Prava imena
O programu Plex smo v Monitorju že pisali, saj gre za odličen medijski strežnik, ki živi v vašem računalniku in iz zbirke slik, glasbe in filmov naredi pregledno knjižnico. Kadar ima pri slednjem težave, mu lahko tudi pomagamo.
O programu Plex smo v Monitorju že pisali, saj gre za odličen medijski strežnik, ki živi v vašem računalniku in iz zbirke slik, glasbe in filmov naredi pregledno knjižnico. Kadar ima pri slednjem težave, mu lahko tudi pomagamo.
V nedavno objavljenem članku o upravljanju računalnikov na daljavo smo spregledali odličen pripomoček, Remote Utilities. Ker gre za načeloma brezplačen program, ki ponuja vse, kar imajo veliki, in še več, napako z veseljem popravljamo.
Minili so časi, ko so po elektronski pošti letele množice bolj ali manj duhovitih fotografij in filmčkov, danes se za to uporablja Facebook ali pa Youtube. Kaj pa, če želimo vsebino deliti tudi s tistimi, ki Facebooka ne uporabljajo? Zajamemo jo z zaslona in pošljemo zaslonski posnetek. Še bolje, povezavo do tega posnetka!
Pred kratkim smo preizkusili LGjev monitor z oznako 34UM67, zdaj smo dobili na preizkus še manjšega sorodnika, model 27MU67. Ta po razmeroma ugodni ceni ponuja ločljivost 4K.
Trg pametnih ur obvladujeta Apple in Google. Prvi z najuspešnejšo nosljivo napravo ta hip, drugi pa z operacijskim sistemom Android Wear, ki ga uporablja vojska naprav različnih izdelovalcev. Med njimi je tudi Samsung, ki pa z zadnjo predstavljeno uro stavi na lasten sistem Tizen.
Tokrat je na preizkus v Monitorjev laboratorij zašel Toshibin pogon SSD, ki ga izdelovalec trži kot rešitev za vsakdanje računalniške potrebe. Kot izdelek iz vstopnega razreda teh naprav ima zelo veliko konkurentov in s tem izzivov.
Podjetje Eizo je že dolga leta znano po monitorjih najvišje kakovosti. Kot take jih uporabljajo tudi v strokovne namene, denimo v medicini. Preizkusili smo novi model, ki preseneča z razmerjem stranic ena proti ena. Da, zaslon je kvadraten.
V začetku oktobra smo dočakali novo večjo prenovo Androida, najbolj priljubljenega operacijskega sistema na svetu. Tokrat so poglavitne spremembe predvsem pod pokrovom, saj Google navzven le še bolj utrjuje prvine snovnega oblikovanja (material design).
Programov za izdelovanje varnostnih kopij je veliko, pa vendar se tega nujnega varnostnega koraka večina uporabnikov nikoli ne loti. Veliko rešitev je namreč zapletenih ali pa dragih. Ali pa oboje. Preizkusili smo izdelek, ki ni nič od tega.
Nekdaj smo se šalili, da bomo imeli v prihodnosti prek USBja priključene še mikrovalovke in hladilnike. Sodeč po trenutnem razvoju interneta stvari, bo prihodnost še bolj neverjetna, sedanjost pa je omejena na povezovanje bolj ali manj pametnih naprav s telefoni. Niti multimetri niso izjeme.
Chromecast je prvi Googlov poizkus v dnevni sobi, za katerega lahko pogojno rečemo, da je uspel. Pred tem so poskusili z Google TV, a je klavrno propadla, in težko je pozabiti napravo Nexus Q, ki je za 300 dolarjev poskušala povezati katerokoli zvočno napravo z brezžičnim omrežjem, a so jo po nekaj mesecih umaknili iz prodaje.
Pred kratkim smo preizkusili Intelov računalnik, ki je po velikosti primerljiv z večjimi ključki USB. Bil je zanimiv, a je imel tudi nekaj pomanjkljivosti. Očitno potencial take naprave vidijo tudi drugi. Preizkusili smo Lenovovo različico, imenovano IdeaCentre Stick 300.
Televizor, ki ga poganja Android, smo že preizkusili, prvi ga je izdelal Philips. Zdaj nam je prišel v roke še Sonyjev model. Uporabniška izkušnja je sicer daleč od briljantne, tako Sony kot Google čaka na področju operacijskih sistemov in uporabniških vmesnikov za televizorje še veliko dela. Ima pa robotek v svetu televizorjev velik potencial, kar dokazuje z nekaterimi izjemnimi potezami.
AMD je letošnje poletje namenil več pozornosti posodobitvi grafičnih kartic kakor pa osrednjih procesorjev. Ni presenetljivo, če vemo, da prav odlično delo oddelka, ki razvija grafične procesorje, in posledično prodaja teh izdelkov podjetje še držita pri življenju. Procesorski del podjetja namreč zadnja leta prideluje zgolj rdeče številke, zato AMDjev voz vlečejo naprej predvsem Radeoni.
Intel je procesorje Core šeste generacije uradno predstavil v začetku septembra, zato jih v prejšnji številki še nismo mogli opisati. Smo pa zato v vmesnem času z dvema predstavnikoma novega rodu preživeli dlje časa in si še podrobneje izoblikovali mnenje o zmogljivostih in novostih, ki jih prinaša novi rod teh naprav.
Povsem nenadejano so nas ob začetku novega šolskega in študijskega leta z novostmi zasuli izdelovalci pogonov SSD. V vsega nekaj tednih smo preizkusili kar šest novincev, ki vsak zase dokazujejo, da danes slabih pogonov SSD pravzaprav ni. So le dobri in odlični.
Raznolikost naprav, ki jih uporabljamo, je velikanska. Izmenjava podatkov med njimi pa prava muka. Razvijalci se zavedajo težav, zato se nam trudijo pri tem pomagati. Zadnji v vrsti domiselnih izdelkov je Google Tone, pripomoček, ki med računalniki v bližini izmenjuje spletne naslove. Z zvokom!
Shranjevanje spletnih naslovov je z nami od nastanka zmogljivejših spletnih brskalnikov. Čeprav danes večino spletišč, tudi tiste, ki jih obiščemo večkrat, poiščemo v spletnem iskalniku, so zaznamki še vedno zmogljivo orodje, ki ga ne spregleda nihče. Datoteka s seznamom priljubljenih spletnih strani je ob selitvi v nov računalnik med prvimi, ki se prenesejo v novi dom.
Čeprav se marsikomu še vedno dozdeva, da so profesionalne rešitve za urejanje in oblikovanje videa finančno nedosegljive, Blackmagic Design tako mišljenje postavlja povsem na glavo. Njihov Da Vinci Resolve je namreč že kar nekaj časa na voljo brezplačno, z različico 12 pa postaja tudi resen urejevalnik.
V Googlu so se odločili, da družabno omrežje Google+ razdelijo na posamezne storitve in mu odvzamejo vlogo osrednje storitve spletnega velikana. Ena izmed potez, ki nakano potrjuje, je sveže sodelovanje oblačne shrambe Drive s fotografijami, shranjenimi pod okriljem Googlovega družabnega omrežja.
Neprofitna organizacija The Document Foundation je objavila LibreOffice 5, deseto osrednjo izdajo pisarniškega paketa od zagona projekta in prvo v tretjem razvojnem ciklu. Novost želi priljubljeno odprtokodno pisarno še bolj približati plačljivim tekmecem.
V Monitorjev laboratorij sta prispela nova procesorja za namizne računalnike znamk Intel in AMD. Čeprav predstavljata trenutno najboljše, kar imata ponuditi omenjena izdelovalca, se ju drži smola. Njuna življenjska doba namreč ne bo prav dolga, kajti v kratkem ju bo nasledil nov rod procesorjev.
Dvigniti se visoko pod nebo, je starodavna človeška želja, zato mladeniči in tudi kaka mladenka sanjarijo o tem, da bodo nekoč postali piloti. A ker vsi ne moremo voditi pravih letal, se nekateri zadovoljijo z modelnimi letali.
Oblačne shrambe so priljubljena oblika shranjevanja podatkov. V veliki večini primerov brezplačne kvote v navezi s hkratno uporabo več različnih storitev zadostijo potrebam slehernika. Večje količine prostora je treba plačati, zato so se na trgu pojavili alternativni načini oblačnega shranjevanja. Poceni in zasebno shrambo nudi tudi Transporter Sync, naprava, ki poljubni USB-disk pretvori v domači oblak.
Ste opazili, da novi avtomobili nižjega srednjega razreda še danes strašijo z radijskimi sprejemniki, ki temeljijo na CD predvajalniku? Danes, ko glasbo večinoma poslušamo s telefoni? Kitajci imajo rešitev, če nam bo le uspelo na radiu najti vhod AUX.
Poleti se je v našem laboratoriju nabralo nekaj novih monitorjev, od katerih je vsak po svoje zanimiv. Preizkusili smo AOCjev U2868PQU, LGjev 34UM67, Philipsov 272P4 in Samsungov SE590C.
Microsoft je ob najavi Windows 10 letošnjo pomlad naznanil, da bodo nova Okna tekla tudi na mini računalniku Raspberry Pi 2. Dočakali smo predogledno različico in si ogledali, kaj prinaša in kako ga lahko primerjamo z ostalimi distribucijami, ki delujejo na priljubljeni Robidi.
Nikon je svoj sistem brezzrcalnih fotoaparatov z izmenljivimi objektivi, imenovan preprosto One, predstavil pred slabimi štirimi leti. Takrat smo zapisali, da gre za zanimiv sistem, ki bo lahko ponudil predvsem majhne aparate in objektive, a nas je hkrati tudi zmotila velikost tipala, ki ima faktor povečave goriščnice kar 2,7. Seveda je zaradi majhne velikosti tipala toliko lažje narediti majhen aparat ter majhne objektive, a vseeno smo bili skeptični.
Računalništvo se že od samega začetka ukvarja s tem, kako čim več računske moči spraviti v čim manjšo obliko. V zadnjih letih smo dočakali tudi računalnike, ki so zapakirani v obliko »ključka« – na preizkusu smo imeli Intelov primer.
O pametnih urah pišemo že skoraj dve leti, toliko časa je že namreč od tega, kar je Samsung predstavil uro, ki so ji nadeli oznako »pametna«. Zdaj jih izdelujejo vsi elektronski velikani, pa vendar je šele (zelo) majhno podjetje iz nje naredilo uporaben izdelek.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih