Amazon snuje pametna očala
Amazon razvija pametna očala, s katerimi se bo digitalna pomočnica Alexa lažje spopadla z Applovo Siri in Googlovim pripomočkom Assistant.
Amazon razvija pametna očala, s katerimi se bo digitalna pomočnica Alexa lažje spopadla z Applovo Siri in Googlovim pripomočkom Assistant.
Pri Googlu se vse vrti okoli imena Pixel, razkriva spletišče Droid Life. Poleg novih telefonov, ki jih bo spletni velikan razkril 4. oktobra, prihaja na trg tudi nov prenosnik Pixelbook.
Ameriška mornarica bo za nadzor najbolj sodobnih podmornic uporabljala igralni plošček Microsoftove konzole Xbox One.
Priljubljeni odstranjevalec računalniške navlake CCleaner je (bil) okužen. Hekerji so zlonamerno kodo priložili uradni različici programa in prizadeli več milijonov uporabnikov.
Veriženje blokov (blockchain) resnično postaja hit, saj se še zdaleč ne uporablja več zgolj za bitcoin in ostale kriptovalute. Ameriška zvezna država Illinois izvaja več pilotnih projektov s to tehnologijo, sedaj pa se jim pridružuje še uporaba za vodenje registra rojstev.
Največji proizvajalec električnih avtomobilov na svetu je zaprosil za patent naprave, s katero bi omogočili hitro menjavo baterij v vozilih znamke Tesla S in X.
Obiskovalci najbolj priljubljene piratske spletne strani na svetu so na spletišču Pirate Bay odkrili JavaScript kodo, s katero si upravljavci v času obiska sposodijo obiskovalčev procesor in z njim rudarijo bitcoine.
Posamezne informacije, ki curljajo iz Microsofta, namigujejo, da bo podjetje iz Redmonda svojo še mlado orodje za skupinsko delo in komunikacije Microsoft Teams postavilo v ospredje in tem zasenčilo in morda celo nadomestilo obstoječa komunikacijska orodja, vključno z Skype for Business, pred časom znanim pod imenom Lync.
Podjetje Atlassian je predstavilo novo spletno storitev Stride za skupinsko sodelovanje, ki je namenjena predvsem poslovnim uporabnikom. Orodje združuje kramljanje v forumih, video in zvočne konference ter nekatera orodja, ki so jih drugod ne srečamo. Orodje je primerno za vse velikosti podjetij, vse komunikacije pa potekajo z mislijo na varnost in enostavno rabe.
Za koncept kontejnerjev, kot sredstva za virtualizacijo, izolacijo, objavo in stopnjevano nadgradnljivost sodobnih aplikacij, v poslovnem okolju obstaja velik interes, vendar se to še ne odraža v praktični rabi. Raziskava družbe Cloud Foundry Foundation je pokazala, da v letu 2017 le okoli 25% vprašanih podjetij uporablja kontejnerje za objavo in uporabo svojih aplikacij. Da se navdušenje še ne odraža v praksi kaže tudi podatek, da se je delež povečal le za 3% v primerjavi z lanskim letom.
BTCC, ena največjih kitajskih tržnic za Bitcoin, bo konec septembra prenehala delovati. S tem se začenja uresničevati napoved kitajskih oblasti, da bodo prepovedale Bitcoin kot sredstvo za trgovanje in finančno poslovanje. Kitajska organizacija NIFA (National Internet Finance Association), ki je pod okriljem centralne Ljudske Banke Kitajske, je namreč podala mnenje, da trgovanja z Bitconiom nima zakonske podlage za delovanje na Kitajskem. Hkrati so opozorili, da se kriptovalute na čelu z Bitcoinom pospešeno uporabljajo za nezakonito zbiranje sredstev in pranje denarja.
Računalništvo v oblaku, agilne metode razvoja programov in nenehne potrebe po spremembah in izboljšav močno spreminjajo potrebe podjetjih po računalniških kadrih. Nedavna raziskava podjetja Puppet je pokazala, da se to v ZDA že močno odraža na področju sistemskih inženirjev, kjer je povpraševanje po tradicionalnih sistemcih, kjer so v uporabi samo sistemska znanja, v upadanju.
Microsoft je predstavil novo storitev v oblaku, ki omogoča zaščito s šifriranjem podatkov tudi tedaj, ko so v obdelavi. Azure confidential computing, kot se imenuje nova storitev, omogoča popoln nadzor nad dostopom in šifriranjem podatkov, ne samo me hrambo temveč tudi tedaj, ko je v obdelavi v avtorizirani aplikaciji.
Če je bilo doslej še nekoliko nejasno, kar si misli bančni sektor o Bitcoinu, je po izjavi direktorja največje ameriške banke, JP Morgan Chase, stališče bankirjev povsem nedvoumno: Bitcoin je finančna prevara.
Podjetje Waymo, v lasti korporacije Alphabet (Google), je javnosti razkrilo, kako s pomočjo realističnih računalniških simulacij učijo samovozeča vozila boljše vožnje v realnem svetu. Waymo je razvil svoj lasten simulator z imenom Carcraft, v katerem skoraj 25.000 navideznih samovozečih vozil opravlja samostojne vožnje v navideznem svetu, ki je sestavljen iz računalniških modelov, video posnetkov in meritev opravljenih v realnem svetu - v mestih Austin, Phoenix in domačem Mountain Viewu.
IKEA je prvi izmed velikih proizvajalcev, ki je podprl Applovo platformo za nadgrajeno resničnost ARKit. Sočasno s predstavitvijo nove generacije telefonov, ki podpirajo tehnologijo ARKit, so uradno predstavili svojo aplikacijo, ki se imenuje IKEA Place. Z njo bodo lahko kupci izdelke družbe IEKA natančno umestili v svoje stanovanje in ocenili videz in primernost še pred nakupom.
Apple je na dolgo pričakovanem dogodku, prvič prirejenem na novem sedežu družbe Apple Park (zgradba, ki spominja na ogromno vesoljsko ladjo), specifično pa v imenitnem teatru z imenom Stevea Jobsa, predstavil tri nove telefone, novo generacijo zapestne ure in nov predvajalnik večpredstavnih vsebin. Po drugi strani pa javnost ni zvedela skoraj nič novega, saj se je večina predhodno pricurljanih podrobnosti v javnost izkazala za točne.
Doslej smo FURS večkrat kritizirali, sedaj pa ga moramo pohvaliti. Nadgradnja sistema eDavki v začetku meseca je bila uspešna, spletna stran pa je danes zelo varna, saj podpira vse novejše tehnologije.
Le dan pred predstavitvijo nove generacije Applovih telefonov je kitajski Xiaomi predstavil nov model, ki bo morda eden največjih tekmecev prihajajočih iPhonov. Mi Mix 2 je naslednik dosedanjega najzmogljivejšega modela kitajskega proizvajalca in se tako kot iPhone X lahko pohvali z zaslonom, ki sega domala do robov ohišja.
Tudi v ZDA, kjer so med najnaprednejšimi pri elektronskih volitvah, počasi spoznavajo, da popolna digitalizacija postopka glasovanja ni najboljša izbira. V zvezni državi Virginiji so začeli menjavo elektronskih glasovalnih naprav s takšnimi, ki ob glasovanju puščajo papirno sled.
Oracle je v začetku septembra odpustil skoraj 2.500 zaposlenih, večinoma povezanih z razvojem operacijskega sistema Solaris in proizvodnjo strežnikov na osnovi platforme SPARC. Sodeč po poročilih iz Silicijeve doline je Oracle ukinil kar 90% vseh delovnih mest, ki so povezani z obema platformama.
V 84. letu je umrl znameniti novinar in pisatelj Jerry Pournelle, ki ima velike zasluge za popularizacijo osebnega računalništva v širši javnosti. Dolga leta je bil kolumnist legendarne revije Byte, ki je navdihnila številne strokovnjake, pisce in pionirje osebnega računalništva. Med drugim tudi veliko število avtorjev revije Monitor.
Le nekaj dni pred uradno predstavitvijo nove generacije telefonov iPhone so na dan pricurljale praktično dokončne potrditve o imenih novih modelov. Izdal jih je sam Apple, ki je njihovo ime zapisal v pravkar objavljeno dokončno kodo operacijskega sistema iOS 11, dostop do tega pa je novinarjem bržkone izdal eden izmed Applovih uslužbencev.
Pri tajvanskem časniku Commercial Times so objavili novico, da naj bi bil Google v zadnjih fazah nakupa HTCja (ali vsaj nekega dela podjetja).
Googlova prihajajoča telefona Pixel 2 in Pixel 2 XL naj bi uporabljala prihajajoči Qualcommov procesor Snapdragon 836, a ta očitno zamuja.
V letošnjem letu se je tudi pri nas pojavilo ogromno start-up podjetji, ki jezdijo valove kriptovalut in iščejo začetni kapital z izdajo lastne valute.
IBM bo v naslednjih desetih letih v razvojni laboratorij za umetno inteligenco vložil 240 milijonov dolarjev .
Google je na svojem blogu objavil novico, da nameravajo v začetku marca prihodnje leto ukiniti aplikacijo Google Drive za Windows in Mac OS.
Minuli mesec je raziskovalec in varnostni strokovnjak Troy Hunt objavil 320 milijonov gesel, ki jih je zbral z brskanjem po internetu. Gre za gesla, ki jih je na internet naplavil kakšen vdor in veljajo za ne-varna, njihova uporaba pa se odsvetuje. Toda ker bi bila objava gesel neodgovorna, jih je zgostil z algoritmom SHA-1 in objavil v takšni obliki.
Priljubljena storitev trenutnega sporočanja, WhatsApp, je objavila načrte za prihod med poslovne uporabnike.