Klasični Windows v brskalniku
Skupina navdušencev je pripravila projekt Windows 96 – emulacijo okenskega sistema, ki spominja na Windows 95/98, in teče v spletnem brskalniku.
Skupina navdušencev je pripravila projekt Windows 96 – emulacijo okenskega sistema, ki spominja na Windows 95/98, in teče v spletnem brskalniku.
Microsoft je na začetku konference Inspire objavil novo spletno storitev z imenom Windows 365, ki omogoča preprosto uporabo in upravljanje okolja Windows v oblaku. Zamisel je, da lahko uporabnik dostopa do polne različice okolja Windows 10 (in nekoliko kasneje tudi Windows 11) iz poljubne naprave, ki je lahko tudi računalnik z MacOS, Linuxom, tablica Android ali celo računalnik s skromnejšo opremo in starejšo različico Oken.
Microsoft je napovedal Windows 11, ki naj bi bili brezplačno na voljo nekje oktobra, še vedno pa ni popolnoma jasno, kakšna strojna oprema bo potrebna za to novo različico najbolj priljubljenega operacijskega sistema za osebne računalnike.
Po pričakovanjih je Microsoft uradno predstavil operacijski sistem Windows 11, prvo večjo nadgradnjo od predstavitve dosedanjega okolja Windows 10, ki pa so ga v vseh teh letih redno in izdatno posodabljali brez spremembe samega imena. O Windows 11 smo se razpisali tudi v Monitorju, ki izide jutri.
Le nekaj dni pred najavljenim dogodkom (24.6.), kjer naj bi Microsoft spregovoril o novi generaciji operacijskega sistema Windows, so na splet pricurljale prve zaslonske slike novega sistema, ki bo po vsej verjetnosti nosil oznako Windows 11. Poleg slik, ki jih je objavil kitajski spletni portal Baidu, portal The Verge omenja, da po spletu kroži tudi povsem funkcionalna in delujoča različica okolja Windows 11, ki je za zdaj še v zaprtem preizkusu pri povabljencih. Potrudili smo se in jo namestili ;), naš preizkus pa lahko pričakujete v naslednjem Monitorju.
Pisali smo že o tem, da je predvajalnik Flash, nekoč najbolj priljubljen način »obogatenja« spletnih strani, mrtev. Že leta 2017 se je Adobe, v sodelovanju s partnerji, odločil, da bo tehnologijo nehal podpirati in jo sčasoma ukinil.
Po številnih nasvetih za uporabnike računalnikov z operacijskim sistemom Windows in trikih za privržence Applovega macOS je napočil trenutek, ko bomo sicer oddaljena svetova začasno približali ter razodeli, kako Okna uporabljati na Macov način.
Microsoft se pospešeno pripravlja na predstavitev nove oblačne storitve Cloud PC, ki kot samo ime pove, ponuja uporabnikom namizje z okoljem Windows v oblaku. Kot bi lahko pričakovali, bodo lahko uporabniki v takem okolju uporabljali vse programe, ki so na voljo za okolje Windows, a brez obremenitve, da bi za to potrebovali ustrezno strojno opremo na svoji lokaciji.
Pred kratkim smo v novici pisali o funkciji »SegmentHeap« v Windows 10, gre za novo implementacijo rabe pomnilnika, ki je bila doslej na voljo le aplikacijam UWP (torej tistim, ki jih dobimo preko Windows Store). Ta je od Windows 10 različice 2004 na voljo tudi drugim razvijalcem, programerji pri Googlu pa so za Chrome to funkcijo po privzetem ugasnili – razlog za to pa je povišana poraba procesorskih sredstev.
Sodobna varnostna programska oprema se že dolgo ne bori zgolj proti virusom. Ti še vedno so, a le v manjšini, splet pa so preplavile najrazličnejše oblike škodljivih kod, ki iščejo/kradejo naše podatke in identiteto. Zaščita osebnih in drugih podatkov na napravah, povezanih v splet, je tako ključnega pomena za miren spanec slehernega uporabnika.