Dell Inspiron N5110
Igrivo, barvito, privlačno. Kako bi še opisali Dellovo serijo Inspiron. Predvsem gre za prenosnike, ki bodo očarali najprej s svojim dizajnom, barvami in obliko, še preden razkrijejo, kaj se skriva pod pokrovom.
Igrivo, barvito, privlačno. Kako bi še opisali Dellovo serijo Inspiron. Predvsem gre za prenosnike, ki bodo očarali najprej s svojim dizajnom, barvami in obliko, še preden razkrijejo, kaj se skriva pod pokrovom.
V Dellu so nam tokrat postregli s prenovljenim prenosnikom iz serije Latutude, ki ga uvrščamo med poslovne prenosne računalnike. Njegove značilnosti na papirju obetajo veliko.
Dellova serija prenosnikov Latitude je namenjena poslovni rabi. Preizkušenega prenosnika ne krasijo vzorci ali slike, pokrov je iz brušenega aluminija, enobarven, s strani pa je vidna svetlejša srebrna obloga. Primeren je torej za mizo poslovneža, kjer ne bo kradel pozornosti, temveč rabil svojemu namenu.
V zadnjem času je področje majhnih prenosnikov oziroma netbookov nekoliko manj zanimivo, njihovo mesto so za marsikaterega uporabnika prevzele tablice. A tudi netbooki so za marsikoga še kako uporabni, cene pa se zdijo nekoliko nižje, kot so bile še pred časom. V laboratorij je prišel Toshibin netbook NB-520, ki ima nekaj posebnosti.
Začnimo pri prvem vtisu. Tega smo si seveda ustvarili ob poznavanju drugih Fujitsujevih prenosnih računalnikov, ki večinoma segajo v višji cenovni in zmogljivostni razred. Razočarala sta nas videz in izdelava ohišja, a smo se med testiranjem in prenašanjem računalnika malce pomirili, saj je kljub videzu, ki daje občutek, da je ohišje ceneno, to trdno in robustno.
Lifebook S761 sodi med najboljše izdelke za individualne potrebe, pravijo v podjetju Fujitsu, zato mu je ob nakupu priložena tudi priklopna postaja. Žal že prvi stik s prenosnikom ne daje posebnega občutka kakovosti, enako velja tudi za prenosniku priloženo priklopno postajo.
Twinhead ni med najbolj znanimi in pogostimi izdelovalci prenosnikov na našem trgu. Preizkušeni model U12C pa meri na prav posebne kupce, ki potrebujejo trpežnejše prenosnike, torej takšne, ki prenesejo tudi kak udarec ali padec.
Serija Elitebook je znana po najbolj vzdržljivih in kakovostno izdelanih prenosnikih iz hiše Hp, kar dokazuje tudi pridobljen vojaški certifikat, ki zagotavlja odpornost prenosnika. Ta vključuje določeno vrsto padcev, tresljajev, določeno stopnjo vlažnosti, politje tipkovnice in sploh široko območje delovanja. V praksi je ohišje videti zares robustno in zaradi izdatne uporabe brušenega aluminija tudi prestižno, pa tudi kakovost plastičnih delov, kot so tipkovnica, dno prenosnika in drsna ploščica, je zelo visoka. Slednja je opremljena s kar šestimi tipkami, se pravi z dvema naboroma standardnih treh, saj je zgornji trio namenjen krmilni paličici, vendar kombinacija deluje nekoliko stlačeno na kup.
Boj za poslovni razred prenosnikov na trgu je hud. In tudi v ta razred Hewlett Packard posega kar z več serijami svojih prenosnikov. Ena takih je tudi ProBook, serija B, iz katere prenosnike lahko kupimo v treh velikostih. Prvič pri Hewlett Packardu v velikosti 13,3 palca, potem še 14 in pa 15,6 palca, temu primerno so jih tudi poimenovali, 6360b, 6460b in 6560b. Na testu sta se pri nas znašli najmanjša in največja različica.
Prenosniki, namenjeni resnim igričarjem, se večinoma že na videz ločijo od tistih dolgočasnejših, poslovnih in drugih modelov. Nič drugače ni pri Toshibinem novem modelu Qosmio X770. Pri njem je ohišje obarvano v kombinacijo temno sive in živo rdeče barve, še posebej izstopa tipkovnica, ki je od zadaj rdeče osvetljena. Prenosnik je na videz res impresiven, nikakor ne meri na bolj zadržane uporabnike.
Kmalu za tem, ko je Intel predstavil procesorje Sandy Bridge "i", je večina izdelovalcev prenosnih računalnikov posodobila svoje izdelke in Toshiba pri tem ni prav nobena izjema.
Lifebook P771 je eleganten prenosnik, odet v črne barve, ohišje visokega sijaja s kromiranimi dodatki, ki očitno meri na poslovni trg mini prenosnikov.
Ko pomislimo na Fujitsu, se spomnimo mišje sivih, dolgočasnih poslovnih prenosnikov. Poleg strežnikov so po teh verjetno še najbolj znani. A takšno sliko so zgradili na podlagi preteklih prenosnikov. Da pa znajo poseči tudi na bolj moderen, večpredstavno obarvan trg, dokazuje prenosnik, ki smo ga preizkusili tokrat.
Kategorija lahkih prenosnikov v naši primerjalni tabeli s prenosnikom Portege R830-112 dobiva novega prvaka. Dobra opremljenost, ki se pozna tudi pri zmogljivosti, in teža iz njega naredita prenosnik, po katerem bodo posegali poslovneži, ki radi nosijo s seboj zmogljivo in lahko napravo.
Dandanes je prenosnikov na policah trgovin, ki med drugim prodajajo tudi računalniško robo, toliko, da je kupec nemalokrat postavljen pred težko odločitev, kaj pravzaprav kupiti. Pri odločitvi mu zagotovo lahko pomaga to, da je prenosnik, ki se bo znašel na njegovi mizi, v koraku s časom, lahko bi se reklo: "trendy".
Tudi Toshiba je na prodajne police poslala prenosnike z novimi Intelovimi procesorji Sandy Bridge. Tako lahko kupec izbira med notesniki s tremi generacijami procesorjev, od najnovejših pa vse tja do starih enojedrnih procesorjev (pri čemer tukaj nimamo v mislih strojno podhranjenih netbookov).
ThinkPad je znamka prenosnikov, ki se na trgu pojavlja že skoraj dvajset let. Njihov robusten videz z malo zaobljenimi robovi je ostajal v stiku s časom bolj ali manj po zaslugi izgubljanja velikosti in debeline. Zakaj bi spreminjali nekaj priljubljenega in prepoznavnega, nekaj, kar si je leta in leta ustvarjalo ime in pridobivalo na renomeju? Resda se je po odkupu IBMovega oddelka razvoja osebnih računalnikov s strani Lenova zamenjal lastnik, a ThinkPad ostaja zvest svojim smernicam.
Tokrat preizkušeni Vaio sodi nekako med cenovno ugodnejše visoko zmogljive prenosnike. Prihranek je pri takšnih prenosnikih po navadi zasluga kakovosti ohišja, vendar tokratnemu preizkušancu težko očitamo hujše napake in tudi znakov o škripanju in upogibanju pokrova ni opaziti, niti ko odpiramo zaslon le na eni strani. Je pa res, da je treba pri odpiranju prenosnik vselej držati tudi na spodnjem delu, to pa je nekoliko moteče in že kaže na ne preveč prestižno kri tega Sonyja, pa tudi zaslon velikosti 15,5 palca ne očara s kakovostjo v nobeni smeri.
Majhni in lahki prenosni računalniki postajajo vedno bolj priljubljeni. Današnja tehnologija izdelovalcem omogoča, da v takšna miniaturna ohišja, kot ga ima U260, integrirajo komponente, ki ne zaostajajo prav veliko za tistimi, ki jih najdemo v prenosnikih običajne velikosti. Resda kakšna reč manjka, a prav gotovo ni nujno potrebna.
Mali Vaio VPC-M11M1E je še en netbook, opremljen z Atomovo procesorsko močjo in temu primernimi zmogljivostmi, ki so znane že iz podobnih modelov drugih znamk.
CTL je na našem področju razmeroma majhno podjetje, njihov nekoliko neposrečeno imenovan prenosnik 2Go PC NL2 pa je pravi mali posebnež. Gre za netbook, ki navdih črpa iz projekta OLPC (torej One Laptop Per Child), namenjen pa je predvsem najmlajšim. Kot tak je že na pogled povsem drugačen od večine prenosnikov oziroma netbookov. Ohišje je izdatno zaščiteno z debelo gumo in je kot tako silno trpežno. Tudi tipkovnica je odporna proti politju in umazaniji. Zanimiv je ročaj, vgrajen v zadnji rob prenosnika, s katerim ga lahko prenašamo okoli kot majhen kovček.
Pojmovanja poslovnega prenosnika se razhajajo že zaradi samih potreb uporabnikov. Ali je to velik ali majhen prenosnik, z bolj ali manj zmogljivo sestavo, bo seveda stvar osebnih preferenc in potreb kupcev. Zakaj pa poslovni računalnik ne bi smel slediti trendom in biti vsaj malo "in"? Tudi poslovnežev v črnih in sivih oblekah je vedno manj.
Dell se lahko pohvali s prenosnimi računalniki v bolj ali manj vseh kategorijah, ki jih poznamo v svetu prenosnikov. Od najmanjšega do največjega, od osnovnega cenovno ugodnega pa do ultra zmogljivega v najvišjem cenovnem razredu. Tokrat se je na testu znašel 13,3-palčni prenosnik serije Vostro.
Danes najdemona trgu že veliko večjih prenosnikov, ki se ponašajo z zmogljivejšimi zasloni. Med takšne sodi tudi Asusov N73JF. Sliko nam prikazuje na 17,3-palčnem zaslonu, in to z ločljivostjo 1920 × 1080 pik, osvetljen pa je z LED diodami.
Asus K52JT je prenosnik bolj klasičnih, lahko bi rekli povprečnih mer. Ob veliki ponudbi velikanov in pa mini prenosnikov stavi na znano velikost in mere 15,6-palčnih prenosnikov. Računalnik je oblečen v plastično ohišje visokega leska, z drobnim sivo-črnim vzorcem. Ker smo pri takšnih računalnikih vajeni čiščenja prstnih odtisov, je dobrodošlo, da je ohišje okoli tipkovnice matirano in kakšnega večjega čiščenja od nas ne bo zahtevalo. Pokrov, ki ga sicer krasi še kromiran napis znamke, se odpira lepo in deluje kompaktno.
HP s serijo Envy (v prevodu: zavidanje, "fovšija") meri na človeško značajsko pomanjkljivost. K sreči ni treba, da krava crkne sosedu, vsekakor pa si lahko privoščimo boljši prenosnik kot sosed. Z Envyjem je to lahko, saj je notes lepo oblikovan, z vgraviranim vzorcem na kovinskem ohišju, hkrati pa je več kot solidno strojno zasnovan.
Samozvani poznavalci računalniškega trga so napovedali, da bo množična predstavitev tabličnih računalnikov, ki smo ji priča v zadnjih mesecih, povzročila sesutje prodajnih številk netbookov. Glede na ponudbo v računalniških trgovinah si upamo trditi, da se ta apokalipsa še ni začela. Paket treh netbookov, ki je prispel v naš laboratorij od izdelovalca Dell, nas še utrjuje v tem prepričanju.
Večina računalnikarjev praviloma ne dojema računalniške opreme kot modni dodatek. A po besedah tržnikov je to za marsikaterega nezahtevnega uporabnika kar pomemben dejavnik pri nakupu. Izelovalci z veseljem ustrežejo tudi takim kupcem, povezave z avtomobilskim svetom pa se ponujajo kar same od sebe. Tako smo od Asusa dobili netbook, ki nosi ime enega izmed najbolj znanih in prestižnih italijanskih avtomobilskih izdelovalcev - Lamborghinija.
Ko primerjamo klasične prenosnike z Applovimi rešitvami, si ne moremo kaj, da se ne bi obregnili ob to, da so njihovi izdelki veliko privlačnejši na pogled od drugače cenejših naprav, ki poganjajo operacijski sistem Windows. V zadnjih letih pa se tudi izdelovalci teh naprav trudijo napraviti boljši vtis, in HP v tem pogledu ne zaostaja. Nove Pavilione so odeli v nepobarvano aluminijasto ohišje, ki ga krasijo nevpadljivi vgravirani vzorci.
Prenosniki serije Inspiron sodijo v srednji razred, pa najsi bo glede na ceno ali na zmogljivost. Na voljo so v najrazličnejših konfiguracijah, ki ne izstopajo preveč, ne v pozitivno ne v negativno smer.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih