Računalnik v zaslonu
Ta mesec smo v laboratoriju gostili računalnik, za katerega so nas sodelavci spraševali, ali gre morda za novi Apple. V resnici smo preizkusili HPjev novi vse-v-enem, model Pavilion 27 AiO.
Ta mesec smo v laboratoriju gostili računalnik, za katerega so nas sodelavci spraševali, ali gre morda za novi Apple. V resnici smo preizkusili HPjev novi vse-v-enem, model Pavilion 27 AiO.
Pogoni SSD so bili zadnja leta navzgor omenjeni s hitrostjo vodila SATA. Vsi boljši modeli so se ustavili pri hitrostih prenosa okoli 560 MB/s. Novi rod pogonov, ki za pretakanje podatkov od pogona SSD do procesorja (in nazaj) izkorišča vodilo PCIe Gen3 x4, pa to mejo premika više, bistveno više.
Po govoricah sodeč se področje akcijskih kamer zadnjih nekaj let umirja, a v Sonyju kljub temu razvijajo in predstavljajo nove modele. Vrhunec ponudbe predstavlja novi FDR-X3000.
Po spletni trgovini in gostovanju spletnih storitev v oblaku je Amazonu s pametnimi zvočniki Echo in pomočnico Alexa uspel naslednji velik met. Kaže, da je ustvaril povsem novo kategorijo izdelkov, ki jih zdaj posnemajo domala vsi tekmeci. Gre resnično za novo računalniško kategorijo ali zgolj za modno muho z omejenim namenom in uporabnostjo?
Pametne ure se niso tako zelo prijele, kot so upali izdelovalci, »umrle« pa tudi niso. Zares z njimi služi le Apple, kljub temu pa novosti še vedno kapljajo tudi na »neapplovski« del trga. Preizkusili smo najnovejšo Gear S3.
Osvežimo spomin: telefone Honor v resnici izdeluje Huawei – to so Huaweievi telefoni, le prodajajo jih brez omembe tega kitajskega velikana. Za marsikoga čudna odločitev, a tako je.
Trg telefonov je danes zasičen, izdelovalci nas skorajda posiljujejo z njimi, prodajajo jih tako operaterji kot veleblagovnice. Kako v taki gneči priti do kupca? Z »diferenciacijo«, kot se reče, torej s tem, da si nekoliko drugačen. Asus, ki sicer ne sodi med nekaj največjih izdelovalcev telefonov na svetu, se je tega lotil z več modeli aktualnih telefonov Zenfone 3, ki kupce nagovarjajo vsak na svoj način. V prejšnjem Monitorju smo preizkusili dva taka modela, tokrat imamo še tretjega, model Max. Pri čemer Max (najverjetneje) označuje »maksimalno« baterijo.
Panasonic je že vrsto let zelo uspešen na področju zmogljivih žepnih aparatov. Gre za aparate, ki v razmeroma majhnem ohišju združujejo solidno tipalo, večje od tistih, ki jih najdemo v večini cenejših žepnih aparatov, in objektiv, ki ponuja dobro svetlobno jakost – tako, ki se že približuje tisti iz objektivov za DSLRje. To velja tudi za model LX15, naslednik starejšega modela LX7 (na nekaterih trgih bo LX15 naprodaj kot LX10)
Pri zmogljivih kompaktnih aparatih so v zadnjih letih v modi predvsem manjši modeli, ki ponujajo čim več v praktično žepnem ohišju, torej modeli, kot je tokrat preizkušeni LX15. Kljub temu je na voljo kar nekaj modelov, ki se predstavljajo kot alternativa DSLRjem in ponujajo zmogljiv, a fiksni objektiv s solidnim razponom in kopico funkcij, s katerimi merijo na zahtevne uporabnike. Sem spada tudi novi Panasonicov model FZ2000, naslednik tri leta starega modela FZ1000.
Applovi prenosniki MacBook oziroma MacBook Air še vedno veljajo za praktično najboljšo izbiro med tankimi, elegantnimi in zmogljivimi računalniki. V svetu Windows je sicer kar veliko konkurentov, a jih ima velika večina tudi kako hibo. Še najboljši konkurent doslej je novi HPjev EliteBook X360 1030 G2.
Prejšnji mesec smo preizkusili in opisali Fujitsujev dvojec prenosnikov Lifebook U747 in U757, odlična poslovna prenosnika, ki sta se ločila le po velikosti zaslona. Ob njiju pa je prišel še manjši brat, model Lifebook U727, ki se spet loči le po velikosti zaslona, s tem, da tokrat meri 12,5 palca. Fujitsu je sicer podjetje, ki je iz prodajaln s prenosniki že skoraj izginilo, merijo predvsem še na poslovne uporabnike in na večja podjetja.
Lenovo v svoji seriji Yoga prodaja prenosnike s tečaji, tako da se lahko prelevijo v tablice. Pri tem poudarjajo tudi vse druge vmesne načine rabe, torej da prenosnik obrnemo naokoli, kot šotor, denimo za ogled filmov. Po pravici povedano, nas te naprave večinoma niso prepričale kot tablice, a so se izkazale kot solidni tanki prenosniki – tokrat preizkušeni Yoga 720 z nekoliko manjšim zaslonom se drži te tradicije.
Od Lenova smo ta mesec dobili dva tanka prenosnika v novi seriji Yoga 720, poleg manjšega še petnajstpalčni model. Spet gre za prenosnik, pri katerem lahko zaslon zavihtimo naokoli, tako da je tipkovnica na spodnji strani in držimo v rokah tablico. Ta je še manj primerna za tako delo, saj je še večja in težja. Je pa zato kot prenosnik nekoliko boljši od manjših sorodnikov.
Kanadski Blackberry se po vrsti reorganizacij poskuša vrniti na trg pametnih mobilnih naprav, ki ga je nekoč skorajda izumil. Po opustitvi lastnega operacijskega sistema zdaj gradijo na priljubljenem Androidu. A biti drugačen znotraj tega ekosistema ni enostavno.
Drugi član družine U je telefon Play, ki ima z večjim Deluxom skupno le zunanjo podobo. Tudi Play je namreč na zadnji strani ukrivljen/izbočen, nekoliko debelejši in svetleč (steklen). Model, ki smo ga dobili na test, je bil modre barve, ki je zares izstopala in je bila prav všečna, čeprav so se tudi na njej hitro nabrali prstni odtisi.
Model U Ultra je HTCjev poskus, da bi naredili nekaj novega in drugačnega, medtem ko čakamo na novo izvedenko njihovega vrhunskega telefona, HTC 11. Videti je, da so vanj »zmetali« nekaj novosti in zanimivih zamisli, ki se včasih tudi niso najbolje izšle, vse skupaj pa so zabelili z zelo visoko ceno, ki je celo višja od cene doslej vrhunskega modela HTC 10.
Tajvanski izdelovalec Asus je nemara najbolj znan po osebnih računalnikih, prenosnikih in matičnih ploščah, toda že kar nekaj let izdeluje tudi nadpovprečno dobre telefone. Ponavadi jih odlikuje ugodna cena, že kar nekaj časa pa je na voljo tudi model z nadpovprečno zmogljivo baterijo. Tak je tokratni model Max, ki smo ga preizkusili v okviru velikega preizkusa cenejših telefonov, tu pa si oglejmo dva druga modela, ki sta prav tako del serije Zenfone3.
Operacijski sistem, ki smo ga tokrat priložili na naš DVD.
V zadnjem letu smo preizkusili nekaj električnih avtomobilov, vse več jih opažamo tudi na naših cestah. Se pa tehnologija razvija, počasi prihajajo tudi modeli z nekoliko večjim dometom. Tako možnost po novem pozna tudi mali BMWjev i3.
Z izidom osrednjih procesorjev Ryzen je družba AMD dobesedno vstala od mrtvih. Po osemjedrniku smo v Monitorjevem laboratoriju preizkusili še šest- in štirijedrnik iz družine Ryzen 5. Tudi ta procesorja sta pravi zverini, kar ne preseneča, saj je AMD zanju uporabil strojno zasnovo sedmice.
Brezžični usmerjevalniki postajajo z leti vedno hitrejši, domet pa se zaradi različnih dejavnikov praktično ne spremeni. Ena izmed možnih rešitev so tako imenovani »mesh« usmerjevalniki, ki se med seboj povežejo brez žic.
Zdravstveni pripomočki povezani s sodobnimi mobilnimi napravami, zlasti telefoni, se množijo kot gobe po dežju, obenem pa postajajo vse bolj sofisticirani in zmogljivi. Tokrat smo imeli na testu medicinski pripomoček v pravem pomenu besede, merilnik sladkorja v krvi, ki ga povežemo s pametnim telefonom Android.
Povečano resničnost bomo v praksi doživeli različno, tudi v obliki nekoliko nagrajenih pametnih telefonov, ki se bodo ob pomoči računalniškega vida in posebnih tipal bolje znašli pri prepoznavi okolice uporabnika, zlasti v zaprtih prostorih. Lenovo je s telefonom Phab 2 Pro prvi zaplesal po taktu tehnologije Tango, ki jo je razvila družba Google. Ta prinaša povečano resničnost tako rekoč skoraj v vsak žep.
Tako kot smo navajeni, da vsako leto ugleda luč sveta nov iPhone, je že običajno, da z nestrpnostjo čakamo tudi novo Samsungovo Galaksijo. Tokratni Galaxy S8 je bil verjetno najtežje pričakovan izdelek tega korejskega velikana.
V svetu digitalnih televizorjev so stvari bolj ali manj jasne. Če želimo res dober televizor, kupimo takega z matriko ločljivosti 4K, sistemom Android TV, po možnosti čim bolj natančno osvetlitvijo LED in iz enega vrhnjih segmentov ponudbe. Tisti, ki pri sliki ne želijo sklepati kompromisov, pa naj sežejo globlje v žep in si kupijo televizor z matriko OLED.
Kyocerin laserski tiskalnik P6130 je namenjen manjšim pisarnam, ki poleg hitrega in cenovno ugodnega tiska potrebujejo tudi barvni izpis. Po ceni se uvršča med cenejše barvne laserske modele, a že meji na dražje. Kljub temu si predstavljamo, da bi si ga lahko omislil tudi kak samostojni podjetnik za uporabo v domači pisarni.
Kyocerina P3055dn je zmogljivejši sorodnik pred kratkim preizkušenega P3045dn. Zadnji dve številki v imenu nakazujeta nazivno hitrost, kar daje vedeti, da gre za pošteno hiter tiskalnik. Sodi sicer v razred srednje zmogljivih črno-belih naprav, namenjenih srednjim in večjim pisarnam (ali pa majhnim pisarnam tistih, ki resnično veliko tiskajo, denimo računovodij).
Lenovo ima v zadnjih letih dve ločeni liniji prenosnikov – poslovno naravnano linijo Thinkpad in linijo Ideapad, namenjeno domačim uporabnikom. Pri slednji že dlje časa ponujajo tudi kar nekaj prenosnikov, namenjenih zahtevnejšim igričarjem. Sedaj pa so predstavili še nekakšno podznamko, imenovano Legion. Ta prevzema skrb za tiste, ki si želijo najnovejše igre igrati pri res visokih grafičnih nastavitvah.
Asus ima že leta zelo dobro ponudbo tankih in lahkih prenosnikov, najmlajši član te družine je tokrat preizkušeni Zenbook UX360UA. Navzven je zelo podoben predhodnikom, na hitro spominja tudi na Applove računalnike Macbook Air. Ohišje je iz zelo kakovostnega aluminija, na pokrovu zaslona je rahlo brušen krožni vzorec.
Fujitsu je pri prenosnikih v zadnjih letih nekoliko manj zastopan, kot je bil v preteklosti, sploh pri nas. Gre za enega zadnjih japonskih izdelovalcev prenosnikov – Sony je svoj oddelek Vaio prodal, govori se tudi, da bi podobno storili tudi v Fujitsuju (konkretno naj bi se za nakup zanimal Lenovo). Podjetje je namreč opustilo cenejše modele, namenjene domačim uporabnikom, svojo energijo usmerjajo v poslovni segment. Zaradi tega imajo tudi nekoliko ožjo prodajno paleto, ki se počasneje menjava. Njihovi prenosniki merijo na poslovne uporabnike, ki iščejo nekoliko umirjeno zmogljive, zanesljive prenosnike, ki so obenem razmeroma tanki in prenosljivi.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih