Nekaj za pod omaro
Pisanje o namiznem računalniku leta 2019 nima prav udarne razburljivost, kot jo je imelo še pred nekaj let, no, raje desetletji. Pa vendar.
Pisanje o namiznem računalniku leta 2019 nima prav udarne razburljivost, kot jo je imelo še pred nekaj let, no, raje desetletji. Pa vendar.
Predvajanje glasbe kjerkoli in s katerekoli naprave na prenosnem zvočniku je trenutno zelo priljubljeno, prikazovanje gibljivih slik na enako priročen način pa je logičen naslednji korak. Preverili smo, ali je mogoče v prenosno in priročno obliko vgraditi tehnologijo, ki zadovoljivo opravlja nalogo projektorja, in ali si uporabniki sploh želimo prenosnih prikazovalnikov velike slike.
Lestvica »Največji proizvajalci pametnih telefonov« je vedno relativna, saj lahko upošteva dejansko prodane telefone, količino narejenih telefonov ali količino modelov, ki jih podjetje izda pod raznimi blagovnimi znamkami. Večino časa pa pod to znamko dajemo tiste proizvajalce, ki jih je vedno treba jemati resno.
Xiro je eno izmed množice kitajskih podjetij, ki so se odločila osvojiti nebeške višave. Trenutno imajo tri letalnike (letalnike), od katerih smo preizkusili najmanjšega, model Xplorer Mini. Najpreprosteje bi ga opisali kot križanca med dvema že znanima brenčačema, Parrot Bepop in DJI Mavic Pro. Od prvega je prevzel skoraj vse elemente kamere, od drugega zložljive krake propelerjev.
Novi prenosnik HP 17-ca0009nm meri na domače, nekoliko manj zahtevne uporabnike. Kot nakazuje oznaka, gre za sedemnajstpalčni model iz njihove vstopne serije. Prenosnik svojo velikost še kar dobro skrije, saj niti ni predebel, ohišje iz bele plastike pa tudi ni pretežko.
Serija prenosnikov proizvajalca HP Elitebook je bila tradicionalno namenjena poslovnim uporabnikom. Iz trpežnih, tudi malenkost debelejših so se v zadnjih letih prelevili v nekoliko tanjše, tudi stilsko naprednejše modele. Tak je tudi novi 745 G5 – gre za lep, tanek prenosnik z aluminijastim ohišjem v lični srebrni barvi. V razredu lahkih oziroma tankih prenosnikov sicer ni med najlažjimi ali najtanjšimi, a vseeno ponuja dobro razmerje med merami in uporabnostjo.
Prenosniki iz serije Thinkpad uživajo kar velik ugled, sploh malenkost dražji modeli imajo med zahtevnejšimi poslovnimi uporabniki veliko zvestih kupcev. Zadnja leta so se bolj robatim modelom začeli pridruževati tudi tanjši, lažji prenosniki, ki pa še vedno ponujajo odlično fizično kakovost in trpežnost. Gre predvsem za modele z oznako X1 (odlični X1 Carbon, hibridni X1 Yoga), tej liniji se pridružuje tudi novi Thinkpad X1 Extreme.
Čeprav se je zdelo, da je tudi na področju tiska 3D zmagala dolgočasnost in je večina dilem uspešno razrešenih, pa nas občasno kak izdelek opomni, da še zdaleč ni tako. Tokrat smo preizkusili že nekoliko starejši 3D-tiskalnik Zortrax M200, a ker razvoj teh ni več vrtoglavo hiter, si je smiselno ogledati nekatere posebnosti.
Že večkrat smo zapisali, da ozko grlo računalnikov predstavljajo diskovni pogoni. Te zato v zadnjih letih pospešeno nadomeščajo pogoni SSD, ki so vse hitrejši, obenem pa presenetljivo tudi cenejši. Tokrat preizkušena primerka pa po skupku vseh lastnosti sodita v sam vrh.
Na računalniških sejmih vedno srečujemo nenavadne naprave, ki pa jih kasneje redko dobimo na preizkus oziroma redko sploh pridejo k nam v prodajo. Novi Lenovo Yoga Book je zanimiva izjema.
Samsungovi telefoni so že tam nekje od različice Galaxy S2 nekakšno merilo za to, kaj lahko v tekočem letu pričakujemo od vrhunskih telefonov z Androidom (in ne samo z njim). Če lahko sodimo po videnem, bo tudi tokrat tako, čeprav nekateri konkurenti Korejcem že nevarno dihajo za vrat.
Zadnja leta redko srečamo drugačen telefon, zaradi česar je vsak posebnež toliko zanimivejši. To velja tudi za novi Razer Phone 2.
Sony je v zadnjih letih tako kot ostali proizvajalci fotoaparatov zožil paleto modelov, predvsem na vstopnem delu. Ponujajo pa kar nekaj različnih aparatov v zgornjem cenovnem in zmogljivostnem razredu, med njimi je tudi novi aparat Cybershot HX99. Gre za razmeroma kompakten, skoraj žepni aparat, ki pa ponuja presenetljivo zmogljiv zum objektiv.
Nikonov novi Coolpix P1000 nas je že na prvi pogled presenetil, saj gre za enega največjih kompaktnih fotoaparatov, kar smo jih kdaj preizkusili. Velja poudariti, da gre za kompaktni aparat, torej ne za katerega od brezzrcalcev, kjer menjavamo objektive. Ravno objektiv je najbolj izstopajoči del tega aparata, še toliko bolj, ko je do konca iztegnjen.
Fujifilm je med proizvajalci fotoaparatov že leta malo drugačen, to kaže tudi preizkušeni XF10. Gre namreč za tako rekoč žepni aparat, ki združuje fiksni objektiv z izredno velikim tipalom. Ta kombinacija sicer ponuja vprašanje, komu je aparat sploh namenjen. Načelno meri na zahtevne uporabnike, ki cenijo sorazmerno veliko tipalo s kakovostnim, fiksnim objektivom, a si ne želijo dodatne velikosti brezzrcalnega aparata oziroma sistema. S tem pa se pač odpovedo dodatni fleksibilnosti, ki jo prinašajo sistemi z izmenljivimi objektivi. Na drugi strani pa imamo kopico aparatov s sicer nekoliko manjšimi tipali, a z objektivi, ki ponujajo vsaj nekaj zuma (denimo prejšnji mesec preizkušeni Panasonicov LX100 Mk. 2 s trikratnim zumom).
Fujifilm se je v zadnjih letih uveljavil kot zanimiva alternativa nekoliko bolj znanim fotografskim znamkam. Na eni strani so ga vzljubili zahtevnejši fotografi, na drugi pa uporabniki, ki bolj kot tehnične zmogljivosti cenijo njegovo drugačnost, predvsem nekoliko staromodni, skoraj analogni videz, združen s kompaktnostjo. Preizkušeni model X-T3 več kot očitno meri na prve, torej zahtevne fotografe, tako profesionalne kot amaterske. Aparat je sicer naslednik dobro sprejetega modela X-T2 ob tem, da prinaša res veliko izboljšav.
845 je številka, ki je pri Mi 8 najbolj zanimiva, saj jo nosi Qualcommov procesor in tisto čipovje, ki žene vse najboljše telefone leta 2018. Šest gigabajtov pomnilnika sodeluje z osmimi jedri in Android 8.1 teče gladko. 6,2-palčni AMOLED zaslon je dober, saj kaže žive barve in je dovolj svetel. Ločljivost je sicer nekoliko nižja kot pri dražjih telefonih, a Xiaomi mora nekje varčevati. Ohišje je zelo všečno in se zelo zgleduje po iPhonu X.
V40 je soliden telefon višjega cenovnega razreda, ki ne preseže Note 9 in Mate 20 Pro. Vseeno pa ima par adutov, ki ga dovolj ločijo od konkurence, da ga je treba jemati malo bolj resno kot prejšnje telefone LG.
Epsonov projektor EH-TW650 je prejšnji mesec le za par dni zamudil na naš veliki preizkus projektorjev. Škoda, saj bi ga, po videnem sodeč, vsekakor osvojil.
Samsung je z letošnjim letom tudi v Sloveniji ponudil televizor z ločljivostjo 8K. Zanj lahko zapišemo, ne le da je prvi v ponudbi, ampak tudi, da hkrati velja tudi za najmanjšega (ob diagonali 165 cm!) in najcenejšega predstavnika svoje vrste. A s ceno petih tisočakov še vedno jasno kaže, da ni za vsakogar.
Robotskih, bolje rečeno samodejnih, sesalnikov je na svetovnem tržišču kar nekaj, vodilni pa so modeli Roomba podjetja iRobot. Tudi pri nas, kjer je »rumba« skorajda sinonim za tovrstno napravo. Preizkusili smo najnovejši in najzmogljivejši model Roomba i7+.
Splet stvari in še posebej naprave za pametni dom lahko povzročijo mnogo težav in so vir zapravljanja časa ter denarja. Mnogi proizvajalci ponujajo poceni naprave slabe kakovosti, brez nadgradenj in z varnostnimi luknjami ter s slabim spoštovanjem zasebnosti. A tu in tam se pojavi izdelek, ki dokazuje, da je lahko tudi drugače.
Splet in tržnice mobilnih aplikacij so poplavljene z aplikacijami za vodenje seznamov opravil in hrambo zapiskov. Vsakdo je že preskusil vsako in ima svojo izbrano. A včasih je vredno razmisliti o novem orodju.
Brezstično plačevanje z uro ni nič novega, vendar le tam, kjer delujejo servisi Apple Pay, Google Pay ali Samsung Pay. V Sloveniji pa je trenutno edina delujoča rešitev Garmin Pay v kombinaciji z mobilno denarnico mBills. Ovinek je kar hud, vendar deluje.
To bi se moralo zgoditi takoj po tem, ko je Apple predstavil iPhone. Nokia ne bi podcenila zaslona na dotik. Priznala bi si, da je bil njen adut vedno strojna oprema in ne programska. Tako bi pogledali, kaj je na voljo in našli Android, tisti mobilni operacijski sistem, ki je videti dovolj ambiciozen, da bo enkrat lahko dohitel iOS. Tako bi Nokia opustila Symbian, nehala razvijati Meego/Maemo in začela delati Nokie z Androidom. Čistim Androidom brez navlake. Ta scenarij je sicer čista znanstvena fantastika in, kot vemo, je Nokia predolgo vztrajala pri svoji programski opremi in nato prešla v roke Microsofta, nato pa v roke kitajskega podjetja HMD Global (ki telefone Nokia še vedno snuje na Finskem).
5.1 Plus je del projekta Android One, a na začetku leta 2019 (predstavili so jo sredi lanskega leta) še vedno ni prešla na zadnjo različico Androida. Tudi logotip Android One ni vedno zagotovilo, da bodo posodobitve vedno prišle hitro.
Blackberry, ime ki v marsikom vzbudi spomin na nekoč pomembnega izdelovalca pametnih telefonov. Redko kdo se sploh zaveda, da je podjetje na tem trgu še vedno navzoče. Dobro leto po preizkusu telefona KEYone smo končno prijeli v roke njegovega naslednika.
Konec lanskega leta smo naredili pregled najboljših telefonov - dobili smo najboljši iPhone in najboljši telefon z Androidom. Vse lepo in prav, a zadnja leta se je začelo kazati odraščanje trga pametnih telefonov. Ta članek bo zato poleg odgovora o najboljšem telefonu ponudil še odgovor na vprašanje: »Je telefon, ki stane več kot 1000 EUR, res toliko boljši, kot telefon za pol toliko?«
Nissan je bil z modelom Leaf prvi, ki je ponudil širše dostopen električni avtomobil, po osmih letih pa je tudi na naše ceste zapeljal njegov naslednik
Programi za računalniško podprto načrtovanje (CAD) so običajno obsežni in strašljivi kosi programske opreme, ki imajo visoko bariero pred začetkom uporabe, saj zahtevajo veliko izkušenj in znanja. Povrhu tega niso niti poceni. Zato smo si ogledali njihovo nasprotje – Autodeskov Tinkercad je brezplačen, deluje v brskalniku in je namenjen šolarjem.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih