Urejanje particij tudi zastonj
V letošnji januarski številki smo ponudili pregled ponudbe orodij za upravljanje particij. Tokrat dodajamo še eno izmed brezplačnih možnosti - orodje GParted.
V letošnji januarski številki smo ponudili pregled ponudbe orodij za upravljanje particij. Tokrat dodajamo še eno izmed brezplačnih možnosti - orodje GParted.
Se vam je že zgodilo, da sta vas operacijski sistem ali pa disk pustila na cedilu? Najbrž skorajda ni uporabnika, ki ne bi že kdaj izgubil kakšnih zanj pomembnih podatkov, malo pa je tudi takih, ki še nikoli niso imeli tako hudih težav z operacijskim sistemom, da je bila rešitev zgolj v novi namestitvi celotnega sistema. Za preventivo pred vsem tem je danes na voljo množica programov za izdelavo varnostnih kopij.
Tudi brez posebnega orodja je osnovne operacije s particijami mogoče opraviti. V Oknih XP, na primer, je najhitrejša pot do vgrajenega orodja taka, da v Raziskovalcu (Windows Explorer) kliknete z desnim gumbom "Moj računalnik/My Computer" in nato izberete "Upravljaj/Manage" ter "Upravljanje diskov/Disk Management". Odpre se grafični vmesnik za upravljanje diskov in particij na njih. Vseh naprednih možnosti seveda ni, vse osnovne pa so na voljo (izdelava in brisanje particij, formatiranje particij, spreminjanje imen in dodeljenih črk logičnih naprav ...). Če torej ne potrebujete naprednejših operacij, utegne to popolnoma zadoščati.
Je že tako - ljudje kupijo skorajda karkoli, če se le poskrbi za dobro in nasilno promocijo, pa naj bo oglaševani artikel še tako sumljiv in že na prvi pogled neuporaben. Nekateri iz gole radovednosti (tudi avtor tega prispevka), drugi pa preprosto iz nevednosti ali naivnosti. Eden izmed boljših kandidatov za to je novi Creativov zunanji Sound Blaster.
Pri predstavitvah (na primer programskih orodij) se velikokrat zgodi, da je zgolj običajna projekcija premalo, večkrat je pri teh dogodkih demonstracija skoraj nujnost. Najbolj seveda pritegne demonstracija "v živo", če pa zaradi okoliščin to ni mogoče, bi si želeli vsaj zavrteti kakšen posnetek uporabe orodja. Brezplačno orodje Wink 2.0 vskoči na pomoč ravno pri takih zahtevah. Še bolj se te potrebe pokažejo pri pisanju ene najbolj ključnih komponent vsake programske opreme - pomoči uporabniku. Skratka, Wink je orodje za pisanje vodičev in demonstracij, ki jih zajemamo neposredno z namizja našega računalnika.
Kombinacij uporabniškega imena in gesla se v današnjem svetu hitro nabere toliko, da ima že povprečen internetni uporabnik kopico preglavic. Hkrati želi zaradi varnosti imeti vsa gesla različna, po drugi strani pa je le-teh preveč. Pomagajo programi, ki so namenjeni prav temu - hranjenju različnih dostopnih gesel.
V časih, ko je bila električna energija poceni in ko je poraba domačega računalnika redko presegla porabo žarnice, se skorajda nihče ni obremenjeval s stroški delovanja računalnika. Danes prav gotovo ni več tako - marsikdo se je že na lastni koži prepričal, da (še posebej neprestano zagnani) domači računalnik precej prispeva h končnemu računu za elektriko. Najbrž pa je malo takih, ki so se lotili natančnejšega ocenjevanja porabe svojega računala. Zato smo to storili mi.
Procesorji so poleg močnejših grafičnih kartic v zadnjih letih postali ključni porabniki električne energije, če primerjamo vse komponente. Porabo (s tem pa tudi hrup ventilatorjev) je mogoče zmanjšati tako, da znižamo napetost na procesorju in njegovo delovno frekvenco, ko celotne njegove moči ne potrebujemo (npr. pisarniško delo). O porabi računalnikov bomo govorili v eni od prihodnjih številk, tokrat pa smo si ogledali majhno, a uporabno orodje za nadzor napetosti in frekvence procesorja kar iz Oken.
Spletna stran www.systernals.com, odprtokodni projekt Marka Russinovicha in Brycea Cogswellsa, je popolnoma sponzorirana s strani uspešnega podjetja Winternals (www.winternals.com), ki v tesnem sodelovanju z Microsoftom razvija sistemska orodja za Okna. Ponuja veliko število uporabnih sistemskih orodij, ki jih odlikujejo predvsem enostavnost, učinkovitost in majhna poraba sistemskih sredstev. Za povrh so še brezplačna, zato smo si nekaj najzanimivejših tudi ogledali.
Elektronska pošta je že pred leti postala prevladujoč način pisne komunikacije, pravzaprav je v marsičem izpodrinila klasično pošto. Če smo še pred leti vse uradne zadeve urejali po klasični priporočeni pošti, je dandanes elektronska pošta tudi za večino teh opravil precej enostavnejša in hitrejša alternativna možnost. No, zaradi (še vedno) nezanesljive dostave prejemniku in predsodkov v zvezi s pomembnejšo pošto se klasična pošta na tej ravni še vrsto let ne bo poslovila. V svetu osebne komunikacije pa je povsem drugače, saj boste že težko našli koga (vsaj v mlajši generaciji), ki s svojimi prijatelji komunicira po klasičnih pismih - hitrost, enostavnost, večinoma pa tudi brezplačnost elektronske pošte so očitno nepremagljivi aduti. Kljub temu se v zadnjem času že zdi, da tudi elektronska pošta pri nekaterih (zasebnih) namenih izgublja bitko s programi za takojšna sporočila - instant messaging, a to je že druga zgodba, o kateri smo se razpisali v oktobrski številki.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih