Nikon D5100
Serija aparatov iz razredov "nekje vmes med dosedanjimi razredi", kot so D3000, D5000 in D7000, je začela dobivati čistokrvne naslednike. Po Nikonu D3100 je to tokrat Nikon D5100, ki je od svojega predhodnika boljši v marsičem.
Serija aparatov iz razredov "nekje vmes med dosedanjimi razredi", kot so D3000, D5000 in D7000, je začela dobivati čistokrvne naslednike. Po Nikonu D3100 je to tokrat Nikon D5100, ki je od svojega predhodnika boljši v marsičem.
Takšne zmogljivosti, kot so jih imeli nekoč ultra-zoom aparati, najdemo danes že v kompaktnem zoom razredu. Takšni aparati gredo v hlačni žep in v teoriji zmorejo marsikaj.
Olympusovi aparati SLR so bili že v časih filmskega traku nekaj posebnega, pa čeprav posebno ne pomeni vedno najboljše možno, je pa drugačnost na trgu kljub vsemu dobrodošla. In nikakor ni nujno slabša.
Olympus TG-610 je drugi na lestvici vzdržljivosti med Olympusovimi trpežnimi žepnimi digitalnimi fotoaparati. Njegovo trdno in kakovostno ohišje je sestavljeno iz aluminija in kakovostne plastike ter vodotesno do globine pet metrov, aparat pa sme pasti na trda tla z višine do 1,5 m. Brez težav kljubuje tudi mrazu, saj ga smemo uporabljati tudi pri nizkih temperaturah do -10 stopinj Celzija, česar bodo veseli navdušeni smučarji, ki radi naredijo kakšno fotografijo tudi takrat, ko je aparat izpostavljen trdemu padcu v sneg.
Olympus je prenovil celotno serijo vzdržljivih aparatov in jim dodal združljivost s karticami Eye-Fi in "kvazi" 3D fotografiranje. Najmočnejšemu članu so dodali še elektronski kompas in GPS, tokrat pa smo preizkusili šibkejša člana.
Pred slabima dvema letoma sta Olympus in Panasonic predstavila segment malih aparatov z izmenljivimi objektivi in tipali velikosti razreda DSLR. Veliko je bilo dvomov o tem, ali bodo uporabniki te vrste aparatov sprejeli, danes pa podobne rešitve najdemo tudi pri drugih izdelovalcih. Aparati z izmenljivimi objektivi s kompaktnimi merami in kakovostjo slike razreda DSLR delujejo. Pa še strašno lepi so.
Kar nekaj izdelovalcev je čez noč ugotovilo, da uporabniki ne "padajo" več na enormne ločljivosti, temveč imajo raje uporabno število pik z visoko občutljivostjo. Mednje se je zdaj zapisal tudi Olympus, ki je z aparatom XZ-1 pravzaprav žepni aparat z visoko občutljivim tipalom 10 megapik. Da je rezultat še boljši, pa so pred tipalo postavili še zelo svetel objektiv z največjo odprtostjo zaslonke f 1.8, ki je za nameček opremljen še z mehansko stabilizacijo tipala. Malokdo pa se spominja, da je Olympus pred časom že ponujal aparate s tako svetlimi objektivi v svoji seriji C kompaktnih aparatov.
Pred približno letom dni predstavljeni Olympusov Tough-8010 je še vedno aktualen paradni konj med oklepljenimi žepnimi aparati tega izdelovalca, ki je to vrsto aparatov najbolj razvil v smeri odpornosti za vodo in udarce. Kakovostno kovinsko ohišje mu omogoča, da se z njim lahko potopimo vse do globine deset metrov, in to nam z globinomerom tudi pokaže. Prenese tudi padec na trda tla z višine dveh metrov in celotno težo človeka, ki tehta sto kilogramov.
Canon ima v ponudbi kar nekaj aparatov, ki omogočajo popoln ročni nadzor nad funkcijami, vendar takega, kot je na voljo pri seriji G, ne najdemo drugje. Dostopnost funkcij na tem kakovostnem in nekoliko spremenjenem, robustno grajenem ohišju mu lahko zavida celo marsikateri aparat SLR. In čeprav v zadnjem času serija G na prvi pogled ne prinaša veliko novosti, to ni povsem res, saj je s stališča dela z aparatom G vsakič boljši, pa čeprav se bo marsikomu to zdelo skoraj nepredstavljivo.
V zadnjem času se izdelovalci bolj ali manj nesmiselno bojujejo za prestol najbolj "gumijastega" aparata, kot so nekoč rekli objektivom s spremenljivo goriščnico. V Canonu so do nedavna to tekmo nekoliko zapostavljali in so v prejšnji seriji SX pozornost raje usmerili v preostale prednosti aparatov, tokrat pa so napadli z vso močjo. Uporabnikom, ki se navdušujejo nad vsakdanjimi presežki, so predstavili "ultrazoom" aparat s kar 35-kratnim optičnim zumom. Rekorderji s 30-kratnim so preteklost.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih