Virtualizacija - Tudi aplikacije za Android!
Navidezni računalniki in posnemovalniki računalniških arhitektur nas lahko popeljejo v še neodkrite računalniške svetove ter zmanjšajo količino potrebne strojne opreme za domače delo in zabavo.
Navidezni računalniki in posnemovalniki računalniških arhitektur nas lahko popeljejo v še neodkrite računalniške svetove ter zmanjšajo količino potrebne strojne opreme za domače delo in zabavo.
Applov oblak iCloud je odlična storitev, s katero sinhroniziramo fotografije med različnimi jabolčnimi napravami ter razpršimo datoteke med njimi tako, da imamo dostop na vseh. Vsak Applov uporabniški račun dobi iz Cupertina darilo v podobi brezplačnih 5 GB oblačnega prostora. Žal na videz zajeten kup bajtov hitro poide in ne preostane nam drugega, kot da plačamo za razširitev oblačne parcele. A preden sežemo v žep, poglejmo, ali se lahko z naslednjimi nasveti in malce večjo čistilno akcijo izognemo dodatnemu mesečnemu strošku.
Še štiri leta in pol je minilo, odkar smo zadnjič brskali po digitalnem arhivu. Tokrat bomo preverili delovanje disket, cedejev, devedejev in (zunanjih) diskov, starih do 45 let, in tudi, ali podatki in programi niso »izpuhteli«. Digitalna hramba je varna, če znamo ravnati s tehnologijo.
Googlov namizni operacijski sistem Chrome OS je rešen plenic in poporodnih težav, ki so ga pestile na začetku njegove poti. Za nameček je s projektom Flex dostopnejši širši množici kot kadarkoli prej, preizkusimo pa ga lahko tudi prek ključka USB. Zares ni več nobenega razloga, da učinkovitega sistema, ki se v veliki meri naslanja na internet, ne bi vsaj enkrat zagnali in preizkusili številnih trikov, ki jih kljub majhnosti ponuja.
Droni z vgrajeno kamero niso prav poceni. Je res, da lahko tudi 43-gramski daljinsko voden helikopterski dron opremimo z Wi-Fi kamero? Kako deluje? Koliko stane?
V času nastajanja tega članka še ni povsem jasno, v kolikšni meri bo Google uresničil napoved in ukinil star (legacy) G Suite, ki ga je leta 2007 začel ponujati brezplačno za podjetja in posameznike s 100 uporabniki ali manj…
Applovi telefoni iPhone so pregovorno odlični že ob aktivaciji naprave. V Cupertinu se vselej potrudijo, da zmožnosti in nastavitve telefona ustrezajo večini uporabnikov. A vendar tudi v tem primeru velja rek, ki pravi, da nobena stvar na svetu ni tako dobra, da ne bi mogla biti še boljša. Telefon iPhone izboljšamo z naslednjimi prilagoditvami operacijskega sistema iOS.
Googlovi Zemljevidi so nam tako zlezli pod kožo, da se sploh ne sprašujemo več, kako bomo kaj našli. Opremljeni z naslovom bomo z njimi po najkrajši ali najhitrejši poti prispeli na cilj brez posebnega naprezanja. Priljubljenost navigacije Google Maps je v zadnjih letih skokovito narasla, prav tako pa so se namnožile njene zmožnosti.
Računalnik je postal nepogrešljivi življenjski sopotnik doma, v službi in na poti. Kaj storiti, ko preneha delovati? Je kriva strojna ali programska oprema? Ga lahko sami popravimo ali ga moramo odnesti na servis? Kako popraviti namizni računalnik, tiskalnik in pametni telefon? Katere odpovedi lahko preprečimo?
Piše se leto 2022. Na spletu nam sledijo vlade, podjetja in celo posamezniki s smelimi, a za nas nič dobrimi načrti. Takšnega stanja ob romantičnih začetkih svetovnega omrežja nismo predvidevali. Na srečo ni nikoli prepozno, da pritisnemo navidezno tipko Reset in internetno življenje začnemo znova.
Uporabnike računalnikov Mac je ob približno istem času kot vsako leto pred kratkim pričakalo sporočilo, da je na voljo večja nadgradnja operacijskega sistema macOS. Monterey prinaša obilo svežine in nadaljevanje zbliževanja z jabolčnim mobilnim svetom, obenem pa lastnike strojev z Intelovim procesorjem počasi naganja proti nakupu novega računalnika s procesorjem M1, ki so ga razvili hišni mojstri v Cupertinu. Veliko novosti je namreč ekskluzivno namenjenih prav njim.
Videz je pomemben, so spoznali tudi pri Microsoftu in nadgradnjo Windows 10 pospremili z novim imenom – Windows 11. No, ne povsem, saj nova različica zahteva izbrano strojno opremo, med katero je tudi čip TPM. Kaj, če ga računalnik nima?
Google je danes sopomenka za spletno iskanje, zato marsikdo ne ve, da na področju iskalnikov obstajajo dostojne alternative. Zaradi prevladujočega položaja spletnega velikana je vsaka od njih morala k iskanju pristopiti malce drugače. Poglejmo, kako se dva glavna nadomestka obneseta v neposrednem spopadu s šefom iskalcev.
Računalniki in telefoni so razširili človeške možgane in spomin do neslutenih meja. Na vsakem koraku nam je na voljo vsaj en način nabiranja informacij iz okolice. Pridobivanje je tako otročje lahko, da je podatkov preprosto preveč. Na sceno stopijo sistemi in programi za pametno zbiranje. Zvezdi discipline slišita na ime Zettelkasten in Roam Research.
Korejska televizijska serija »Squid Game« je najnovejši razlog, da tehnično nepodkovani sosed zvečer redno trka na naša vrata. Nadaljevanko gleda na pretočni storitvi Netflix, ki sicer slovi po nadvse prijazni uporabniški izkušnji, a ima vseeno nekaj svojih skrivnosti, s poznavanjem katerih bo življenje z njo še lepše.
Gmail je danes s poldrugo milijardo uporabniških računov tako rekoč sinonim za spletno pošto. Odlikujejo ga zanesljivost, učinkovitost in navidezna preprostost, saj so naprednejše zmožnosti najbolj razširjenega odjemalca elektronskih sporočil na svetu običajno precej skrite. Čas je, da jih poiščemo.
Vsako jesen smo uporabniki Appla deležni novih telefonov iPhone. Zvestega mobilnega spremljevalca sleherno leto seveda ne moremo menjati, lahko pa si omislimo svež operacijski sistem, ki pride z njim. Tokrat je na vrsti številka 15, ki prinaša dobrodošle priboljške za lajšanje mobilnega vsakdana.
Pametni ure, zapestnice in telefoni niso le miniaturni računalniki, ampak poleg zmogljivega grafičnega prikazovalnika z zaslonom na dotik skrivajo še množico različnih tipal. Z lastno vgrajeno programsko opremo lahko postanejo pravi elektronski »švicarski« noži. Katere in kako lahko programiramo? Je razvojno okolje Arduino edino ali le najbolj priljubljeno?
Microsoft je pripravil novo večjo posodobitev najbolj razširjenega operacijskega sistema na svetu. Čeprav natančen datum uradnega izida Windows 11 v času pisanja tega članka še ni bil znan, si lahko prenovljeni sistem omislimo že danes.
Droni s kamerami so med gibanjem po naravnem okolju kot tretje oko, s katerim si lahko z malo truda z višine natančno ogledamo prostor okoli nas, posnamemo odličen sebek ali skupinsko fotografijo. Kako jih izdelamo? Kdo jih lahko upravlja? Koliko stanejo?
Delo z računalnikom je večkrat sestavljeno opravil, ki se periodično ponavljajo. Medtem ko tovrstna opravila na mobilnih napravah z logotipom ugriznjenega jabolka združimo pod eno streho s pripomočkom »Shortcuts«, se jih na računalnikih z operacijskim sistemom macOS lotimo na več načinov. Najpreprostejša je pot, na katero nas popelje sistemu priloženo programsko orodje »Automator«.
Pandemija je spremenila način življenja, maske so postale stalnica in razkuževanje rok obvezno, manj je potovanj ter obiskov nakupovalnih središč. Povečala sta se spletna trgovina in trg računalniških iger ter razcvetele storitve neposrednega sporočanja, kjer se v prvi vrsti bohotijo video konference.
Naročnine vladajo sodobnemu potrošniku. Filme in serije gledamo na Netflixu, glasbo poslušamo z Google Music, igre igramo z Xbox Game Pass. Podobnih storitev je ogromno in segajo precej dlje od področja zabave. Med drugim povečajo našo učinkovitost in nam pomagajo pri delu. Naslednje naročnine so tako dobre, da nam ne bo nikoli žal evrov, ki bodo mesečno odtekali iz našega žepa, saj nam ga bodo istočasno tudi polnile.
Slika pove več kot tisoč besed, zato naročniki, ki natančno vedo, kaj želijo, programerjem zahtev za programe, spletne strani in podobne izdelke že nekaj časa ne dajejo več v opisni obliki, temveč jim posredujejo programsko maketo. Dobra maketa je videti kot končni izdelek, ima vse zahtevane elemente, ki brez programiranja sodelujejo in se dopolnjujejo tako, da razvijalec točno ve, kaj se od njega zahteva.
Že ptički na strehi čivkajo, da je treba v današnjem času računalnik zavarovati pred napadi s spleta, zlonamerno programsko opremo in številnimi drugimi grožnjami. Kljub temu marsikdo ne ve, da ima operacijski sistem Windows 10 vrsto vgrajenih mehanizmov, s katerimi se lahko uspešno obranimo brez enega samega zapravljenega evra.
Kaj imajo skupnega Rasperry Pi, Banana Pi in Intel Minnow? Kaj so njihove prednosti pred notesniki, tablicami in namiznimi peceji? Jih lahko uporabljamo za šolanje na daljavo? Pa alternative?
Danes tudi najbolj goreči privrženec podjetja Apple ve, da maci niso imuni na nevarnosti, ki prežijo na slehernem kotičku spleta. Zadnji večji napad, ki je prizadel več kot 30.000 računalnikom z operacijskim sistemom OS X, vključno z najnovejšimi s čipi M1, je vsem pokazal, da zgolj namestitev protivirusnega programa ni več dovolj.
Varna hramba in obdelovanje podatkov v spletnem oblaku sta z velikimi podatkovnimi centri, razpršenimi po vsem svetu, postala dostopna tudi v internetu stvari. Kaj omogočajo storitve v oblaku? Kako jih uporabljamo? Katere so zastonj in za katere moramo plačati?
Minilo je leto dni, odkar smo se vsi prvič res zavedeli, da nam ni treba v pisarno, da bi lahko delali. Delo, učenje in zabava od doma potekajo iz dneva v dan bolj tekoče. Levji delež zaslug za neboleče povezovanje z računalniki, ki so ostali na oddaljeni lokaciji, ima Microsoftov programski pripomoček »Remote Desktop Connection«.
Eden največjih varnostnih grehov, ki jih lahko zagrešite na osebnem računalniku, je nespametno nameščanje in preizkušanje programske opreme. A z uporabo primernega programja je lahko takšno početje tudi povsem varno.
Arhiv
Po avtorjih