Bodo SSDji potrebovali ventilatorje?
Vse višje hitrosti prihajajočih generacij pogonov SSD bodo morda za seboj potegnile tudi potrebo po aktivnem hlajenju – vsaj tako pravijo pri podjetju Phison, proizvajalcu krmilne elektronike za pogone SSD.
Vse višje hitrosti prihajajočih generacij pogonov SSD bodo morda za seboj potegnile tudi potrebo po aktivnem hlajenju – vsaj tako pravijo pri podjetju Phison, proizvajalcu krmilne elektronike za pogone SSD.
Proizvajalci pogonov SSD so že pokazali pogone s podporo PCIe 5.0, sodeč po pisanju spletišča Ars Technica pa naj bi v širšo prodajo prišla šele leta 2024.
Samsung in Adata sta na sejmu CES prikazala prve prototipe nove generacije pomnilniških enot SSD, ki z gostitelji komunicirajo prek novega vodila PCIe 5.0 in protokola NVMe 2.0. Ti prinašajo bistveno večje hitrosti prenosa. Prvi testi so pokazali, da lahko pri Samsungovih enotah pričakujemo zaporedno hitrost branja podatkov v rangu 13 GB/s, kar je 1,8-krat bolje kot pri enotah SSD na vodilu PCIe 4.0.
Zadnje čase kar nekaj prahu dviguje nova kriptovaulta Chia, ki je ne rudarimo s procesorsko močjo, temveč z odvečnim prostorom na diskih.
Ameriški senator je vložil uradno povpraševanje, v katerem sprašuje, od kod Huawei dobiva računalniške diskovne pogone, tako HDD kot SSD.
Proizvajalci pomnilniških enot s tehnologijo Flash RAM se še naprej močno trudijo, da bi njihovi izdelki čim hitreje prenašali podatke med pomnilniškimi enotami in centralnim pomnilnikom računalnikov, v isti sapi skušajo na čim manjši površini shraniti kar se da veliko količino podatkov.
Povsem nenadejano so nas ob začetku novega šolskega in študijskega leta z novostmi zasuli izdelovalci pogonov SSD. V vsega nekaj tednih smo preizkusili kar šest novincev, ki vsak zase dokazujejo, da danes slabih pogonov SSD pravzaprav ni. So le dobri in odlični.
Procesorske moči imamo danes v izobilju, pomnilnika prav tako, najšibkejši člen hitrostne verige postaja hramba podatkov. To ozko grlo učinkovito odpravimo z vgradnjo pogona SSD. Razlike v hitrosti med bliskovito hitrimi pogoni SSD so razmeroma majhne, vsekakor pa bomo vedno opazili razliko, ko klasični disk z vrtečimi se magnetnimi ploščami nadomestimo s pogonom SSD.
Poplavi pogonov SSD kar ni videti konca, saj izdelovalci še naprej pridno predstavljajo vedno nove modele, ki so še kanček hitrejši ali zmogljivejši od predhodnikov. Razlike pa so, relativno gledano, vedno manjše.
Jesen je prinesla osvežitev modelne palete pogonov SSD, v našem laboratoriju so se »oglasili« kar štirje novinci. Ugotovili smo, da danes slabih pogonov SSD skorajda ni več, saj sta se tudi predstavnika iz vstopnega razreda odrezala povsem suvereno.