Telefon iPhone bo govoril z glasom lastnika
Apple je predstavil nove zmožnosti telefonov iPhone, tablic iPad in računalnikov Mac, med katerimi je največ pozornosti pritegnila funkcija Personal Voice.
Apple je predstavil nove zmožnosti telefonov iPhone, tablic iPad in računalnikov Mac, med katerimi je največ pozornosti pritegnila funkcija Personal Voice.
Po pričakovanjih je Google svojo razvojno konferenco Google I/O izdatno povezal s svojimi prizadevanji na področju umetne inteligence. Ker je jih je konkurenca v zadnjih mesecih na tem področju nekoliko prehitela, zdaj na vse načine želijo dokazati, da so še vedno kompetenten, morda celo vodilen ponudnik na tem področju.
Tako kot številni neposredni tekmeci, se je tudi priljubljena platforma za skupinsko sodelovanje in poslovno kramljanje Slack podala na področje rabe generativne umetne inteligence. Slack GPT je tridelna vizija družbe Salesforce, ki ima v lasti priljubljeno platformo Slack. Z njo naj bi predvsem poenostavili specifična opravila, kot sta slednje pogovorom in avtomatizacija postopkov.
Umetna inteligenca ter strojno učenje sta v minulem letu naredila velik korak naprej in pritegnila pozornost širše javnosti, zato bo to področje še naprej v ospredju dogajanja, tako iz stališča vlaganj v razvoj kot uporabe rešitev. Pri družbi Market View Research trdijo, da je bilo leta 2021 v rešitve s področja umetne inteligence vloženih 93,5% milijard dolarjev, lani pa se je po prvih ocenah ta vrednost še močno povečala. Po ocenah, bo trg rešitev na temelju umetne inteligence rasel s stopnjo okoli 38% vsaj do leta 2030.
Vodilni ponudniki videokonferenčnih sistemov se na vso moč trudijo najti nova področja, s katerimi bi prepričali uporabnike, da uporabijo njihovo platformo. Microsoft je predstavil zanimivo novost v programu Skype, ki se navezuje na obstoječe storitve samodejnega prevajanja pogovorov med različnimi jeziki.
Najnovejše poročilo družbo IDC potrjuje domneve, da podjetja vse več vlagajo v področje umetne inteligence. V lanskem letu je bilo po svetu za rešitve in opremo s področja umetne inteligence porabljenih 383 milijard ameriških dolarjev, 20,7% več kot leto pred tem. Po ocenah IDC naj bi se letos vlaganja še povečala in dosegla nivo 450 milijard dolarjev.
Uporaba algoritmov umetne inteligence je na vrhu seznamov tehnologij, ki jih nameravajo v bližnji prihodnosti uporabiti podjetja, pa čeprav na tem področju primanjkuje znanja, izkušenj, pogosto pa tudi oprijemljivih rezultatov. Težave so zlasti v fazi učenju algoritmov, kar je dolgotrajen, drag in težaven proces, prepogosto prepuščen zgolj intuiciji strokovnjakov.
Podjetje Meta, krovna družba nad družabnim omrežjem Facebook, pospešeno gradi superračunalnik, ki bo specifično namenjen za uporabo z algoritmi strojnega učenja in umetne inteligence. Računalnik, ki ga imenujejo RSC (Research SuperCluster), bo do konca leta 2022 postal najzmogljivejši računalniški sistem za procesiranje algoritmov umetne inteligence, ciljajo pa na procesno moč v območju 5 exaFLOPS (5 * 1018) računskih operacij s plavajočo vejico na sekundo. Za primerjavo, Tesla je leta 2021 sestavil superračunalnik s podobnim namenom, ki zmore približno 1,8 exaFLOPS.
Izvršni direktor IBMa, Arvind Krishna, je v pismu ameriškemu Kongresu zapisal, da podjetje ne bo več ponujalo in razvijalo splošnih sistemov za prepoznavo obraza. Ključni razlog, ki ga je navedel, je nenatančnost oz. rasna pristranskost tovrstnih sistemov.