• Naslednik Willametta na obzorju?

    Intel še ni predstavil novih procesorjev z delovnim imenom Willamette, ko med poučenimi že krožijo govorice o njegovem nasledniku. To bo še vedno 32-bitni procesor, torej s približno enako arhitekturo kakor današnji Pentium III, kar pomeni, da Willamette ne bo zadnji tovrstni primerek. Naslednik, ki nastaja pod delovnim imenom Tulloch, bo deloval precej hitreje -- pri 1,6 GHz in 1,7 GHz.

    Objavljeno: 28.6.2000
  • Telefon na poti

    Združenje GSM Association je objavilo, da je bilo februarja 2000 opravljenih več kakor 540 milijonov klicev v drugih omrežjih (roaming). To je kar 40 % več kakor avgusta lani. Statistike kažejo, da največ klicev v tujih omrežjih opravijo Nemci, največ klicev pa tuji uporabniki opravijo v francoskih omrežjih.

    Objavljeno: 28.6.2000
  • Prvi digitalni videorekorder za PC-je

    Podjetje MGI Software je skupaj z družbo iCompression predstavilo prvi digitalni videorekorder za osebne računalnike PC. Izdelek, ki je za zdaj še prototip, je narejen v obliki zunanje naprave z vgrajenim televizijskim sprejemnikom, ki jo na računalnik priključimo prek vmesnika USB, ali v obliki kartice PCI. Z vezjem za kodiranje posnetkov v zapis MPEG-2, ki ga je prispeval iCompression, in programske opreme MGI Pure DIVA, je mogoče sočasno snemati TV-signal in sliko prikazati na zunanjem televizorju ali računalnikovem monitorju.

    Objavljeno: 28.6.2000
  • Preložena predstavitev procesorja Timna

    Intel se je odločil, da bo preložil predstavitev procesorja z vgrajenim grafičnim pospeševalnikom, znanim pod delovnim imenom Timna, na začetek naslednjega leta. Razlog tiči menda v težavah, ki jih ima proizvajalec pri izvedbi podpore za pomnilnike SDRAM v družini procesorjev in naborov, sprva narejenih za pomnilnike Rambus.

    Objavljeno: 27.6.2000
  • D1 -- prvo omrežje na svetu z GPRS

    T-Mobil, operater telefonije GSM nemškega Telekoma in upravitelj omrežja D1, je uradno objavil začetek delovanja storitev GPRS. Čeprav so ob tem sporočilu naznanili, da so prvi operater na svetu, ki je uvedel novo tehnologijo za prenos podatkov, je uporaba prvih nekaj tednov omejena le na preizkusne storitve, saj bodo v polnem obsegu začeli tržiti šele septembra.

    Objavljeno: 27.6.2000
  • Automotive Multimedia Interface Consortium

    Vodilni proizvajalci avtomobilov se dogovarjajo o skupnem standardu, s katerim bi bilo mogoče v vozilih uporabljati različne elektronske in računalniško podprte naprave. Združenje z imenom Automotive Multimedia Interface Consortium (AMIC) načrtuje specifikacijo, s katero bo mogoče izmenjevati podatke med različnim napravami, kot so navigacijski sistemi, digitalni radijski sprejemniki, brezžični telefoni in avtomobilski računalniki. Novi standard naj bi med drugim določil vodilo in protokol, s katerim bi lahko prenašali tudi najbolj zahtevne podatke, kot so videoposnetki.

    Objavljeno: 27.6.2000
  • Microsoft TechEd -- Orlando 2000

    Microsoft je razvojni konferenci TechEd v Orlandu na Floridi spregovoril o številnih novostih, ki nas čakajo v prihodnjih mesecih. Tu je najprej novi rod strežniških programov, med katerimi je tudi nov komplet programov, ki bo nosil oznako BackOffice 2000. Novi komplet bo tako kakor doslej združeval več samostojnih izdelkov, ki bodo še naprej na voljo tudi posamično, toda njihova prva moč je v tesni združljivosti na vseh ravneh. BackOffice Server 2000 je komplet, ki je namenjen predvsem majhnim in srednje velikim podjetjem, vseboval pa bo operacijski sistem Windows 2000 Server, poštni strežnik Exchange 2000 Sever, podatkovni strežnik SQL Server 2000, nadzorniški strežnik System Management Server (SMS) 2.0, strežnik za povezavo z velikimi računalniki Host Integration Server 2000 in novi strežniški izdelek Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2000.

    Objavljeno: 27.6.2000
  • Novi AMD-jevi procesorji Thunderbird in Duron

    AMD je v začetku junija predstavil dva nova procesorja, ki izhajata iz doslej zelo uspešnega modela Athlon. Prva novost je procesor z dosedanjim delovnim imenom Thunderbird, po zmogljivosti pa se bo umestil nekoliko nad sedanji Athlon. Glavna razlika v primerjavi s predhodnikom je 256 KB drugostopenjski predpomnilnik, ki je nameščen na procesorju in zato omogoča še hitrejše delovanje kakor pri modelih Athlon. Novi Athlon bo na voljo v šestih različicah od 750 MHz do 1 GHz. Procesor bo na voljo v izvedbah za režo (Slot A) in novo podnožje (Socket A). Cene se bodo gibale med 319 in 990 dolarji.

    Objavljeno: 26.6.2000
  • Hitrejša računalniška vezja

    Na kanadskem inštitutu Canadian Institute for Advanced Research (CIAR) so predstavili rezultate raziskave, ki bi lahko v prihodnosti prinesla računalniška vezja z bistveno hitrejšim delovanjem kakor pri izdelkih za današnjo tehnologijo. Raziskovalci so uspeli narediti snov, ki bi lahko bila temelj za bodoča vezja, v katerih signali ne bi potekali prek elektronov, temveč fotonov (svetlobe). Z novim spoznanjem naj bi električne povezave zamenjali s pretokom svetlobe, ki bi opravljala enako vlogo kakor elektroni v današnjih polprevodniških elementih. Raziskava je sicer šele na začetkih, toda po mnenju avtorjev bi se s tem dosežkom hitrosti povečali za faktor 1000 ali več.

    Objavljeno: 26.6.2000
  • Tri domača dovoljenja za mobilno telefonijo tretjega rodu

    Slovensko Ministrstvo za promet in zveze je napovedalo razpis treh dovoljenj za mobilno telefonijo tretjega rodu. Državni sekretar Miro Rozman je izjavil, da bo razpis udejanjen že v poletnih mesecih, tako kot v razvitih evropskih državah, kar bo razvilo trg mobilne telefonije in internetnih storitev.

    Objavljeno: 26.6.2000
  • Zmogljivejši in dvojni 040.SIM

    Naročniki GSM omrežja 040 operaterja SI.Mobil lahko za 2380 tolarjev naročijo zmogljivejšo kartico SIM, ki omogoča shranjevanje bistveno večje količine podatkov. Zmogljivejša kartica pomni 250 imen in številk v imeniku (običajna SI.Mobilova le 100) in 20 kratkih sporočil SMS (običajna pa natanko pol tega). Večja je tudi zmogljivost pri oblikovanju imenika za omejeno izbiranje (FDN), ki ima na novi kartici 25 pomnilniških mest. Za uporabo storitve imenika FDN ni naročnine ali priključnine, pri SI.Mobilovi naročniški službi je zanjo treba samo pridobiti brezplačni kodi PIN2 in PUK2.

    Objavljeno: 26.6.2000
  • V Sloveniji je elektronsko poslovanje zakonito

    Državni zbor je 13. junija sprejel zakon o elektronskem poslovanju, ki je bil dne 23. junija 2000 objavljen v Uradnem listu Republike Slovenije št. 57. Zakon uvaja pravno podlago za uporabo elektronskega podpisa in elektronskega arhiva ter natančno predpisuje primere in načine njune uporabe.

    Objavljeno: 26.6.2000
  • Nadgrajevalni dodatek iMaxpowr G3

    Računalniki Apple iMac so dobili ogromno novih privržencev, vendar je nekatere motilo, da se računalnika načeloma ne da nadgrajevati. To je odslej možno z dodatkom iMaxpowr G3, ki ga izdelujejo pri podjetju Newer Technology. Na kartici sta procesor 466 MHz PowerPC G3 in dopolnjen pomnilnik ROM, tako da nadgradnja ne zahteva drugih posegov v strojni in programski opremi. Dodatek deluje le na starejših modelih, ne pa na novih, kakršen je recimo iMac DV. Cena kartice je 700 dolarjev, če pa podjetju vrnete stari procesor in ROM, vam vrnejo 200 dolarjev.

    Objavljeno: 26.6.2000
  • Oracle E-business Suite 11i

    Oracle je predstavil novi rod programske opreme Oracle E-Business Suite 11i, prve celostne zbirke e-poslovnih namenskih programov za tržišče. Novi komponenti za vodenje odnosov s kupci (Customer Relationship Management -- CRM) in naročila (Order Management) dopolnjujeta že obstoječe finančne komponente, komponente za vodenje kadrov, proizvodnje, preskrbovanja, projektov in dobavnih verig. Zbirka Oracle E-Business Suite 11i omogoča takojšnje vključevanje namenskih programov za e-poslovanje v celotnem podjetju -- od kupcev in partnerjev do dobaviteljev. To podjetjem omogoča popolno avtomatizacijo poslovanja, vse od prodaje in trženja v svetovnem spletu do vodenja stikov z dobavitelji in preskrbovanja prek interneta.

    Objavljeno: 25.6.2000
  • Nova kriza elektronskih komponent?

    Tržni analitiki napovedujejo, da bomo v drugi polovici leta doživeli novo krizo ključnih elektronskih komponent, saj zaloge proizvajalcev zelo hitro kopnijo. Po mnenju direktorja družbe Intel je to posledica premajhnih naložb, ki jih je elektronska industrija izvedla v letih 1998 in 1999. Zaradi tega lahko pričakujemo višanje cen. Med prvimi bo podjetje Micron, največji proizvajalec pomnilnikov v ZDA, ki je že oznanil skorajšnjo podražitev 64-megabitnih vezij.

    Objavljeno: 25.6.2000
  • Podpora za Pocket PC in Microsoft Reader

    Microsoft je zbral podporo že več kakor 30 založniških hiš v projektu elektronskih knjig za ročne računalnike Pocket PC in program Microsoft Reader. Potem ko so sprva sklenili dogovor z verigo knjigarn Barnes & Noble, so uspeli doseči dogovor še za okrog 800 različnih naslovov, ki bodo na voljo že poleti.

    Objavljeno: 25.6.2000
  • Transmetin pomembni zaveznik

    Podjetje Transmeta je dobilo pomembnega zaveznika. Družba Gateway je objavila, da namerava procesorje Crusoe in operacijski sistem Mobile Linux uporabiti v novih internetnih terminalih, ki jih razvijajo skupaj z družbo America Online (AOL). V pripravi sta pravzaprav dva modela, ki bosta prišla v prodajo konec leta in v začetku naslednjega leta, oba pa bosta skupaj z zaslonom stala manj od 500 dolarjev.

    Objavljeno: 24.6.2000
  • Računalnik QBE podjetja Aqcess Technologies

    Podjetje Aqcess Technologies je pričelo prodajati računalnik QBE, s katerim so presenetili javnost in prejeli nagrado za najboljši izdelek na lanskem sejmu Comdex. Računalnik je velik kakor list velikosti A4, debel je nekaj manj kakor 5 cm, vsebuje pa 400 MHz procesor Pentium II, 12 GB disk, 128 MB pomnilnik, 13,3-palčni barvni zaslon z aktivno matriko, modem in kup dodatnih naprav, med katerimi so čitalniki za pametne in magnetne kartice in videokamera. Za vnos podatkov ima sistem vgrajeno razpoznavo govora in pisave, celota pa stane okrog 4800 dolarjev.

    Objavljeno: 24.6.2000
  • GSM bo znal tudi določiti položaj

    Švedski telekomunikacijski operater Telia in proizvajalec opreme Ericsson sodelujeta pri razvoju in uvajanju storitev v omrežju GSM, ki bodo temeljile na določanju položaja uporabnika. Pričakovani primeri rabe zajemajo ugotavljanje najbližje bolnišnice, avtomehanika ali postajališča za taksi. Ericsson in Telia nista razkrila vrednosti svojega sodelovanja.

    Objavljeno: 24.6.2000
  • Bolj berljivi zasloni LCD

    Podjetje Trivium je objavilo podatke o novi tehnologiji za zaslone LCD, ki bo omogočala precej boljšo vidljivost pri močni zunanji svetlobi, obenem pa drastično zmanjšanje porabe energije. Novi tip tankega polimernega filma Trivium Diodic Lens omogoča prepustnost 100 % svetlobe iz vira svetlobe za zaslonom, hkrati pa omogoča odboj okrog 85 % zunanje svetlobe. To omogoča zelo berljive in svetle zaslone predvsem v težkih svetlobnih pogojih. Zaradi učinkovitosti pri izrabi zunanje svetlobe naj bi zmanjšali porabo energije kar za dvakrat. Zasloni pa danes porabijo okrog 60 % energije v prenosnikih. Prvi izdelki naj bi bili pripravljeni za jesen 2001.

    Objavljeno: 24.6.2000
  • RealSystem 8

    Podjetje RealNetworks je na razvojni konferenci predstavilo novi rod izdelkov za pretočne večpredstavne zvočne in videoposnetke. Najpomembnejša novost je nov predvajalnik RealVideo 8, ki bo omogočal precej kakovostnejši prikaz videoposnetkov prek hitrih internetnih povezav. RealNetworks trdi, da novi rod pri uporabnikih s komunikacijskimi povezavami prek DSL ali kabelskih modemov omogoča prikaz posnetkov z enako kakovostjo in ločljivostjo kakor posnetki na videokasetah VHS. V končni različici bo program vseboval tudi kodek, s katerim bo mogoče prenašati videoposnetke s hitrostmi do 1 MB/s, s čimer bo kakovost posnetkov skoraj na ravni filmov na nosilcih DVD.

    Objavljeno: 23.6.2000
  • aaa

    dčofsdfsd

    Objavljeno: 23.6.2000
  • Mobilno optično branje

    Proizvajalec telekomunikacijske opreme Motorola, podjetje Symbol Technologies, ki se ukvarja z optičnim branjem, podjetje Connect Things, ki je povezano s proizvajalcem telekomunikacijske opreme Ericsson in podjetje AirClic bodo poskušali združiti tehnologijo črtne kode in pripadajočega optičnega branja z mobilnimi telefoni in drugimi prenosnimi napravami. Projekt naj bi bil vreden okrog pol milijarde dolarjev.

    Objavljeno: 23.6.2000
  • Brezplačni protivirusni programi Computer Associates

    Podjetje Computer Associates je objavilo, da so odslej njihovi protivirusni programi Mail Watcher in eTrust Content Inspector Personal Edition za osebno rabo na voljo brezplačno. Programa po navedbah proizvajalca vsebujeta novo tehnologijo, s katero znata razpoznati nove viruse tudi brez posodobitev z definicijami iz interneta. Čeprav ne odpravlja potrebe po občasnih posodobitvah, program ščiti pred različnimi pojavitvami podobnih virusov, kakršen je bil nedavni "I love you".

    Objavljeno: 23.6.2000
  • 3Com OfficeConnect 812 ADSL Router

    3Com je predstavil nov usmerjevalnik družine OfficeConnect, ki omogoča povezavo majhnih omrežij prek omrežja ADSL. 3Com OfficeConnect 812 ADSL Router podpira standarde G.Lite in polno zmogljivost povezav DSL, preslikavo naslovov IP ter priključitev neposredno na omrežno kartico računalnika ali prek vgrajenega razdelilnika na več računalnikov. Novost je povsem spletno zasnovan čarovnik za namestitev usmerjevalnika, ki omogoča vzpostavitev do 16 različnih navideznih povezav prek ene same povezave ADSL. Usmerjevalnik stane 600 dolarjev.

    Objavljeno: 23.6.2000
  • Stages -- novi virus VBS

    Virus z imenom Stages, ki so ga v svetu prvič zaznali v začetku junija, že kroži tudi po Sloveniji. Virus se razširja po elektronski pošti in je eden prvih, ki izkorišča doslej malo znani izvajalni tip datoteke v Oknih - .SHS. Datoteka SHS označuje tako imenovani izrezek (scrap), ki nastane, kadar v programu, ki podpira OLE 2, del dokumenta z miško odnesemo na namizje. Microsoftova ideja ob uvedbi izrezkov v (takrat) Windows 95 je bila, da bi uporabniki na ta način lahko začasno shranjevali dele dokumentov.

    Objavljeno: 23.6.2000
  • Intel, AMD in Motorola skupaj pri novi litografiji

    Intel, AMD in Motorola sodelujejo z ameriškim laboratorijem Virtual National Laboratory pri raziskavah in razvoju novega litografskega procesa, s katerim naj bi uspeli narediti precej manjše povezave kakor doslej. S postopkom Extreme Ultra Violet (EUV) naj bi v polprevodniških elementih dosegli velikosti povezav le 0,1 mikrona. To naj bi zadoščalo za izdelavo do stokrat zmogljivejših in hitrejših vezij v primerjavi z današnjimi. Prve rezultate projekta naj bi videli šele po letu 2005.

    Objavljeno: 22.6.2000
  • Internet po indijskih tirih

    Skupina indijskih inženirjev poroča o ustvarjalnem načinu poceni dostopa v internet za prebivalce redkeje poseljenih krajev Indije. Za komunikacijske kable bodo izrabili zelo razvejano indijsko železniško omrežje. Železniške postaje bodo del tega omrežja, kjer bodo namestili tudi javne terminale za dostop prebivalcem brez lastne računalniške opreme. Tamkajšnje prebivalstvo bo namreč morda uspelo kriti stroške povezave, vsem pa računalniška oprema vendarle ni cenovno dostopna.

    Objavljeno: 22.6.2000
  • Tiqit -- najmanjši PC na svetu

    Podjetje Tiqit, specialist za industrijske krmilnike in računalnike, je predstavilo napravo, ki si zasluži oznako najmanjšega računalnika PC na svetu. Računalnik Matchbox PC (ali krajše MPC) ima osnovno ploščo, ki zavzema le 80 kubičnih centimetrov, tehta pa 150 gramov. Na njej je procesor podjetja National Instruments z vso potrebno logiko, podporo za vmesnike in grafični pospeševalnik, prostor za pomnilnik (DIMM-PC) ter prostor za pomnilniško kartico Compact Flash, na katerega lahko priključimo tudi IBM-ov disk Microdrive.

    Objavljeno: 22.6.2000
  • Canon EOS D30

    Canon je predstavil nov zmogljiv digitalni fotoaparat, ki združuje lastnosti in kakovost vrhunskih klasičnih fotoaparatov EOS z novo digitalno tehnologijo zajema slike. EOS D30 je obenem tudi najmanjši (15 × 10,5 × 7,5 cm) in najlažji (0,7 kg) enooki zrcalnorefleksni digitalni fotoaparat z izmenljivimi objektivi (EOS-EF) na tržišču. EOS D30 ima tipalo s 3,25 milijona za svetlobo občutljivimi elementi, izdelanimi v tehnologiji CMOS. Posebej za ta model so razvili novo vezje za obdelovanje podatkov in nov sistem filtrov RGB za čim bolj kakovosten zajem slike. Zajete slike imajo 36-bitno barvno globino (12 bitov na osnovno barvo), največja ločljivost slik pa znaša 2160 × 1440 pik. Slike so shranjene v zapisu JPEG ali brez stiskanja. Podpira zelo veliko občutljivost (do ISO 1600) in zaslonke od 1/4000 sekunde do 30 sekund.

    Objavljeno: 22.6.2000
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji