Packard Bell EasyNote R7745 PowerCinema
Podjetje NEC trži prenosne računalnike pod dvema blagovnima znamkama, NEC in Packard Bell. Slednja je bila veliko bolj znana v preteklosti, zdaj pa te računalnike le redko srečamo na naših prodajnih policah.
Podjetje NEC trži prenosne računalnike pod dvema blagovnima znamkama, NEC in Packard Bell. Slednja je bila veliko bolj znana v preteklosti, zdaj pa te računalnike le redko srečamo na naših prodajnih policah.
Packard-Bellov prenosnik EasyNote H5312 sodi v kategorijo zamenjav za namizne računalnike. Zgrajen je okoli sistemskega nabora SiS 648 in mobilnega procesorja Pentium 4 pri taktu 3,06 GHz. Kljub 512 MB delovnega pomnilnika pa je ta sistem znatno počasnejši od sistema s procesorjem Pentium M, tako pri poganjanju pisarniških kot večpredstavnih programov. Ker procesor oddaja pri delu precej toplote, je ventilator občasno precej hrupen. Tudi grafični podsistem je precej počasnejši, kljub 128 MB namenskega pomnilnika, saj ga poganja starejša kartica NVIDIA GeForce FX Go5100 (4800 točk proti 9206 točkam pri preizkusu s programom 3DMark 2001). Slika z ločljivostjo 1024 × 768 pik je sicer zaradi posebne folije na zaslonu zelo ostra in kontrastna.
Acerjevi prenosniki iz družine Aspire so namenjeni predvsem kupcem s plitvejšimi žepi. V tem cenovnem razredu vlada precejšnja gneča, Acerjeva prednost pa je uveljavljenost podjetja pri prodaji prenosnikov.
IBMov R50 je nedavna doživel že drugo posodobitev v obliki prenosnika ThinkPad R52, model R50e, ki je najšibkejši model iz IBMove družine prenosnikov, pa je kljub temu še vedno na voljo. Gre za nekoliko slabše opremljen prenosnik nižjega razreda, ki s Celeronom M s taktom 1,4 GHz, 256 MB pomnilnikom in 30-gigabajtnim diskom (že nekaj časa nismo preizkušali prenosnika z manj kot 40 GB diskom) ni namenjen podiranju hitrostnih rekordov, je pa zato povsem primeren za delo s pisarniškimi programi in brskanje po spletu. Če ga primerjamo z zmogljivejšimi ThinkPadi R (brez oznake "e") najprej opazimo to, da prenosnik nima sledilne ploščice, ampak le krmilno paličico.
Dialogue Flybook je simpatično oblikovan mali ultralahki prenosnik. Naprava je zelo majhna, tako da ima samo 8,9-palčen zaslon, ki je občutljiv za dotik. Kljub temu gre za polnokrvni PC, ki poganja okolje Windows XP (bolj posrečena izbira bi bila tablična različica Oken, s katero bi za dotik občutljiv zaslon šele prišel do izraza).
Dellov Precision M60 je podobno kot model M20 certificirana delovna postaja za delo z najzahtevnejšimi grafičnimi in inženirskimi programi. Temelji na Latitudu D800, ki smo ga opisali lani septembra, Dell pa je že predstavil soroden, a nekoliko zmogljivejši model prenosnika, Precision M70, ki je zgrajen na osnovi modela D810.
Poleg "običajnih" prenosnikov ima večina bolj uveljavljenih izdelovalcev v svojem programu tudi prenosne delovne postaje, ki se po zasnovi sicer ne razlikujejo pretirano od navadnih modelov, se pa lahko pohvalijo s profesionalnim grafičnim procesorjem (ATI FireGL, nVidia Quadro) in so certificirani za delo z najzahtevnejšimi grafičnimi in oblikovalskimi programi.
Še en prenosnik v poplavi novih izdelkov s tehnologijo Centrino 2 je tudi Latitude 110L. Prvenstveno je namenjen kupcem, ki so občutljivi na ceno. 110L je tako na voljo v številnih različno zmogljivih konfiguracijah, mi pa smo v preizkus dobili najmočnejšo različico.
TroNote T97Plus sodi v kategorijo prenosnikov, ki zamenjujejo namizne sisteme. V tej kategoriji ponavadi kraljujejo kar se da hitri namizni procesorji in T97Plus ni nobena izjema. V njegovi notranjosti tiktaka Pentium 4 s taktom 3,2 GHz in omogočeno tehnologijo hipernitnosti. Pri delu mu pomaga že v osnovi kar 1 GB delovnega pomnilnika. To seveda pripomore k visokemu rezultatu na hitrostnem preizkusu Winstone Business 2004. Še bolje se odreže pri delu z večpredstavnostnimi programi in 3D grafiko. Tu je absolutni prvak, saj mu program 3DMark2001 prisodi kar 17342 točk, najbližjima zasledovalcema pa le 15010 oziroma 12128 točk. Seveda je za ta rezultat najzaslužnejša grafična kartica nVIDIA GeForce Go 6800 s kar 256 MB grafičnega pomnilnika. Za še večji užitek pri igranju zahtevnih iger in sploh delu z računalnikom poskrbi odličen 17,1-palčni zaslon s folijo. Slika ima visok kontrast in je enakomerno osvetljena. Ločljivost je kar 1680 × 1050 pik
Acer je med vodilnimi izdelovalci prenosnih računalnikov, še v večji meri pa to velja za tablične računalnike oziroma križance med prenosniki in tablicami. Spominjamo se še Billa Gatesa, kako je z Acerjevim tabličnim računalnikom v roki poskušal prepričati svet, da je prihodnost mobilnega računalništva prav v teh napravah. Prodaja tabličnih računalnikov se ni odvijala po željah Microsoftovega šefa, ti so namreč ostali nišni izdelek. Acer (skupaj s še nekaterimi izdelovalci) pa se ne vda.