Trump z izvršnim ukazom prepovedal aplikaciji TikTok in WeChat
Ameriški predsednik Trump je podpisal dva izvršna ukaza, s katerima ameriškim podjetjem čez 45 dni prepoveduje poslovanje z aplikacijama TikTok in WeChat.
Ameriški predsednik Trump je podpisal dva izvršna ukaza, s katerima ameriškim podjetjem čez 45 dni prepoveduje poslovanje z aplikacijama TikTok in WeChat.
"Kar se tiče TikToka, ga prepovedujemo v ZDA," je v nedeljo dejal ameriški predsednik Donald Trump. Prepoved naj bi se zgodila 15. septembra, razen, če ne bo do takrat sklenjena pogodba o prodaji »ameriškega dela« tega družabnega omrežja – Microsoftu. V tem primeru Trump pričakuje, da bo »znaten delež« nakupne cene iz Microsoftovega žepa dobilo tudi ameriško finančno ministrstvo. Finančni strokovnjaki pravijo, da za takšno potezo še nikoli niso slišali.
Kitajsko podjetje Huawei, ki je zadnja leta v hudi nemilosti ameriških oblasti (in posledično celotne Zahodne hemisfere), je danes preko slovenske agencije PR poslalo sporočilo, v katerem sporoča, da »so odprti za pogovore z Vlado Republike Slovenije o varnostnih vprašanjih 5G tehnologije«.
Poročali smo že, da se Velika Britanija odloča, ali bo sprejela razlago ZDA, da so omrežja, ki jih vzdržuje strojna in programska oprema kitajskega podjetja Huawei nevarna in slednjo dokončno prepovedala. Včerajšnja odločitev britanske vlade je to dejansko uzakonila.
Novica je sicer iz sredine junija, pa vendar – Reuters poroča, da se predstavniki ZDA z brazilskimi oblastmi in lokalnimi telekomunikacijskimi operaterji pogovarjajo o tem, da bi sofinancirali opremo 5G, ki bi jo kupili od proizvajalcev Ericsson in Nokia. Na ta način naj bi zaobšli kitajski Huawei, ki je v tej državi že dvajset let zelo močno prisoten.
Pred nekaj dnevi je Twitter začel označevati tvite, ki potrebujejo preverjanje dejstev, prvi, ki je pod svojo objavo dobil tako opozorilo, pa je bil – ameriški predsednik Donald Trump. Popolnoma logično je bilo, da bo sledilo maščevanje.
Pet mesecev je že tega, kar je Huawei v Münchnu predstavil svoj najnovejši vrhunski telefon Mate 30 Pro. In pet mesecev je že tega, kar si spletna skupnost navdušencev prizadeva najti način, kako bi na njem bilo mogoče poganjati Googlove aplikacije in storitve, ki so mu jih Američani odrekli. Brez teh je, kot smo (pre)izkusili tudi sami, telefon le pogojno uporaben.
Kitajsko smo že pred leti spremenili v tovarno sveta. Ker je tam vse ceneje, ker imajo množice »cenenih« delavcev, ker sami ne maramo več onesnaženja, ki ga prinaša industrija. Nam je že kaj žal?
Verjetno le še najbolj naivni verjamejo, da so bistvo zadnjega spopada med ZDA in Huaweijem res varnostna tveganja, ki naj bi jih prinašala uporaba opreme tega kitajskega proizvajalca. V resnici gre za spopad ZDA in Kitajske, obstoječe in prihajajoče velesile. In seveda za ameriške volitve leta 2020.