Naš izbor na Androidu in iPhonu
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Američani v družabnih omrežjih vsi dajejo občutek, da gledajo Netflix, in glede na zadnje uporabniške številke je to najbrž res. Seveda je ta storitev regijsko omejena in v Sloveniji nedostopna. No, to je internet, nedostopnost je prilagodljiv pojem.
Verjetno ste že zasledili vsesplošno zgražanje nad tem, da današnji spletni velikani, kot so Google, Facebook in Amazon, vedo o nas več, kot bi si marsikdo želel? Pa ste vedeli, da Google za povrh tudi zelo dobro ve, kje se gibljemo? Če le imate telefon z Androidom in če ste bili pri začetni namestitvi nekoliko površni.
Zima je kakor nalašč za učenje. Učimo se tako mladi kot stari. Ne glede na to, ali sedimo v šolski klopi, poslušamo predavanje na fakulteti ali se trudimo osvojiti dodatno znanje za domačim računalnikom, za vse velja isto. Več znaš, več veljaš. Apple nam lahko na poti do znanja precej pomaga. Z njim delamo zapiske, beremo knjige ali celo ustvarimo lastni učbenik.
Ob zadnjih vremenskih nevšečnostih, ki so ohromile lep del prebivalstva dežele pod Alpami, smo se v Monitorju odločili tokratne nasvete pripraviti malce drugače. Zavedamo se, da lep del naših digitalnih pomočnikov brez električne energije ne deluje, a se bomo s hranjenjem in ustvarjanjem te ukvarjali kdaj drugič, smo pa zato preverili, kako lahko še vedno uživamo v različnih vsebinah in storitvah, tudi če se nam prekine internetna povezava.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
O tablicah slišimo veliko najrazličnejših zgodb, precej se jih konča s srečnim koncem. Žal tablice pri osvajanju uporabniških src niso povsod enako uspešne. Že v prejšnji številki smo si ogledali, kako se obnesejo pri pisanju, tokrat pa si oglejmo, ali lahko (samo) z njimi shajajo domači fotografi.
Pametni telefoni se razvijajo s svetlobno hitrostjo. Vsako leto izdelovalci pošljejo na trg gardo novih modelov, zato starejši hitro postanejo odveč. Kupci se težko uprejo večjim zaslonom, hitrejšim procesorjem in bogatejšemu naboru zmožnosti. Ker dveh telefonov večina ne potrebuje, odvečnega hitro prodajo, oddajo ali zavržejo. Da tretje življenjsko obdobje za še vedno mlade mobilne naprave z operacijskim sistemom Android ne bi bilo tako stresno, jih prelevimo v igračo, daljinec, varuško in še kaj. Kako, vam bomo nemudoma pokazali.
Razvijalci izdelujejo programske knjižnice predvsem zato, da si olajšajo izvajanje nekaterih opravil, ki sicer od programerja terjajo veliko dodatnega dela. Programske knjižnice združujejo funkcionalnosti, ki jih uporabimo večkrat in si tako poenostavimo implementacijo določenih funkcionalnosti. Kot za vsak programski jezik je tudi za JavaScript na voljo precej knjižnic, ki so se skozi čas uveljavile in nekatere razvile celo tako zelo, da si včasih razvoj spletnih aplikacij brez njih le še težko predstavljamo. Med najbolj priljubljene javascriptne knjižnice sodi knjižnica jQuery, seveda pa je še kar nekaj drugih, ki jih spletni programerji le stežka pogrešamo pri razvoju svojih aplikacij. Nekaj takih knjižnic bomo predstavili v današnjem članku, z njihovo pomočjo pa bomo izdelali tudi preprosto igro.
Božiček je bil letos kljub krizi darežljiv. Mnogi izmed nas smo dobili novega Maca. Nekateri srečneži so bili obdarjeni z enim od sapo jemajočih prenosnikov Macbook, drugi so si privoščili najnovejšega profesionalca Mac Pro, spet tretji pa smo pod jelko našli komplet v obliki računalnika iMac. Ne glede na obliko in vrednost dobljene jabolčne škatle imamo vsi nekaj skupnega – ponovoletna opravila.
Ste med prazničnimi darili dobili tudi nov tablični računalnik? Nič hudega, tudi za staro (in novo) tablico se najde vrsta uporabnih nalog. Veseli je bodo tako otroci kot sodelavci in stari starši ali pa ji lahko novo življenje vdihnete kar na delovnem mestu ali v domačem okolju.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Doslej smo se posvečali razvoju iger za okolje Android. V dveh razsežnostih smo izdelali igro Space Invaders (Monitor, marec–september 2012), nato smo se posvetili razvoju grafično bolj dovršene različice igre Asteroids (Monitor, februar–november 2013). Igri smo dodali tretjo dimenzijo in bolj dovršen prikaz. S tokratnim vodnikom ne bomo spremenili le teme igre, temveč tudi tehnologijo. Ta članek je uvod v razvoj programske opreme v okolju HTML5. Ker so nam igre še vedno blizu, se bomo tudi tokrat usmerili v spoznavanje okolja ob pomoči programiranja krajših iger. Tokrat bomo z osnovnimi gradniki sestavili igro križcev in krogcev, končni cilj tokratnega vodnika v svet programiranja pa bo arkadna igra v slogu dobro znanih iger Super Mario.
Tablice so revolucija. Ob slabših prodajnih rezultatih računalniške industrije nas njeni akterji na vsakem koraku skušajo prepričati, da so majhne prenosne škatle (praviloma) brez tipkovnice naslednja velika stvar, ki bo popolnoma spremenila način dela z računalniki. Če jim pri večini uporabnikov revolucija zares uspeva, pa ostaja eno področje, kjer se zdi, da mobilne naprave nikoli ne bodo pravi nadomestek za dosedanje elektronske ljubljenčke. Pisanje besedila nanje je muka. To (še vedno) drži?
Živimo v dobi, ko tudi uporabniki ob pomoči digitalnih naprav ustvarjamo gore podatkov. Vsaj del si jih želimo ohraniti, saj predstavljajo naše delo ali zelo pomembne spomine. Verjeli ali ne, zob časa lahko načne tudi podatke, shranjene v digitalni obliki. Zato smo si v Monitorju ogledali, kaj storiti, da bodo naši podatki varno shranjeni na dolgi rok.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Čeprav naj bi bile sodobne naprave iz dneva v dan pametnejše, jim praksa postreže z veliko izzivi. Tako številne datoteke ne delujejo na vseh digitalnih napravah, ki jih ima povprečen uporabnik oziroma gospodinjstvo. V Monitorju na takšne kompromise ne pristajamo, saj želimo svoje video posnetke, fotografije in glasbo gledati in poslušati povsod. Zdaj boste to znali tudi vi.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Pred petimi leti je Google predstavil spletni brskalnik Chrome. Sprva je naletel na precejšen odpor uporabnikov, ki so povečini prisegali na Ognjeno lisičko. Spletni velikan pa se ni dal. Korak za korakom je izdelek izboljševal in ga približal popolnosti. Vsi smo mislili, da želijo Googlovci narediti najboljši spletni brskalnik pod soncem. Motili smo se, Chrome je trojanski konj, s katerim bodo Kalifornijci zavzeli namizje vsakogar.
Urejanje glasbene zbirke na računalniku je precej podobno zlaganju parov nogavic po pranju – duhomorno, a se prej ali slej izkaže za koristno.
iOS7 je več kot sveže prepleskan star operacijski sistem. Pod površino, ki jo sestavljajo sodobnejše ikone, animacije in predrugačeni zasloni, se skrivajo spremembe, za katere bomo kmalu uvideli, da pomenijo gromozanski odmik od dosedanje jabolčne prakse. Od velikih, na prvi pogled opaznih dobrot do prikritih izboljšav, ki olajšajo delo s telefoni in tablicami – novi iOS ima vse.
Informacijska varnost ni samoumevna, saj lahko praktično vsak dan beremo o prevarah, zlorabah, vdorih in drugih nevšečnostih, ki so uporabnike doletele v realnem ali digitalnem svetu. Redno posodobljen protivirusni program in požarni zid naj bi uporabnikom v internet povezanih digitalnih naprav ponudila ustrezno varnost pred elektronskimi in drugimi nevarnostmi, a se vse prepogosto zgodi, da so žrtve tudi na strani »pripravljenih« uporabnikov. Zato si bomo tokrat ogledali, kako preveriti, ali je naš računalnik/sistem resnično varen.
Pa smo pri koncu. V tokratnem članku bomo predstavili še zadnje malenkosti v igri, a to vsekakor ne pomeni, da je igra že končana in pripravljena za prodajo. Implementirali bomo še nekaj posebnih in zvočnih učinkov, dodali glasbo za ozadje in si ogledali, kako lahko v igro zajamemo tudi animacijo in bonuse. S tem se lahko začne postopek piljenja in glajenja videza in igralnosti, kar pri razvoju igre pomeni precejšen del razvoja. Kot vedno bosta tudi tokrat končna igra in koda dostopni na spletnem naslovu: android.monitor.si.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
OS X Mavericks je, kljub temu da jo je zasenčil popolnoma prenovljen mobilni iOS 7, pomembna posodobitev Applovega operacijskega sistema. Gre za nadaljnje zbliževanje obeh svetov, to nakazujejo tudi najodmevnejše novosti. Več o njih in skritih zmožnosti v pričujočih nasvetih.
Računalnikarji si od svojih digitalnih pomočnikov oziroma strojev večinoma želimo predvsem hitrega in zanesljivega delovanja. A čas, prah in predvsem bolj ali manj dober izbor programske opreme lahko iz še tako hitrega računalnika naredi počasno kljuse. K sreči v Monitorju poznamo recept, kako prav vsakemu računalniku povrniti sapo.
Grafična podoba igre, ki smo jo razvijali prejšnje mesece, je precej dodelana. V zadnjem članku smo prav tako dodali zmožnost premikov vesoljske ladje, a do prave igre manjka še precej podrobnosti. Tokrat se bomo posvetili izdelavi menija in točkovalnega sistema, ki bo igro naredil zares atraktivno in uporabniku vzpodbudil željo po igranju. Predstavljena vsebina je skupaj s programsko kodo dostopna na android.monitor.si.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Ena glavnih privlačnosti mobilnega operacijskega sistema Android so zaganjalniki, s katerimi pregovorna prilagodljivost pametnega telefona z Googlovo programsko opremo dobi krila. Medtem ko tekmeci snujejo prve posnemovalnike znotraj lastnih mobilnih sistemov, je v Googlovem okolju na voljo že nova garda priljubljenih pripomočkov.
Čeprav so potovanja sinonim za sprostitev, druženje in zabavo, jih večkrat spremlja kanček stresa. Že sama organizacija dopustniške dogodivščine se pogosto izkaže za časovno potratno in zahteva precej potrpežljivosti. Pomagajmo si s pravimi aplikacijami za telefon!
Arhiv
Po avtorjih