Ameriški regulatorji opozarjajo banke: pazljivo s kripto valutami
Ameriški nadzorni organi so v skupni izjavi opozorili banke in druge finančne institucije na tveganja, povezana s kripto valutami.
Ameriški nadzorni organi so v skupni izjavi opozorili banke in druge finančne institucije na tveganja, povezana s kripto valutami.
V vseslovenskem združenju malih deležnikov (VZMD) je konec leta izpolnil novembrsko grožnjo in zaradi domnevnega oškodovanja naročnikov v ocenjeni višini 122,69 milijona evrov vložilo kolektivno tožbo zoper telekomunikacijskega operaterja Telekom Slovenije. Še v tem mesecu bodo vložene tudi tožbe zoper operaterje A1 Slovenija, Telemach in T-2, so sporočili.
V preteklem letu je bil delež novih električnih avtomobilov na Norveškem že skoraj 80%.
Enotna rešitev brez odvečnih uvozov in prenosov podatkov – sistem GRAD.
Na prvi pogled bi pretrese na trgu grafičnih kartic lahko pripisali pretresom kriptovalut, a dolgoročni trend je nespremenjen že skoraj dve desetletji. V tretjem letošnjem kvartalu je prodaja samostojnih grafičnih kartic za osebne računalnike upadla na 6,9 milijona. Skupno je prodaja grafičnih kartic in čipov znašala 14 milijonov enot, kar je najmanj v zadnjih dveh desetletjih.
V začetku decembra so raziskovalci iz DeepMinda predstavili še eno uporabo umetne inteligence. AlphaCode je natreniran za pisanje kode, kar počne primerljivo uspešno kot ljudje. Na nalogah Codeforces se je uvrstil v 54. percentil, kar ga postavlja ob bok povprečnim programerjem po nekaj mesecih uvajanja. In doba umetne inteligence se je šele začela.
Kalifornijski zakonodajalec meni, da je poimenovanje zavajajoče in pomeni tudi varnostno tveganje.
V trgovinah Google Play in App Store je od danes na voljo mobilna aplikacija eOsebna, ki omogoča enostavnejšo uporabo elektronske osebne izkaznice. S pomočjo mobilne aplikacije se identificiramo pri uporabi spletnih storitev in upravljamo z gesli elektronske osebne izkaznice.
New York Times v svojem poročilu ugotavlja, da vodilni pri Googlu ChatGPT dojemajo kot ključno grožnjo svojemu modelu iskalnika.
V zadnji letošnji številki Monitorja smo preizkusili ChatGPT, "umetno inteligenco", ki obeta, da bo sčasoma ukinila kar nekaj delovnih mest. Med drugim zna presentljivo doba besedila pisati tudi v slovenščini, kar bo zagotovo pomagalo tudi šolarjem, ko se bodo morali truditi z eseji...
Verjetno je čas okrog novega leta tisti del leta, ko prejmemo največ voščil o sreči. Prav gotovo jo vsi potrebujemo in smo je vsi veseli. Svojo srečo pa lahko preizkusite kar takoj, in sicer v nagradni igri, ki jo je pripravila Zavarovalnica Triglav. Za nagrado se potegujete zelo enostavno – z uporabo aplikacije DRAJV in varne vožnje.
Spletni upravljalnik gesel LastPass je bil avgusta letos žrtev hekerskega vdora, ki po tedanjih zagotovilih podjetja ni povzorčil večje škode in ni kompromitiral podatkov uporabnikov. Odnesli naj bi le nekaj izvorne kode in tehničnih informacij. Pol leta pozneje je podjetje priznalo, da je bil bistveno resnejši. Odtujena so bila tudi gesla uporabnikov in sicer iz oblačne shrambe zunanjega ponudnika, ki jo je podjetje uporabljalo za varnostne kopije.
»Pozabljivost svetovnega spleta je izredno velika«
Epic Games, ki med drugim razvija izjemno priljubljeno video igro Fortnite, bo ameriški Zvezni komisiji za trgovino (FTC) plačalo 520 milijonov dolarjev kazni, ker je kršilo zakon o zasebnosti otrok in mladoletnike napeljevalo k nenamernim spletnim nakupom. Obenem bo moralo podjetje zagotoviti stroge privzete nastavitve zasebnosti.
Ameriški tehnološki velikan Meta, pod okrilje katerega sodi družbeno omrežje Facebook, je sklenilo 725 milijonov dolarjev (682 milijonov evrov) vreden dogovor o poravnavi v tožbi zaradi zlorab osebnih podatkov uporabnikov Facebooka. Tožba, s katero se je Facebook soočal že nekaj let, se nanaša tudi na afero Cambridge Analytica.
Japonski telekomunikacijski operater NTT Data je v svojih podatkovnih centrih začel uporabljati posebne robote, ki nadzorujejo delovanje centrov in opravljajo manjša popravila, s tem pa razbremenjujejo osebje podatkovnih centrov.
TikTok je potrdil, da so nekateri njegovi zaposleni vohunili za ameriškimi uporabniki, med njimi tudi vsaj dvema novinarkama. Končala se je namreč zunanja preiskava, ki so jo v podjetju uvedli po oktobrskih obtožbah Forbesa, da je podjetje nezakonito beležilo lokacijo nekaterih uporabnikov, tudi novinarjev.
Šport in športna aktivnost, znanstveno dokazano, učinkovito vplivata na zdravje posameznika. Udeležitev v športno aktivnost prinaša s seboj povečano tveganost za nastanek poškodbe.
SpaceX je v petek izstrelil prva satelita O3b mPower, ki predstavljata začetek gradnje nove konstelacije satelitov, s katerimi bo SES nudil dostop do interneta. Satelita sta sicer že v orbitah, a še nista v pravilnih. Tja bosta potovala približno pet mesecev, ker imata le električni pogon. Še štiri sateltie bo SpaceX izstrelil v začetku prihodnjega leta, tako da bo do konca leta 2023 O3b mPower že na voljo komercialnim strankam.
OpenAI je izdelal storitev ChatGPT za generiranje besedil najrazličnejših vrst, ki je osupljivo dobra. Na Twitterju se lahko kompetentno pogovarja z uporabniki, pa ti sprva sploh ne opazijo, da v resnici debatirajo z umetno inteligenco.
Letos se je tržišče grafičnih kartic končno umirilo, cene so že običajne, predstavljene so bile tudi prve nove Nvidiine kartice serije RTX 4000. Pravi čas torej za resnejšo poglobitev v to področje.
Inflacija je v letu 2022 zaznamovala vsa področja življenja in poslovanja, višje cene pa vsak dan bolj opažamo tudi na področju računalništva in povezanih storitev v oblaku. V družbi Vertice, ki se ukvarja predvsem z optimizacijo nakupnih stroškov storitev v oblaku, pa opozarjajo, da so se storitve SaaS ponekod podražile tudi do štirikrat hitreje, kot je splošna stopnja inflacije.
Multifunkcijski tiskalniki oziroma večopravilne naprave niso le »škatle«, ki znajo poleg tiskanja še skenirati dokumente. Lahko so vstopna točka za digitalizacijo dokumentov in kot take ključni del informacijsko-dokumentnega ekosistema podjetja.
Živimo v časih, ko je informacijska varnost pomembnejša kot kadarkoli. Dnevno lahko beremo o odmevnih vdorih v računalniške sisteme, zahtevah po odkupninah in kraji intelektualne lastnine. Tako miselnost, da se kaj takega nam pa že ne more zgoditi, počasi izginja, nadome- šča pa jo zavedanje, da tudi sami potrebujemo učinkovito varnost. Motivi zlonamernežev ali zlonamernih organizacij so različni. Naj gre za finančno korist ali kibernetsko vojskovanje, vsem je skupni namen oškodovanje fizičnih ali pravnih oseb.
Podatki so središče globalnega poslovanja. In proizvodnje.
Elon Musk se je v včeraj znova obrnil na svojih 122 milijonov sledilcev. Povprašal jih je, če naj odstopi s čela Twitterja ter zagotovil, da bo deloval v skladu z rezultati. Do nedelje zvečer po lokalnem času je bilo več kot 55 odstotkov sodelujočih naklonjenih njegovemu odhodu. Čakamo.
Nekaj mesecev po prehodu omrežja za veriženje blokov Ethereum na metodo potrdila o deležu se je pokazalo, da je ta sprememba omogočila drastično znižanje porabe energije za delovanje omrežja. Raziskovalci univerze Vrije Universiteit Amsterdam so izračunali, da se je poraba energije zmanjšala kar za 99,84%.
Microsoft še naprej z zelo veliko hitrostjo dodaja nove funkcionalnosti v orodje za skupinsko sodelovanje in videokonference Microsoft Teams. Poleg novih funkcij pa so nedavno predstavili tudi nekaj novih različic, ki širijo področja rabe na nove skupine uporabnikov in načine rabe.
Veriženje blokov (blockchain) je še pred nekaj leti veljalo za eno najbolj obetavnih novosti na področju povezovanja, zagotavljanja istovetnosti in transparentnosti podatkov med različnimi poslovnimi subjekti. Toda številna podjetja in raziskave navajajo velike težave pri izvedbi resnično uporabnih verig, pri katerih je voljna sodelovati večina relevantnih subjektov na posamezne področju rabe.
V javnosti je večkrat poudarjeno, da je treba za doseganje večje konkurenčnosti gospodarstva in posledično blaginjo več vlagati v raziskave in razvoj. To je tudi usmeritev Evropske Unije, kjer so raziskave in razvoj ena glavnih prioritet. Prvi rezultati se že kažejo v temu, da je v EU lani bilo prvič registriranih več kot dva milijona raziskovalcev. Leta 2011 jih je bilo okoli 1,38 milijona, kar pomeni, da se je število raziskovalcev v desetletju povečalo za slabih 45%.