• HP prenavlja delovne postaje

    Podjetje Hewlett Packard bo konec novembra začelo s prodajo nove generacije delovnih postaj, ki bodo nadomestile dosedanje modele nastale že pred združitvijo med družbami HP in Compaq. Šest dosedanjih modelov bodo nadomestili le štirje modeli, ki bodo vsebovali najnovejše 32-bitne Intelove procesorje pa tudi HP-jeve lastne procesorje PA-RISC. Šibkejše različice, če se temu lahko tako reče, bodo vsebovale procesorje Pentium 4 s takti od 2 do 3,06 GHz, za zmogljivejše delovne postaje na Intelovi osnovi pa bodo skrbeli eden ali dva procesorja Intel Xeon s takti 2,4 do 2,8 GHz. Pričakujemo lahko še zmogljivejše grafične kartice in obilico diskovnega prostora, saj so delovne postaje namenjene predvsem oblikovalcem, inženirjem in finančni industriji. Cene delovnih postaj na Intelovi arhitekturi naj bi se gibale med 1.500 in 6.000 dolarji.

    Objavljeno: 11.11.2002
  • Dell Axim X5

    Nekaj dni pred uradno predstavitvijo so na plan prišle natančnejše podrobnosti o prvem ročnem računalniku družbe Dell, ki bo nosil ime Axim X5. Gre za ročne računalnike PocketPC z operacijskim sistemom Windows CE, Dell pa z njimi stavi predvsem na nizko ceno. Po sedanjih napovedih bo za barvni model s procesorjem pri taktu 300 MHz treba odšteti le 200 dolarjev, kar je najmanj v tej skupini računalnikov. Na voljo bo tudi zmogljivejši model, ki bo vseboval procesor Intel XScale s taktom 400 MHz in stal okoli 300 dolarjev.

    Objavljeno: 11.11.2002
  • AMD z novim mobilnim Athlonom

    Drugi največji proizvajalec procesorjev se je še bolj ostro podal v tekmo z Intelom in predstavil nov procesor za prenosne računalnike. AMD Athlon XP 2200+ je doslej najzmogljivejši mobilni procesor iz AMD-ja in resen konkurent Intelovim mobilnim procesorjem Pentium 4-M, ki so že dosegli frekvenco delovanja 2,2 GHz. Athlon XP 2200+ sicer deluje na nižji frekvenci, vendar AMD označuje svoje procesorje s številkami, ki naj bi nakazale hitrost delovanja v primerjavi z Intelovimi procesorji. Kot vsi novejši AMD-jevi mobilni procesorji Athlon XP, je tudi najnovejši zgrajen v 0,13 mikronski tehnologiji, vsebuje pa ukaze 3DNow! za večpredstavnost in PowerNow! za bolj ekonomično uporabo elektrike.

    Objavljeno: 11.11.2002
  • 100.000 dolarjev nagrade za najdeno napako

    Da bi izboljšali prodajo svojih strežnikov odpornih na napake, je podjetje Stratus ponudilo do 100.000 dolarjev nagrade za tiste uporabnike njihovih proizvodov, ki bi naleteli na napako v strojni ali programski opremi. Da bi lahko sodelovali, pa morajo uporabniki kupiti še njihov program za izvajanje kritičnih poslovnih operacij Maynard. Garancija velja za eno leto od nakupa opreme.

    Objavljeno: 10.11.2002
  • .Net Server 2003 s podporo za pomnilniške sisteme

    Novi strežnik Windows .Net Server 2003 družbe Microsoft, ki naj bi se pojavil prihodnje leto, bo mogoče namestiti kar iz pomnilniškega omrežja SAN, novi operacijski sistem pa bo podpiral tudi specifikacijo iSCSI. Tako upajo, da bodo zadostili strogim zahtevam v podatkovnih centrih, ki uporabljajo centralne pomnilniške sisteme.

    Objavljeno: 10.11.2002
  • Intelove nove komponente

    Intel poleg procesorjev vse bolj intenzivno razvija rešitve za pomnilniške sisteme. Nedavno so tako predstavili krmilnik Intel 31244, ki podpira najnovejšo specifikacijo Serial ATA-2, ki je namenjena pretežno diskovnim pomnilniškim sistemom in strežnikom, manj pa osebnim računalnikom. Krmilnik, ki podpira vodilo PCI-X, omogoča prenos podatkov s hitrostjo 1,5 Gb/s na vsakem os vgrajenih štirih priključnih vrat. Ker vsaka vrata omogočajo priključitev večjega števila naprav je rešitev primerljiva a zmogljivejša z današnjimi krmilniki SCSI za diskovna polja RIAD.

    Objavljeno: 10.11.2002
  • Tudi družba Sun v WS-I

    Še nedavno je bila družba Sun Microsystems izvzeta iz združenja WS-I (>>Web Services Interoperability Organization<<), ustanovljenega februarja 2002, ki naj bi skrbel za medsebojno združljivost gradnikov spletnih storitev med različnimi operacijskimi sistemi, programi in programskimi jeziki. Članice WS-I pa so nedavno sprejele nov pravilnik, po katerem sta v vodstvu zdrženja še dve dodatni mesti, za kateri bodo volitve marca prihodnje leto.

    Objavljeno: 9.11.2002
  • Dobri časi, slabi časi

    Glede na podatke iz letošnje raziskave revije Computerworld o plačah v IT industriji v ZDA, se kljub krizi večini IT strokovnjakov ne piše posebej slabo. Raziskava je tako pokazala, da se je kar 59 odstotkom anketiranih v tem kriznem letu plača povišala za v povprečju 6 odstotkov, čeprav so razni dodatki, 13 plače in podobno ostali na nivoju izpred enega leta, ali pa se celo znižali. Čeprav 6 odstotkov višja plača predstavlja manjšo rast kot so je bili IT strokovnjaki vajeni, pa je ta rast vseeno nad povprečjem ZDA, kjer so se plače v povprečju povišale za 4 odstotke. Okrog 30 odstotkom anketiranih se plača v zadnjem letu sploh ni spremenila, medtem ko so se skoraj desetim odstotkom plače znižale, v povprečju za 13 odstotkov.

    Objavljeno: 9.11.2002
  • Strežnik XML za Corel XMetaL

    Družba Corel je napovedala prodajo novega strežnika Corel XMetaL-Central, ki služi za vzdrževanje dokumentov XML narejenih s programom Corel XMetaL. Ustvarjanje dokumentov z XML omogoča veliko prilagodljivost delovnega okolja za vsakega posameznika v podjetju, kar bi sicer zahtevalo prilagajanje različnih datotek, povezanih z dokumenti XML (deklaracije tipov dokumentov - DTD, stilov - CSS,...). Uporaba posebnih orodij za oblikovanje dokumentov XML, kot je XMetaL, pa vse to občutno olajša.

    Objavljeno: 9.11.2002
  • Prihajajo prenosniki z večjimi zasloni

    Današnji prenosniki imajo povečini zaslone velikosti 14,1 ali 15 palcev, že naslednje leto pa prihajajo na trg prenosniki s 15,4, 16 in 17 palčnimi zasloni. Korejski Samsung in japonski Hitachi tako pripravljata za naslednje leto 15,4 in 17-palčne zaslone za prenosnike, ki bodo imeli ločljivost 1280 x 800 pik, znano tudi kot WXGA. Takšna ločljivost je posebej primerna za gledanje filmov v široko zaslonskem načinu, z razmerjem slike 16:9.

    Objavljeno: 8.11.2002
  • Prevelika pričakovanja s spletnimi storitvami?

    Spletne storitve so ena bolj vročih tem v sodobnem računalništvu, vendar je pri uvedbi treba biti previden, saj bodo po oceni raziskovalnega podjetja IDC nekatere storitve zaživele šele čez kakšno desetletje.

    Objavljeno: 8.11.2002
  • Arnesov internetni hitrostni rekord

    V Los Angelesu je konec oktobra tehnični direktor Arnesa Avgust Jauk od predstavnika projekta Internet2 Richa Carlsona prevzel priznanje za najhitrejši prenos podatkov preko interneta v kategoriji IPv6. Arnes je v sodelovanju s skrbnikom panevropskega akademskega omrežja GÉANT DANTE-jem in španskim akademskim in izobraževalnim omrežjem RedIRIS, postavil nov internetni rekord v hitrosti prenosa podatkov po pravilih tekmovanja v okviru Internet2, v kategoriji novega internetnega protokola IPv6.

    Objavljeno: 8.11.2002
  • Apple predstavil prenosnik z zapisovalnikom DVD-R

    Apple je prenovil in za 200 dolarjev pocenil vse svoje prenosne računalnike. Za zahtevnejše kupce z globljimi žepi sta odslej na voljo dva modela prenosnikov PowerBook s 15,2-palčnim zaslonom. Zmogljivejši vsebuje procesor PowerPC G4 s frekvenco 1 GHz in grafično kartico ATI Mobility Radeon 9000 (s 64 MB grafičnega pomnilnika DDR SDRAM). Najpomembnejša novost je optična enota SuperDrive, ki zna poleg branja nosilcev CD-ROM in DVD ter zapisovanja CD-RW zapisovati tudi nosilce DVD-R.

    Objavljeno: 8.11.2002
  • Microsoftovi načrti v mobilni telefoniji se rušijo

    Le nekaj dni po uradni predstavitvi pametnega telefona Z100, je britanski proizvajalec mobilnih telefonov Sendo sporočil, da je ustavil proizvodnjo in prekinil pogodbo z Microsoftom, ki je izdelal operacijski sistem Smartphone 2002. Z100 naj bi bil eden izmed prvih mobilnih telefonov z Microsoftovim operacijskim sistemom, Sendo pa eden glavnih partnerjev pri vstopu Microsofta na trg mobilne telefonije. Hkrati so iz Senda sporočili, da so že podpisali pogodbo s konkurenčnim Symbianom za uporabo njihovega operacijskega sistema Symbian OS in Nokiinega uporabniškega vmesnika Series 60, ki bosta poganjala nove modele Sendovih pametnih telefonov.

    Objavljeno: 8.11.2002
  • Finančna industrija za standardizacijo neposrednega sporočanja

    V zadnjem letu neposredno sporočanje postaja vse bolj popularno, kljub temu pa ponudniki storitev, predvsem AOL s programi AIM in ICQ, Microsoft z MSN Messengjem in Yahoo! z Yahoo! Messengerjem, držijo svoje sisteme povsem zaprte. To pomeni, da uporabnik denimo Yahoo!-jevega Messengerja ne more neposredno izmenjevati sporočil z uporabnikom ICQ-ja ali MSN Messengerja. Čeprav uporabniki in razna združenja pritiskajo na ta podjetja, da poenotijo standarde, se to doslej ni zgodilo, saj vsa tri podjetja pravijo, da s tem ščitijo svoje uporabnike.

    Objavljeno: 7.11.2002
  • HP bo podvojil procesorje v Itanium strežnikih

    Po Intelovi objavi, da bodo 64-bitni procesorji Itanium z več jedri na voljo šele v drugi polovici desetletja, so se pri Hewlett-Packardu odločili pospešiti delovanje svojih strežnikov s procesorji Itanium na bolj staromoden način - z dodajanjem večjega števila procesorjev. Do začetka leta 2004 bo HP tako predstavil kartice z dvema procesorjema Itanium, ki jih bodo kupci njihovih strežnikov lahko preprosto vgradili in tako povečali zmogljivost svoji strežnikov.

    Objavljeno: 7.11.2002
  • Visa za prepoznavo glasu

    Varnost pri opravljanju elektronskih finančnih transakcij je ključnega pomena in mnoga finančna podjetja preizkušajo različne načine preverjanja pristnosti uporabnika. Visa se je povezala s proizvajalcem programske opreme za prepoznavo glasu Vocent Solutions in namerava preizkušati njihovo tehnologijo za uporabo pri elektronskem in mobilnem plačevanju.

    Objavljeno: 7.11.2002
  • MacOS najmanj v nevarnosti

    V letošnjem letu so hekerji z vdori, črvi in virusi najmanj napadali operacijski sistem MacOS družbe Apple Computer, najbolj pa Windows družbe Microsoft in Linux. Tako so v rednem letnem sporočilu zapisali pri podjetju mi2g Ltd, ki spremlja občutljivost programske opreme že od leta 1995.

    Objavljeno: 7.11.2002
  • HP-jeve troedine tablice

    Ob predstavitvi Microsoftove nove različice operacijskega sistema Windows XP za tablične računalnike so proizvajalci računalnikov hiteli s predstavitvami svojih izdelkov. Ker gre za povsem nov koncept računalnika, so proizvajalci ubrali več različnih pristopov k zasnovi svojih računalnikov.

    Objavljeno: 7.11.2002
  • Hermes SoftLab ne bo odpuščal!

    Iz Hermes SoftLaba so se odzvali na naša vprašanja povezana s pisanjem dnevnika Finance o tem, da naj bi največji slovenski proizvajalec programske opreme letos pridelal izgubo. Kot odgovarja direktor operacij podjetja Marko Kompare, v podjetju ne bodo odpuščali, osrednji del podjetja, HSL d.d. pa tudi ne bo pridelal izgube. Celotna skupina Hermes SoftLab bo letos sicer morda zabeležila izgubo, vendar naj bi bila le-ta zgolj posledica strogih računovodskih standardov, po katerih se investicije v razvoj programske opreme štejejo kot običajni stroški. Marko Kompare celo razlaga, da v kolikor bi pri Hermes SoftLabu namesto v razvoj programske opreme vlagali v izgradnjo proizvodnih hal, izgube zagotovo ne bi bilo.

    Objavljeno: 7.11.2002
  • Mobitelovo UMTS omrežje naslednje leto v Ljubljani in na Brniku

    Največji slovenski operater mobilne telefonije, Mobitel, je predstavil natančne načrte za tretjo generacijo mobilne telefonije, UMTS, ki naj bi jo dočakali v naslednjem letu. Kot je poudaril direktor Mobitela Anton Majzelj naj bi najkasneje do konca naslednjega leta pričela delovati prva faza Mobitelovega UMTS omrežja, v kateri bo Ljubljano in Brnik pokrivalo UMTS omrežje s 107 baznimi postajami. Preostalo Slovenijo bodo s signalom pokrili kasneje, vendar vodstvo Mobitela točnih datumov ni želelo imenovati, saj bodo odvisni od uspehov UMTS-a. So pa zatrdili, da se tako imenovane priprave terena za postavitev potrebnega števila baznih postaj že potekajo. Sicer pa bo za zadovoljivo pokritost celotne države treba postaviti 3000 baznih postaj, kar je 6 krat več kot jih ima Mobitel v omrežju GSM.

    Objavljeno: 7.11.2002
  • Prvi PC prenosnik s širokim zaslonom

    Best Buy, ki med drugim prodaja tudi prenosnike pod lastno blagovno znamko Vpr Matrix, je pričel prodajati prvi prenosnik PC s širokim, 15,2 palčnim zaslonom, posebej primernim za gledanje filmov DVD. Tak zaslon imajo sicer tudi prenosniki Apple PowerBook, Vpr Matrix 200A5 pa je prvi tovrstni primerek v svetu prenosnikov PC.

    Objavljeno: 6.11.2002
  • Varnostne kopije s pritiskom na tipko

    Podjetje Maxtor, znano predvsem po svoji ponudbi diskov, je predstavilo rešitev za izdelavo varnostnih kopij diskov s preprostim pritiskom na eno samo tipko. Izdelek z imenom Maxtor 5000DV je v osnovi disk velikosti 120 GB v zunanjem ohišju, ki ga na računalnik priključimo s prek vmesnikov Firewire ali USB 2.0 (vgrajena sta oba). Posebnost pa je tipka na ohišju, s katero lahko naredimo varnostno kopijo celotne particije na primarnem disku. To so dosegli s posebno različico programske opreme Dantz Retrospect Backup Express, s katerim naredimo kopijo particije, ki jo ščitimo.

    Objavljeno: 6.11.2002
  • Aprilis predstavil holografske diske

    Polaroidovo podjetje Aprilis, ki razvija holografske pomnilnike je objavilo, da bo pričelo dobavljati zapisljive holografske nosilce strankam v Južni Koreji in na Japonskem. Holografski pomnilniki predstavljajo naslednjo stopnico v razvoju pomnilniških nosilcev, ki naj bi nadomestila sedanje plošče DVD.

    Objavljeno: 6.11.2002
  • Corel Ventura 10 na voljo

    Kanadski Corel je predstavil novo različico programa za namizno založništvo Corel Ventura 10. Novosti v deseti različici se vrtijo predvsem okrog izboljšane podpore za XML. Tako je sedaj mogoče z orodjem XML Mapping Editor uvažati podatke v zapisu XML in jih objavljati na spletu, v dokumentih ter tiskati. Pomemben dodatek je tudi možnost izvoza v Adobejev zapis PDF, sicer je Ventura obogatena tudi za nove grafične posebne učinke, povečana pa je tudi podpora uvozu in izvozu raznih grafičnih zapisov. Nova različica Venture stane 700 dolarjev, lastniki različic 7 ali višjih pa so upravičeni do nadgradnje za 250 dolarjev.

    Objavljeno: 6.11.2002
  • Bo Hermes SoftLab odpuščal?

    Finančno stanje največjega slovenskega računalniškega podjetja, Hermes SoftLaba, je že nekaj mesecev težavno in podjetje je že napovedalo, da bo prvič poslovalo brez dobička. Glede na zadnje podatke pa kaže, da bo Hermes SoftLab letos pridelal celo izgubo in bo morda prisiljen odpuščati zaposlene.

    Objavljeno: 6.11.2002
  • Propadel še en nadomestek za CD

    Podjetje DataPlay, ki je upalo, da bodo njihovi optični diski v velikosti kovanca zamenjali CD, je ustavilo proizvodnjo, odpustilo vse delavce in objavilo, da išče kupca. Podjetje je ob ustanovitvi dobilo 120 milijonov dolarjev zagonskega kapitala od investitorjev, med katere sodita tudi velikana Eastman Kodak in Intel, vendar bi za naslednjo fazo potrebovalo še 40 do 50 milijonov, ki pa jih niso uspeli dobiti.

    Objavljeno: 5.11.2002
  • UnitedLinux zaključil s testiranjem in se pripravlja na končno različico

    Iz združenja UnitedLinux so sporočili, da so zaključili s preizkušanjem razvojne različice nove distribucije Linuxa in da bo končna različica prišla kmalu na tržišče. UnitedLinux je skupni projekt SuSE Linuxa, Caldere, Turbolinuxa in Conective, ki skušajo s skupno različico Linuxa nastopiti močneje na tržišču Linuxa in predvsem doseči ter preseči tržni delež vodilnega Red Hata.

    Objavljeno: 5.11.2002
  • Podrobnosti o PalmOS 6

    Kljub temu, da je Palm šele predstavil prve ročne računalnike z operacijskim sistemom PalmOS 5, so v javnost že pricurljale podrobnosti o naslednji različici PalmOS 6. Po sedanjih načrtih naj bi nova različica prišla na vrsto naslednje leto, za proizvajalca pa bo to zelo pomemben korak. Mnogi namreč menijo, da bo PalmOS 6 za ročne računalnike tak mejnik, kot je bil MacOS X za družbe Apple in Windows NT za računalnike PC.

    Objavljeno: 5.11.2002
  • Lexmark Optra W812

    Pri Lexmarku so razvili laserski tiskalnik za tisk na papir velikosti A3, ki ga poleg velikosti izpisa, hitrosti in ločljivosti odlikuje tudi ugodna cena. Lexmark W812 ima najvišjo ločljivost 1200 pik na palec in hitrost izpisa do 26 strani velikosti A4 na minuto. Tudi dokumente na papir A3 natisne zelo hitro, saj je tu najvišja hitrost kar 14,5 strani na minuto, za izpis prve strani pa je potrebno čakati le 8 sekund.

    Objavljeno: 5.11.2002
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji