• Microsoftov program za doniranje obnovljenih PCjev

    Microsoft je nedavno sprožil program MAR (Microsoft Authorized Refurbishers) za obnavljanje osebnih računalnikov v 133 državah Evrope, Srednjega Vzhoda in Afrike. Gre predvsem za obnovo približno tri leta starih računalnikov, ki jih podarijo velika podjetja.

    Objavljeno: 13.4.2004
  • Canon bo spet poskušal z LCDji

    Družba Canon se bo spet poskusila v izdelavi monitorjev LCD, kar ji je pred leti (1995.) že spodletelo.

    Objavljeno: 13.4.2004
  • Upravljanje zbirke podatkov Teradata na daljavo

    Podjetje Expand Beyond, specialist za izdelavo rešitev za žepne računalnike, namenjene oddaljenemu upravljanju večjih sistemov, je predstavilo vmesnik za upravljanje zbirke podatkov Teradata. Z njim so dopolnili ponudbo na področju vmesnikov do zbirk podatkov, od katerih že podpirajo zbirke podjetij Oracle, IBM in Microsoft. Upravniki zbirk podatkov lahko preko žepnega računalnika na daljavo izvajajo vsa svoja običajna opravila, na primer preverjajo uspešnost izvajanja naročenih postopkov, spremljajo in popravljajo odzivnost poizvedb, pa tudi ponovno zaženejo strežnik, če je potrebno. Teradata sicer omogoča upravljanje na daljavo preko spletnega uporabniškega vmesnika, a je upravljanje preko žepnega računalnika še bolj priročno.

    Objavljeno: 12.4.2004
  • Microsoftove novosti pri pomnilniških sistemih

    Microsoft je napovedal skupino novosti, s katerimi želijo pritegniti kupce k uporabi strežniških in pomnilniških sistemov na osnovi okolja Windows. Prva novost je podpora za hrambo podatkov in elektronske pošte strežnikov Exchange Server 2003 na pomnilniških sistemih NAS z okoljem Windows Storage Server 2003. Dodatek, ki bo na voljo prek proizvajalcev izdelkov NAS bo omogočal pravilno in zanesljivo hrambo podatkov na zunanjem pomnilniškem sistemu, kar doslej ni bilo uradno podprto.

    Objavljeno: 12.4.2004
  • IBM stavi na računalništvo na zahtevo

    IBM bo v letošnjem letu nadgradil svojih 32 računalniških centrov po celem svetu, s čimer naj bi pospešili prodajo storitve iz področja računalništva na zahtevo. Po novem načrtu naj bi bili po nadgradnji računalniški centri sposobni nuditi kupcem številno nove storitve, ne pa zgolj gostovanje strežniške opreme v prostorih družbe IBM, kot doslej. Centralni del nove pobude je nova generacija nadzorniških orodij Universal Management Infrastructure (UMI), s čimer bodo lahko kupci učinkovito daljinsko nadzorovali opremo na oddaljenih lokacijah, vključno z vso programsko opremo na gostiteljskih sistemih. Ob tem bodo lahko v celoti izrabili možnost dodajanja sredstev in opreme na zahtevo (dodatni pomnilnik, procesorska moč, pomnilniški prostor), s čimer naj bi bolj učinkovito in hitreje dosegli želene rezultate.

    Objavljeno: 12.4.2004
  • Skype tudi za ročne računalnike

    Podjetje Skype Technologies je po zanimivem projektu odjemalca za internetno telefonijo na PC-jih predstavilo tudi rešitev za ročne računalnike. Program PocketSkype omogoča internetno telefonijo VoIP na ročnih računalnikih z okoljem Windows Mobile 2003, ki so opremljeni z brezžičnim omrežnim vmesnikom Wi-Fi. Poleg pogovorov program omogoča tudi do dostop javnega in zasebnega telefonskega imenika naslovov ter elektronsko kramljanje. Avtorji programa so znani tudi po tem, da so pred časom naredili ogrodje za priljubljeni spletni izmenjevalnik datotek Kazaa, vendar so projekt prodali na račun razvoja paketa Skype. Doslej je program k sebi preneslo že 9,5 milijona uporabnikov, kljub temu, da je doslej bila na voljo le razvojna različica. Nedavno so za nadaljnji razvoj zbrali 19 milijonov dolarjev, s čimer bodo financirali projekt povezave programa s klasičnim telefonskim omrežjem.

    Objavljeno: 11.4.2004
  • Videorekorder kot obesek za ključe

    Philips je predstavil mali USB ključ, ki poleg pomnilnika vsebuje tudi predvajalnik MP3, digitalni fotoaparat z dvemi milijoni pik in zmožnost snemanja video posnetkov MPEG4. 128 MB velik pomnilnik je dovolj za tja do 200 fotografij oziroma 25 minut videa, do dve uri posnetkov v zapisu MP3 in štiri ure posnetkov WMA. Celota meri 9 x 3 x 2 cm in tehta le 45 gramov. Vgrajeni okular za fotoaparat lahko uporabljamo tudi kot prikazovalnik posnetih video posnetkov, poleg nekaj tipk na samem ključu pa celoto krmilimo prek daljinskega upravljalnika na kablu priloženih slušalk. Prenos podatkov v računalnik je preprost, saj ima celota vmesnik USB 2.0, s čimer lahko napravo uporabimo tudi kot prenosni pomnilniški nosilec. Naprodaj bo od maja za ceno okoli 300 evrov.

    Objavljeno: 11.4.2004
  • Tohsibin in SanDiskov korak naprej pri pomnilnikih Flash

    Toshiba in SanDisk sta družno razvila nov rod pomnilnikov FlashRAM, ki v posameznem čipu nudi kar 4 Gb podatkov (512 MB). Na ta način naj bi tudi najmanjše mobilne naprave, kot so mobilni telefoni in miniaturni digitalni fotoaparati dobili dovolj prostora za hranjenje vsebin. Nov postopek izdelave, ki uporablja 90-nm arhitekturo, omogoča med drugim neposredno povezavo dveh, treh ali štirih čipov, ki na ta način zavzamejo znatno manj prostora kot dosedanji pomnilniki. V pripravi je tudi različica čipa, ki bo zmogel kar 8 Gb, s čimer se bo zmogljivost še podvojila.

    Objavljeno: 11.4.2004
  • Nova razvojna platforma za igre

    Microsoft je napovedal novo razvojno platformo za igre, ki bo omogočila bolj poenoten razvoj za igre na PCjih in Xboxu, tako za obstoječi rešitvi (Windows XP in Xbox) kot tudi prihajajoči (Longhorn in Xbox2). Platforma in pripadajoča orodja imenovana XNA bodo olajšala razvoj iger, saj bodo ponudila razvijalcem za različne platforme enaka orodja za razvoj iger, poleg tega pa bodo lahko uporabljali isto kodo pri razvoju za različne sisteme. Poleg samega razvoja iger bo XNA olajšala tudi razvoj dodatnih storitev kot je denimo Xbox Live!. Kljub poenotenem razvoju so analitiki izrazili precej skeptičnosti glede hkratne uporabe tovrstnih storitev, saj se sam način igranja in povezovanja precej razlikuje med osebnimi računalniki in igralniki.

    Objavljeno: 10.4.2004
  • RealPlayer 10

    Podjetje RealNetworks je objavilo novo različico večpredstavnega predvajalnika, ki pozna domala vse priljubljene zapise, omogoča pa tudi dostop do številnih spletnih glasbenih trgovin. Poleg priljubljenih pretočnih zapisov in datotek MP3 zna RealPlayer 10 odslej predvajati tudi posnetke Windows Media ter dostopati do posnetkov in spletne trgovine Apple iTunes. Podjetje je poleg tega sočasno predstavilo lastno spletno trgovino Rhapsody, ki se lahko pohvali z več kot pol milijona skladb v zapisu AAC. Program v novi različici neposredno podpira tudi več kot 50 prenosnih predvajalnikov, kot so iPod, Creative Zen in PalmOne Treo 600. Poleg vsega so avtorji izboljšali predvajanje pretočnih zapisov, zlasti pri hitrem premikanju nazaj in naprej po vsebini, ki zdaj poteka mehko, brez zatikanj. Podjetje si tudi močno prizadeva, da bi se predvajalnik uveljavil v mobilnih telefonih in drugih mobilnih napravah, v ta namen pa imajo podpisane pogodbe o uporabo s okoli 26 operaterji po celem svetu.

    Objavljeno: 10.4.2004
  • EU proti neželeni pošti

    Evropska komisija je v letu 2002 sprejela direktivo o omejevanju neželene pošte in nadzoru uporabe piškotkov (cookie), ki bi jo moral države članice sprejeti kot del svoje zakonodaje do 31. oktobra 2003. To je do tega datuma storilo le šest članic EU, pozneje pa se jim je pridružila še Švedska. Preostalim osmim državam (Francija, Belgija, Luksemburg, Nemčija, Finska, Grčija, Nizozemska in Portugalska) je Evropska komisija podaljšala rok do konca maja 2004, proti zamudnikom pa bo sprožila sodne postopke pred Evropskim sodiščem pravice v Luksemburgu. Direktiva o zasebnosti in elektronskih komunikacijah prepoveduje neželeno e-pošto na območju EU, postavlja pa tudi stroga pravila za nameščanje piškotkov na uporabnikovih osebnih računalnikih. Slovenska zakonodaja direktivo že pretežno upošteva, s sprejemom Zakona o elektronskih komunikacijah pa jo bo v celoti.

    Objavljeno: 10.4.2004
  • Microsoft nadgrajuje rešitev za CRM

    Microsoft bo dogradil svojo rešitev za CRM z možnostjo uporabe v žepnih računalnikih. S tem bo omogočil prodajnim predstavnikom na terenu dostop do osrednjega sistema za CRM, povezava pa bo dvosmerna, saj bodo uporabniki lahko pridobivali podatke in tudi pošiljali svoje dopolnitve nazaj v osrednji sistem. V bližnji prihodnosti nameravajo pri Microsoftu povezati rešitev za CRM s svojimi poslovnimi informacijskimi sistemi Solomon, Great Plains, Navision in Axapta. Tehnološko pa bodo rešitev za CRM podprli s poslovnim poročanjem v obliki Reporting Services, ki bo del nove različice podatkovnega strežnika SQL Server.

    Objavljeno: 9.4.2004
  • Intelovi novi energijsko varčni procesorji

    Intel je osvežil ponudbo svoji energijsko varčnih procesorjev iz družin Pentium M in Celeron M. Novosti ultra varčni Pentium M s taktom 1,1 GHz, ultra varčni Celeron M pri 900 MHz, varčni Pentium M s taktom 1,3 GHz in Celeron M s taktom 1,4 GHz. Z novimi procesorji Intel cilja predvsem na proizvajalce najmanjših prenosnih računalnikov in tablične modele, ki imajo omejeno zmogljivost akumulatorjev.

    Objavljeno: 9.4.2004
  • HP pripravlja diske FATA

    Hewlett-Packard je v sodelovanju z družbo Seagate razvil nov tip diska, ki ima lastnosti in ceno podobno izdelkom z vmesnikom Serial ATA, vendar pri delu uporablja vmesnik Fibre Channel. Hibridna tehnologija, ki so jo poimenovali Fibre Attached Technology Adapted (FATA) uporablja mehaniko in druge lastnosti diskov Serial ATA, s čimer so ohranili majhne proizvodne stroške. Po drugi strani pa jih na strežnike, še bolj pa pomnilniške sistem priključujemo prek vmesnika FC, kar omogoča večjo prepustnost, predvsem pa združljivost. HP z novim diskom cilja predvsem na kupce, ki so doslej že precej vložili v pomnilniške sisteme SAN z vmesniki FC, želijo pa jih razširiti z dodatnim pomnilniškim prostorom, ki pa je namenjen pretežno za arhive, ne za transakcijske sisteme.

    Objavljeno: 9.4.2004
  • IBM predstavil načrte za osrednje storitveno vodilo

    V začetku leta 2005 bo IBM predvidoma ponudil rešitve in tehnologije, ki bodo preko osrednjega storitvenega vodila (enterprise services bus ali s kratico ESB) na enoten način povezale sporočilne sisteme in orodja za povezovanje informacijskih sistemov med seboj. Prvi načrtovan izdelek bo nov programski strežnik oziroma dograditev strežnika WebSphere. IBMova tehnologija sicer že danes omogoča izdelati rešitev v obliki ESB, vendar je zdaj za to potrebnih več izdelkov, ki jih je treba povezati med seboj. Nova tehnologija pa bo obravnavala vse spletne storitve enotno, ne glede na protokol, preko katerega delujejo.

    Objavljeno: 8.4.2004
  • Oracle podpira tehnologijo RFID

    Oraclov modul za skladiščno poslovanje, ki je sestavni del poslovnega informacijskega sistema E-Business Suite, vsebuje tudi podporo za tehnologijo radijskega označevanja izdelkov (RFID). Pri Oraclu menijo, da obstoječi informacijski sistemi za spremljanje skladiščnega poslovanja niso dovolj zmogljivi, da bi lahko sledili milijardam izdelkov v skladišču v realnem času, kar bo potrebno zaradi tehnologije radijskega označevanja. Zato so vmesnike za podporo RFID vgradili v svojo zbirko podatkov in programski strežnik Oracle 10g, tako da uporabnikom ne bo treba kupovati dodatnih vmesnikov, zbirka podatkov Oracle pa bo dovolj zmogljiva, da bo kos tolikšnim količinam podatkov.

    Objavljeno: 8.4.2004
  • 40 let računalnikov IBM mainframe

    V začetku aprila je minilo 40 let, od kar je IBM predstavil prvi mainframe računalnik z oznako IBM System/360. Prav ti sistemi so bili nato dolga leta sinonim za računalništvo, izkazali pa so se za nadvse trdožive in zanesljive sisteme, zato nasledniki živijo še danes. Še več, IBM je ravno na obletnico objavil novo generacijo mainframe računalnikov z oznako zSeries 890, namenjeno srednje velikim podjetjem. Kljub temu, da so s poplavo osebnih računalnikov mnogi dolga leta napovedovali smrt tako imenovanim >>dinozavrom<< (zlasti zaradi velikosti), se je v praksi izkazalo, da je resnica daleč od tega.

    Objavljeno: 8.4.2004
  • Spletni iskalniki virusov niso varni

    Spletni iskalniki virusov podjetij Symantec, McAfee in Panda niso varni, trdi eden od preizkuševalcev protivirusnih orodij. Vse tovrstne spletne storitve namreč vsebujejo napako, ki omogoča nepridipravom vdor v sistem.

    Objavljeno: 8.4.2004
  • Slovenski grozd eZnanje

    V minulih dneh se je v Sloveniji oblikovalo neformalno združenje oziroma grozd eZnanje, ki naj bi združeval podjetja, izobraževalni in znanstveno-raziskovalne ustanove ter državne organizacije z namenom ustvarjanja in prenosa znanja v elektronski obliki. Tako želijo pospešiti razvoj elektronskega izobraževanja v Sloveniji.

    Objavljeno: 8.4.2004
  • Celovita rešitev za poslovno inteligenco podjetja SAS

    Nova različica celovite rešitve za poslovno inteligenco SAS 9 vsebuje razen že znanih možnosti poslovnega poročanja in analize podatkov tudi nove analitične rešitve, na primer za področja trženja, finančnega poslovanja, spremljanja uspešnosti poslovanja podjetja in upravljanja oskrbovalnih verig. Celovita ponudba podjetja SAS vključuje še orodja ETL za prenos podatkov v podatkovno skladišče, podatkovni strežnik za shranjevanje podatkov in programski strežnik za izdelavo spletnih dveri, vsi izdelki pa so povezani preko skupnega metapodatkovnega repozitorija. Orodje za rudarjenje po podatkih ima nov javanski uporabniški vmesnik in omogoča analizo strukturiranih in tudi nestrukturiranih tekstovnih podatkov.

    Objavljeno: 7.4.2004
  • Konkurent omrežjem GSM/UMTS v Evropi

    Medtem ko je večina Evrope že dejansko pokrita z GSM signalom in v razvitih državah UMTS pokritost že dosega skoraj polovico prebivalstva (vsaj testno), pa prihajajo nove tehnologije, ki morda še lahko spremenijo stanje. Mnogi se že navdušujejo nad energijsko nekoliko manj varčnim WiMAXom (IEEE 802.16), ki bo zmogljivejši naslednik WLANa z mnogo večjim dosegom in bo preprosto omogočal tudi internetno telefonijo, po drugi strani pa se testno že uveljavlja nova generacija omrežij CDMA, imenovana CMDA450.

    Objavljeno: 7.4.2004
  • IBM Forum 2004

    IBM je v Portorožu priredil že tradicionalno srečanje IBM Forum, na katerem so vnovič pokazali smernice svojega delovanja v Sloveniji, pa tudi širše. Lokalna podružnica ameriškega podjetja tudi pri nas poudarja tisto, kar je očitna usmeritev korporacije na drugih svetovnih trgih: računalništvo na zahtevo, virtualizacija računalniških sistemov in nad vsem predvsem storitve. IBM se namreč med vsemi velikimi ponudniki tehnologije najbolj pospešeno usmerja v storitve, kjer je že postal številka ena v svetu. Tudi v Sloveniji pa bo storitvena dejavnost imela vsak dan večjo vlogo.

    Objavljeno: 7.4.2004
  • Microsoft Mac Office 2004

    Microsoft je že zaključil razvoj posodobitve pisarniške zbirke Office 2004 za računalnike Macintosh.

    Objavljeno: 7.4.2004
  • Združeni spletni narodi

    Glavna točka zasedanja OZN, ki je v marcu 2004 privabilo okrog 380 delegatov z vsega sveta, je bila namenjena večjemu vplivu ZN na internet. Delegati so razpravljali o področjih kot so neželena pošta, varnost omrežja, zasebnost in tehnični standardi. V internetu imajo glavno besedo ZDA, Kanada, Evropa in Japonska, preostali svet pa caplja zadaj, so ugotavljali delegati iz manj razvitih dežel. Nekatere stvari so res v nebo vpijoče, saj ima recimo celotna Kitajska na voljo devet milijonov globalnih internetnih naslovov, Univerza v Stanfordu 17 milijonov, IBM pa 33 milijonov. No, z uvedbo standarda IPv6 teh težav ne bo več, zato pa bodo ostale druge - razdeljevanje spletnih domen, pomanjkanje denarja za hitrejše širjenje interneta v revnejših državah, razvoj in določanje standardov. Če bo Združenim narodom uspela mini internetna revolucija, potem se lahko pri delovanju spleta marsikaj spremeni - morda že v letu 2005.

    Objavljeno: 6.4.2004
  • EU pripravlja razpredeno omrežje

    Zaključek uvodnega triletnega raziskovalnega projekta o razpredenih omrežjih, Evropska podatkovna mreža (EDG -- European DataGrid) je otvoritev njegove nadgradnje Omogočanje mrež za e-znanost v Evropi (Enabling Grids for E-Science in Europe (EGEE). Oba projekta vodi CERN s financiranjem EU, namen pa je razviti omrežja za razpredeno računalništvo, ki bi omogočila znanstvenikom dostop večje procesorske moči. Čeprav je osnovni namen projekta razvoj infrastrukture in programske opreme, ki bi omogočila dostop do razpredenega omrežja sodelujočim znanstvenikom, pa pri EU in CERNu ne skrivajo ambicij po tem, da bi to omrežje postalo osnova za neke vrste nov svetovni splet.

    Objavljeno: 6.4.2004
  • Microsoft podpira RFID

    Microsoft je ustanovil lastno interesno skupino, ki bo skrbela za usklajevanje standardov in tehnologij potrebnih za učinkovito procesiranje podatkov iz pametnih oznak RFID. Microsoft RFID Council tvori skupina proizvajalcev, ki bo skrbela za učinkovito in skladno procesiranje podatkov RFID v obstoječih in bodočih izdelkih. Microsoft si s tem korakom obeta zagotoviti ustrezno podporo za pametne oznake v izdelkih, kot so podatkovni strežnik SQL Server, strežnik BizTalk Server in naprave z operacijskim sistemom Windows CE (zlasti ročni terminali). Združenje bo svoje delo organiziralo v tri faze: identifikacijo tehničnih potreb za skladnost s standardi, zagotovitev operativne učinkovitosti pri uporabi tehnologije RFID in na koncu razvoj novih načinov za učinkovito sodelovanje med poslovnimi partnerji.

    Objavljeno: 6.4.2004
  • Gartner Symposium: konvergenca upravljanja vsebin

    Strokovnjaki družbe Gartner so na letnem srečanju Symposium/ITxpo 2004 spregovorili o ključnih spremembah v IT, ki bodo zaznamovale prihajajoča leta. V ospredju je nastanek nove skupine orodij, ki ji pri Gartnerju pravijo Smart Enterprise Suite (SES), združujejo pa dosedanje izdelke s področja upravljanja vsebin, skupinskega dela in sodelovanja in poslovnih dveri. Pri Gartnerju menijo, da bo prav ta skupina orodij v prihodnjih letih močno vplivala na konkurenčnost podjetij zaradi boljšega obvladovanja informacij in komunikacij v podjetjih ter med poslovnimi partnerji. Analitiki celo menijo, da bo za podjetja zelo pomembna hitra vpeljava tovrstnih orodij, sicer lahko pričakujejo vse večji zaostanek za agresivnejšimi tekmeci.

    Objavljeno: 5.4.2004
  • Sun pripravlja novo razvojno orodje za javo

    Sun bo v kratkem začel z javnim preizkusom razvojnega okolja Java Studio Creator, s katerim ciljajo na razvijalce za Microsoftove sisteme. Projekt, ki je nastajal pod delovnim imenom Rave, bo zaključen poleti, predstavlja pa pomemben mejnik na področju podpornih orodij za javo. Zanj naj bi se odločili predvsem razvijalci, ki so vajeni vizualnih razvojnih orodij, na prvem mestu Visual Basica. Java Studio Creator bo vseboval povsem novo grafično okolje ter tehnologijo JavaServer Faces za izgradnjo uporabniških vmesnikov v javi. Seveda pa bo pomemben del novega orodja zmožnost tesnega povezovanja s strežniškimi sistemi, zlasti programskim strežnikom Java System Application Server Platform Edition 8 in Sunovimi spletnimi strežniki. Sun bo novo orodje ponujal na inovativen način, tudi v obliki mesečne najemnine, skupaj z drugimi razvojnimi in strežniškimi orodji.

    Objavljeno: 5.4.2004
  • Windows CE 5.0 s podporo za VoIP

    Microsoft je razkril nove podrobnosti o prihajajoči različici operacijskega sistema Windows CE 5.0, ki bo vseboval močno izboljšano podporo za brezžične komunikacije. Operacijski sistem, ki je temelj nizu namenskih operacijskih sistemov za mobilne računalnike, pametne telefone, avtomobilske informacijske sisteme in druge vgradne sisteme, bo vseboval bistveno izboljšano infrastrukturo za komunikacijsko in informacijsko povezovanje, zlasti prek brezžičnih povezav. Microsoft pripravlja celovito podporo za telefonske pogovore VoIP, večtokovne zvočne konference, ter tesno povezljivost s poštnimi strežniki Exchange za izmenjavo elektronske pošte, koledarjev in drugih informacij. Kljub številnim izboljšavam pa Microsoft ne namerava tekmovati s partnerji, zato bodo končne podobe programov in funkcionalnosti v posameznih sistemih razvili drugi proizvajalci.

    Objavljeno: 5.4.2004
  • Varna specifikacija WLAN SIM

    Konzorcij WLAN Smart Card Consortium je pripravil specifikacijo, ki bo operaterjem mobilnih omrežij omogočila funkcije kartice SIM uporabiti tudi za točke dostopa v brezžična omrežja WLAN in naj bi nadomestila overjanje z enostavnim uporabniškim imenom in geslom

    Objavljeno: 5.4.2004
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji