Sezona govoric o novem Androidu se začenja
Bliža se osmi maj, ko se bo začela letošnja Googlova I/O konferenca in sezona govoric o tem, kaj naj bi prinesel novi Android, je tu.
Bliža se osmi maj, ko se bo začela letošnja Googlova I/O konferenca in sezona govoric o tem, kaj naj bi prinesel novi Android, je tu.
Kot poroča Bloomberg, so se pri Applu odločili, da bodo z nadgradnjami svojih operacijskih sistemov manj hiteli kot do sedaj. Programerjev ne bodo več toliko priganjali in na ta način zagotovili večjo stabilnost popravkov. Nekatere že napovedane novosti iz prihajočega iOS 12 bodo tako izpadle v iOS 13.
Umetna inteligenca in strojno učenje kot kaže na veliko vstopata tudi v poslovne rešitve. Sodeč po družbi Gartner, zadnje ankete kažejo, da ima več kot 46% vodij informatike to področje kot glavno prioriteto v svojih načrtih. Toda videti je, da je umetna inteligenca vseeno trši oreh, kot se sprva zdi. Trenutno tovrstne rešitve namreč uporablja le okoli 4% vprašanih.
Podatkovne baze predstavljajo enega od temeljev IT ogrodja v podjetjih. V nekaterih primerih predstavljajo tudi čez polovico vseh stroškov povezanih z aplikativnimi rešitvami. Gre za segment programske opreme, ki je brez dvoma zrel, a se kljub v teh temu obnaša nenavadno, z rastjo, ki je bolj podobna novim, nastajajočim tehnologijam.
Google je nenapovedano spremenil način, kako lahko uporabniki dostopajo do zadetkov pri iskanju spletnih slik. Dosedanjo tipko, s katero si je lahko uporabnik ogledal original najdene slike, so namreč odstranili in tako uporabnike prisilili, da najprej odjadrajo na spletno stran, na kateri je slika v originalu objavljena.
Intel si je zaradi ranljivosti Spectre in Meltdown, ki sta v začetku leta poskrbeli za pravi škandal, nakopal veliko tožb. Do sredine februarja je bilo proti podjetju samo v ZDA vloženih že 32 skupinskih tožb, razkrivajo v rednem poročilu.
Razmeroma dobre razmere v ekonomiji se odražajo tudi pri večjih vlaganjih v informacijsko tehnologijo, še posebej pri malih podjetjih, ki se sicer s te plati hitro odzivajo na razmere v okolju. Podjetje IDC napoveduje, da bodo mala in srednja podjetja po svetu v letošnjem letu vložila v IT že čez 600 milijard dolarjev, kar je skoraj 5% več kot v lanskem letu. Če se razmere v ekonomijo ne bodo poslabšale, se bo ta trend nadaljeval tudi v prihodnjih letih, do leta 2021 naj bi tako poraba narasla na 684 milijard dolarjev.
Priljubljena odprtokodna podatkovna baza MongoDB, kot ena najbolj znanih ne-relacijskih, NoSQL rešitev, dobiva v naslednji večji različici pomembno novost, ki so jo pogrešali številni uporabniki vajeni relacijskih baz. MongoDB namreč doslej ni podpiral transakcij skladnih s principi ACID (Atomicity, Consistency, Isolation, Durability), kar je nekako standard v svetu (relacijskih) podatkovnih baz. Celovitost podatkov je bila doslej sicer zagotovljena na nivoju posameznega zapisa/dokumenta, ne pa na več dokumentih v skupini, ki običajno sestavljajo transakcijski način obdelave podatkov.
Google v najnovejši 64-bitni različici spletnega brskalnika Chrome uvaja pomembno novost – samodejno blokiranje nadležnih oglasov.
Kot poroča The Verge, ki se sklicuje na CNBC, so vodje ameriških varnostnih agencij FBI, CIA in NSA na torkovem zaslišanju v ameriškem Senatu ponovili že znano stališče, da kitajskim telekomunikacijskim podjetjem ni za zaupati - specifično sta bili omenjeni podjetji Huawei in ZTE.
Microsoft razvija nov sistem za decentralizirano upravljanje digitalnih identitet, ki uporablja tehnologijo veriženja blokov (blockchain). Podjetje že lep čas raziskuje nove načine upravljanja digitalnih identitet, ki bi zagotavljali večjo varnost, zasebnost pri rabi spletnih storitev, predvsem pa bi vrnil uporabnikom nadzor nad tem, katere podatke zaupajo posameznim ponudnikom. Decentralizirani sistemi, v prvi vrsti veriženje blokov, so kot kaže najboljša osnova.
V aktualni številki Monitorja smo ocenili, koliko energije porabi bitcoin in ugotovili, da gre približno za enak velikostni razred, kot znaša poraba Slovenije. Ta poraba energije je seveda razpršena po celem svetu, nesorazmerno velik del rudarjenja bitcoinov pa se zaradi poceni obnovljive električne energije izvaja na Islandiji.
Na dan je pricurljala informacija o novi ranljivosti v okenski različici priljubljenega programa za trenutno sporočanje, zvočne in video konference Skype.
Elon Musk že vrsto let napoveduje, da bodo njegove družbe v vesolje poslale na tisoče satelitov, ki bodo omogočili širokopasovni dostop do interneta na celotni površini Zemlje. Videti je, da je napoved korak bližje udejanjenju, saj bo SpaceX predvidoma že v naslednjem vikendu v orbito poslal prva dva prototipa satelitov, ki bodo iz vesolja omogočali dostop do interneta.
Elektronska pošta in trenutna sporočila sta razmeroma stari tehnologiji, ki izgubljata pomen na račun družabnih omrežij ter drugih komunikacijskih poti. Toda Google meni, da lahko z novostmi tudi na teh področjih naredimo korak naprej.
Senat v Arizoni je potrdil zakonski osnutek, po katerem bo mogoče državne davščine plačevati z bitcoini in še nekaterimi drugimi kriptovalutami. Do sprejema zakona ga mora potrditi še predstavniški dom, kjer podpora ni gotova, a gre vseeno za zelo pomemben korak pri popularizaciji kriptovalut.
Stekleni pokrovi zaslonov so še vedno največja ranljivost sodobnih pametnih telefonov. Kljub temu, da številni proizvajalci uporabljajo kemično ojačana stekla, kot je Gorilla Glass, nekateri pa tudi sloj iz safirja, ki preprečuje pokanje, so počena stekla zagotovo največja nevšečnost pri rabi dragih prenosnih naprav.
V spletnem Monitorju uvajamo nov tip oglasov, ki bodo manjši, tipizirani in prilagojeni podjetjem - zaposlitvene oglase. Novost je posledica precejšnjega povpraševanja, ki smo ga zasledili v okviru oglasnega trženja v Monitorju.
Nemška velikana Zeiss in Deutsche Telekom sta ustanovila skupno podjetje, ki bo razvijalo pametna očala in rešitve z nadgrajeno resničnostjo. Novo podjetje, ki bo nosilo ime Tooz Technologies, bo na trg prineslo pametna očala, ki se na pogled skoraj ne razlikujejo od običajnih.
Kitajski Xiaomi pripravlja nov vrhunski model, ki bo zlasti z nizko ceno mešal štrene priznanim znamkam. Novi telefon Mi 7 bo imel sicer nekoliko manjši, 5,6-palčni zaslon, a bo ta segal do robov in imel sliko v razmerju 18:9, z ločljivostjo 2.160 x 1.080 pik.
Italijanska menjalnica kriptovalut BitGrail je sporočila, da so jim neznanci odtujili 17 milijonov digitalnih kovancev Nano.
Na spletišču GitHub se je pojavila izvorna koda operacijskega sistema iOS, ki poganja Applove telefone iPhone in tablice iPad.
Znanstveniki v centru za jedrske poskuse na zahodu Rusije so na enem izmed najmočnejših superračunalnikov skrivoma rudarili bitcoine.
Bett je vodilni sejem izobraževalnih tehnologij v Evropi. Letošnji, že 34. sejem, ki je v Londonu potekal od 23. do 26. januarja, in je združil 850 vodilnih podjetij, 103 novih startup-ov, ki so v tehnološki pokrajini izobraževanja odstirali organizacijske, komunikacijske, didaktične in druge vidike poučevanja in učenja. V zadnjih letih ga je v štirih dneh, kolikor je v povprečju odprt, obiskalo do 35.000 obiskovalcev iz 130 držav.
Posodobitev spletnega brskalnika Chrome bo spletne strani brez nameščenega varnostnega certifikata HTTPS označila za nevarne.
Samsungov telefon Galaxy S9 bo uradno predstavljen konec februarja na sejmu Mobile World Congress v Barceloni, a govorice o njem predčasno razkrivajo marsikatero podrobnost.
Kitajsko podjetje EHang je objavilo posnetek leta težko pričakovanega potniškega drona 184 AAV.
Kriptovaluta bitcoin je odebelila denarnico marsikaterega zemljana, a splošnemu prepričanju navkljub si nas večina lastnikov prelestnega digitalnega kovanca lasti le drobiž.
Microsoft je razkril, da bo pisarniška zbirka Office 2019 delovala le na računalnikih z operacijskim sistemom Windows 10.
Pri Brand Finance so objavili svež seznam najvrednejših blagovnih znamk na svetu, po dolgem času na prvem mestu je Google prestol predal nasledniku.