Zaslon iz papirja?
Posebnost nove Huaweijeve tablice MatePad 11.5 S je zaslon, ki naj bi bil po občutku in videzu nekoliko bliže papirju, kot so sicer zasloni na tablicah in pametnih telefonih.
Posebnost nove Huaweijeve tablice MatePad 11.5 S je zaslon, ki naj bi bil po občutku in videzu nekoliko bliže papirju, kot so sicer zasloni na tablicah in pametnih telefonih.
Pred časom smo preizkusili Nokijino tablico T20, vendar imajo Finci na zalogi še več tovrstnih naprav. Žal se nam zdi, da gredo v napačno smer …
iPadu se je po nekajletnem upadu prodaja umirila in celo malo raste. Tablice za zdaj pač še niso odvzele primata prenosnikom in ga še kar nekaj časa ne bodo. Tudi zato, ker se z Android tablicami nihče več zares ne trudi.
Lenovo je eno močnejših podjetij na področju tablic, predvsem po zaslugi cenejših, vstopnih modelov. Tu so zanimive predvsem naprave Miix, kombinacija tablice in odstranljive tipkovnice, ki obsega tudi dodatno baterijo. Na tem področju je glavni konkurent Asus z modeli Transformer, a je v zadnjih letih nekoliko upočasnil razvoj.
Tablicam gre v zadnjih letih vse slabše, celo v Applu so nekoliko znižali pričakovanja o tem, kako se bo nadaljevala rast teh naprav. Razlogov je več, po našem mnenju je glavni krivec za upočasnitev prodaje rast pametnih telefonov, saj so ti že dovolj veliki, da večina uporabnikov ne potrebuje še tablice. Obenem so na drugi strani prenosniki še vedno uporabnejši za pravo delo, pri katerem mirno menjavamo med večjim številom oken in imamo na voljo programe, ki smo jih sicer vajeni z računalnikov.
Tablice so v težavah, saj zaenkrat še niso izpolnile bodrih napovedi ob njihovi predstavitvi. Prvi iPad je obljubljal podobno revolucijo, kot so jo naredili pametni telefoni, a se je ta optimizem kmalu polegel, saj prodaja ni bila tako visoka. Tablice sicer se prodajajo, a se je izkazalo, da jih ljudje ne menjajo tako pogosto kot telefone. Apple sicer z iPadom kljub temu dobro služi, a je prodaja zastala. Na androidni strani je stanje slabše, saj so se izdelovalci nehali truditi s tablicami. V zadnjih letih se je trg skrčil na Samsung, ki še nekako izdeluje spodobne naprave, in tu in tam kakšno podjetje izdela legitimno tablico. Večino trga pa zasedajo anonimne naprave, ki skušajo ceno spraviti čim bolj pod 200 evrov, za ta denar pa normalne tablične izkušnje ni mogoče kupiti. Edina tako poceni tablica, ki v tujini navdušuje, je nVidia Shield, a je v Evropi pri spletnih trgovcih velikokrat razprodana. Kupcem tako ostanejo le anonimni izdelovalci, ki ne skrbijo za posodobitve in na tablice naložijo cenene androidne preobleke.
Mali hibridni prenosniki oziroma tablice, ki so prvič delovale kot resna naprava z Asusovim Transformerjem, še niso obupale. V zadnjih dveh mesecih smo tako dobili tri solidne kose iz tovarn Asusa, Toshibe in Lenova. Vse tri naprave so narejene po istem kopitu. Zaslon se čvrsto drži tipkovniškega dela, s tem da se pri Asusu zaklene z magneti, pri Toshibi in Lenovu pa je treba za odklep pritisniti na gumb. Magnetni sistem je sicer bolj praktičen, saj zaslon enostavno odtrgamo. Ker zaslona ne odklapljamo tako pogosto, je mogoče preživeti tudi z gumbom.
Asus je zanimivo podjetje, saj je razpon v kakovosti njihovih naprav nadvse širok. Znajo namreč izdelati naprave, ki so v svoji kategoriji v samem vrhu, v isti sapi pa izdajo kos opreme, ki bi se ga pravzaprav morali sramovati. Tokratni Asus ZenPad 10 spada v slednjo kategorijo, saj od Asusa že nekaj časa nismo dobili tako slabe tablice.
Najprej je tablični računalnik svetu v velikem slogu predstavil Apple. Ko so se mu drugi velikani nehali smejati, so se lotili svojih tablic. Sledili so jim Kitajci, danes ves svet. Na test smo dobili romunsko tablico, ki kljub nižji cenovni postavki obljublja super predstavo. Tablica z deset palcev velikim zaslonom IPS LCD prikaže ločljivost 1280 × 800 pik, kar zadostuje za dostojen prikaz dogajanja na zaslonu. Zaslon je že privzeto zaščiten z dodatno folijo. Naprava je težja od povprečnih sorodnih izdelkov, tehta dobrega pol kilograma (560 g). Mere (170 × 7,5 × 237 mm) so dokaj standardne, morda bi tablico lahko le nekoliko oklestili po debelini.
V senci dražjih modelov Yoga je Lenovo z nekaj meseci zamude začel prodajati tablico/računalnik Miix 3 v Evropi. Brez reklame in pompa sta modela z osem in deset palcev velikim zaslonom v prvi polovici leta zašla tudi k nam. Pod drobnogled smo vzeli večjega, ki se kljub nižji ceni zlahka meri s tekmeci iste blagovne znamke.
Samsung Galaxy Tab S2 je izjemno tanka tablica. Pravzaprav najtanjša tablica do zdaj, od iPad Aira tanjša za pol milimetra. Debela je 5,6 milimetra in v roki se to čuti. Kljub temu gre za večjo tablico, tako da smo jo na začetku zelo previdno držali v rokah, saj velik zaslon v povezavi s tankostjo zahteva previdnost. Ta se na daljši rok izkaže za nepotrebno, kajti izdelava je odlična. Robovi so kovinski, zadnja stranica pa iz zelo dobre plastike.
Preizkušanje tablic, ki jih izdelajo izdelovalci prenosnikov, je vedno zanimiva izkušnja. V takih primerih se namreč združita razmišljanje pred mobilno revolucijo in po njej. Rezultati so bili do zdaj bolj mešani, a je to, da ti izdelovalci še vztrajajo, dobrodošlo.
Samsung je svoje naprave z oznako A nastavil dobro in nekaj iteracij je zamisel lepo peljalo naprej. Zdaj ima to oznako tudi tablica, ki naj bi skušala za malo denarja dostaviti nadpovprečno izkušnjo. Telefonom z oznako A je to namreč uspevalo.
Microsoftova Površina še vedno ni našla množičnega uspeha, a so bile vse generacije dovolj dobro sprejete, da v Redmondu še vztrajajo. Dodatni razlog, zakaj naprave Surface sploh obstajajo, je ta, da naj bi z njimi v Microsoftu pokazali drugim izdelovalcem, kako naj bi bile videti moderne okenske tablice.
Logika izdelovalcev poceni tablic je nekako takale. Ko kupec pride v trgovino, na policah vidi različno velike pravokotnike. Vsi se skušajo predstaviti kot odlične tablice, ki bodo znale dostaviti spodobno uporabniško izkušnjo. Med vsemi pravokotniki sta na prvi pogled le dve razliki. Prva je velikost zaslona in tu izbiramo bolj ali manj med 7- in 10-paličnimi različicami. Pomembnejša razlika med črnimi pravokotniki je v očeh izdelovalcev poceni tablic seveda cena.
Nov mesec, nov Fonepad 7, ki iz Asusovih tovarn prihaja zelo pogosto. Vse te sedempalčne tablice imajo enako ime in se razlikujejo le po oznaki, na katero velja biti zelo pozoren. Tokratna različica Fonepada sliši na ime FE375CXG in se ponaša z boljšim zaslonom kot predhodnice. Te so imele večinoma navadne zaslone LCD ločljivosti okoli 600 x 1024 in prav zaslon je bil dostikrat največja hiba. Predvsem se jih je vedno primerjalo z odličnim Nexusom 7, ki je imel že pred slabima dvema letoma zaslon IPS z ločljivostjo 1200 × 1920. Tokratni Fonepad se lahko pohvali z zaslonom IPS, a se njegova ločljivost ustavi pri 800 × 1280. To je še vedno manj kot pri Nexusu, a je viden napredek glede na Fonepadove predhodnike.
Samsung Galaxy Tab Active je tablica, namenjena tistim, ki pametne naprave uporabljajo v dejavnejših okoliščinah. Robovi, ki obdajajo zaslon, zagotavljajo nekoliko večjo trdoživost in bodo napravo znali obvarovati ob marsikaterem padcu. Težava, ki nastane pri robustnih tablicah, je površina zaslona. Ta je pač večja in zato omogoča, da tablica pade tako, da se s tlemi sreča prav zaslon. Pri Active Tabu je to osempalčni zaslon, ki sliko riše v ločljivosti 800 × 1280. Zaslon ni nič posebnega, saj smo od Samsunga vajeni zaslonov AMOLED in bolj živih barv.
Po pohodu mobilnih operacijskih sistemov je Microsoft vse stavil na Okna in jih skušal prilagoditi tako, da bodo enako dobro tekla na vseh možnih napravah. A tudi v Redmondu so predvideli, da je nemara bolje, če na tablicah teče bolj okrnjena različica RT.
Lenovo je s svojo blagovno znamko Yoga nekajkrat prijetno presenetil, saj so nekateri hibridni prenosniki s tem imenom naleteli na dober odziv. Teh praviloma niso bile deležne tablice Yoga, tako da Lenovo svojo tablično strategijo nenehno spreminja.
Poceni tablice niso več hvaležna tarča vsakdanjih zbadljivk, temveč resna konkurenca dražjim modelom, ki so v recenzijah redno deležne levjega deleža hvalospevov. Začelo se je z Googlovimi Nexusi, ki so Kitajcem pokazali, da se tudi z(a) malo denarja lahko izdela kakovosten izdelek. Lekcija je bila uspešna. Med vzornimi učenci tokrat izpostavimo podjetje Huawei.
LG je lani presenetil s svojo tablico G Pad 8.3, ki je bila poleg Nexusa 7 edina resna izbira za manjšo androidno tablico. Lanski model se je ponašal s kovinsko zadnjo stranico in je bil nasploh narejen zelo dobro. LG se je letos odločil zamenjati materiale, iz katerih so izdelane njihove tablice. Odločili so se za gumirano ohišje, ki je zelo prijetno na otip. Pravzaprav so se odločili posnemati tablice Nexus, saj imata tako Nexus 7 kot Nexus 10 zelo podobno ohišje. V primerjavi s kovinskimi tablicami, kot je iPad ali lanskoletni G Pad, je gumirano ohišje dvorezen meč. Mešanica gume in plastike je v roki veliko bolj prijetna, kovinsko ohišje pa je bolj prijazno za čiščenje, saj se na gumiranih napravah nabere več prstnih odtisov.
Za začetek recimo bobu bob – tablice z Androidom so slabše od tistih, ki jih izdeluje Apple. Še vedno. Pika. Ko smo to razčistili, lahko ugotovimo tudi to, da je velika večina tablic z Androidom takih, da se uporabnikom, ki se prvič srečajo s tablicami, priskutijo. Resda so že prav nesramno poceni, a so »plastične«, počasne, hroščate in sploh take, da se kupec na koncu vpraša, zakaj ni raje ostal kar pri svojem pametnem telefonu. Večinoma je hitrejši, stabilnejši in bolj učinkovit. Pa še v žep gre.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih