Izjava, ki je zamajala trg kvantnega računalništva
Kvantno računalništvo je morda tehnologija prihodnosti, toda javnost in investitorji za zdaj bolj zaupajo današnjim tehnologijam.
Kvantno računalništvo je morda tehnologija prihodnosti, toda javnost in investitorji za zdaj bolj zaupajo današnjim tehnologijam.
Google je predstavil svoj najnovejši kvantni čip z imenom Willow, ki ima približno 100 kubitov. Ta napredni procesor prinaša dva ključna dosežka: uspešno preseganje meje za kvantno korekcijo napak (Quantum Error Correction – QEC) ter nov mejnik v primerjavi zmogljivosti kvantnega računalništva s klasičnim. Willow je računsko nalogo denimo opravil v petih minutah, za katero bi najhitrejši superračunalnik Frontier potreboval kar deset septilijonov let (10 na 24 let).
Podjetje Orca Computing je nedavno predstavilo nov kvantni računalnik PT-2, ki je posebej zasnovan za potrebe generativne umetne inteligence (AI). Gre za pomemben korak v razvoju tehnologije, saj kvantni računalniki ponujajo izjemno povečano procesorsko moč, ki presega zmogljivosti klasičnih superračunalnikov. Kvantna tehnologija omogoča vzporedno obdelavo podatkov na način, ki ga tradicionalna arhitektura preprosto ne more doseči, kar prinaša potencial za prelomne inovacije v generativni AI.
IBM je v začetku oktobra odprl prvi kvantni podatkovni center v Evropi, natančneje v mestu Ehningen v Nemčiji. Ta center, ki je IBM-ov prvi kvantni center izven ZDA, omogoča evropskim podjetjem, raziskovalnim ustanovam in vladnim organizacijam neposreden dostop do kvantnih računalniških sistemov, kjer je IBM vodilni ponudnik. Center je del širšega IBM-ovega prizadevanja za širitev kvantnih tehnologij, ki so postale ključne za prihodnost industrije.
Microsoft je nedavno objavil, da so dosegli velik napredek na področju kvantnega računalništva, specifično z razvojem novega sistema, ki je bistveno manj nagnjen k napakam in boljši pri njihovem popravljanju.
O kvantnih računalniki smo že veliko pisali in brali, prav tako smo jih nekaj že videli. Razvoj poteka hitro, a na ključno podrobnost še čakamo. V resničnem življenju kvantni računalniki še niso uporabni, saj rešujejo zgolj zelo specialno izbrane matematične probleme ali trivialne matematične operacije. Vmesno polje manjka.
IBM je sporočil, da so izdali dva nova kvantna sistema, ki so ju bili napovedovali za letos. Na čipu Candor so izdelali največji kvantni računalnik doslej, ki ima 1121 delujočih kubitov. Drugi sistem je zgrajen na več manjših čipih Heron in ima 133 kubitov.
Zagonsko podjetje Atom Computing je sporočilo, da preizkušajo lastni prototip kvantnega računalnika s 1180 kubiti, ki naj bi ga prihodnje leto ponudili strankam na trgu. Podjetje je doslej izdelalo natanko en model kvantnega računalnika, ki je imel vsega 100 kubitov.
Družba za raziskave IDC je objavila svojo drugo napoved za svetovni trg kvantnega računalništva, v kateri predvideva, da bo poraba za to tehnologijo narasla z 1,1 milijarde dolarjev v leta 2022 na 7,6 milijard dolarjev leta 2027.
Frontier, trenutno najmočnejši računalnik na svetu, bi potreboval malo več kot 47 let, da bi opravil enake izračune, ki jih je kvantni računalnik Sycamore izračunal v nekaj sekundah.