• Projekt Gizmo konkurira Skypu

    Projekt Gizmo je nov igralec na polju IP-telefonije, ki se zgleduje po Skypu. Na videz sta si izdelka na las podobna, pomembna razlika pa se skriva v protokolih. Gizmo namreč za razliko od Skypa uporablja odprt protokol SIP, na katerem aktivno dela precej razvijalcev. Njegova odlika je tudi prijaznost uporabniku in dosegljivost na različnih platformah, čeprav različica za Linux šele nastaja.

    Objavljeno: 7.7.2005
  • Odločen NE programskim patentom!

    Evropski parlament se je z ogromno večino opredelil proti sprejetju direktive, ki bi omogočila patentiranje programskih rešitev. Glasovalo je 680 poslancev, od katerih jih je direktivo zavrnilo kar 648, 14 poslancev jo je podprlo, 18 pa se jih je glasovanja vzdržalo. Takšna večina je v evropskem parlamentu dosežena zelo redko. Če bi bila direktiva sprejeta, bi se v škripcih znašla manjša in srednja podjetja ter celotna odprtokodna skupnost, saj si patentiranje lahko privoščijo le velike korporacije. Teh pa v članicah EU ni prav veliko, zato bi bilo sprejetje direktive paradoks.

    Objavljeno: 6.7.2005
  • Avtor Sasserja priznal krivdo

    19-letni Sven Jaschan je že prvi dan sojenja v nemškem Verdnu priznal, da je avtor razpitega virusa Sasser. Ta je maja lani povzročal hude preglavice okuženim računalnikom, ki so kmalu po okužbi začeli odštevati čas do zaustavitve, obenem pa so nastale velike gneče na internetnih povezavah.

    Objavljeno: 6.7.2005
  • ATI All-in-Wonder X800 XL

    Kanadski izdelovalec grafičnih kartic in procesorjev je predstavil nov TV tuner z imenom All-in-Wonder X800 XL. Kot že ime pove je zasnovan na trenutno aktualnem čipu X800 in deluje na vodilu PCI Express. Vsebuje jedro s frekvenco 400 MHz in 256 MB pomnilnika GDDR3 s frekvenco 490 MHz.

    Objavljeno: 6.7.2005
  • Microsoft predstavlja CRM 3.0

    Ena izmed najtežje pričakovanih poslovnih aplikacij Microsofta je gotovo orodje za upravljanje odnosov s strankami. Nova različica programa bo sicer šele druga Microsoftova izdaja, a so ji zaradi dolgotrajnega razvoja nadeli ime CRM 3.0. Najpomembnejša je možnost uporabe programa na zahtevo, ker pomeni, da stranke aplikacije ne bodo poganjale same, pač pa bodo za to plačevale najemnino. Nova so tudi marketinška orodja, izboljšana pa je povezljivost s programi zbirke Office, še posebej z Outlookom.

    Objavljeno: 6.7.2005
  • Jutri o programskih patentih

    Evropski poslanci, med njimi sedem slovenskih, bodo jutri odločali o usodi evropske Direktive o računalniško izvedenih izumih. V Sloveniji že od sredine junija poteka eReferendum, ki ga izvaja iniciativa programski patenti. Trenutna statistika kaže na izrazito nenaklonjenost predlagani direktivi, torej na željo po podpori predlaganim amandmajem. S temi soglaša 526 posameznikov in 191 podjetij, nasprotuje pa jim 1 podjetje in 10 posameznikov.

    Objavljeno: 5.7.2005
  • Mozilla odslej SeaMonkey

    Mozilla Foundation je že pred časom sprejela odločitev o opustitvi razvoja Mozille, zbirke alternativnih programov za delo z internetom. Nasledili so jo samostojni programi, ki so nastali iz njenih komponent: brskalnik Firefox, poštni odjemalec Thunderbird, spletni urejevalnik Nvu in kmalu tudi koledar Sunbird. A odprta koda omogoča nadaljevanje razvoja, zato se je že oblikovala skupina, ki bo razvijala novo Mozillo z imenom SeaMonkey. Različico 1.0alpha lahko pričakujemo že kmalu.

    Objavljeno: 5.7.2005
  • Motorola bo sodelovala s Samsungom in Opero

    Izdelovalca mobilnih telefonov, Motorola in Samsung, sta sklenila dogovor o navzkrižni uporabi patentov. To pomeni, da bo lahko eno podjetje uporabljalo tehnologijo, ki jo je razvilo drugo in pri tem prihranilo stroške dragega razvoja. Podobni navezi sta tudi Microsoft - Toshiba in LG - Matsushita, Samsung pa že sodeluje tudi s Sonyjem. Motorola in Samsung bosta tudi na ta način poskušala odtrgati del tržišča Nokii, ki je zaenkrat v velikem vodstvu.

    Objavljeno: 5.7.2005
  • Nadgradnja mobilnikov LG "po zraku"

    Podjetje Red Bend Software, je sklenilo dogovor z LG Electronics o uporabi lastne tehnologije v mobilnikih LG za tretjo generacijo mobilnih omrežij. Red Bend je lastnik patenta za tehnologijo vCurrent, ki omogoča izdelavo zelo majhnih paketkov za nadgradnjo strojne programske opreme (firmware). Le-te je zaradi majhnosti moč prenašati tudi "po zraku", torej lahko izdelovalci mobilnikov in mobilni operaterji uporabnikom nudijo podporo s hitrimi in poceni namestitvami popravkov.

    Objavljeno: 4.7.2005
  • Gates o vsajevanju računalnikov

    Na Microsoftovem seminarju v Singapurju je ustanovitelj podjetja, Bill Gates, slušateljem zagotovil, da bo tehnologija nekega dne dopuščala vgradnjo računalnikov v človeška telesa. Na ta način bi lahko npr. slepi videli in gluhi slišali, možnosti uporabe pa praktično ne bi poznale meja. A Gatesu se ideja o računalnikih v človeških telesih ne zdi uporabna kot celostno nadomestilo za današnje računalnike, pač pa ima raje običajno ločitev računalnika od človek. Omenil je še, da vsajevanja ni za pričakovati še nekaj generacij.

    Objavljeno: 4.7.2005
  • Švedska z zakonom proti izmenjavi avtorskih datotek

    Do nedavnega je Švedska slovela kot raj za prenašanje filmov, glasbe, iger in programske opreme preko interneta. Z omenjenim se je ukvarjalo kar 10 odstotkov Švedov, saj skandinavska dežela ponuja cenovno dostopne širokopasovne povezave, zakonodaja pa ne prepoveduje izmenjave omenjenih datotek. A ta se je zdaj spremenila in uskladila z evropsko direktivo, tako da je Švedska kot zadnja evropska država odločneje nastopila v boju proti piratstvu. Kljub temu pa je vprašanje, v kolikšni meri bo zakonska prepoved vplivala na početje uporabnikov, potem ko je prenašanje avtorskih datotek postalo tako priljubljeno.

    Objavljeno: 4.7.2005
  • Windows varen le 12 minut

    Ponudnik varnostne programske opreme Sophos ugotavlja, da za nezaščiten osebni računalnik z operacijskim sistemom Windows po 12 minutah priklopa v omrežje obstaja 50-odstotna možnost okužbe z virusi, vohunskimi programi, neželeno pošto ipd. V zadnjem obdobju je škodljivo programje v strmem porastu, saj je v prvi polovici leta nastalo kar 8000 novih virusov, kraja identitete (phishing) pa je bila v maju za 226 odstotkov pogostejša kot mesec prej. Številke so tudi opozorilo Microsoftu, da v prihajajočo različico Windows vgradi dodatna varnostna orodja.

    Objavljeno: 3.7.2005
  • Red Hat blesti

    Cena delnic Red Hata je le nekaj urah po objavi poslovnih rezultatov prvega poslovnega četrtletja, poskočila za 9 odstotkov, promet pa je bil trikrat večji od običajnega. Največji komercialni distributer Linuxa je imel 60,8 milijonov dolarjev prihodkov, kar je 46 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, ustvaril pa je 12,4 milijona dolarjev dobička.

    Objavljeno: 3.7.2005
  • ZDA ohranjajo nadzor nad internetom

    Vlada ZDA namerava tudi v prihodnje bdeti nad trinjastimi strežniki domenskih imen (DNS), ki enolično številko IP računalnika preslikajo v domensko ime in obratno. S tem bodo še naprej imeli možnost nadzora celotnega internetnega prometa, ki ga ustvarja brskanje po spletu in elektronska pošta. Vlada se je sicer pred časom zavezala, da bo njeno vlogo prevzela organizacija ICANN, ki skrbi tudi za upravljanje z domenskimi imeni. A so odločitev spremenili, saj je po njihovem mnenju internet izjemno pomemben za svetovno gospodarstvo, ustrezno stopnjo varnosti in zanesljivosti pa mu lahko zagotovijo le sami.

    Objavljeno: 3.7.2005
  • Na Kitajskem 100 milijonov uporabnikov interneta

    Kitajska je postala druga država na svetu (za ZDA), ki je po številu uporabnikov interneta presegla mejnik 100 milijonov. Od tega jih 30 odstotkov uporablja širokopasovni dostop. Rast je še kako povezana z ekonomskim stanjem v državi, ki se silovito izboljšuje, zato umiritve ni za pričakovati.

    Objavljeno: 2.7.2005
  • V Braziliji prenosniki za 100 dolarjev?

    Nicholas Negroponte, profesor na Massachusetts Institute of Technology, je brazilskemu predsedniku predstavil projekt, ki naj bi vsakemu otroku na svetu omogočil prenosni računalnik. Glavna zanimivost je cena prenosnika, ki naj bi bila vsega 100 dolarjev, zato so iz kabineta predsednika sporočili, da sestavljajo skupino, ki bo proučila predlog.

    Objavljeno: 2.7.2005
  • Microsoft in IBM poravnala račune

    Podjetji Microsoft in IBM sta dosegli dogovor glede številnih sporov, ki so nastali med procesom ameriškega ministrstva za pravosodje proti Microsoftu v 90. letih prejšnjega stoletja. Takrat je mnogo podjetij Redmondskemu velikanu očitalo zlorabo monopolnega položaja, eden izmed najglasnejših pa je bil prav IBM. V skladu z dogovorom bo Microsoft IBMu odštel 775 milijonov ameriških dolarjev odškodnine, podaril pa mu bo tudi programsko opremo v vrednosti 75 milijonov.

    Objavljeno: 2.7.2005
  • Odslej manj podpore za Windows 2000

    Microsoft je izdal peti paket popravkov za pet let star operacijski sistem Windows 2000. S tem se je tudi izteklo obdobje polne podpore za Windows 2000, ki bo odslej deležen le še "razširjene podpore", kar pomeni, da lahko pričakujemo samo še popravke, brez novih zmogljivosti. Tudi najnovejši paket popravkov, Update Rollup, se razlikuje od klasičnih Service Packov, saj gre predvsem za skupek popravkov, ki so bili posamično dosegljivi že prej.

    Objavljeno: 1.7.2005
  • Procesorji Cell niso samo za igre

    Ne veliko opevani procesorji Cell, ki jih skupno razvijajo IBM, Sony in Toshiba, so do nedavnega lahko pričakovali domovanje samo v igralnih konzolah. Končno pa se je pojavil tudi prvi uporabnik iz ne-igričarske industrije. Podjetje Mercury Computer Systems se ukvarja s sistemi za obdelavo digitalnih signalov in slik in namreava procesorje Cell uporabiti v medicinske, letalske, vojaške in mnoge druge namene.

    Objavljeno: 1.7.2005
  • IBM Applu: watti niso problem

    Ko je Steve Jobbs naznanil Applov prehod na Intelove procesorje, je izrekel nekaj krepkih na račun procesorjev PowerPC, ki naj bi bili preveč energetsko potratni, da bi jih lahko Apple uporabljal tudi v prihodnosti, predvsem v prenosnih napravah. IBM zdaj očitke ostro zavrača in trdi, da bi lahko izdelali take čipe, da bi ustregli celotni paleti Applovih izdelkov. Razlog, zakaj tega niso naredili že prej pa je ta, da je bil IBM pač zadolžen za PowerMace, iMace in strežnike Xserve, kjer težav s pregrevanjem ni bilo, za prenosnike in manj zmogljive izdelke pa je skrbelo podjetje Freescale Semiconductor.

    Objavljeno: 1.7.2005
  • Nvu 1.0

    Nvu 1.0 (izg. envju) je prva uradna različica odprtokodnega programa za izdelavo spletnih strani, ki je naslednik Mozillinega Composerja. V slogu Firefoxa in Thunderbirda nadaljuje po samostojni poti in prinaša precej novosti. Povsem prenovljen je vmesnik, ki uporablja enake gradnike kot Firefox, zavihki nam omogočajo urejanje več strani naenkrat, nov je Upravitelj strani (Site Manager), Nvu pa omogoča tudi delo s kodo PHP. Njegova velika odlika še vedno ostaja berljivost kode, ki jo ustvari, program pa je na voljo tudi v slovenščini.

    Objavljeno: 30.6.2005
  • Plačljiva izmenjava datotek

    Le nekaj ur po veliki zmagih medijskih gigantov v dolgotrajnem procesu proti izdelovalcem programske opreme za deljenje datotek po metodi enak-z-enakim (P2P) se je rodil hibrid svoje vrste. Mashboxx združuje tehnologijo omrežij P2P z legalnostjo spletnih glasbenih prodajaln, saj zahteva plačilo za izmenjavo datotek. Avtor projekta, Wayne Rosso, je namreč s Sony BMG Music Entertainment sklenil dogovor o prodaji glasbe preko svojega omrežja za 99 centov za skladbo. Nekoliko ironično pa je, da je medijski gigant pokimal tehnologiji, ki jo je še pred nedavnim skušal za vekomaj izkoreniti.

    Objavljeno: 30.6.2005
  • Googlove novosti

    Skorajda ne mine teden, ko ne bi Google predstavil kakšne novosti. Po začetnem uspehu iskalnika s špartanskim vmesnikom in trdno odločitvijo ustvarjalcev, da nikoli ne bo postal portal, podoben konkurenci, so se začeli časi spreminjati. Podjetje je najelo nekaj priznanih kadrov in se okrepilo z nakupi obetavnih podjetij. Google sicer še vedno niso spletne dveri, a poleg iskalnika ponuja najrazličnejše programske rešitve, ki slovijo kot kakovostne, intuitivne in preproste za uporabo. Omenimo npr. storitvi Google News in Gmail ter programa Google Desktop Search in Picasa. A v izložbi se pojavljajo že novi izdelki.

    Objavljeno: 30.6.2005
  • Arnes še enkrat podaljšal rok za registracijo obstoječih domen .si

    Arnes je podaljšal rok za registracijo domen .si za vse, ki so domene registrirali še pri Arnesu in si še niso poiskali pooblaščenega registrarja. Obstoječe domene bodo delovale še do 12. septembra. S tem datumom pa se sprosti tudi omejitev nakupa domen na pravne osebe, saj bodo domene na voljo vsem, tudi fizičnim osebam. Domene, ki do 12. septembra ne bodo podaljšane, pa bodo s tem datumom na voljo vsem, ne samo obstoječim lastnikom.

    Objavljeno: 30.6.2005
  • Microsoft in Toshiba skupaj v boj proti Blu-rayu

    Microsoft in Toshiba bosta povečala sodelovanje na področju tehnologije HD-DVD. Predvajalniki HD-DVD naj bi uporabljali posebno različico operacijskega sistema Windows, Microsoft pa bo razmislil o podpori standardu v eni izmed posodobitev igralne konzole Xbox 360. Toshiba je tako pridobila izjemnega strateškega partnerja v boju proti konkurenčnemu konzorciju Blu-ray, ki ga podpirata predvsem Sony in Apple. Žal pa ta korak ni usmerjen proti združitvi obeh taborov, kar utegne imeti negativne posledice predvsem za potrošnike.

    Objavljeno: 29.6.2005
  • Novi iPodi in Podcasting v iTunes

    Apple je danes prenovil ponudbo kultno priljubljenih iPodov in kot se za ta korak spodobi, je dodal še prenovljeno različico predvajalnika glasbe in glasbene zbirke iTunes 4.9.

    Objavljeno: 29.6.2005
  • AMD toži Intel

    Podjetje AMD je proti večnemu rivalu Intelu vložilo tožbo zaradi zlorabe monopolnega položaja na tržišču mikroprocesorjev arhitekture x86. Odgovorni pri podjetju pojasnjujejo, da je Intel več kot desetletje protizakonito odvračal stranke od sodelovanja z AMD in si tako ustvarjal monopolni položaj. Pri tem poimensko omenjajo 38 podjetij, med drugim Dell, Sony, NEC, Toshibo, HP in celo nekdanji Compaq. V zadnjem obdobju naj bi se ta pritisk močno povečal, kar je posledica uspeha podjetja AMD v zadnjem obdobju, predvsem na področju 64-bitnih sistemov.

    Objavljeno: 29.6.2005
  • Java korak bliže k odprtosti

    Podjetje Sun Microsystems tudi po izdaji OpenSolarisa ni prenehalo razmišljati o odpiranju kode svojih izdelkov. Odslej bo namreč razvijalcem v skladu s Sunovo licenco CDDL na voljo koda srežnika Java System Application Server Platform Edition 9, ki bo dostopna v okviru novega projekta GlassFish. Kmalu bo na podoben način dostopen tudi Sun Java Enterprise Service Bus, že te dni pa lahko pričakujemo tudi brezplačno dostopno Oraclovo razvojno orodje JDeveloper.

    Objavljeno: 28.6.2005
  • Grokster je kriv!

    Ameriško vrhovno sodišče je razsodilo v prid 28-ih vodilnih podjetij in organizacij iz sveta zabavne elektronike v procesu proti izdelovalcu programske opreme Grokster in podjetju StreamCast, ki razvija Morpheus. Kljub porazom na nižjih sodiščih v preteklih letih je tožilcem uspelo prepričati najvišje ameriško sodišče, ki je prišlo do zaključka, da izdelovalci programske opreme za izmenjavo datotek spodbujajo kršitve avtorskih pravic. Primer Grokster je zelo pomemben, saj bo v prihodnosti podlaga za odločitve tudi v ostalih podobnih primerih.

    Objavljeno: 28.6.2005
  • Athlon 64 FX-57 za igričarje

    AMD je predstavil procesor Athlon 64 FX-57 s frekvenco 2,8 GHz in 1 MB drugonivojskega predpomnilnika. Primeren je predvsem za najzahtevnejše igričarje in uporabnike programske opreme za 3D-grafiko. Znana je že tudi cena, ki znaša nekaj več kot 1000 ameriških dolarjev, ni pa še povsem jasno ali je procesor tudi zadnji v seriji FX z enim jedrom. Tako AMD kot tudi Intel se namreč dejavno pripravljata na popoln prehod na dvojedrne procesorje.

    Objavljeno: 28.6.2005
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji