada družba Intel v zadnjih dveh letih kot kaže še niso bile odpravljene. Nedavno so tako uradno potrdili, da so začasno umaknili iz prodaje najzmogljivejši strežniški procesor Pentium III Xeon s taktom 900 MHz in 2 MB velikim drugonivojskim predpomnilnikom. V procesorju so namreč našli napako, ki lahko povzroči izpad strežnikov. Napako so odkrili že aprila, vendar so doslej to uradno prikrivali. Popravljeno različico procesorja naj bi ponovno poslali v prodajo konec avgusta, do tedaj pa kupcem nudijo šibkejšo različico s taktom 700 MHz. Pred časom so pri Intelu že morali umakniti iz prodaje hitre različice procesorjev Pentium III za namizne računalnike, ki bodo šele v kratkem dobili ustrezno popravljeno različico.

    Objavljeno: 20.7.2001
  • Apple je naredil križ čez Cube

    Kocka z imenom PowerMac Cube s stranico dobrih 20 centimetrov je po enem letu izdelovanja doživela neslavni konec. Futuristično oblikovan računalnik, ki ni bil videti kot računalnik, se med kupci ni prijel. Slednji so se raje odločali za cenejši model iMac ali dražji Power Mac. Predstavniki Appla so sicer napovedali, da bo v nedoločeni prihodnosti morda vzniknil novi Cube, vendar je to bolj malo verjetno. Če nič drugega, bo Cube odslej veljal za redko dobrino na eBayevih dražbah.

    Objavljeno: 19.7.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji