• Digitalna identiteta

    Elektronskega poslovanja je vse več. Na elektronski način medsebojno poslujejo podjetja, pa tudi javna uprava se trudi, da bi besedi uprava dodala predpono e. E-uprava bi rada na elektronski način komunicirala tako z državljani kot tudi z drugimi upravami in podjetji, doslej pa se še ni izkazala z večjimi uspehi.

    Objavljeno: 18.11.2003
  • Macromedia v spletnih konferencah

    Nov Macromediin program Breeze Live zagotavlja spletne konference v strežniških sistemih in tudi samostojno, med odjemalci. Tako se je podjetje pridružilo kopici ponudnikov, ki vidijo priložnost v zmanjševanju potovalnih stroškov in zagotavljanju varnosti in videokomunikacij v podjetjih, ki imajo pisarne na oddaljenih lokacijah. Breeze Live naj bi premostil tehnične ovire in krivuljo učenja, potrebno za učenje uporabe programov za sestanke in konference v internetnem prostoru. Seveda omogoča souporabo dokumentov in tudi obdelavo.

    Objavljeno: 18.11.2003
  • Kako odgovoriti na poslovne izzive

    Vloga IT v organizacijah pri doseganju poslovnih ciljev je ponekod še vedno nejasna, pravi dr. Simon Žnidar, eden od predavateljev na Informacijskem kažipotu podjetja ITS Intertrade Sistemi, ki je bil 12. novembra 2003 v Ljubljani. Glavna tema Informacijskega kažipota je bila Kako povečati konkurenčnost na globalnem trgu, udeleženci pa so poslušali predavanja s področij upravljanja informacijske tehnologije, strateškega usmerjanja podjetij ter uporabe Baana in drugih sistemov ERP.

    Objavljeno: 18.11.2003
  • Comdex: vendarle nekaj novosti

    Na močno zmanjšanem Comdexu je bilo v prvem sejemskem dnevu vendarle videti in slišati nekaj novosti. Med bolj zadovoljnimi na sejmu (čeprav brez svojega razstavnega prostora) je AMD, saj je Sunov Scott McNealy procesorju Opteron napovedal svetlo prihodnost. Sun bo AMDjeve procesorje uporabil v svojih manj zmogljivih strežnikih in s tem zapolnil praznino med najmanj zmogljivimi (32-bitnimi) Intelovimi Xeoni in lastnimi UltraSPARCi. Hkrati je AMD napovedal hitrejše različice Opteronov, ki sedaj delujejo s frekvencami do 2,2 GHz. Strežniki z Opteroni bodo po novem lahko uporabljali tudi hitrejši pomnilnik PC3200 (400 MHz), saj se je končalo daljše preizkuševalno obdobje, ki je za strežniške sisteme obvezno.

    Objavljeno: 18.11.2003
  • Datoteke PDF iz strežnikov

    Podjetje Adobe je predstavilo novega člana družine izdelkov Acrobat, ki omogoča izdelavo prenosljivih datotek na centralnem strežniku. Program Acrobat Elements Server je soroden dosedanjemu izdelku Acrobat Elements, ki je bil doslej namenjen osnovni izdelavi PDF datotek, vendar je bil na voljo le kot količinsko naročilo (minimalna količina 1000 licenc) za ceno okoli 30 dolarjev na kos. Adobe je priznal, da se je le malo strank odločilo za ta izdelek, kljub temu, da ga mnogi rabijo. Glavni razlog pa ni v ceni, ampak v dejstvu, da namestitev izdelka na vsak osebni računalnik v velikih podjetjih lahko predstavlja zelo velik in drag poseg.

    Objavljeno: 18.11.2003
  • Kiblix 2003 navdušil

    Že drugi Linux festival Kiblix - potekal je v mariborskem centru Kibla - se je ponovno potrdil kot najpomembnejši dogodek na področju odprtokodnih informacijskih rešitev pri nas. Poleg Linuxa in odprte kode Kiblix pokriva tudi področja mobilne telefonije in računalniške varnosti.

    Objavljeno: 18.11.2003
  • Novell za Microsoftov Exchange

    Pri Novellu so nedavno objavili podporo za Microsoft Exchange 2003 s priključkom Ximian Connector for Microsoft Exchange. Tako bodo lahko odjemalci z Linuxom in Sunovim Solarisom priključeni v strežnik Exchange imeli enake pravice, možnosti in nadzor, kot uporabniki s sistemom Windows. Uporabniki Linuxa bodo lahko upravljali svojo e-pošto, koledarje, skupne urnike, imenike, javne mape in opravila.

    Objavljeno: 17.11.2003
  • IBMove rezine s procesorji Power že marca

    IBM bo predvidoma marca 2004 predstavil prve strežniške rezine, ki so zgrajene na temelju procesorjev Power. Posamezna strežniška rezina z delovnim imenom JS20 bo vsebovala do dva procesorja PowerPC 970 s taktom 1,6 GHz, ki ji poznamo že iz Applovih namiznih računalnikov PowerMac G5. Procesorji PowerPC, ki so zgrajeni na temelju tehnologije Power namreč zagotavljajo primerno zmogljivost, obenem pa ne pretirano porabo energije in majhno prostorsko potratnost.

    Objavljeno: 17.11.2003
  • Veritas NetBackup 5.0

    Podjetje Veritas je predstavilo novo različico programa za izdelavo varnostnih kopij podatkov NetBackup 5.0, ki prinaša nova orodja za učinkovitejši in hitrejši dostop do podatkov v arhivih. Število novost v paketu je sicer precejšnje na vseh področjih, program pa je 50% hitrejši pri dejanskem arhiviranju podatkov kot dosedanja različica 4.5. Močno so skrajšali tudi čas potreben za povrnitev podatkov.

    Objavljeno: 17.11.2003
  • Symantecovo krpanje varnosti

    Pri Symantecu so pred kratkim ponudili novo različico programa Ghost za nameščanje in posodabljanje programske opreme v več računalnikih hkrati. Ghost 8.0 Corporate Edition naj bi nadomestil veliko administratorskega dela, ki ga zahteva posodabljanje programov v namiznih ali prenosnih računalnikih v srednje velikih in velikih podjetjih.

    Objavljeno: 17.11.2003
  • Cisco z novo brezžično opremo

    Družba Cisco Systems je predstavila nove in hitrejše brezžične naprave Wi-Fi, ki temeljijo na standardu 802.11g. Te naprave naj bi končno prepričale velika podjetja, da se splača vlagati v velika brezžična omrežja. Za vstopno točko Cisco Aironet 1100 bo treba odšteti 600 ameriških dolarjev. Poleg tega bodo pri družbi po novem letu ponudili tudi brezžične omrežne kartice za standarde 802.11a/b/g za prenosne in namizne računalnike. Cene bodo od 170 do 250 dolarjev.

    Objavljeno: 17.11.2003
  • Novi Comdex

    Danes se v Las Vegasu začenja vsakoletni računalniški sejem Comdex, ki smo ga v prejšnjih letih (kar 24 jih je že bilo!) upravičeno imenovali za najpomembnejši letni dogodek IT. Po tem, ko so poznavalci že ob lanskem zelo slabem obisku (tako razstavljavcev kot obiskovalcev) špekulirali, da je s Comdexom morda konec, letos sejem še živi. Pod sloganom da gre za novi Comdex, z bolj profilirano ciljno skupino, z večjim poudarkom na predavanjih in manjšim na samem sejemskem dogajanju (vsaka podobnost z našim Infosom je zgolj naključna).

    Objavljeno: 17.11.2003
  • Fujitsu z AMDjem

    Pri Fujitsuju so ponudili prenosnik Lifebook S2000 z vgrajenim AMDjevim procesorjem Athlon XP-M 2000+ z zmanjšano napetostjo. Diagonala zaslona LCD meri 13,3-palca, vgrajen pa je tudi 266 MHz pomnilnik DDR (največ 1 GB), disk do 60 GB, optični pogon po izbiri, dve vtičnici USB 2.0 in firewire ter drugi standardni priključki, vključno z ethernetom in na željo tudi brezžičnim ethernetom po standardu 802.11g. Računalnik tehta 2 kg, cene pa se začnejo pri 1200 dolarjih.

    Objavljeno: 16.11.2003
  • Hitrejši mobilni Celeron

    Intel je predstavil mobilno različico procesorja Celeron, ki deluje odslej tudi s taktom 2,5 GHz. Procesor je narejen v 130-nm arhitekturi, ima 256 KB velik drugonivojski predpomnilnik in podpira sistemsko vodilo s taktom 400 MHz. Po mnenju opazovalcev je to najbrž zadnji Celeron, zgrajen na jedru Northwood, enakem kot pri procesorjih Pentium 4, v bodoče pa naj bi osnovo predstavljalo jedro Banias, ki ga danes uporabljajo procesorji Pentium M. Novi Mobile Celeron z 2,5 GHz stane 150 dolarjev na kos.

    Objavljeno: 16.11.2003
  • Microsofovo uspešno četrtletje

    Microsoft je svoje zadnje poslovno četrtletje zaključil uspešno, kar pripisujejo ponovnemu vzponu prodaje računalnikov. V četrtletju je Microsoft zabeležil 8,2 milijarde dolarjev prihodkov in 2,6 milijarde dobička, kar je bolje kot 7,75 milijarde prihodkov in 2 milijard dolarjev dobička v letu 2002. Rasti se lahko zahvalijo na račun dobre prodaje strežniških izdelkov in orodij, medtem ko so na področju namiznih operacijskih sistemov in pisarniških paketov zabeležili celo rahel padec.

    Objavljeno: 16.11.2003
  • PC za v dlan

    Mlado podjetje Antelope Technologies je napovedalo nov miniaturni osebni računalnik MMC (Modular Computing Core) s sistemom Windows XP, ki ne bo večji od človeške dlani. Vanj bo vgrajen Transmetin procesor Crusoe 1 GHz, 256 MB pomnilnik in disk 10 ali 15 GB. Cel računalnik tehta približno 0,27 kilograma.

    Objavljeno: 15.11.2003
  • Casiovi novi Exilimi

    Japonsko podjetje Casio je nedavno predstavilo nove miniaturne digitalne fotoaparate Exilim EX-Z4U s kar štirimilijonskimi tipali in ločljivostjo posnetkov 2304 x 1728 pik. Vgrajeni so objektivi s trikratnim optičnim zumom ter možnost snemanja in predvajanja zvoka. Poudarjajo, da so fotoaparati hitrejši od dosedanjih modelov - za delovanje so pripravljeni v 1,6 sekunde, meritve in priprave na zajem posnetka pa so opravljene v stotinki sekunde, seveda z izključenim zaslonom LCD in bliskavico. Aparati merijo 8,5 x 5,5 x 2,3 cm in so manjši od Sonyjevega Cybershot DSC-T1, ki ga je ta proizvajalec predstavil nedavno. EX-Z4U stane v ZDA 400 dolarjev.

    Objavljeno: 15.11.2003
  • Intel kmalu pri 3,4 GHz

    Intel naj bi v prvem četrtletju 2004 predstavil nove procesorje z doslej najvišjim taktom 3,4 GHz. S tem naj bi delno zapolnili praznino do uradne predstavitve nove generacije procesorjev Pentium 4 z delovnim imenom Prescott, ki bodo narejeni v 90-nanometrski arhitekturi. Delovni takt 3,4 GHz bodo dobili tako navaden Pentium 4, kot tudi nedavno predstavljeni Pentium 4 Extreme Edition, ki je namenjen predvsem igričarjem in zahtevnejšim uporabnikom. Drugih večjih sprememb razen delovnega takta ni za pričakovati, saj bo še vedno deloval s sistemskim vodilom pri 800 MHz. Kasneje pridejo menda na vrsto še hitrejša sistemska vodila.

    Objavljeno: 15.11.2003
  • Nekateri segmenti IT uspešni

    Raziskovalna družba Wendover je z anketo, v katero je zajela 30.000 posameznikov, ki so odgovorni za nakup opreme in storitev IT, ugotovila, da so bili nekateri segmenti IT v tretjem trimesečju precej uspešni, še posebej pa področje programske opreme za upravljanje odnosov s strankami (CRM). Vlaganja v CRM so se v primerjavi z enakim lanskim obdobjem skoraj potrojila, kljub temu, da se je celotna poraba IT zmanjšala za 7,5 odstotka.

    Objavljeno: 14.11.2003
  • IBM bo poganjal Xbox

    Microsoftove igralne konzole novega rodu naj bi poganjali procesorji podjetja IBM. Poleg tega naj bi IBM zagotovil tudi dodatne storitve za uporabnike teh priljubljenih konzol.

    Objavljeno: 14.11.2003
  • Andreessen zagovarja DCML

    Petindvajset podjetij je nedavno na konferenci predstavilo iniciativo za nov standard DCML (Data Center Markup Language), ki temelji na opisnem jeziku XML. Standard naj bi bil temelj za zagotavljanje in pripravo programov v velikih podjetjih.

    Objavljeno: 14.11.2003
  • Sonyev prenosni digitalni video predvajalnik

    Podjetje Sony je predstavilo nov video predvajalnik, ki vsebino shranjuje na magnetnem disku. Novi napravi je ime VAIO PCVA-HVP20, ima pa vgrajen 20 GB velik disk in 3,5-palčni zaslon LCD z aktivno matriko. Za krmiljenje naprave so vgrajene posebna krmilna palica in tri tipke tik pod zaslonom. S tem so dosegli zelo majhne dimenzije, ki so blizu tistim pri glasbenih predvajalnikih. Celota meri 8,3 x 12 x 2,8 cm in tehta le 310 gramov.

    Objavljeno: 14.11.2003
  • Boj med družbama IBM in SCO dobiva nove razsežnosti

    Tožba proti velikanu IBM, v kateri družba SCO zahteva 3 milijarde dolarjev odškodnine zaradi domnevnega kršenja poslovne skrivnosti in avtorskih pravic dobiva nove razsežnost. Družba SCO je sodišču tako predložila zahtevo za pričanje skupini doslej nevpletenih podjetij in posameznikov, ki pa so tako ali drugače povezani z Linuxom. Na spisku zahtevanih prič so družba Novell, avtor Linuxa Linus Torvalds, predsednik združenja Free Software Foundation Richard Stallman, direktor laboratorija Open Source Development Labs Stuart Cohen in svetovalec družbe Transmeta John Horsely.

    Objavljeno: 14.11.2003
  • Veritasova novost pri sledenju podatkov

    V ZDA sprejemajo vse strožja določila in pravila glede shranjevanja, sledenja in dostopa do podatkov ter upravljanja s shranjenimi podatki. Tako bodo nova pravila o zagotavljanju zasebnosti zdravstvene dokumentacije (HIPAA) povečala porabo z 1 na 17 milijard dolarjev. Tehnološka podjetja, ki se ukvarjajo s tovrstno programsko opremo (Oracle, SAP, EMC, IBM, HP in Check Point Software), si manejo roke, eno od zadnjih novosti na tem področju pa je predstavil Veritas.

    Objavljeno: 13.11.2003
  • Na poti proti kvantnemu računalništvu

    Japonski znanstveniki družbe NEC in inštituta RIKEN so uspešno predstavili enega od osnovnih gradnikov za prvi resnični kvantni računalnik. To so kvantna logična vrata CNOT (>>controlled NOT<<), ki ustrezajo logičnim vratom AND in OR pri polprevodniških vezjih. Pri kvantnih računalnikih podatkovna stanja imenujejo >>qubit<<, ustrezajo pa osnovnima logičnima stanjema 0 in 1. Za poljubno procesiranje podatkov služijo kombinacije vrat, teoretično pa so dokazali, da potrebujejo le dve vrsti vrat.

    Objavljeno: 13.11.2003
  • Izmenljivi nosilec velikosti 35 GB

    Podjetje Iomega namerava v prvi polovici naslednjega leta predstaviti dva nova tipa izmenljivih nosilcev in pripadajočih naprav, ki so namenjeni potrošnikom in profesionalcem. Za področje profesionalne rabe načrtujejo nosilce z imenom RRD (Removable Rigid Disk), ki omogočajo hrambo do 35 GB podatkov na nosilec. Sistem RRD močno spominja na magnetne diske, le da so v tem primeru magnetna plošča in os motorja v ohišju izmenljivega nosilca, medtem ko so v enoti, ki sprejema nosilce, vgrajene bralno/pisalne glave in elektronika.

    Objavljeno: 13.11.2003
  • NetScreen in Trend Micro sodelujeta pri varnostnih napravah

    Podjetji NetScreen in Trend Micro sta najavila sodelovanje, v okviru katerega bosta na trg poslali novo varnostno napravo, ki jo bosta oba partnerja tržila pod lastno znamko. NetScreen 5-GT oziroma Trend Micro GateLock je naprava, ki ponuja celovito reševanje varnostnih vidikov v krajevnem omrežju. Naprava vsebuje požarni zid, orodja za detekcijo vdorov, podporo za navidezne zasebne povezave VPN in celovito protivirusno zaščito. Glavni poudarek je na preprostosti namestitve in uporabe, saj lahko napravo krmilimo in nadzorujemo tudi na daljavo. Temelj naprave je operacijski sistem ScreenOS 5.0, ki skrbi za vse naštete varnostne funkcije. Naprava je namenjena predvsem manjšim omrežjem, saj bosta na začetku na voljo le dve različici - GateLock 3000 za pet uporabnikov in s ceno 400 dolarjev ter GateLock 5000 za deset uporabnikov in ceno 650 dolarjev.

    Objavljeno: 13.11.2003
  • Ekstremni prenosnik Sony VAIO

    Sony je na japonskem predstavil novi rod prenosnih računalnikov Sony VAIO 505, ki se ponaša z rekordno lahkim in tankim ohišjem. Novi model PCG-X505, ki mu pri Sonyu pravijo tudi >>505 Extreme<<, je na sprednji strani ob zaprtem zaslonu tanek le 9,7 milimetrov, debelina pa se proti zadnji strani povečuje in doseže največ 21 milimetrov v točki, kjer je zaslon vpet v računalnik. Računalnik meri ob tem le 259 x 208 milimetrov, težo pa so uspeli znižati na rekordnih 785 oziroma 825 gramov, odvisno od tipa ohišja. Kupec namreč lahko izbira med navadnimi ogljikovimi vlakni in takimi, ki so ojačani z nikljem.

    Objavljeno: 13.11.2003
  • Network Appliance prevzema tekmeca

    Proizvajalec pomnilniških sistemov Network Appliance se je odločil za 300 milijonov dolarjev vreden nakup podjetja Spinnaker Networks, ki je bil doslej njihov konkurent na področju programske opreme za pomnilniške sisteme NAS in SAN. Spinnaker Networks je za Network Appliance zanimiv predvsem zaradi razvoja lastnega operacijskega sistema, ki bo slednjemu pomagal pri nadaljnji širitvi koncepta razpršenih pomnilniških sistemov (storage grid computing). Razpršeni pomnilniški sistemi omogočajo nemoten dostop in obdelavo podatkov, ki so shranjeni na različnih napravah in lokacijah. Združitev obeh podjetij ne bo zahtevala nobenih odpuščanj, saj je pri Spinnakerju le 83 zaposlenih, NetApp pa zaposluje 2.400 ljudi.

    Objavljeno: 12.11.2003
  • HP z Unescom pomaga JV Evropi

    HP se je odločil, da bo skupaj z Unescom širil koncept razpršenega računalništva (grid computing) tudi z donacijami. Tako bo univerze v Sarajevu, Splitu, Beogradu in Podgorici opremil s potrebno računalniško opremo, tehnološko podporo in svetovanjem. Na ta način bi radi preprečili beg možganov iz držav nekdanje Jugoslavije, ki se soočajo z odseljevanjem predvsem mladih intelektualcev in strokovnjakov. Študentje in profesorji z omenjenih univerz bodo s pridobljeno opremo in znanjem sodelovali z drugimi univerzami po vsem svetu, potegovali pa se bodo lahko tudi za javna in zasebna sredstva, ki so namenjena financiranju različnih raziskovalnih projektov.

    Objavljeno: 12.11.2003
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji