Dobro, toda…
Huawei s fotografsko usmerjenimi telefoni misli skrajno resno in najnovejša serija Pura to le še poudarja. Žal telefonski del temu še ne sledi.
Huawei s fotografsko usmerjenimi telefoni misli skrajno resno in najnovejša serija Pura to le še poudarja. Žal telefonski del temu še ne sledi.
Od novembra 2022, ko je ChatGPT prvič prišel na sceno, smo bili priče številnim občudovanja vrednim stvaritvam, ki jih je naredila umetna inteligenca. Generativni boti so pisali, prevajali, slikali, računali in še kaj. Najnovejše orodje s podporo umetne inteligence, ki je že postalo viralno, je Suno, generator pesmi, ki na podlagi opisa ustvari pravo in zelo poslušljivo glasbo.
Vsako leto tudi pri prenosnikih naletimo na kako nenavadno zamisel. Tokratna Yoga Book 9i je bila predstavljena že lani, a gre za zanimiv prenosnik, ki ima vgrajena dva zaslona. Ko ga odpremo, se namesto tipkovnice in sledilne ploščice čez ves spodnji del razkrije še en zaslon, ki je po lastnostnih povsem enak glavnemu. Ime prenosnika, Book, je zelo povedno – če prenosnik zasučemo za 90 stopinj, deluje kot knjiga.
Vedno bolj so priljubljeni t. i. »lifestyle« projektorji. Naprave, ki jih lahko nekam odnesemo in si privoščimo približno kinodvoransko doživetje. Vse, kar potrebujemo, razen seveda površine za projiciranje, je običajno že zapakirano v oglato ohišje, torej zvočnik ter programska oprema za predvajanje pretočnih storitev in videodatotek. Običajno navržejo še par bombonov.
Današnji (Windows) prenosniki so lahko zelo hitri, vendar jim zato hitro opeša sapa oziroma baterija. Ali pa so počasni in zdržijo ves dan. Gre tudi drugače? Mnogi poskušajo s procesorji ARM in z alternativnimi operacijskimi sistemi. Tudi Lenovo.
Večji proizvajalci strojne opreme prenosnikom že kar nekaj časa prilagajo tudi odprtokodne operacijske sisteme. In to ne le FreeDOS, ki že konec 20. stoletja ni bil smiselna izbira za vsakdanjo rabo. Dell se je odločil za Ubuntu in preverili smo, kako se je tega lotil in ali se je odločil pravilno.
Lenovova serija računalnikov Yoga meri na kreativne dejavnosti, torej na ustvarjalce različnih digitalnih vsebin. Kombinacija besed Slim in Pro pa nakazuje na razmeroma tanko ohišje in hkrati na solidne zmogljivosti. Na preizkus smo dobili dva prenosnika, ki se razlikujeta le po vgrajeni strojni opremi, predvsem po procesorju. Tako smo preizkus združili, ločeno pa bomo predstavili omenjene razlike v strojni opremi.
Honor zgodovinsko izhaja iz podjetja Huawei, kar pomeni, da je predvsem na strojnem področju zelo močen in ima marsikaj pokazati. To velja tudi za najmočnejšega konja iz njihovega hleva, telefon Magic6 Pro, ki ga podjetje šteje za konkurenta največjim na tržišču mobilnih telefonov – Applovim iphonom in Samsungovi seriji Galaxy S24.
Preklopni telefoni, še posebej tisti, ki se iz telefonske oblike prelevijo v tablico, kar nekako nočejo zaživeti in se med uporabniki prijeti. Samsung, denimo, prodaja že peto različico svoje rešitve, Galaxy Fold, kar nekaj takih telefonov pa so že pred leti predstavili tudi kitajski konkurenti. Eden od razlogov za nezanimanje uporabnikov je vsekakor visoka cena, saj takšni telefoni/tablice dosegajo cene celo do dva tisoč evrov.
Fotografija in video sicer delita isti čut, vseeno pa se v kreativnem procesu tudi temeljito razlikujeta. Dejstvo je, če želimo dober video, je posnetke treba znati tudi razvrstiti in urediti, jih ustrezno obrezati, dodati zvok in po možnosti napise ter tudi vizualne učinke – skratka treba jih je zmontirati. Veščina montaže je vedno veljala za piko na i v kreiranju videovsebin, ki posamezne posnetke spremeni v zgodbo.
Linux ni eden, linuxov je več! Samo bolj priljubljenih distribucij je nekaj deset, medtem ko naj bi bilo vseh kar okoli 600! Vendarle med temi nekatere izstopajo v razširjenosti in – vsaj po merjenjih spletne strani DistroWatch – že nekaj let prednjači MX Linux.
Znotraj jabolčnega ekosistema obstaja rešitev, za katero je del srenje Applovih navdušencev prepričan, da pomeni manjšo tehnološko revolucijo – Apple je z uvedbo Universal Control premostil vrzel med iPadOS in macOS.
Kako izdelati novo različico nečesa najboljšega, kar podjetje zmore narediti, postaja z vsakim letom težje. Applovi iphoni so na zunaj že leta enaki, do neke mere tudi Samsungove galaksije. Ključ je v programski opremi.
Pred slabima dvema letoma smo preizkusili Microsoftov Surface Laptop Studio, zdaj smo v roke dobili njegovo nadgradnjo, ki dolgemu imenu doda številko 2. Gre za na prvi pogled tipičen aluminijast prenosnik višjega razreda, ki pa ob prvem stiku pokaže nenavadno vpetje zaslona, kjer je sredini zadnje strani dodatni tečaj, ob pomoči katerega lahko zaslon »lebdi« nad tipkovnico.
Microsoft že dolgo ponuja lastne prenosnike v liniji Surface, preizkušeni model Go pa sodi v vstopni razred. A ker se Microsoft trudi ceniti se, podobno kot to počne Apple, se vstopnost ne kaže tudi pri ceni.
Nemško podjetje Tuxedo poleg sestavljanja računalniške strojne opreme (od prenosnikov do namiznih računalnikov) ponuja tudi svojo različico Linux distribucije, imenovano Tuxedo. Njihov slogan, zapisan v naslovu, smo želeli preizkusiti na nekoliko drugačen način, zato smo Microsoftova Okna za nekaj časa postavili v kot …
Zmogljivi urejevalniki videa so dolgo veljali za drage kose programske opreme, ki že zaradi cene niso bili dostopni vsakomur, tako da se je večina polprofesionalnih uporabnikov morala zadovoljiti z dokaj omejenimi ljubiteljskimi rešitvami ali pa so morali, vsaj če niso želeli posegati po nelegalnih piratskih rešitvah, sprejeti kar precejšen strošek.
Lanski model Honor Magic 5 Lite nas je na preizkusu cenejših telefonov kar navdušil, saj je za malo manj kot 300 evrov ponudil dovolj, da smo ga v isti sapi omenili kot zmagovalca. Letošnja šestica ima trenutno še svojo »začetno« ceno in za 400 evrov dobimo zelo spodobno napravo.
Sodobni prenosni računalnik in tablice so čedalje zmogljivejši, a obenem imajo vse manj vmesnikov za zunanje naprave. Če želimo nanje priključiti vsakdanje naprave, kot so monitor, miška in tipkovnica, smo lahko hitro v zagati. K sreči lahko to elegantno rešimo s priklopnimi postajami, ki zmorejo več, kot bi pričakovali.
Dellov novi Latitude 5540 je izredno neopazen, preprost poslovni prenosnik, ki meri na poslovne uporabnike. Gre za dolgočasno temno siv prenosnik klasičnih mer, torej s 15,6-palčnim zaslonom, brez omembe vrednih oblikovalskih potez ali detajlov.
XPS je že leta Dellova serija računalnikov za zahtevne uporabnike. Tu najdemo tako izredno tanke in lahke prenosnike z aluminijastimi ohišji kot zmogljivejše modele z zmogljivimi procesorji in grafičnimi karticami. Med temi je tudi novi XPS 15 – 9530.
Programi CAD imajo sloves zahtevnih programov, ki zanimajo le majhen krog profesionalcev, kot so arhitekti, strojniki in podobni profili. In vendar med njimi najdemo tudi odprtokodne ali brezplačne, ki bodo marsikomu zadostovali.
Tržišče tablic skorajda v popolnosti obvladuje podjetje, ki je ta tržni segment vzpostavilo. Za tiste, ki Applovega iPada ne želijo imeti, pa vseeno obstajajo alternative.
Samsung je po letu premora spet izdal »ljubiteljsko« (FE – Fan Edition) različico telefona Galaxy S. Kot v preteklosti najverjetneje računajo, da bo nižja cena upravičila kompromise.
Lenovo Legion je že dobro poznana linija igričarskih prenosnikov višjega razreda, tokrat preizkušeni model Pro 7 pa smo dobili v skoraj najzmogljivejši sestavi. Gre seveda za razmeroma velik prenosnik z zaslonom diagonale 16 palcev – čeprav je to vseeno manjše kot nekoč, ko smo se pogovarjali o 17-palčnih modelih s še večjimi in z debelejšimi ohišji.
Serija Envy proizvajalca HP je namenjena zahtevnejšim domačim uporabnikom. V njej ponuja tanke prenosnike, ki so po prestižnosti (in s tem tudi ceno) pod serijo Spectre in nad nekoliko cenejšimi modeli Pavilion. Po našem mnenju pa so razlike zelo majhne in jih večina uporabnikov ne bo prav hitro opazila. Preizkušeni Envy x360 prinaša odlično aluminijasto ohišje, majhne mere (predvsem tankost) in dovolj majhno težo. Ohišje je kakovostno in preprosto oblikovano, z nekoliko odrezano zadnjo stranico in tečaji, kjer se na enem vidi tanek, nevpadljiv napis Envy. Stranice zaslona so dovolj ozke, le na zgornji in spodnji strani sta nekoliko širši.
Moderna dnevna soba je vse prej kot enostavna za uporabo. Na televizijske aparate imamo priključene igralne konzole, zunanje predvajalnike in naprave IPTV, brezžično pa še telefone, tablice in računalnike. Če želimo dober zvok, še zvočno letev ali Hi-Fi. Na klubski mizici je kup daljincev, ki neukim uporabnikom dnevno povzročajo preglavice. Ali pa tudi ne.
Že ptički na veji čivkajo, da je operacijski sistem Windows 11 sistemsko zahtevnejši od predhodnikov. Za njegovo namestitev potrebujemo vsaj 64 GB prostora na disku, ki ga zasedejo tudi številne priložene aplikacije, med katerimi je veliko takšnih, za katere se nam niti sanja ne, za kaj bi jih lahko potrebovali. Odstranimo jih z brezplačnim programskim pripomočkom JunkCtrl.
Operacijski sistem Windows 11 ima v primerjavi s predhodnikom številne prednosti in zmožnosti, ki pa običajno zahtevajo večjo strojno moč. Starejši in šibkejši računalniki večinoma zato ne izpolnjujejo vseh Microsoftovih zahtev za zagon najnovejših Oken. Rešitev se skriva v poenostavljeni različici operacijskega sistema Windows 11, ki sliši na ime Tiny 11 in je bila nedavno posodobljena z nadgradnjo 23H2.
Preizkusili smo par cenovno dostopnih slušalk in preverili, ali je življenje še vedno tako veselo, kot pravi njihov prodajni slogan.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih