Stabilizacija z dodatkom
Stabilizacija video posnetkov je ponavadi najbolj zaželena komponenta video produkcije in za marsikoga trd oreh – kako doseči najboljše rezultate, ni enostavno odgovoriti.
Stabilizacija video posnetkov je ponavadi najbolj zaželena komponenta video produkcije in za marsikoga trd oreh – kako doseči najboljše rezultate, ni enostavno odgovoriti.
Kljub izredni priljubljenosti in odlični prodaji sistema GoPro izdelovalec ne spi na lovorikah. Pred nami je izboljšana različica sistema, pa ne le na papirju, izkazala se je tudi v praksi.
Prvi znanilec stereofotografske pomladi je končno pred vrati. Na lanskoletni Fotokini smo se lahko navduševali nad delujočim prototipom, letošnjega decembra pa je ponekod že na voljo na prodajnih policah. Govorimo seveda o prvem kompaktnem digitalnem stereo fotoaparatu Fujifilm Finepix Real3D W1.
Sistemi za 3D prikazovanje nezadržno prihajajo v naše domove. Še ne tako daleč nazaj so bili namenjeni le gorečim ljubiteljem stereoskopije, ki so bili ponavadi prepuščeni lastni iznajdljivosti, saj so bili komercialni izdelki cenovno nedostopni širšim množicam. Kar nekaj prahu je letos dvignilo podjetje nVidia s predstavitvijo cenovno ugodnega 3D sistema. Ta lahko s posebnimi 3D in najnovejšimi directX gonilniki omogoča igranje nekaterih oziroma večine novejših iger, poleg tega pa ponuja tudi aktivna stereoskopska očala; tega pri ATIju zaenkrat še niso razvili. A nič zato, saj so še tudi drugi sistemi za 3D prikaz iger, ki lahko delujejo na vseh novejših grafičnih karticah.
Ste v zadnjem času pogosto dobili podobno vprašanje? Vam to že počasi preseda? Če ste lastnik mobilnega telefona z vgrajenim sprejemnikom GPS, lahko odgovor tudi avtomatizirate - prek spletnega mesta gpsed.com.
Danes je na voljo veliko število programov za obdelavo datotek RAW, vendar pa se te med seboj razlikujejo glede na model in znamko fotoaparata. Poleg takšnih programov, ki so namenjeni obdelavi vseh ali vsaj večine datotek RAW, ima vsak izdelovalec fotoaparatov na voljo tudi "hišni" program, ki pa razen svojih datotek RAW drugih ne prepozna. Prednost teh programov je seveda boljši nadzor nad vsemi parametri, ki jih fotoaparat ponuja, slaba plat pa je omejenost na določeno znamko fotoaparata in posledično kakovost programa. S slednjo pri Nikonu očitno niso varčevali.
Marsikomu se zaznavanje treh dimenzij prostora ne zdi nič posebnega. Gibljemo se v prostoru in hkrati nezavedno ugotavljamo razdalje do različnih objektov, vendar si to lahko privoščimo le z gledanjem skozi obe očesi hkrati. Z gledanjem skozi le eno oko nam namreč razdalje med različnimi objekti ne bo uspelo določiti. Za uspešno prostorsko gledanje torej potrebujemo dve sliki, levo in desno, ki ju naši možgani združijo v eno samo, stereosliko. Pri gledanju bližnjih predmetov je kot med slikama levega in desnega očesa večji kot pri oddaljenih predmetih, kjer je manjši. Tako lahko ugotovimo, kateri predmet leži bliže in kateri je bolj oddaljen. Na žalost pa nekateri zaradi določenih motenj sploh ne morejo združiti obeh slik v prostorsko sliko, zato si tudi ne morejo ogledovati stereoskopskih posnetkov.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih