• Teleinfos 2004 odprl vrata

    V sredo, 21. aprila, se je v ljubljanskem Cankarjevem domu pričela osrednja sejemsko-izobraževalna prireditev iz področja telekomunikacij v Sloveniji, Teleinfos.

    Objavljeno: 22.4.2004
  • Novi prenosniki Apple

    Apple je predstavil nove prenosnike PowerBook in iBook - predvsem so jim namenili zmogljivejše procesorje in nekoliko povečali pomnilne in grafične zmogljivosti.

    Objavljeno: 22.4.2004
  • Sun ponovno z javanskimi strežniki

    Podjetje Sun Microsystems namerava ponovno okrepiti svojo ponudbo na področju javanskih programskih strežnikov.

    Objavljeno: 21.4.2004
  • W3C odpravila težave s standardom DOM

    Organizacija World Wide Web Consortium (W3C), ki predlaga in izdaja standarde na področju spletnih tehnologij, je predlagala uporabo standarda na področju dela s prvinami spletne strani Document Object Model (DOM) Level 3.

    Objavljeno: 21.4.2004
  • Java bo omogočala večopravilnost

    Programski jezik java bo v novi različici J2SE 1.6, napovedani za letošnjo jesen, vseboval možnost večopravilnosti znotraj navideznega javanskega stroja JVM.

    Objavljeno: 21.4.2004
  • ISO odobril standarde ebXML

    Organizacija ISO je odobrila štiri nove standarde XML za področje spletnega poslovanja ebXML.

    Objavljeno: 21.4.2004
  • IBM in Informatica sodelujeta pri rešitvah za bančništvo

    Nova IBMova rešitev za banke in druge finančne ustanove Risk and Compliance je namenjena podpori zahtevam Basel II na področju spremljanja tveganj. Rešitev vključuje zbirko podatkov DB2, orodja za prikaz podatkov in vnaprej pripravljen podatkovni model podatkovnega skladišča za področje bančništva, v katerega uporabniki napolnijo svoje podatke. Za prenos podatkov v podatkovno skladišče IBM ne ponuja svojega lastnega orodja, ampak se je odločil za partnerstvo s podjetjem Informatica, ki ima svoj uveljavljen izdelek za prenos podatkov v podatkovno skladišče PowerCenter.

    Objavljeno: 20.4.2004
  • Oraclovo razvojno orodje za omrežno računalništvo in storitveno usmerjeno arhitekturo

    Oraclovo razvojno orodje JDeveloper v najnovejši različici 10g podpira razvoj javanskih programskih rešitev in spletnih storitev tudi v okolju omrežnega računalništva in v storitveno usmerjeni arhitekturi. Dodan je vmesnik ADF, s pomočjo katerega razvijalci lažje izdelujejo spletne storitve v skladu z ustreznimi standardi. Najpomembnejša novost razvojnega orodja JDeveloper 10g je prenosljivost izdelanih programskih rešitev iz okolja z enim računalnikom v omrežno okolje, kar poteka prek spletnih storitev.

    Objavljeno: 20.4.2004
  • Odprta koda za usmerjevalnike

    Skupina razvijalcev želi s projektom XORP narediti na področju usmerjevalnikov to, kar je Linux naredil na področju operacijskih sistemov. Projekt Extensible Open Router Platform (XORP) razvija inštitut International Compuer Science Institute, neodvisna raziskovalna organizacija, ki ima tesne stike z univerzo v Berkeleyu. Cilj projekta je programska oprema z odprto kodo, ki bo v celoti oponašala delovanje omrežnih usmerjevalnikov, ki so danes ključni za povezovanje računalnikov in omrežij v internet.

    Objavljeno: 20.4.2004
  • Nova evropska pravila za izmenjavo tehnologij

    Evropski komisar za konkurenco Mario Monti je objavil nova evropska pravila na področju izmenjave tehnologij in intelektualne lastnine. Pravila določajo, da si lahko tehnologijo izmenjajo konkurenti, ki skupaj ne nadzirajo več kot 20 odstotkov trga, med podjetji, ki si neposredno ne konkurirajo, pa je ta delež lahko do 30-odstoten. Nova pravila bodo začela veljati 1. maja 2004, ko se bo petnajsterica razširila z 10 novimi članicami. Montijeva pravila so usmerjena h krepitvi inovativne dejavnosti, ki bi lahko zamrla, če bi se velika podjetja med seboj povezovala in dopuščala vpogled v svoj tehnološki razvoj - z željo preskočiti kakšno razvojno fazo in s tem privarčevati čas in denar.

    Objavljeno: 19.4.2004
  • Salesforce.com omogoča uporabnikom preprosto prilagoditev programskih rešitev

    Spletni ponudnik storitev na področju CRM Salesforce.com je pripravil nova orodja, s pomočjo katerih uporabniki izdelajo svoje lastne programske rešitve v preprostem grafičnem uporabniškem vmesniku. Zaradi tega lahko prilagodijo storitve na področju CRM svojim potrebam, pri tem pa ni potrebno programersko delo. Zahtevnejšim uporabnikom Salesforce.com omogoča razvoj lastnih rešitev v okolju .NET ali J2EE, ki jih potem s pomočjo programskega vmesnika za spletne storitve povežejo s strežnikom salesforce.com.

    Objavljeno: 19.4.2004
  • Iomega ponuja 35 GB na izmenljivem nosilcu

    Podjetje Iomega je začelo s prodajo pomnilniške enote z izmenljivimi nosilci Rev, nasledniku nekdanje enote Jaz, v primerjavi s katero nudi domala dvajsetkrat več prostora. Na vsak izmenljivi disk lahko Rev namreč shrani do 35 GB podatkov brez uporabe kompresije podatkov. Osnova za nosilce je podobna kot pri navadnih 2,5-palčnih diskih, saj ima vsak izmenljiv modul poleg magnetnih površin tudi lasten elektromotor in bralno-pisalne glave, vse skupaj pa je zaprto v škatlici velikosti 10 x 8 x 8 cm. Pri Iomegi trdijo, da taka zasnova zmanjšuje možnosti napak in okvar, zato ocenjujejo, da lahko vsak modul hrani podatke tudi do 30 let.

    Objavljeno: 19.4.2004
  • Danska je internetno najbolj razvita država

    Sodeč po raziskavi Economist Intellligence Unit E-readiness 2004, ki meri razvitost in uporabo internetnih storitev, so skandinavske države v samem svetovnem vrhu. Raziskava, ki jo vsako leto pripravita ugleda revija The Economist in IBMov inštitut za poslovno vrednost (Institute for Business Value), upoštevala različne dejavnike, ki ponazarjajo razvitost posamezne države na področju internetne rabe in poslovanja. Sem sodijo podatki, kot je število širokopasovnih priključkov, cena internetnega dostopa, programska in tehnična podpora za napredne rešitve, elektronske storitve državne in javne uprave ter pripravljenost ljudi za uporabo teh storitev.

    Objavljeno: 19.4.2004
  • Napovedi IT še naprej dobre

    Raziskava družbe IDC kaže, da vodilni v podjetjih posvečajo petino delovnega časa zadevam v povezavi z informacijsko tehnologijo, želijo pa si, da bi z nameščenimi rešitvami IT bolj agresivno podprli poslovne strategije. Debate o tem, ali je IT pomemben ali ne, je sprožil članek v reviji Harvard Business Review z naslovom >>IT ni pomemben<< (>>IT doesn't matter<<), katerega avtor je namigoval, da podjetja z uporabo opreme IT ne morejo več doseči konkurenčne prednosti. Rezultati IDC-jeve raziskave kažejo drugačno sliko, saj naj bi se letošnja vlaganja v tehnologijo povečala za 5 odstotkov, zadnje trimesečje v letu 2003 pa je pokazalo 16-odstotno povišanje vlaganj. Kljub optimizmu pa tudi IDC opozarja, da se zlati časi IT še ne bodo tako kmalu vrnili - če sploh.

    Objavljeno: 18.4.2004
  • PalmOne pripravlja nove modele

    PalmOne pripravlja nove modele ročnih računalnikov, ki bodo posodobili dosedanjo paleto izdelkov. Najpomembnejši novosti sta dva cenovno ugodna modela Zire 31 in Zire 72, ki bosta nadomestila dosedanje modele, stala pa bosta 170 oziroma 310 dolarjev. Zire 31 bo imel barvni zaslon z ločljivostjo 160 x 160 pik in režo za kartice SD, zmanjšali pa so število funkcijskih tipk, ki sta zdaj le dve. Računalnik bo poganjal tako kot zmogljivejše modele procesor Intel XScale, v tem primeru s taktom 200 MHz, vgrajen pa bo operacijski sistem PalmOS 5.

    Objavljeno: 18.4.2004
  • ICQ 4.0 podpira več kot le kramljanje

    Podjetje America Online, ki je lastnik priljubljenega programa za trenutno sporočanje ICQ, je pripravila novo različico, ki prinaša možnost uporabe skupinskih iger in drugih programov neposredno v odjemalcu. ICQ 4.0 je povsem nova različica, ki bo omogočala izdelavo in izvajanje poljubnih programov z interakcijo med več osebami znotraj samega odjemalca. Avtorji so predvideli možnost uporabe vsebin, ki podpirajo zapise HTML, DHTML in Flash. Pomemben korak je priprava javnega programskega vmesnika API, ki bo omogočal izdelavo dodatkov za ICQ.

    Objavljeno: 18.4.2004
  • IBM prodal del ponudbe procesorjev PowerPC

    IBM se je odločil, da bo licence in tehnologijo za nekatere modele procesorjev PowerPC prodal podjetju Applied Micro Circuits. Specifično gre za procesorje PowerPC 403, 405 in 440, ki jih bo kupec, izkušeno podjetje s 25-letnimi izkušnjami na področju omrežnih in pomnilniških izdelkov, uporabil in tržil za področje vgradnih sistemov, največ pri omrežnih sistemih. IBM bo za dogovor iztržil 227 milijonov dolarjev in pravico, da še naprej prodaja te procesorje kot tudi patentne na družino procesorjev PowerPC 400.

    Objavljeno: 17.4.2004
  • Microsoft prestavlja in krči Longorn

    Microsoft je uradno sporočil, da bo novo različico okolja Windows z imenom Longhorn predstavil v prvem četrtletju 2006, zaradi česar bodo morali opustiti del načrtov in tehnologij, ki so bile sprva predvidene. Longhorn bo kljub temu vseboval tri ključne novosti: nov datotečni sistem WinFS, nov grafični uporabniški vmesnik Avalon in novo arhitekturo spletnih storitev z imenom Indigo. Opustili pa so nekaj specifičnih funkcij iz drugih področij, ter nekaj zmožnosti v omenjenih treh tehnologijah.

    Objavljeno: 17.4.2004
  • Dell še naprej uspešno

    Dell je napovedal, da bo svoje prvo trimesečje 2005 končal s skupnim prihodkom v višini 11,4 milijarde dolarjev, kar bo 20 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju. Dobre poslovne rezultate pripisujejo predvsem ugodni prodaji na mednarodnih trgih - še posebej na Kitajskem, Japonskem in v Franciji, pa tudi v ZDA, Angliji in Kanadi. Dell je svoj poslovni model iz PCjev prenesel tudi na druga področja kot so storitve, tiskalniki in elektronske naprave, kar se mu že obrestuje. V dobrem letu dni je namreč prodal že 2 milijona tiskalnikov z lastno blagovno znamko. Sicer pa je Dell končal fiskalno leto 2004 z dobičkom v višini 2,6 milijarde dolarjev, skupnega prihodka pa je bilo 41 milijard dolarjev. Dellov cilj je 60 milijard dolarjev letnega prihodka.

    Objavljeno: 17.4.2004
  • Peti Teleinfos obarvan bolj univerzitetno

    Naslednji teden bo v Cankarjevem domu v Ljubljani že peti sejem telekomunikacij in informatike Teleinfos, ki poleg konference Telekomunikacije predstavlja osrednje slovenski dogodek s področja telekomunikacij.

    Objavljeno: 16.4.2004
  • iPod pomagal Applu

    Drugo trimesečje se je za Apple končalo nad pričakovanji, saj je ob skupnem prihodku 1,91 milijarde dolarjev ustvaril dobiček v višini 46 milijonov dolarjev. V enakem lanskem obdobju so bile številke bistveno nižje - 1,48 milijarde in 14 milijonov dolarjev. Tako dobre poslovne rezultate so dosegli predvsem zaradi rekordne prodaje (807.000) digitalnih glasbenih predvajalnikov iPod. V tem obdobju je našlo kupce tudi 749.000 namiznih in prenosnih računalnikov Mac, kar je pomenilo 5-odstotno zvišanje v primerjavi z enakim lanskim obdobjem. Apple bo letos odprl tudi deset novih prodajaln, eno od teh v Londonu. To bo šele druga prodajalna izven ZDA, prvo pa so odprli v Tokiu. Applov dobiček bi bil še višji, če ne bi zaprli proizvodnega obrata v Sacramentu, malce pa jih je prizadelo tudi pomanjkanje sestavnih delov za iPod Mini in Xserve G5.

    Objavljeno: 16.4.2004
  • Novi modeli Itaniumov 2

    Intel je predstavil dve novi različici procesorjev Itanium 2, s katerima naj bi odpravili eno največjih ovir za večji interes uporabnikov: ceno. Prva novost je Itanium 2 s taktom 1,4 GHz in 2 MB drugonivojskega predpomnilnika, namenjen pa je zlasti strežnikom v gručah. Korak višje je model s 1,6 GHz, ki je namenjen pretežno transakcijskim dvoprocesorskim sistemom. Prvi stane 1.172 drugi pa 2408, kar je precej manj od začetnega modela, kljub temu da nudi okoli 25% višjo zmogljivost.

    Objavljeno: 16.4.2004
  • Nvidia predstavlja GeForce 6800

    Podjetje Nvidia je predstavilo šesto generacijo grafičnih pospeševalnikov, ki prinaša skoraj dvakrat večjo zmogljivost od dosedanjih izdelkov. Podvojitev hitrosti grafične zmogljivosti pri novih procesorjih GeForce 6800 so potrdili tudi prvi neodvisni testi, kar je presenetilo strokovno javnost, saj so doslej nove generacije prinesle tipično med 30% in 50% višjo zmogljivost. Pri družbi Nvidia so ta lep dosežek zagotovili z izboljšavami na vseh področjih: povsem na novo so zasnovali modul za senčenje 3D grafike, okrepili so interno arhitekturo procesorja in zagotovili podporo za še hitrejše pomnilnike. Novi procesorji GeForce 6800 imajo tako jedro s 16 cevovodi za procesiranje 3D grafike, kar je dvakrat več kot v preteklosti. Vsak cevovod se navezuje na enoto za teksture in dve enoti za senčenje, dodali pa so še šest procesnih enot za oglišča. Pri nekaterih operacijah tako GeForce 6800 zmore procesirati kar 32 pik sočasno.

    Objavljeno: 15.4.2004
  • MySQL podpira gruče

    Podatkovni strežnik MySQL bo v kratkem pridobil zmožnost za delovanje v gručah, kar močno povečuje zanesljivost in razpoložljivost strežbe podatkov. Novost so pri družbi MySQL AB napovedali na uporabniški konferenci v Orlandu, podpora za strežniške gruče pa je najavljena sočasno s prihodom nove različice MySQL 5.0, ki jo pričakujejo v drugi polovici leta. Proti koncu leta naj bi podporo zagotovili tudi za dosedanjo različico MySQL 4.0. Rešitev MySQL Cluster bo omogočala izvajanje podatkovne strežbe na več strežnikih sočasno, spremembe pa se bodo samodejno sinhronizirale med strežniki. S tem naj bi dosegli zanesljivost delovanja 99,999% na letni osnovi, pa tudi višjo zmogljivost. V gruči s štirimi dvoprocesorskimi strežniki naj bi po ocenah dosegli hitrost procesiranja čez 100.000 transakcij na sekundo in odzivni čas v območju 5 do 10 milisekund.

    Objavljeno: 15.4.2004
  • Microsoft bo podpiral lasten JVM do leta 2007

    Microsoft je objavil, da bo podiral lastno implementacijo javanskega navideznega stroja do konca leta 2007, s čimer dajejo uporabnikom več časa za odločitev. Odločitev je napovedana le nekaj dni za sklenitvijo premirja z družbo Sun, s katerim naj bi Microsoft v bodoče bolje sodeloval, tudi pri podpori za javo. Po dosedanjih načrtih naj bi Microsoft podporo za Microsoft JVM ukinil konec septembra, vendar so zdaj rok podaljšali do konca 2007. Po tem času pa se bodo uporabniki rešitev za Microsoftov JVM morali odločiti - ali svoje rešitve preselijo na arhitekturo .NET, ali pa se odločijo za podporo jave z drugimi (Sunovimi) orodji. Microsoftov JVM že dalj časa ni na voljo v distribuciji, vendar na tej platformi še vedno deluje cel kup izdelkov. Kljub dogovoru z družbo Sun o zagotavljanju podpore za javo, pa Microsoft v bodoče ne namerava vlagati v to tehnologijo, temveč v dosedanjo strategijo z arhitekturo .NET.

    Objavljeno: 15.4.2004
  • Novi procesorji XScale

    Intel je predstavil novo generacijo procesorjev XScale, ki delujejo hitreje in vsebujejo številne tehnologije iz dosedanjih procesorjev Pentium. Novi procesorji z oznako PXA270 so namenjeni ročnim računalnikom in pametnim telefonom, omogočajo pa funkcionalnosti, ki doslej niso bile zmožne v malih mobilnih napravah. Najpomembnejša novost je vključitev ukazov Wireless MMX, sorodnih ukazom v procesorjih Pentium, s katerimi naj bi mobilne naprave omogočale kvalitetnejše predvajanje video posnetkov in grafiko 3D.

    Objavljeno: 14.4.2004
  • Canon vlaga v tiskalnike

    Japonski Canon bo vložil 94 milijonov dolarjev, da bo povečal proizvodne zmogljivosti in v naslednjem letu podvojil proizvodnjo brizgalnikov. V letu 2005 naj bi tako izdelali okoli 20 milijonov brizgalnikov in brizgalnih večfunkcijskih naprav, kar je skoraj dvakrat več od lanskih 10,6 milijona enot. V ta namen bodo zgradili nove tovarne na Japonskem in v Vietnamu ter razširili proizvodne zmogljivosti na Tajskem. Podjetje si močno prizadeva, da bi prehitel večna tekmeca Seiko Epson (22,1% tržni delež pri tiskalnikih) in HP (39,5% trga), ter povečal svoj sedanji tržni delež (16,2%). Napovedujejo tudi cel niz novih izdelkov, s katerimi nameravajo povečati povpraševanje po izdelkih.

    Objavljeno: 14.4.2004
  • Sun širi ponudbo pomnilniških sistemov

    Podjetje Sun je sklenilo licenčno pogodbo s proizvajalcem pomnilniških sistemov Procom, s kateri bodo dobili dostop do nekaterih tehnologij za izdelavo sistemov NAS. Sun sicer še ne želi komentirati, kakšne izdelke pripravlja, vendar je znano, da bodo svojo ponudbo razmeroma kmalu dopolnili z izdelki NAS, kjer doslej niso bili prisotni. Sun se je doslej osredotočil le na izdelke SAN, vendar v celoti zaostaja za tradicionalnimi tekmeci, kot so IBM, HP, HDS in EMC. Analitska družba Gartner pa meni, da bo v prihodnjih letih trg izdelkov NAS rasel hitreje, kot pri izdelkih SAN (16,7% letno proti 11,3%), samo trg NAS pa naj bi bil leta 2007 vreden 3 milijarde dolarjev, dvakrat več, kot Sun iztrži z vsemi pomnilniškimi izdelki.

    Objavljeno: 14.4.2004
  • IBM z Linux strežniki, HP tudi PCji

    Novell od nakupa nemškega distributerja Linuxa, podjtja SuSE, postaja vse bolj ključno podjetje v svetu računalništva. Tako je IBM v Novell vložil 50 milijonov dolarjev in s tem pridobil dva odstotka podjetja ter hkrati podpisal pogodbo, ki mu omogoča nameščanje SuSE Linuxa v vse različice lastnih strežnikov. IBM je sicer že doslej ponujal SuSE Linux v svojih strežnikih, vendar ga je moral naročati od Novella, sedaj pa ga bo vgrajeval kar sam. Nekako v istem času so podpisali podobno pogodbo tudi z največjim distributerjem Linuxa, Red Hatom, ki sedaj omogoča nameščanje Red Hat Linuxa v strežnike pSeries s procesorji Power.

    Objavljeno: 13.4.2004
  • Nova različica WebSphere Commerce

    IBM je pripravil novo različico strežniškega paketa WebSphere Commerce, ki obljublja hitrejšo pripravo rešitev za spletno trgovanje v odvisnosti od tipa prodaje. Novi WebSphere Commerce 5.6 uvaja tehnologijo Starter Stores, ki omogoča vnaprejšnjo pripravo spletnih trgovin za različne tipe trgovin. Med različnimi nastavitvami so na voljo trgovine B2B, B2C, trgovanje med partnerji in v distribucijskih kanalih. S pomočjo poslovnih procesov Starter Stores naj bi tako uporabniki prihranili okoli 80% časa za vzpostavitev prilagojenih spletnih trgovin.

    Objavljeno: 13.4.2004
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji