Google pripravlja preklopni Pixel Notepad
Že nekaj časa spremljamo govorice o Googlovem preklopnem telefonu, ki naj bi prišel v drugi polovici letošnjega leta.
Že nekaj časa spremljamo govorice o Googlovem preklopnem telefonu, ki naj bi prišel v drugi polovici letošnjega leta.
Evropska komisija je predstavila nov program iskanja napak v programskih rešitvah na temelju odprte kode, ki vključuje nagrade v višini do 5.000 evrov. V kolikor najditelj napake poskrbi za tudi predlog rešitve ali celo sam popravek, je lahko upravičen še do dodatnega bonusa v višini 20%. S tem v EU želijo zmanjšati škodo, ki jo povzročijo vdori v odprtokodne programske rešitve. Kot vemo, se EU zavzema za čim širšo rabo odprtokodnih izdelkov in manjšo odvisnost od komercialnih ponudnikov.
Sodeč po pisanju spletišča Bloomberg naj bi nVidia obupala nad nakupom podjetja ARM.
Kakšno je vaše pisarniško poslovanje? Če se med odgovori znajdejo pridevniki, kot so počasno, okorno, neprimerno za digitalne čase ali celo povprečno, razmislite o sodobni nadgradnji. Časi povprečnosti pri opravilih in komunikaciji so mimo, čas je za vrhunsko učinkoviti SimpOffice, ki omogoča postavitev digitalne pisarne kjerkoli na svetu.
Podjetje Meta, krovna družba nad družabnim omrežjem Facebook, pospešeno gradi superračunalnik, ki bo specifično namenjen za uporabo z algoritmi strojnega učenja in umetne inteligence. Računalnik, ki ga imenujejo RSC (Research SuperCluster), bo do konca leta 2022 postal najzmogljivejši računalniški sistem za procesiranje algoritmov umetne inteligence, ciljajo pa na procesno moč v območju 5 exaFLOPS (5 * 1018) računskih operacij s plavajočo vejico na sekundo. Za primerjavo, Tesla je leta 2021 sestavil superračunalnik s podobnim namenom, ki zmore približno 1,8 exaFLOPS.
Na japonskem so v soboto zabeležili potres z magnitudo 6,6 po Rihterjevi lestvici, zaradi tega so že zaprli nekaj tovarn – tudi dve Toshibini tovarni, kjer proizvajajo polprevodnike.
V novi številki Monitorja si lahko v naslovni temi preberete vse o električnih kolesih. Pišemo o tem, kako delujejo, o največjih predsodkih in zmotah, o tem, kako izbrati pravo kolo, pa tudi o nadzornih aplikacijah in »friziranju«. Seveda pa ne moremo mimo prodajnih številk, ki so zlasti v zadnjih dveh letih poletele v nebo.
Skoraj dva tedna po izbruhu ognjenika na Tongi je otoška država še vedno odrezana od interneta. Državo z mednarodnim delom interneta povezuje zgolj en podmorski kabel, ki teče do Fidžija. Po izbruhu se je kabel pretrgal na dveh mestih, popravilo pa se ni še niti začelo. Nujne povezave zagotavljajo sateliti, zato je internet na Tongi ta hip omejena in dragocena dobrina.
Google je pred kratkim napovedal, da bodo ukinili brezplačne račune storitve G Suite, pravniki pa že tipajo v smeti skupinske tožbe.
Nvidia je v Evropi dvignila priporočene maloprodajne cene svojih grafičnih kartic v seriji Founder's Edition.
V Nemčiji je odstopil vodja skupine svetnikov SPD v mestnem svetu v Bambergu, ker so ga zalotili pri uporabi lažnih profilov na družbenih omrežjih. Sprva sta župan iz iste stranke in svetniška skupina podpirala, a so zaradi tega iz koalicije izstopili Zeleni, zato je bil naposled odstop nujen.
Google je napovedal, da bo ukinil storitev G Suite legacy free edition. Povedano drugače - vsi ki imajo lastne domene, vezane na Gmail, bodo ostali brez svojih e-poštnih naslovov ali pa jih bodo morali plačevati.
Ljudje so že umirali zaradi snemanja sebkov, seveda nehote, in počeli številne neumnosti za čim več ogledov in všečkov. A vendarle je posnetek, ki je od lanskega božiča na YouTubu zbral že več kot milijonov ogledov, poseben. Trevor Jacob je posnel, kako je s padalom skočil iz letala, ki je nato strmoglavilo. Preiskovalci sedaj menijo, da ni šlo za srečno naključje, temveč namerno nesrečo.
Čeprav je internet načeloma nadnacionalen in neodvisen od različnih držav, je večina infrastrukture na tak ali drugačen način v lasti neevropskih podjetij, kar skrbi EU. Mednjo sodi tudi sistem DNS, kjer so razreševalniki večinoma pod ameriškim nadzorom. To postavlja EU v podrejen položaj, zato so čedalje glasnejše zamisli o lastnem DNS.
IBM je objavilo najnovejšo raziskavo o vplivu CIOv pri zastavljanju in vodenju poslovne strategije v podjetjih. Raziskava je bila opravljena med več kot 5.000 sodelujočimi v 45 državah sveta. Ključna ugotovitev je, da se je vloga CIOv v podjetjih še okrepila, saj jih vprašani generalni direktorji podjetij postavljajo na prvo mesto po pomembnosti, v današnjih časih skoraj dvakrat bolj pogosto kot vse ostale vodstvene kadre v podjetjih.
Microsoft je presenetil z najavo, da bo kupil velikana na področju računalniških iger Activision Blizzard. Največji prevzem v Microsoftovi zgodovini in tudi v svetu iger bo vreden 68,7 milijarde dolarjev, z njim pa bi Microsoft takoj postal najpomembnejši igralec na tem trgu.
Nvidia je najavila novo platformo Isaac AMR (Autonomous Mobile Robots) za samovozeče industrijske robote, s čimer skušajo unovčiti tehnologijo in znanje, ki so razvili predhodno za področje avtomobilske industrije. Strokovnjaki družbe Nvidia trdijo, da sta področji samovozečih avtomobilov in industrijskih robotov zelo sorodni in si bosta v bodoče delili skupna specifična znanja in del tehnologije.
Količina podatkov, ki jih človeštvo hrani v digitalni obliki strmo narašča, današnje tehnologije za hrambo pa bodo kmalu postale resna ovira za nadaljnjo rast. Diski in pomnilniške enote se preprosto povedano prevelike, prepočasne, nudijo premalo prostora in porabijo preveč energije.
Večkrat slišimo rečenico, da tehnološki velikani – Big Tech – obvladujejo internet. V dobesednem pomenu besede to drži bolj kdajkoli prej, saj imajo Google, Amazon, Facebook (Meta) in Microsoft v uporabi več kot polovico vseh podmorskih optičnih povezav.
Algoritmi umetne inteligence in strojnega učenja so v zadnjih letih doživljali neverjetno hiter razvoj, zdaj pa mnenju strokovnjakov prihaja obdobje, ko je treba rezultate tega napredka pretvorit v otipljive koristi, tako za podjetja, kot končne uporabnike storitev.
Že desetletja na svetovnem parketu prevladujejo orodja za upravljanje poslovnih procesov – BPM (angl. Business Process Management).
Ker traktorji že dolgo niso več le kosi mehanizacije, temveč pravi računalniki na njivi, so tudi čedalje bolj programsko zaklenjeni. V ZDA so proti proizvajalcu John Deeru vložili kolektivno tožbo, ker sistem DRM onemogoča nepooblaščena popravila traktorjev.
Najnovejša raziskava družbe IDC nakazuje, da bo v letu 2022 prišlo do precejšnjih zasukov v običajih podjetij, kar se tiče nabave tehnoloških rešitev. V oči bode zlasti podatek, da kar 45% od 600 anketiranih podjetij v letu 2022 načrtuje zamenjavo dobaviteljev.
V spletu so se pojavile govorice, da bo Apple v prihodnjih telefonih opustil t.i. zarezo ("notch") v zaslonu.
Uporabniki in administratorji se že pritožujejo, saj nove Microsoftove nadgradnje za Windows 10 in 11 povzročajo težave pri povezovanju preko povezav VPN L2TP.
Microsoft Teams nenehno pridobiva nove funkcionalnosti, ki širijo zmožnosti uporabe videkonferenc.Med najbolj zanimivimi novostmi je možnost uporabe več video kamer hkrati, v okviru videokonferenčnega klica. Novost bo sprva na voljo le za videkonferenčne naprave Teams Rooms, a je zelo verjetno, da bodo to novost kasneje ponudili tudi ostalim uporabnikom okolja Teams.
Prodaja in uporaba mobilnih aplikacij je v lanskem letu porušila vse dosedanje rekorde. Iz družbe Apple so pricurljale sicer redko objavljene podrobnosti o prodaji mobilnih aplikacij, ki so samo v lanskem letu ponudnikom programom navrgle 60 milijard dolarjev. Za primerjavo, Apple je od leta 2008, ko do odprli spletno trgovino z mobilnimi aplikacijami skupaj ustvaril za 260 milijard dolarjev prodaje. To pomeni, da je dobra četrtina bila ustvarjena zgolj v letu 2021!
Po novi analizi podjetja Chainalysis naj bi hekerji severne Koreje v lanskem letu pridobili za 400 milijonov dolarjev kriptovalut.
Microsoft nadaljuje z uvajanjem novih ukrepov za zagotavljanje večje varnosti v računalnikih z operacijskim sistemom Windows 11. Na nedavnem sejmu CES so skupaj s partnerji napovedali nove prenosne računalnike, ki ponujajo še večji nivo zaščite pred zlorabami na nivoju strojne opreme, kot ga nudi varnostni modul TPM (Trusted Platform Module) 2.0. Kot vemo je uporaba TPM 2.0 eden od predpogojev, da je računalnik v celoti združljiv z okoljem Windows 11.
Podjetje Krafton, razvijalec izredno priljubljene igre PUBG, toži Apple in Google, ker nista odstranila igre, ki naj bi njihovo igro brezpravno kopirala.