Beležke in še mnogo več
Splet in tržnice mobilnih aplikacij so poplavljene z aplikacijami za vodenje seznamov opravil in hrambo zapiskov. Vsakdo je že preskusil vsako in ima svojo izbrano. A včasih je vredno razmisliti o novem orodju.
Splet in tržnice mobilnih aplikacij so poplavljene z aplikacijami za vodenje seznamov opravil in hrambo zapiskov. Vsakdo je že preskusil vsako in ima svojo izbrano. A včasih je vredno razmisliti o novem orodju.
Brezstično plačevanje z uro ni nič novega, vendar le tam, kjer delujejo servisi Apple Pay, Google Pay ali Samsung Pay. V Sloveniji pa je trenutno edina delujoča rešitev Garmin Pay v kombinaciji z mobilno denarnico mBills. Ovinek je kar hud, vendar deluje.
To bi se moralo zgoditi takoj po tem, ko je Apple predstavil iPhone. Nokia ne bi podcenila zaslona na dotik. Priznala bi si, da je bil njen adut vedno strojna oprema in ne programska. Tako bi pogledali, kaj je na voljo in našli Android, tisti mobilni operacijski sistem, ki je videti dovolj ambiciozen, da bo enkrat lahko dohitel iOS. Tako bi Nokia opustila Symbian, nehala razvijati Meego/Maemo in začela delati Nokie z Androidom. Čistim Androidom brez navlake. Ta scenarij je sicer čista znanstvena fantastika in, kot vemo, je Nokia predolgo vztrajala pri svoji programski opremi in nato prešla v roke Microsofta, nato pa v roke kitajskega podjetja HMD Global (ki telefone Nokia še vedno snuje na Finskem).
5.1 Plus je del projekta Android One, a na začetku leta 2019 (predstavili so jo sredi lanskega leta) še vedno ni prešla na zadnjo različico Androida. Tudi logotip Android One ni vedno zagotovilo, da bodo posodobitve vedno prišle hitro.
Blackberry, ime ki v marsikom vzbudi spomin na nekoč pomembnega izdelovalca pametnih telefonov. Redko kdo se sploh zaveda, da je podjetje na tem trgu še vedno navzoče. Dobro leto po preizkusu telefona KEYone smo končno prijeli v roke njegovega naslednika.
Konec lanskega leta smo naredili pregled najboljših telefonov - dobili smo najboljši iPhone in najboljši telefon z Androidom. Vse lepo in prav, a zadnja leta se je začelo kazati odraščanje trga pametnih telefonov. Ta članek bo zato poleg odgovora o najboljšem telefonu ponudil še odgovor na vprašanje: »Je telefon, ki stane več kot 1000 EUR, res toliko boljši, kot telefon za pol toliko?«
Nissan je bil z modelom Leaf prvi, ki je ponudil širše dostopen električni avtomobil, po osmih letih pa je tudi na naše ceste zapeljal njegov naslednik
Programi za računalniško podprto načrtovanje (CAD) so običajno obsežni in strašljivi kosi programske opreme, ki imajo visoko bariero pred začetkom uporabe, saj zahtevajo veliko izkušenj in znanja. Povrhu tega niso niti poceni. Zato smo si ogledali njihovo nasprotje – Autodeskov Tinkercad je brezplačen, deluje v brskalniku in je namenjen šolarjem.
Brezžične bluetooth slušalke so lahko odličen napredek v primerjavi s klasičnimi ožičenimi. Prinašajo nekaj pomembnih prednosti, a tako kot vsaka druga brezžična tehnologija imajo s seboj tudi nekaj nezaželene prtljage. Vseeno je plusov dovolj, da se jih izplača preizkusiti, če jih še niste.
Prejšnji mesec smo preizkusili novi Nikonov aparat Z7, takoj za njem pa smo dobili v roke še nekoliko cenejšo alternativo, model Z6. Gre za prva dva aparata v Nikonovem novem brezzrcalnem sistemu polnega formata, preprosto imenovanem sistem »Z«. To je Nikonovo žezlo prihodnosti, saj je sistem zasnovan z mislijo na optično zmogljive objektive v navezi z ohišji, ki so manjša in lažja od dosedanjih DSLRjev s klasičnim, 35-milimetrskim tipalom.
Panasonic je pred več kot desetimi leti splavil serijo aparatov LX, šlo je za ene izmed prvih žepnih aparatov, ki so ponujali nadstandardno optiko, predvsem s široko zaslonko. Zadnji aparat iz te serije smo preizkusili pred skoraj štirimi leti, zdaj pa so na trg poslali naslednika, tokrat preizkušenega LX100 Mark 2.
Letos mineva deset let, odkar sta Panasonic in Olympus skupaj splavila sistem Micro 4/3. Pri tem so v Panasonicu poželi presenetljivo veliko uspehov med snemalci videa, Olympus pa je s funkcijami nekoliko bolj meril na fotografe. V Panasonicu so svojo linijo kmalu po začetnih uspehih dodatno razdelili in predstavili modele GH (nazadnje GH5 oziroma nadgradnja GH5S) s še več video-centričnimi funkcijami in zmogljivostmi. Novi G9 pa gre nekoliko v drugo smer, saj spet bolj meri na fotografe, pri tem pa kljub vsemu ohranja tudi solidne možnosti za zajem videa.
O Nokii 2.1 je dejansko treba vedeti le eno postavko na tabeli specifikacij in na podlagi te lahko ta telefon mirno odpišemo. Ima namreč gigabajt pomnilnika.
Wiko je francosko podjetje, ki se počasi uveljavlja tudi pri nas. Ponujajo predvsem telefone nižjega cenovnega ranga, taka sta tudi tokrat preizkušeni par View 2 in View 2 Pro. Prvi je naslednik pred časom preizkušenega modela View (preizkusili smo ga februarja letos), drugi pa je njegov zmogljivejši brat.
Samsung kot največji izdelovalec telefonov na svetu (vsaj po številu, po zaslužku je Apple pač v veliki prednosti) zagotovo čuti pritisk najcenejših konkurentov z vzhoda, konkretno telefonov Honor (Huawei) in Xiaomi. Zato vedno več vlaga tudi v lastne »galaksije«, tiste, ki so namenjene malce manj globokim žepom.
No, pa smo že pri štirih kamerah. Huawei P20 Pro nam je dal tri, zdaj pa Samsung vrača udarec s štirimi, a najprej povejmo, kaj točno vse te leče počnejo. Osrednja je ločljivosti 24 MP, pomaga ji zoom leča z 10 MP in (končno, Samsung!) širokokotna z 8 MP. To so tiste tri, ki dejansko nekaj pomenijo, medtem ko četrta z ločljivostjo 5 MP rabi zajemanju globine, ki pomaga pri učinku zameglitve. Slike, ki jih je mogoče zajeti s tem telefonom, so, no, OK.
Leteče žverce ali droni, po domače, postajajo z vsakim novim modelom zmogljivejši, varnejši in preprostejši za uporabo.
Najprej razkritje – telefon Samsung Galaxy Note9 sem dobil v uporabo od Samsunga, češ naj preverim, kako se mi bo obnesel v daljšem obdobju. Ker prenekatere podrobnosti v tednu ali dveh, kolikor ponavadi testiramo nove telefone, nemalokrat ni mogoče ugotoviti, sem ponudbo sprejel.
Sodobni pametni telefoni niso le računalnik v žepu, temveč večnamenski merilniki. Lokacija, pospešek, magnetno polje, osvetljenost, glasnost in frekvenca zvoka so le nekatere izmed količin, ki so jih sposobni meriti. Zato jih lahko za številne fizikalne eksperimente uporabimo tudi v izobraževalne namene.
Brezžična omrežja jemljemo kot samoumevna, kljub temu pa se še pogosto ukvarjamo s tem, kako pokriti večje območje. V Synologyju so tako v novo generacijo programske opreme dodali tudi možnost enostavne povezave usmerjevalnikov med seboj.
O televizijski ponudbi naših »kabelskih« ponudnikov nikoli ne pišemo, smo se pa že večkrat obregnili ob uporabniški vmesnik, ki ga ponudniki postavijo med nas in vsebine TV. Zato, ker je uporabniški vmesnik danes pač ključen. Povsod. Tudi pri televiziji. Tudi pri Telekomovi.
Nikon je pred nekaj meseci napovedal nov fotografski sistem, imenovan preprosto sistem »Z«. Gre za brezzrcalni sistem, ki uporablja povsem na novo razvit bajonet. Glavna tehnična novost tega bajoneta je njegova velikost, ki omogoča, da je objektiv postavljen res blizu tipala, in s tem olajša izdelavo optično zahtevnih objektivov, denimo takih z res velikimi oziroma svetlimi zaslonkami.
Pred kratkim smo preizkusili Acerjev igričarski prenosnik iz serije Nitro, model z Intelovim procesorjem i5, 8 GB pomnilnika in Nvidiino grafično kartico GTX 1060. Prenosnik smo pohvalili, saj ponuja zelo dobro razmerje med ceno in zmogljivostjo, sploh grafično zmogljivostjo. Nvidiina GTX 1060 je ena izmed najbolj priljubljenih grafičnih kartic med igričarji, preostali komplet (skupaj s pogonom SSD) pa je poskrbel za solidno hiter prenosnik tudi pri vseh drugih opravilih. Zapovrh je ponujal tudi možnost enostavne vgradnje dodatnega pomnilniškega modula, s čimer pridemo do prijetno zajetnih 16 GB pomnilnika.
Od vstopnih modelov osrednjih procesorjev računalniški zanesenjaki nikoli ne pričakujemo veliko. Se pa tu in tam najde kakšen, ki nas nadvse prijetno preseneti. To je uspelo tudi AMDjevemu prvemu Athlonu, grajenemu na arhitekturi Zen, ki je bila doslej rezervirana za procesorje Ryzen.
Razpravljati o tem, ali so fotoaparati v telefonih dobri ali ne, je izguba časa. Če nič drugega, številke, predvsem prodajne, povedo vse. Kaj pa ergonomija le teh?
Pred časom so na naše ceste zapeljali Hyundaievi modeli Ioniq – preizkusili smo tako električnega kot hibridnega.
Počasi srečujemo vedno več uporabnikov pametnih ur in zapestnic, a trg je še vedno mlad, podjetja raziskujejo, kaj se bo prijelo in kaj ne.
Z manjšo zamudo je Apple začel prodajati svoj tretji letošnji telefon, iPhone XR. Ta prinaša skoraj vse, kar poznamo z modelov XS in XS Max, po malenkost nižji ceni.
Gaming oziroma igranje računalniških iger je priljubljeno kot še nikoli. Na voljo je vedno več različnih dodatkov, po samem računalniku pa bo najpomembnejši nakup zmogljiva miška.
Igričarstvo je v zadnjih letih v strmem vzponu tudi pri nas, vsi večji izdelovalci pa ponujajo samostojne linije izdelkov, s katerimi naslavljajo to razmeroma zahtevno publiko. Lenovo je tako že pred časom izdal linijo Legion, preizkusili smo novi sedemnajstpalčni model Legion Y730.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih