Na tnalu
Nekega večera sredi marca 2013 je udarilo kot strela z jasnega: Google bo prvega julija kot del vsakoletnega »spomladanskega čiščenja« dokončno ugasnil storitev Reader.
Nekega večera sredi marca 2013 je udarilo kot strela z jasnega: Google bo prvega julija kot del vsakoletnega »spomladanskega čiščenja« dokončno ugasnil storitev Reader.
Ljudje imamo radi zgodbe. Večina nas jih rada sprejema, tu in tam pa se najde kdo, ki jih posreduje. Včasih so bile priljubljene govorjene zgodbe, nato so njihovi tvorci presedlali na papir, v zadnjem času pa nam jih največkrat posredujejo v gibljivih slikah. Filmsko ustvarjanje je bilo sprva namenjeno zgolj posvečenim, saj je bilo povezano z nemalo stroški. Danes, ko je tehnologija na dosegu roke, je z Androidom lahko sodobni zgodbar slehernik, le prave aplikacije potrebuje.
Za večino ljubiteljev mobilne tehnologije so danes aplikacije izjemnega pomena. Za vsako področje oziroma kategorijo jih je na voljo že zelo veliko, tako da uporabniku ni vedno najlaže poiskati najboljših. Pripravili smo seznam desetih zanimivih in koristnih aplikacij za povečanje produktivnosti.
V prejšnji številki smo spoznali naprednejše modeliranje grafičnih objektov. Tokrat se bomo še zadnjič poglobili v drobovje računalniške grafike in si ogledali senčilnike, ki nam omogočajo naprednejše učinke na izrisanih predmetih. Povzeli bomo tudi uporabo senčilnikov v namene hitrejšega procesiranja, ki je postalo eden izmed dejavnikov nadaljnjega razvoja strojne opreme. Razumevanje delovanja senčilnikov nam bo pomagalo izdelati lastne 3D igre. Ogledali si bomo tudi uporabo naprednejših podatkovnih struktur, obdelovanje večjih svetov in simulacijo fizikalnih zakonov. Vsebina članka je skupaj s programsko kodo dostopna na android.monitor.si.
Od vseh Prestigiovih pametnih telefonov na papirju še najbolj prepriča model 4500 Duo. Zopet gre za androidni izdelek, ki omogoča vstavitev dveh kartic SIM, le da tokrat ni zaznati večje strojne podhranjenosti.
Tu in tam smo priča izdelku, pri katerem se izdelovalci trudijo dostaviti napravo, ki bo doma hkrati nadomestila usmerjevalnik, medijski strežnik, varnostno shrambo in še kakšno škatlo. Tokrat to poskuša Netgear, njihov konkurent pa sliši na ime Centria.
Kombinacija tipkovnice in tablice je očitno forma, ki se je obdržala, najboljši pokazatelj trdoživosti neke zamisli pa so njene izvedenke manj znanih (beri: kitajskih) izdelovalcev. Na tokratni hibrid je svoj logo natisnilo podjetje Go Clever.
Medtem ko še čakamo na Microsoftov Surface Pro, partnerji tega velikana pridno polnijo police s svojimi novodobnimi okenskimi napravami. Izraz naprava je tu na mestu, saj je tako Fujitsujev Stylistic kot Surface Pro težko umestiti v le eno kategorijo izdelkov.
Kako vstopiti v svet 3D grafike na mobilnih napravah, smo predstavili v članku pretekli mesec. Spoznali smo vzpostavljanje osnovnega okolja za prikaz 3D grafike na zaslonu, inicializacijo podsistema OpenGL in definicijo enostavnih 2D primitivov - črt, trikotnikov in večkotnikov. Sestavili smo tudi tristrano piramido in jo obarvali. Tokrat se bomo osredotočili na naprednejše obarvanje objektov s teksturami. Vsebina članka je skupaj s programsko kodo dosegljiva na android.monitor.si.
Na tablicah se lahko igramo, brskamo po internetu, igramo, gledamo videe, napišemo kakšno e-pismo in se igramo. Sem kaj izpustil? Točno, na tablicah lahko tudi programiramo!