Testi - Digitalni fotoaparati / Avtor - Primož Gabrijelčič

  • Panasonic Lumix DMC-LX100

    Panasonicova serija fotoaparatov LX je že vse od nastanka leta 2005 spadala med najboljše žepne modele. Odlikovala jih je odlična optika, ki jo je prispevala Leica, široko odprta zaslonka in kljub majhnemu tipalu ne pretiran šum. Posodobitve so prihajale na približno dve leti, zadnja je bila leta 2012 z modelom LX7, zato smo letos nestrpno pričakovali novega člana družine. Pa so nas pošteno presenetili. Na Photokini so namesto pričakovanega LX9 predstavili nekaj bistveno drugačnega – LX100.

  • Olympus SP-610UZ

    Fotoaparati s (pretiranim) superzumom so zadnje čase priljubljeni pri vseh izdelovalcih. V času, ko velikosti senzorjev pač ne letijo več v nebo (prisegam, za vsakdanje fotografiranje zagotovo ne potrebujete več kot 10 milijonov pik), je obseg goriščnice pač najopaznejša številka, ki jo je tako lepo napisati na ohišje. Olympusov SP-610UZ tako krasi napis HD/3D 22x Wide. Slednje pomeni seveda širokokotni objektiv, v tem primeru uporabnih 28 mm (preračunano), 22x je razmerje med skrajnima koncema objektiva (že omenjenih 28 mm in 616 mm na teleskopskem koncu), HD seveda pomeni snemanje videa visoke ločljivosti (1280 x 720), 3D pa ... pravzaprav, zakaj tam piše 3D?

  • Canon PowerShot A1200

    Med cenejšimi fotoaparati (tja do 150 evrov) je zadnje čase prava gneča. Kar oglejte si na primer Canonovo družino PowerShot. Od 80 do 150 evrov imajo vsakih 20 evrov en fotoaparat, razlikujejo pa se med seboj le po podrobnostih. Model A1200 se tako skoraj v ničemer ne razlikuje od modela 3200 (prav tako opisanega v tokratni reviji), le da ima za dva milijona pik manjše tipalo, namesto litijevega akumulatorja pa uporablja dve navadni bateriji. Tako je ohišje malo večje in ne tako elegantno, cena pa je opazno nižja. Razlike v kakovosti slik med njima pa v normalnih okoliščinah ne opazimo.

  • Canon PowerShot A3200 in A3300

    Canonova modela A3200 in A3300 sta si tako podobna, da si ne zaslužita ločenega opisa. Pravzaprav sta tako zelo podobna modelu A2200, ki smo ga obdelali pred kratkim, da bi lahko le vzeli prejšnji opis in popravili nekaj malega tehničnih podatkov. Pa ne bomo.

  • Canon PowerShot A800

    Model A800 spada na spodnji konec družine PowerShot. Zares enostaven fotoaparat, ki ne postreže z nobenimi presežniki, odlikuje predvsem nizka cena.

  • Canon PowerShot A2200

    Canonova družina digitalnih fotoaparatov PowerShot obsega zelo različne modele - od zmogljivih in velikih naprav, podobnih zrcalnorefleksnim fotoaparatom, do malčkov, kakršen je A2200. Gre prav zares za žepni model, ki pa z majhnostjo ne opravičuje slabe opremljenosti. Ravno nasprotno - vanj so poleg zmogljive programske opreme stlačili tudi prav uporabno optiko.

  • Panasonic Lumix DMC-LX5

    Kuj železo, dokler je vroče, so si rekli v Panasonicu in dali na trg naslednika modela LX3, enega najdražjih in najboljših kompaktnih fotoaparatov. Novemu fotoaparatu bi sicer lahko rekli kar LX3.1, a so kljub temu izbrali bolj tržno ustrezno ime, LX5. Novemu malčku napovedujemo enako usodo, kot jo je doživel LX3 - izredno slavo v zelo ozkem krogu fotografov, popolno anonimnost med širokimi množicami in dobro prodajo. Zakaj?

  • Nikon Coolpix S60

    Eleganca. Lepšega opisa S60 ne moremo dati. Lepe linije, elegantne barve, zloščena in svetleča površina, predvsem pa zaslon, ki zasede celo zadnjo stran fotoaparata. Tako je, na zadnji strani je zaslon z diagonalo skoraj 9 centimetrov in prav nobenega gumba. Zamenjal jih je za dotik občutljivi zaslon.

  • Nikon Coolpix S560

    Vzdržljivo aluminijasto ohišje, majhnost in dober zoom; tako nekako prodajajo S560 v Nikonu. Menda je bil lani poleti to še najmanjši fotoaparat s petkratnim razponom objektiva in mehanskim umirjanjem slike. Tako vsaj trdijo v Nikonu in prav nobene osnove nimamo, da jim ne bi verjeli. S560 je res majhen. Na račun tega pa ne trpi ravnanje z njim. S560 je tudi dovolj velik, da se ne izgubi v šapah povprečnega moškega uporabnika.

  • Samsung L310W

    Če bi bil L310W avtomobil, bi ga uvrstili v "zgornji srednji" razred. Ker pa gre le za fotoaparat, ga bolje opišemo, če povemo, da je žepne velikost, poln načinov za digitalno izboljšanje kakovosti slik in ima širokokoten objektiv. Prav slednje je lastnost, ki jo najdemo pri bistveno premalo fotoaparatih, in nas je prepričala, da Samsung z L310W misli resno. To je le še podkrepila odlična izdelava in dobra površinska obdelava fotoaparata. Prav res, L310W je veselje držati v roki.

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji