Acer Predator Helios 500
Acer je pred kratkim predstavil novo generacijo prenosnikov iz serije Predator Helios, ki zdaj nosijo oznako 500. Gre seveda za večje modele, namenjene igričarjem, s primerno zmogljivo strojno opremo in hladilnim sistemom.
Acer je pred kratkim predstavil novo generacijo prenosnikov iz serije Predator Helios, ki zdaj nosijo oznako 500. Gre seveda za večje modele, namenjene igričarjem, s primerno zmogljivo strojno opremo in hladilnim sistemom.
Nokia letos vedno znova navdušuje z dobro narejenimi telefoni. Ti so del programa Android One, ki zagotavlja posodobitve neposredno od Googla. Predvsem pa pomeni dobro uporabniško izkušnjo, ki smo je bili prej vajeni pri nexusih in pixlih.
Huawei ob vsaki prestavitvi novih modelov višjega razreda predstavi trojico – »navadnega«, Pro in Lite. To velja tako za jesenske telefone serije Mate, kot za pomladne iz serije P.
Huawei P20 Pro, ki smo ga preizkusili v prejšnjem Monitorju, je eden boljših telefonov letošnjega leta, ki prepriča predvsem s svojo avtonomijo. 4000 mAh velika baterija v tankem ohišju v navezi s programsko opremo, ki skrbi za smotrno porabo energije, sta razlog za nakup tega telefona. Huawei je sicer več oglaševal fotoaparat, ki je pri različici Pro zelo dober, a neke hude revolucije ni prinesel. »Le« postavil se je ob bok najboljšim telefonom.
Le redko v uredništvu naletimo na izdelek, ki nas med preizkusom vrže na zadnjo plat, a temu je to uspelo. Dobesedno.
Podjetje Otello je izdalo novo različico priljubljenega spletnega brskalnika Opera. Opera Touch je namenjen predvsem uporabnikom, ki s pametnimi telefoni delajo z eno roko. Mobilni spletni brskalnik norveškega podjetja se ponaša z nekaj prijemi, ki brskanje na telefonu v primerjavi s tekmeci precej poenostavijo.
Projektorji so tradicionalno razmeroma velike in tudi dokaj glasne naprave, a se najde tudi kar nekaj majhnih, žepnih modelov. Sonyjev novi MP-CD1 je eden izmed enostavnejših.
Telefoniranje med vožnjo je lahko nevarno in nespametno početje. Tudi če telefon uporabljamo z nosilcem in žično ali brezžično povezanega z glasbeno napravo, vgrajeno v vozilo, bomo še vedno preveč pozornosti posvečali majhnemu zaslonu. Apple in Google verjameta, da je varnejša in boljša rešitev, da med vožnjo telefon upravljamo prek na dotik občutljivega zaslona, ki je vgrajen v avtomobil.
Intel, AMD in ARM pospešeno razvijajo mikroprocesorske arhitekture. Kdo je v prednosti? Je pomembnejša nizka poraba energije, procesna zmogljivost ali grafika? Bo imela naslednja generacija procesorjev že vgrajeno umetno inteligenco?
Za osrednji procesor velja, da je nekakšno digitalno srce računalnika, čeprav zadnja leta ni več nujno največja mišica. To vlogo vse pogosteje prevzemajo zmogljive grafične kartice. Je pa res, da je zadnja leta izbira procesorja bistveno manjša silicijeva loterija.
Ob prenovi Lenovovih modelov Thinkpad X1 smo preizkusili tudi novo X1 Yoga z letnico 2018. Tako kot klasični Thinkpad X1 Carbon tudi ta nadaljuje začrtano pot, s tem, da gre v tem primeru za prenosnik z možnostjo zasuka zaslona okoli osi, torej se lahko uporablja kot razmeroma velika tablica. Zanimivo, da je ohišje malenkost večje od tistega pri sorodnem modelu Carbon, obenem je ta Yoga malenkost težji prenosnik – očitno potrebujejo tečaji in sistem zasuka nekaj več notranjih ojačitev.
Lenovo se je že pred leti s prenosnikom Thinkpad X1 Carbon zasidral v sam vrh tankih, poslovnih prenosnikov. Razen spodrsljaja s tipkovnico pred nekaj generacijami se tako držijo preverjenega recepta, kjer vsako leto izdajo malenkost popravljen prenosnik, predvsem pa ponudijo nekoliko osveženo strojno opremo.
O dogajanju na trgu digitalnih fotoaparatov na teh straneh pišemo pogosto, glavna nit dogajanja zadnjih pet let je vedno boljša zmogljivost fotoaparatov, vgrajenih v pametne telefone. Že leta namreč pišemo o tem, kako se je trg digitalnih fotoaparatov močno izsušil, sploh v cenejšem razredu. Vzporedno s tem že leta ponavljamo, da so fotoaparati, vgrajeni v boljše pametne telefone dovolj dobri za večino potreb.
Samsung je pred kratkim predstavil dvojico telefonov Galaxy, A6 in A6+, oba prihajata te dni v prodajo, mi pa smo preizkusili večjega izmed novincev. Telefona predstavljajo kot cenejšo alternativo zastavonošama S9 oziroma S9+, poudarjajo velik zaslon AMOLED, ki se razteza čez glavnino prednje stranice, in zmogljive fotoaparate.
Na papirju je Moto X4 konkretno dvignil pričakovanja. Resda je na voljo tudi različica Android One, ki jo žene goli Android, a se nad Motorolinimi preoblekami niso preveč pritoževali. Še vedno se jim pozna, da jih je imel (pred Lenovom) v lasti Google, tako da gre za lahke preobleke, ki dokaj redno dobivajo posodobitve.
Nova Nokia kot podjetje ni več tisto finsko podjetje, ki smo ga vsi spoznali pred revolucijo pametnih telefonov. To ni več podjetje, ki je v dobi mobilnih telefonov leta dostavljalo izjemne izdelke in bilo po pravici na prvem mestu med izdelovalci telefonov. Nova Nokia je skupek starih finskih inženirjev in Microsoftovih ljudi, ki so prišli tja, ko se je Steve Blamer odločil, da mora MS izdelovati svoje naprave. Vsi skupaj delajo za podjetje HMD global, ki ima tudi kitajske korenine, in skupaj skušajo ime Nokia vrniti na vrh.
Googlov program za neposredno sporočanje Hangouts je začel svojo pot kot nadomestek za sporočila SMS, zamenjava za Facebookov Messenger in ponudnik telefonije VOIP. Naravnan je bil na zasebnega uporabnika. Huda konkurenca je spletnega velikana prisilila v spremembe, po novem se aplikacija Hangouts deli na dva dela, ki sta namenjena predvsem rabi v poslovnem okolju.
Doma imamo običajno spletno kamero ali v okvir monitorja vgrajeno lečo, ki nam že dlje časa dobro služi pri video pogovorih. Njeno uslužnost bi radi nadgradili tako, da bi iz službe videli, kaj se dogaja doma. Na pomoč nam priskoči resda starejši, a še vedno odličen programski izdelek Air Cam Live Video.
Maja nas je v zdaj že rednem ritmu pričakala javna preizkusna različica Androida P, ki jo je Google znova pokazal na svoji največji razvojni konferenci. Z dovolj sodobno napravo jo že lahko preizkusimo, pri tem pa se je Googlovim napravam zdaj pridružila še kopica izdelkov iz programa Android One.
Računalnikarji smo redno postavljeni v vlogo tehnične pomoči – bodisi po službeni dolžnosti bodisi po vseh drugih, torej družinskih, prijateljskih in še kakšnih. Po novem lahko priskočimo na pomoč tudi pri težavah s pametnimi telefoni, celo z iPhoni.
Avtomobilski asistenčni sistemi niso več novost, res pa je, da so na voljo v različnih stopnjah zmogljivosti in še vedno predvsem v nekoliko dražjih modelih. Nissan je letvico pravkar prestavil malce nižje, med avtomobile pod 30.000 evrov.
Cene nekaterih računalniških komponent so v zadnjih mesecih vztrajno rasle, denimo grafičnih kartic in pomnilnika, kar je žalostilo ali jezilo številne uporabnike. Zato pa je toliko več veselja med kupci novih pogonov SSD, saj so ti – presenetljivo – iz meseca v mesec cenejši. Tokrat smo v testni računalnik vpregli dva novinca.
Računalniški virusi, trojanski konji, lažne spletne strani, kraja identitete in druga zlonamerna programska oprema že dolgo niso več bavbav, temveč kar resna vsenavzoča grožnja našim elektronskim napravam, ki jo s pridom uporabljajo spletni kriminalci za dosego svojih ciljev. In da, računalniki so že dolgo le ena vrsta naprav, na katere merijo.
Prejšnji mesec smo imeli preizkus poceni telefonov in Y6 Pro je malce zamudil, saj bi sicer lepo sodil v konkurenco. Tudi če bi bil med preizkušanimi telefoni, pa ne bi mešal vrstnega reda pri vrhu. Y6 Pro je poceni telefon, ki ima, tako kot vsi drugi poceni telefoni, to težavo, da je pri nas pač mogoče kupiti Xiaomi Mi A1. Slednji je prejšnji mesec dobil zlati Monitor za najboljši poceni telefon, ker je izjemna kombinacija nizke cene, strojne moči in programske opreme.
P Smart žene Android 8.0, kar je vedno dobrodošla postavka, ko govorimo o cenejših napravah. Ponavadi tudi telefoni, ki izidejo po predstavitvi najnovejše različice Androida, še vedno obtičijo s kakšno prejšnjo različico. Seveda je Android oblečen v Huaweijevo preobleko Emui, ki skuša oblikovno še vedno preveč spominjati na Applov iOS.
Telefoni za »robustno rabo« so zanimiva podzvrst pametnih naprav. Namenjeni so pač tistim, ki delajo v okoljih, kjer se lahko telefonu dosti prej kaj zgodi, oziroma tistim, ki veliko hodijo v hribe ali plezajo.
Sony je letos pri nekaterih telefonih zopet našel pot nazaj v pravo smer in XA2 Ultra je eden teh telefonov. Kot smo ugotovili pri preizkusu cenejših telefonov, so v Sonyju zares dobre poceni naprave nehali izdelovati.
Sony XZ 2 je osrednji Sonyjev telefon za leto 2018 in bo to do trenutka, ko bodo najbrž izdali še kakšno različico Premium. Letos so v Sonyju konkretno spremenili oblikovanje in kot ponavadi spet naredili lep telefon. Zadnja stranica je tokrat steklena in ukrivljena z bralnikom prstnih odtisov na sredini zadnje ploskve. Bolje bi bilo, ko bi bil bralnik višje, a poteza, da ni več na strani in vgrajen v gumb za vklop in izkop, ni slaba. Trend steklenih zadnjih stranic očitno ne bo jenjal, tako da lahko ob vsakem takem telefonu napišemo še to, da je magnet za prstne odtise. Podpira tudi brezstično polnjenje, ki je še ena prednost steklenega hrbta.
Za trenutek je kazalo, da si bo HTC po sodelovanju z Googlom vendarle počasi priboril nazaj staro slavo. Navsezadnje so izdelali Googlov telefon Pixel 2 XL, ki je po vseh merilih eden najboljših pametnih telefonov ta hip.
Huaweijeva serija P je imela lani zaporedno številko 10, letos pa so se odločili, da nova modela ne bosta nosila številke 11, in so preskočili na 20. Na voljo so modeli P20 Lite, P20 in P20 Pro, mi smo zaenkrat preizkusili slednjega.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih