Razvoj Androida ne bo več odprt
Google je napovedal pomembno spremembo v razvoju operacijskega sistema Android, ki bo v prihodnje potekal za precej bolj zaprtimi vrati.
Google je napovedal pomembno spremembo v razvoju operacijskega sistema Android, ki bo v prihodnje potekal za precej bolj zaprtimi vrati.
Umetna inteligenca (UI) ima vse večji vpliv na globalno gospodarstvo in naj bi do leta 2030 po ocenah prinesla kar 15,7 bilijona dolarjev dodane vrednosti. Medtem ko številna podjetja eksperimentirajo z UI, se le del njih odloča za resnejše vlaganje. Odprtokodni pristop omogoča hitrejši vstop na to področje, nižje stroške, večjo prilagodljivost in transparentnost, vendar prinaša tudi skrite pasti, ki lahko podjetjem povzročijo precejšnje težave.
Microsoft je nekoliko presenetljivo predstavil novo in to celo odprtokodno platformo za dokumentne baze podatkov, zgrajeno na relacijski bazi PostgreSQL. Ta poteza potrjuje Microsoftovo vse večjo naklonjenost odprtokodnim rešitvam, predvsem pa željo po zadovoljevanju potreb strank po bazah podatkov tipa NoSQL.
Neprofitna organizacija Linux Foundation je objavila vodnik za razvijalce, ki pojasnjuje, kako se izogniti pravnim težavam pri odprtokodnem sodelovanju.
Apache CloudStack je odprtokodna platforma, zasnovana za enostavno vzpostavljanje in upravljanje obsežnih virtualnih omrežij. Z nedavno izdajo različice 4.20 prinaša vrsto pomembnih izboljšav. Rešitev omogoča visok nivo razpoložljivosti, prilagodljivosti in avtomatizacije, kar je ključno za podjetja, ponudnike storitev v oblaku in telekomunikacijske velikane.
Družba Meta je z izdajo velikega jezikovnega modela Llama 3.3 ponovno dokazal svojo zavezanost odprtokodni skupnosti in inovacijam na področju umetne inteligence. Najnovejši večjezični veliki jezikovni model (LLM) združuje izjemno zmogljivost z optimizacijo stroškov in porabe virov. V različici s 70 milijardami parametrov tako Llama 3.3 dosega primerljive rezultate kot v preteklem poletju predstavljeni model Llama 3.1 s 405 milijardami parametrov, sevedas z občutno nižjimi stroški in potrebami po strojni opremi.
Microsoft je predstavil novo odprtokodno rešitev za obdelavo podatkov Drasi, ki je zasnovana za poenostavitev zaznavanja in odzivanja na ključne dogodke v kompleksnih infrastrukturah. Ta nov sistem cilja predvsem na reševanje težav, povezanih z arhitekturami, ki temeljijo na dogodkih, kot so robni sistemi IoT in pametno upravljanje zgradb.
Razvijalci podatkovne baze DuckDB so predstavili prvo celotvito različico, ki obljublja večjo stabilnost in izboljšano združljivostj. DuckDB, znan po svoji sposobnosti obdelave analitičnih podatkov znotraj aplikacij (in-app analytics), je s svojo priljubljenostjo in več kot milijonom prenosov mesečno že doslej pritegnil veliko pozornosti.
Brezplačna alternativa Photoshopu po dvajsetih letih dobiva večjo nadgradnjo.
Računalniške storitve na robu, vključno z internetnimi stvarmi (IoT), postajajo vse večji posel. Na povečano povpraševanje se je odzval Red Hat v svoji najnovejši ponudbi za podjetja, odprtokodni rešitvi Red Hat Device Edge.