Android in 3D grafika
V prvi polovici letošnjega leta smo zgradili 2D računalniško igro. Po krajšem poletnem premoru posegamo po kompleksnejšemu razvoju igre v treh dimenzijah.
V prvi polovici letošnjega leta smo zgradili 2D računalniško igro. Po krajšem poletnem premoru posegamo po kompleksnejšemu razvoju igre v treh dimenzijah.
Izvirnost naslova morda res ni na ravni nekaterih športnih trgovin, a dosega svoj namen. Pod drobnogled smo namreč vzeli grafično kartico Geforce GTX 660 Ti, ki naj bi ponujala največ za ta denar. Poglejmo, ali res.
Jesen je prinesla s seboj novo generacijo procesorjev AMD z vgrajeno grafiko. Trojica, oziroma Trinity, kot je kodno ime novih digitalnih mlinčkov, obljublja popoln napad v vstopnem in srednjem tržnem segmentu. Drugo generacijo namiznih procesorjev z vgrajeno grafiko AMD A-Series APU smo zato pognali čez vrsto zahtevnih preizkusov in preverili, ali je optimistična drža izdelovalca upravičena. Nekoč povprečnim procesorjem danes le težko kaj očitamo.
Danes prenosni računalniki po prodaji že prehitevajo namizne računalnike, zato je prav, da preverimo, kako se vanje vgrajeni procesorji odrežejo pri zahtevnejših opravilih. Ne nazadnje napredni uporabniki tudi od prenosnikov kdaj pa kdaj zahtevajo, da napnejo vse mišice in naloge opravijo kar se da hitro. Praktični preizkus kaže, da procesorji v prenosnikih pridelajo še največ hitrostnega zaostanka prav zaradi nižjih delovnih frekvenc.
Ob sodobnih procesorjih, ki so resnično zelo zmogljivi, se poraja vprašanje, zakaj iz njih iztisniti še zadnje atome moči. Med manjšo skupnostjo uporabnikov pa postaja vedno bolj priljubljena metoda doseganja kar najnižje možne porabe brez zmanjšanja zmogljivosti procesorja. Tak "eko" preizkus smo opravili tudi mi.
Eko? Prvak? S trimesečno zamudo? Oglejmo si, s čim naj bi nas novi znanstvenik družine Geforce prepričal.
Izdelovalci namiznih računalnikov so v zadnjih letih doživeli pravcati šok, ko so se morali sprijazniti z dejstvom, da jih po prodajnih številkah prehitevajo tako prenosniki kot tablice. A osebni računalnik še vedno ni rekel zadnje besede, strokovnjaki celo menijo, "da se poskuša na novo izumiti". In ena izmed preobrazb je, denimo, ta, da postane vladar dnevne sobe. Preizkusili smo model, ki se brez sramu predstavlja za Home Theater PC.
Da so grafične kartice danes uporabne za še vse kaj drugeg kot le za prikazovanje (3D) grafičnih podob na zaslonu, ni več nobena novica. Navsezadnje iz njih že nekaj let sestavljajo tudi superračunalnike. Pa vendar, grafični procesorji z nekaj sto specializiranimi jedri so danes že tako poceni in so v specializiranih operacijah tako drastično hitrejši od vrhunskih Intelovih pošasti, da nas to še vedno ne neha presenečati.
Grafične kartice so poleg mobilnih telefonov najhitreje razvijajoči se izdelki na trgu IKT, saj novo generacijo ugledamo praktično na pol leta ali celo hitreje. Sezono lova na grafične rekorde letos odpira AMD, ki želi z novimi Radeoni prevzeti naslov najhitrejše enoprocesorske grafične kartice. Modelu Radeon HD7970 to dejansko tudi uspeva.
V AMDju že leta bijejo trd boj z Intelom za del tržne pogače procesorjev. Potem ko so že pred leti morali predati krono najzmogljivejšega procesorja "čipzili" (Intelu), so se osredotočili na nižje segmente. A tudi tu so marže in dobički na posamezen procesor znatno manjši, zato so se z novo pogruntavščino, imenovano AMD Fusion, odločili ustvariti nov tržni segment - procesorje z vgrajeno grafiko. Prvi rezultati vsekakor obetajo.