Google Maps kaže promet ob ruskem napadu na Ukrajino
Google Maps že dolgo časa kaže promet v živo, ob ruskem napadu na Ukrajino pa se vidijo zastoji s smeri Kijeva proti zahodu.
Google Maps že dolgo časa kaže promet v živo, ob ruskem napadu na Ukrajino pa se vidijo zastoji s smeri Kijeva proti zahodu.
Sodeč po pisanju časnika ameriške vojske bi lahko ameriška administracija enaka pravila, s katerimi omejuje delovanje Huaweija, razširila tudi na ruska podjetja.
Odkar so ZDA leta 2000 prenehale motiti signal GPS in je tudi civilna raba možna z visoko natančnostjo, smo se kar razvadili in obenem pozabili, da satelitska navigacija ni a priori zanesljiva. Ker jo je na Zemlji zlahka motiti, Rusija med vojaškimi operacijami ne namerava uporabljati niti lastnega satelitskega navigacijskega sistema GLONASS. Prestavila se bo na stari dobri Loran-C.
Pred več kot tremi leti smo objavili novico, da prihaja aplikacija EasyPark tudi v slovenijo, od prvega marca pa bomo lahko z njo plačevali tudi v glavnem mestu.
Ameriška agencija za informacijsko varnost CISA (Cybersecurity and Infrastructure Agency) je objavila zelo koristen seznam storitev in orodij, ki lahko podjetjem pomagajo k večji zaščiti poslovanja pred vdori in drugimi zlorabami.
Nova družina Samsung Galaxy S22 prinaša nove, inovativne funkcije - take, kakršnih Samsung doslej še ni predstavil. V družini S22 so trije vrhunski aparati: S22, S22 + in S22 Ultra.
Sprejetje uredb in zakonov za varovanje podatkov je osnovna podlaga za bolj odgovorno ravnanje s podatki. Toda pravi učinki se lahko pokažejo šele z doslednim izvajanjem in spoštovanjem postavljenih uredb. Evropski odbor za varstvo podatkov (EOVP ali EDPB - European Data Protection Board) je zato v februarju začel z obsežno revizijo uporabe storitev v oblaku v javnem sektorju v vseh 22 članicah EU.
Programske napake, tako imenovani hrošči, so nenehna in verjetno neizbežna težava vseh računalniških programov. Dejstvo, da s časom programi postajajo čedalje bolj kompleksni, vsekakor ne pomaga in povečuje možnosti, da se v programe prikradejo napake, ki jih je treba seveda kar se da hitro odpraviti.Zlasti tiste, ki se tičejo varnosti.
Pred kratkim smo preizkusili dva praktično enaka telefona - Honor 50 in Huawei Nova 9. Oba sta nastajala še v času, ko je bil Honor še hčerinska znamka Huaweija. Članek je na voljo na tej povezavi, vabimo pa še k ogledu videa:
Mozilla, organizacija, ki stoji za brskalnikom Firefox, opozarja na težave, ki bodo posledica stote različice brskalnikov Firefox in Chrome.
Ameriška agencija za varnost v cestnem prometu raziskuje pojav nepredvidenega samodejnega zaviranja Teslinih vozil.
Zastarevanje strojne opreme smo sprejeli kot neizogibno dejstvo, ki povzroča nevšečnosti, a nič hujšega. Povsem drugače pa bo, ko bodo med nami začeli hoditi kiborgi. Čedalje več naprav se povezuje neposredno s telesom, številne celo z živčnim sistemom, in pri teh bi bilo sila zagonetno, če bi šel proizvajalec v stečaj in bi ostale pred podpore. Nekako tako, kot če bi nam morali zamenjati srčni spodbujevalnik zgolj zato, ker bi proizvajalec propadel.
Zuckerbergu vodenje Facebooka očitno vse bolj škodi – zaposlenim se sedaj reče »Metamates« (meta-prijatelji?).
Google bo sledil zgledu Appla in v Androidu omejil sledenje uporabnikom med aplikacijami.
Fizičnega spopada včeraj v Ukrajini kljub strašenju velesil ni bilo, se je pa iskrilo na internetu. Spletne strani ukrajinskega obrambnega ministrstva in dveh ukrajinskih bank niso bile dostopne, ker je potekal napad z zasutjem (DDoS). Težava je imela tudi ukrajinska kiberpolicija. Spletne strani tajne službe so bile prav tako krajši čas nedostopne.
Xiaomi naj bi že imel pripravljeno napajanje telefonov moči 150 W, bojda bodo taki telefoni naprodaj še letos.
Intel bo kupil izraelskega proizvajalca polprevodniških čipov Tower Semiconductor, za kar bo odštel 5,4 milijarde dolarjev. Gre sicer za manjšega proizvajalca, a Intel s tem jasno kaže, da ne želi igrati obrobne vloge na trgu, ki ga trenutno obvladujeta TSMC in Samsung. Delnice Tower Semiconductorja so po najavi poskočile skoraj za polovico.
Področje umetne inteligence na področju zdravstva je šele v zametkih, a so bile dosedanji prvi poizkusi vsaj za javnost predstavljene kot velike zgodbe o uspehu. Zdaj je od teh prvih poizkusov minilo že dovolj časa za nekoliko bolj natančne analize, ki pa kažejo precej drugačno sliko.
Najnovejša raziskava družbe Gartner razkriva, da podjetja povečujejo vlaganja v storitve v oblaku opazno hitreje, kot je bilo napovedovano pred začetkom pandemije. Po sedanjih napovedih naj bi podjetja že okoli leta 2025 več kot polovico vseh sredstev za IT namenila za storitve v oblaku. V letošnjem letu naj bi denimo za storitve v oblaku, ki vključujejo aplikacije, poslovne procese in infrastrukturo, podjetja namenila v povprečju okoli 41% sredstev.
Sodeč po navedbah ameriške agencije FBI so Kitajci daleč na prvem mestu kot izvor različnih kibernetskih napadov. Po ocenah iz te države izvira več napadov kot iz vseh ostalih izvirov skupaj! FBI se trenutno ukvarja z raziskovanjem okoli 2.000 napadov, ki izhajajo iz območja Kitajske, pri katerih so napadalci vdrli v vsaj 10.000 ameriških podjetij. K temu je treba dodati tudi vdore v druge države, ki jih FBI seveda ne navaja.
Sodeč po najnovejši raziskavi agencije Eurostat, evropska podjetja zaposlujejo (pre)malo IT strokovnjakov. To še posebej velja za majhna podjetja z 10 ali več zaposlenimi, kjer v Evropi strokovnjaka za informacijsko tehnologijo zaposluje v povprečju komaj 14% podjetij.
Povečan interes nad računalništvom v oblaku in spremembe v strategiji podjetij na področju IT zaradi pandemije bodo v naslednjih letih povzročile velike spremembe v rabi podatkovnih centrov, zlasti tistih v manjših in srednjih podjetjih. Obsežna raziskava družbe Aryaka, ki se sicer ukvarja z upravljanjem omrežij WAN, razkriva, da kar 51% vprašanih podjetij namerava v naslednjih dveh letih ukiniti lastne podatkovne centre. Nadaljnjih 27% vprašanih namerava ukiniti vsaj nekatere od storitev, ki jih zdaj poganjajo v lastnih podatkovnih centrih.
Meta, krovno podjetje družabnega omrežja Facebook, je v letnem poročilu sporočilo, da je obdelovanje podatkov uporabnikov ključen del njihove strategije, zato bi bilo vsakršno omejevanje tega lahko kritično. Ker nov evropski zakon določa, da morajo vsi podatki ostati na evropskih strežnikih, kar to obdelovanje menda onemogoča, je podjetje namignilo, da bo morda v Evropi prisiljeno ukiniti Facebook in Instagram.
Hiter razvoj videkokonferenčnih programov se skozi oči uporabnikov kaže predvsem v obliki novih funkcionalnosti in zmožnosti programov, ob tem pa se skoraj nekako spregleda ves napor vložen v optimizacijo obstoječih, pogosto temeljnih funkcionalnosti. Microsoft je denimo v manj kot dveh letih uspel zmanjšati porabo energije in obremenitev računalnikov pri videokonferencah za več kot 50%.
Uporabniki vozil Mazda v ameriški zvezni državi Washington so v sredo ugotovili, da se je njihovemu avtomobilskemu »infotainment« sistemu »skisalo«, saj lahko od takrat naprej poslušajo le in zgolj radio NPR.
Na spletu se pojavlja vse več namigov, da Apple pospešeno pripravlja izdelke s področja povečane in navidezne resničnosti. Apple naj bi tako nove naprave s področja navidezne (VR) in nadgrajene (AR) resničnosti opremil s povsem novim operacijskim sistemom “realityOS”. Reference na to ime so se namreč pojavile tako v logih spletne trgovine App Store kot v odprti kodi družbe Apple, ki je občasno objavljajo na Githubu.
Družba HP je napovedala prevzem mlade družbe Choose Packaging, izumitelja in ponudnika prvih komercialnih papirnatih steklenic, ki jih je moč v celoti reciklirati, saj ne vsebujejo plastike. Novica se zdi na prvi pogled razmeroma nepomembna, a je v resnici nadvse zanimiva.
Časi, ko smo za tablico šteli nekaj, kar je imelo diagonalo zaslona borih 7 palcev (okoli 18 cm), so mimo. Danes imajo take diagonale telefoni, tablice morajo biti večje. Veliko večje, meni Samsung.
Medijska hiša Pro Plus je bila v torek tarča hekerskega napada, hekerji naj bi po poročanju Radia Slovenija za vzpostavitev normalnega stanja zahtevali denarno odškodnino.
Evropska komisija je predlagala evropski zakon o čipih, ki naj bi zagotovil krepitev proizvodnje polprevodnikov v Evropi in s tem digitalno suverenost EU. Ta je na tem ključnem področju zdaj odvisna od Azije. Bistvena je predvidena prilagoditev pravil o državnih pomočeh za lažjo vzpostavitev prvih proizvodnih zmogljivosti te vrste v Evropi.