• Britanska vlada razmišlja o prekinitvi licenčne pogodbe z Microsoftom

    Predstavniki britanskega urada za vladno trgovanje so sporočili, da se pogajajo z Microsoftom glede novih licenčnih pogodb, ki predvidevajo od 50 do 200 odstotno povišanje cen licenciranja. Britanska vlada trenutno plačuje Microsoftu 120 milijonov funtov letno za licence, po novi pogodbi pa ocenjujejo, da bi ta strošek znašal še dodatnih 60 milijonov. Čeprav niti predstavniki vlade, niti Microsofta ne želijo komentirati pogajanj, je predstavnik vlade omenil, da v primeru tako visoke podražitve razmišljajo tudi o izbiri kakšnega drugega ponudnika programske opreme.

    Objavljeno: 11.12.2001
  • IBM in Compaq prekinila sodelovanje na področju pomnilniških sistemov

    Šele poldrugo leto star dogovor IBM-a in Compaqa o sodelovanju na področju pomnilniških sistemov Storage Area Network se očitno končuje. V skladu z dogovorom naj bi IBM tržil Compaqov srednje zmogljiv pomnilniški sistem MA8000, Compaq pa IBM-ov visoko zmogljiv sistem Enterprise Storage System, znan tudi kot Shark. Oba proizvajalca sta na tržišče poslala lastni rešitvi za ta tržna segmenta, IBM T700 in Compaq Enterprise Virutal Array. Kljub temu sta obe podjetji potrdili, da bosta še naprej nudili podporo za te izdelke.

    Objavljeno: 11.12.2001
  • Američani ponovno prisegajo na kabel

    Za razliko od domačih razmer pri širokopasovnem dostopu do interneta, kjer operaterji kabelske televizije niso uspeli nabrati veliko prednosti pred prihodom ADSL-a, imajo v ZDA kabelski operaterji kar 300 odstotkov več naročnikov kot xDSL. In čeprav je xDSL ob uvedbi pritegnil kar precej novih uporabnikov, trend novih naročnikov kaže, da kabelski dostop ponovno pridobiva na popularnosti.

    Objavljeno: 10.12.2001
  • Virus Pentagone ni povzročil večje škode

    Prejšnji teden so skrbniki računalniških sistemov že razglašali preplah ob napadu virusa Pentagone, vendar se je širjenje precej hitro ustavilo in trenutna ocenjena škoda znaša zgolj 5 milijonov dolarjev, kar je bistveno manj kot denimo Code Red, ki je uporabnikom po vsem svetu povzročil za kar 2,6 milijarde dolarjev škode.

    Objavljeno: 10.12.2001
  • Novi After Effects

    Adobe je napovedal novo različico programa za izdelavo animacij in posebnih učinkov After Effects 5.5. Med najpomembnejšimi novostmi so natančnejši nadzor nad učinki (večkratni pogled, uporaba obarvanih senc, osvetlitev s svetlobo prehajajočo skozi obarvano steklo) ter Advanced 3D Renderer za delo s prekrivajočimi se plastmi. Video, obdelan z učinki, lahko izvozimo v pretočni zapis RealMedia ali Quick Time, ali pa ga vključimo v programa Maya ali 3DStudio Max. After Effects ponuja orodja za prilagodljiv tok delovnega procesa za vse, ki se profesionalno ukvarjajo z vidnimi učinki za film, digitalni video, večpredstavnostne vsebine ali splet.

    Objavljeno: 10.12.2001
  • iMac končno z zaslonom LCD?

    Podjetje Apple bo na sejmu Macworld Expo v začetku januarja 2002 zelo verjetno napovedalo novi računalnik za domačo uporabo, iMac 2, zasnovan na zaslonu LCD. To trdi poročilo družbe Morgan Stanley, ki se opira na poročila o Applovem naročilu sto tisoč 15-palčnih zaslonov LCD za januar 2002 in nadaljnih sto tisoč zaslonov vsak naslednji mesec.

    Objavljeno: 7.12.2001
  • Novi navidezni PC

    Podjetje Connectix je izdalo peto različico programa za posnemanje PC-jev na računalnikih Macintosh Virtual PC. Najpomembnejše novosti so delovanje pod operacijskim sistemom OS X, podpora za Windows XP, branje podatkovnih nosilcev DVD-ROM (ni pa mogoče gledati filmov DVD) ter tako imenovani >>razveljavljivi<< diski (undoable drives). Dodatna novost je navidezno stikalo (Virtual Switch), ki omogoča gostujočim operacijskim sistemom, da komunicirajo med seboj, z gostiteljskim sistemom in z zunanjim omrežjem. Zaenkrat je mogoče kupiti različico s prednameščenimi Windows 98 (200 dolarjev) ali DOS (100 dolarjev), nadgradnja s prejšnje različice pa stane 80 dolarjev. Različici s prednameščenimi Windows 2000 in XP bosta na voljo okoli novega leta.

    Objavljeno: 7.12.2001
  • Izboljšani procesorji G4 na voljo v začetku 2002

    Motorolin novi procesor iz generacije G4 s kodnim imenom Apollo bo na voljo v začetku leta 2002. Namesto 0.18 mikronskih bakrenih povezav so uporabili novo tehnologijo povezav silicija na izolatorju. To naj bi omogočilo do 30% povečanje zmogljivosti procesorja, saj se pri isti frekvenci delovanja novi procesorji manj segrevajo, manjša pa je tudi poraba energije. Apollo bo deloval s frekvencami nad 1 GHz, več pa pri Motoroli niso razkrili. Imel bo sedemstopenjski cevovod, štiri enote AltiVec za vzporedno računanje z 128-bitnimi kosi podatkov (do 16 operacij v enem procesorskem ciklu), 256-bitni notranji pomnilniški podsistem, 256 kB drugostopenjski predpomninik na čipu in podporo za zunanji tretjestopenjski pomnilnik do 2 MB. 36-bitno naslavljanje bo omogočilo podporo do 64 GB pomnilnika.

    Objavljeno: 7.12.2001
  • Diski - novejši, hitrejši, večji

    Vsakih nekaj tednov vsaj eden izmed razvijalcev diskov najavi novo tehnologijo ali izboljšave, ki jim bo omogočile izdelavo vse zmogljivejših in hitrejših diskov kot smo si še pred kratkim mislili, da je mogoče.

    Objavljeno: 6.12.2001
  • DVD-R velikosti 9,4 GB

    Zapisovalniki za nosilce DVD so še razmeroma velika redkost, toda proizvajalci nosilcev že pričenjajo bitko za kupce. Poleg hitrega nižanja cen, saj se v >>igro<< vključuje vse več ponudnikov, nekateri razmišljajo tudi o drugačnih alternativah. Trgovina CD Recordable.COM je tako že napovedala prodajo nosilce DVD-R, kjer lahko podatke posnamemo na obe strani (seveda moramo nosilec pri temu v enoti ročno obrniti), s čimer dosežemo skupno zmogljivost 9,4 GB na nosilec (2 x 4,7 GB). Na en nosilec bo tako mogoče posneti do 240 minut kvalitetnega video posnetka, kar je praktično enako kot pri zmogljivejših kasetah VHS. Proizvajalec napoveduje začetek prodaje v decembru ali januarju, cena nosilca pa naj bi znaša en angleški funt. S tem proizvajalci tudi pri zapisljivih nosilcih, ki sledijo pot, ki že nekaj časa velja za nosilce DVD/DVD-ROM. Standard namreč dovoljuje uporabo dvostranskih, ter dvoslojnih zapisov, največja zmogljivost pa je lahko kar 18 GB. Za zdaj še ni jasno, kdaj in ali sploh pridejo na vrsto zapisljivi nosilci z dvema slojema.

    Objavljeno: 6.12.2001
  • Microsoft in Pace prinašata brezžične komunikacije tudi domov

    Microsoft in znani proizvajalec satelitskih ter internetnih sprejemnikov Pace Micro Technology sta predstavila prototip sprejemnika, ki temelji na Microsoftovi platformi Microsoft TV Advanced, poleg uporabe interneta na domačem televizorju pa nudi tudi možnost brezžične komunikacije z drugimi napravami v domačem okolju. Sprejemnik Pace Di6000 je tako mogoče dograditi z modulom, ki je v bistvu brezžični most med širokopasovnim omrežjem, prek katerega sprejemnik komunicira z internetom ter napravami priključenimi z brezžičnimi vmesniki, kot so ročni računalniki, tiskalniki in prenosniki. Proizvajalec v s tem namerava kupcem ponuditi večjo vrednost za napravo, ki šele dobiva svoje mesto v domačem okolju. Zadovoljni pa so lahko tudi ponudniki internetnih storitev, saj na ta način lahko več iztržijo od uporabnika. Za povezavo v internet ima Di6000 vgrajen kabelski modem skladen s standardi DOCSIS/EuroDOCSIS, za brezžične komunikacije pa skrbi vmesnik IEEE 802.11b. Cena in začetek prodaje še nista določena.

    Objavljeno: 6.12.2001
  • Borland začel s prodajo Kylixa 2

    Podjetje Borland je že pričelo s prodajo druge generacije razvojnega okolja Kylix, ki omogoča hiter razvoj spletnih programov in servisov na platformi Linux. Orodje je pravzaprav prvo, ki nudi možnost izdelave spletnih servisov, ki temeljijo na standardih SOAP, XML in WSDL. S tem so prehiteli celo Microsofta, ki temeljitejšo podporo za spletne storitve obljublja šele v prihajajočem paketu Visual Studio.NET. Kylix 2 prinaša orodja BizSnap, WebSnap in DataSnap, s katerimi je mogoče narediti zmogljive in stopnjevano razširljive spletne rešitve. BizSnap omogoča izdelavo spletnih servisov sklanih s standardi XML/SOAP, WebSnap omogoča tesno povezljivost s spletnim strežnikom Apache, DataSnap pa zagotavlja dostop do podatkov shranjenih v priljubljenih podatkovnih strežnikih, kot so Oracle, IBM DB/2, Microsoft SQL Server in Informix.

    Objavljeno: 6.12.2001
  • Naslednje jedro Linuxa že v testni različici

    Trenutno uporabljano jedro Linuxa v novih različicah nosi oznako 2.4.15, razvijalci pa so že pričeli pripravljati različico 2.5. Dejansko gre zgolj za administrativni premik, saj je trenutna testna različica 2.5 dejansko 2.4.15, vendar pa sprememba označevanja pomeni, da bosta razvoja jeder odslej šla vsak svojo pot. Pri tem bo 2.4.xx še kar nekaj časa primerna za uporabo, različice 2.5 pa zgolj testiranju. Vsaj dokler ne bo jedro ponujalo dovolj novosti in kazalo dovolj stabilnosti za resno uporabo.

    Objavljeno: 5.12.2001
  • Glasba s spleta za deset dolarjev na mesec

    Podjetje RealNetworks, znano predvsem po programu za spremljanje pretočnih zapisov RealPlayer, bo naslednji teden pognalo storitev RealOne Music, ki bo proti naročnini ponujala nalaganje glasbe s spleta. Zaenkrat so sklenili pogodbe s tremi izmed petih največjih založb, AOL Time Warner, Bertelsman in EMI, dogovarjajo pa se tudi s Sonyjem in Universalom. Naročnina bo znašala 10 dolarjev, storitev pa bo sprva na voljo zgolj v ZDA.

    Objavljeno: 5.12.2001
  • Google bo uporabnikom dodelil glasovalno pravico

    Najpopularnejši spletni iskalnik Google bo v boju za čim bolj točne rezultate iskanja za pomoč prosil tudi uporabnike. Trenutno Googlov iskalnik temelji na lastnih programih in protokolih, ki strani iščejo in po raznih načinih določajo pomembnost posamezne spletne strani v iskalnem nizu.

    Objavljeno: 5.12.2001
  • Prvi 3D čip

    Šele nekaj let staro podjetje Matrix Semiconductor, ki so ga ustanovili nekdanji vodilni pri Rambusu, je predstavilo prototip prvega 3D čipa Matrix 3D Memory (3DM). Bistvena prednost Matrixove oblike čipa je v zlaganju plasti vezij eno na drugo, kar omogoča večje število tranzistorjev kot sedanja vezja, ki so v eni ali dveh plasteh. Tako naj bi, po navedbah podjetja, 3DM pomnilniki imeli bistveno večjo kapaciteto kot SDRAM, RDRAM ali pomnilniške kartice na prostorsko enoto. Poleg tega za izdelavo čipov 3DM ne bo treba spreminjati proizvodnih postopkov. Pomnilniki 3DM bodo na tržišču naslednje leto.

    Objavljeno: 5.12.2001
  • Western Wireless predstavil svojo ponudbo

    Prihod tretjega operaterja mobilne telefonije na slovenski trg je že dolgo časa najavljala zelo opazna reklamna kampanja. Le-ta je skrbela predvsem za prepoznavnost podjetja, ki bo svoje storitve ponujal pod imenom Vega, med morebitnimi bodočimi uporabniki, medtem ko podrobnejši podatki o ponudbi niso bili znani. V petek, 30 novembra, pa so vodilni ljudje v podjetju končno položili svoje karte na mizo in na novinarski konkurenci predstavili svoje naročniške pakete in cenike ter cilje in načrte za prihodnost. Tiskovno konferenco so organizirali tik pred zdajci, saj so s prodajo svojih storitev pričeli v ponedeljek, 3. decembra 2001.

    Objavljeno: 4.12.2001
  • Dan Alterne

    Podjetje Alterna. je kot vsako leto tudi letos pripravila srečanje svojih poslovnih partnerjev, t.i. Dan Alterne. Kot zastopnik za podjetja IBM, Eicon in Lexmark, je predstavilo nekatere novosti v ponudbi teh podjetij ter nekatere nove rešitve, ki bodo poslovnim partnerjem olajšale poslovanje.

    Objavljeno: 4.12.2001
  • MMS - nov zapis kratkih sporočil

    Uspeh storitve kratkih sporočil (SMS) je izjemno presenetil vso industrijo mobilne telefonije, od proizvajalcev mobilne opreme, do operaterjev. Vendar pa ima SMS precej omejitev, zato so proizvajalci že predstavljali nadgradnje, ki omogočajo pošiljanje sporočil daljših od 160 znakov ter vključevanje grafike in zvoka. Pri tem je bila najuspešnejša Nokia s standardom Advanced Messaging, ostali proizvajalci pa so predstavili standard Enhanced Messaging System, ki pa se še ni najbolj prijel.

    Objavljeno: 3.12.2001
  • Gatewayjevi računalniki prvi z USB 2.0

    Ameriški proizvajalec računalnikov Gateway bo v začetku prihodnjega leta pričel v osebne računalnike vgrajevati podporo za USB 2.0, še preden bo Intel poslal na tržišče osnovni nabor z vgrajeno podporo. Gateway bo za podporo uporabil namenski čip, kar je sicer nekoliko dražja rešitev kot uporaba osnovnega nabora, vendar pri Gatewayju menijo, da je pomembneje, da prvi pošljejo na tržišče tako opremljen računalnik.

    Objavljeno: 3.12.2001
  • Spletni strežnik Apache 2.0 že na tržišču

    Podjetje Covalent Technologies je poslalo na tržišče novo različico strežnika Enterprise Ready Server, ki vključuje tudi spletni strežnik Apache 2.0. Pri tem je najbolj zanimivo, da je Apache 2.0 uradno še v testni različici. Organizacija Apache.org, ki razvija ta spletni strežnik z odprto kodo, še zmerom priporoča uporabo različice 1.3.22, saj 2.0 naj še ne bi bila pripravljena.

    Objavljeno: 3.12.2001
  • Že šesta različica Opere

    Popularen spletni brskalnik Opera je na voljo že v šesti, a zaenkrat zgolj razvojni različici, ki poleg prenovljenega izgleda prinaša veliko izboljšav in nekatere nove usmeritve.

    Objavljeno: 3.12.2001
  • Vmesni 802.11g

    Brezžični ethernet (IEEE 802.11b) hitrosti 11 Mb/s se je komajda dobro prijel, že ga na vseh koncih poskušajo nadgraditi. Poročali smo že o veliko hitrejšem standardu 802.11a in prvih izdelkih, ki ga podpirajo (Proxim), sedaj pa je na dan prišla novica še o nekakšnem vmesnem standardu 802.11g, ki ga je predlagala organizacija IEEE.

    Objavljeno: 30.11.2001
  • Tudi Sun preko 1 GHz

    IBMova predstavitev najnovejših RISC procesorjev Power4, ki delujejo s frekvencami 1,1 in 1,3 GHz je tekmece ujela nepripravljene. Sun je zato na hitro pospešil svoje procesorje Ultrasparc III, ki sedaj delujejo tudi s frekvenco 1,05 GHz (prej največ 900 MHz) in s tem zmogljivostni razkorak nekoliko zmanjšal. Nove procesorje bo Sun predvidoma vgrajeval v svoje najzmogljivejše strežnike Sun Fire 15K.

    Objavljeno: 30.11.2001
  • Nov koncept naprave za večpredstavnostni center

    Fujitsu-Siemens Computers je predstavil prototipe svoje nove naprave imenovane Activity Media Center, ki za osnovo uporablja nov operacijski sistem Windows XP Embedded. Naprava je v osnovi, podobno kot Fujitsu-Siemens Multitainer, osebni računalnik, vendar prirejen za predvajanje večpredstavnostnih vsebin, od digitalne televizije, DVD-jev, glasbe in tudi interneta. Prednost sistema Windows XP Embedded je v preprosti nastavljivosti in možnosti izklopa funkcij, ki jih naprava ne potrebuje, zaradi česar deluje hitreje in zanesljiveje. Activity Media Center bo predvidoma na voljo marca 2002.

    Objavljeno: 30.11.2001
  • Novell zmanjšuje stroške

    Zaradi oteženih gospodarskih pogojev so se pri Novellu odločili za precejšnje zmanjšanje stroškov, s čimer bodo prihranili dvesto milijonov dolarjev letno. V naslednjih mesecih bodo odpustili 19 odstotkov ali 1400 delavcev, tako da bo v Novellu po vsem svetu zaposlenih približno šest tisoč ljudi. Načrtovano prestrukturiranje, ki bo sklenjeno konec marca 2002, pa zajema združevanje sorodnih oddelkov in preoblikovanje poslovnih procesov. Pri Novellu bodo tudi v prihodnje razvijali spletne storitve in rešitve za elektronsko poslovanje, precej pa si obetajo tudi od strateškega partnerstva z družbo Cambridge Technology Partners, ki so jo prevzeli letos.

    Objavljeno: 30.11.2001
  • Varnostne luknje tudi v Unixih

    Varnostni strokovnjaki so našli varnostno luknjo v grafičnem sistemu CDE, ki ga uporablja veliko različic Unixa (tudi različice Caldere, HPja in Suna). Gre za prekoračitev medpomnilnika (buffer overflow), ki teoretično omogoča, da bi morebitni napadalec na oddaljenem računalniku lahko pognal kakršnokoli programsko kodo. Strokovnjaki se strinjajo, da bi bila dejanska izvedba vse prej kot enostavna, vendar je le vprašanje časa, da bo nekdo napisal črva, ki bo vdore opravljal avtomatsko. Ker je potencialno ogroženih veliko različic Unixa, bo hitro rešitev in predvsem njeno implementacijo težko zagotoviti.

    Objavljeno: 29.11.2001
  • 802.11a (v ZDA) že na voljo

    Intel je objavil, da so v ZDA že na voljo njihovi izdelki, ki so združljivi z novim hitrim Ethernetom 802.11a. V družini PRO/Wireless 5000 LAN so kartica PCCard, prilagojevalna kartica PCI in dostopna točka, Intel pa razvijalcem ponuja tudi kartico miniPCI, ki bo omogočila direktno vgradnjo v prenosne računalnike. Cene so (po vrsti) 449, 179 in 229 ameriških dolarjev, cena modula miniPCI pa je seveda odvisna od količine.

    Objavljeno: 29.11.2001
  • Nov Fujitsu-Siemensov prenosnik za domače uporabnike

    Amilo D se imenuje nov član Fujitsu-Siemensove družine prenosnikov namenjenih domačim uporabnikom. Uporablja Intelove procesorje Celeron ali Pentium III s takti do 1,2 GHz, grafičen vmesnik pa je integriran v sistemski nabor in uporablja do 32 MB sistemskega pomnilnika, akumulator pa zagotavlja dve uri trajanja delovanja. Zaslon z aktivno matriko je na voljo v velikostih 14,1 ali 15 palcev, računalnik pa vsebuje video izhod, tako da ga je mogoče priključiti na televizor, kar je še posebej uporabno z vgrajeno kombinirano enoto CD-RW/DVD. modem in omrežna kartica sta tako rekoč danes standard notesnikov, Amilo D pa ima tudi priključek za Firewire.

    Objavljeno: 29.11.2001
  • Biometrični podatki v osebnih dokumentih

    Nemci bodo verjetno prvi Zemljani z digitalno kodiranimi biometričnimi podatki v potnih listih in osebnih izkaznicah. Gre za enega od številnih protiterorističnih ukrepov, ki jih bo sprejel nemški parlament. Navadne osebne dokumente s fotografijo in podpisom je po mnenju nemškega notranjega ministrstva preprosto ponarediti, elektronska različica pa naj bi bila povsem varna. Zaenkrat še ni znano, s kakšno tehnologijo se bodo lotili dodajanja biometričnih podatkov. V zvezi s predlaganim zakonom so takoj protestirale številne nemške skupine za človekove pravice.

    Objavljeno: 29.11.2001
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji