Digitalna beležnica
E-bralniki so izredno dolgočasne naprave, pa vendar smo nad njimi navdušeni že od vsega začetka.
E-bralniki so izredno dolgočasne naprave, pa vendar smo nad njimi navdušeni že od vsega začetka.
Odkar nas je Apple navadil na popolnoma brezžične slušalke, ki jih vstavimo v uho, jih morajo imeti prav vsi proizvajalci, tudi Philips. Tokrat smo preizkusili njihov najmočnejši model.
Pametne ure so v zadnjih letih postale priljubljen segment domače elektronike in tudi segment, ki proizvajalcem prinaša denar. Preizkusili smo Apple Watch Series 8 in Samsung Galaxy Watch 5 / Pro.
V Monitorju redno pišemo o napredku na področju samovozečih avtomobilov, a le redko imamo možnost storitev iz prve roke preizkusiti in dejansko doživeti. Prejšnji mesec je po spletu okoliščin naneslo, da je bila vožnja z avtonomnim taksijem sredi Phoenixa na dosegu roke. Takšne priložnosti se seveda ne izpusti.
Huawei je septembra na domačem kitajskem trgu predstavil štiri nove telefone serije Mate 50, od tega so zdaj enega, tokrat preizkušenega Mate 50 Pro, poslali tudi k nam v Evropo.
Proizvajalci brezžičnih usmerjevalnikov ponujajo vse več agresivnih modelov z mnogimi antenami in divjimi napovedmi hitrosti. Ima vse to kak smisel?
Državna subvencija za »slušalke z mikrofonom« še vedno velja, zato si oglejmo še enega kandidata s področja igralnih slušalk.
Preizkusili smo prav poseben tehnični pripomoček, ki je namenjen slepim in slabovidnim osebam. Gre za pametno belo palico WeWalk, ki so jo leta 2017 patentirali v Turčiji, zdaj pa je naprodaj po vsem svetu. Lahko bi rekli, da gre za nadgradnjo navadne bele palice, ki ima v sebi vgrajen računalnik z različnimi tipali.
Z najnovejšo generacijo centralnih procesorjev AMD se po šestih letih poslavlja podnožje AM4. To pomeni zajeten izdatek za novo matično ploščo in poleg še pomnilnik ter hladilnik, toda v zameno dobimo zelo urnega konjiča.
Področje prenosnih projektorjev se pridno razvija, pridružujejo se tudi bolj znana imena – zadnji je celo Samsung.
V laboratorij smo dobili dve zanimivi novi miši največjega prepoznavnega imena na področju računalniške periferije.
Pred slabim letom smo pri Monitorju preizkusili sistem brezžičnih varnostnih kamer podjetja Eufy, tokrat smo na preizkus dobili še kamero, ki deluje prek mobilnega omrežja 4G.
Huawei je na področju pametnih telefonov zaradi ameriških sankcij bolj ali manj odmrl, vendar je zato na področju pametnih ur zaživel. In to tako, da je trenutno na voljo toliko različic in njihovih podrazličic, da se med njimi znajdejo le res največji navdušenci.
Nekako smo vajeni, da gre internet do naših domov po nekakšni »žici« – parici, kablu ali optiki. Toda v obdobju hitrih mobilnih povezav 4G, in zdaj celo 5G, obstaja tudi možnost »po zraku«.
Tako bi morali začeti prav vsak preizkus vrhunskega telefona Huwaei – res so odlični, vendar hkrati odločno preveč omejeni …
Preizkušanje izdelkov, ki so si med seboj podobni, hitro postane monotono. Dolgčas razbije le model, ki meri na sam vrh ponudbe in ga poskuša doseči z novimi, inovativnimi zmožnostmi in s kakšnim presenečenjem. Na tokratnem sesalnem preizkusu vsa presenečenja, žal, niso bila pozitivna.
V prejšnji številki smo preizkusili trenutno tehnološko raznolikost na področju televizorjev in pri tem izpustili nekaj, kar sliši na ime »Laser TV«. Ime zavaja, gre namreč za projektor.
Verjetno že veste, da lahko za digitalne bone, ki so namenjeni »spodbujanju digitalne vključenosti«, kupite tudi slušalke z mikrofonom. Da, tudi take, ki so namenjene zlasti igranju iger. Denimo JBL Quantum 800, ki smo jih preizkusili tokrat.
Lenovo IdeaPad 5 Pro je razmeroma tanek in kompakten prenosnik, s katerim merijo na zahtevnejše domače uporabnike in vse, ki prenosnik dejansko prenašajo naokoli, a pri tem niso pripravljeni plačati cene resnejših poslovnih modelov. Gre za model s 14-palčnim zaslonom in po našem mnenju ponudi solidno razmerje med uporabno delovno površino ter fizično velikostjo, težo ter porabo baterije.
Uporabniki pametnih telefonov smo različni in vsak ima svoje zahteve ter potrebe. Ali ste vedeli, da lahko pametne telefone uporabljajo tudi osebe s posebnimi potrebami? Osredotočimo se na slepe in slabovidne osebe ter na njihov način uporabe te tehnologije.
Robotski sesalniki nikakor niso več nova tehnologija. Razlike med modeli se manjšajo, novosti med generacijami ni več toliko kot nekoč. Tokrat smo preizkusili nov iRobotov izdelek, ki želi z močjo umetne inteligence postati nepogrešljiv družinski pomočnik.
Microsoft je za javni preizkus pripravil novo, večjo različico operacijskega sistema Windows 11 s priponko 22H2. Gre za tako imenovano »letno« objavo, saj bo Microsoft po novem večje različice objavljal enkrat v letu. Večjih novosti kljub temu ne prinaša, a so tudi nekatere manjše več kot dobrodošle.
Glede na to, da Samsung proizvede 300 milijonov zaslonov (AM)OLED, ki jih v telefone vgrajujejo večinoma vsi proizvajalci, vključujoč Apple, se sliši zelo nenavadno, da je ta proizvajalec hkrati edini, ki zaslonov OLED ne vgrajuje v televizorje. Do zdaj.
Aktivno odpravljanje šuma v slušalkah je danes na voljo tudi v modelih, ki ne sodijo ravno v (cenovni) vrhunec ponudbe. Toda razlike med implementacijami so ogromne, vodilni na tem področju pa je že ves čas – Sony.
Harmony OS naj bi na Huawei telefonih nekoč zamenjal Android, a se to še ni zgodilo. Vseenoo pa ga je mogoče videti na nekaterih njihovi pametnih urah in taka je tudi GT Runner.
Hibridni prenosniki nas doslej niso še nikoli zares prepričali, a Microsoft novi Surface Laptop Studio na prvi pogled res obeta.
Pri Monitorju redko pišemo o ergonomskih plateh računalništva, a tu in tam le srečamo kako napravo, ki obljublja predvsem bolj udobno delo. To je lahko tudi svetilka oz. žarnica, kot smo jim rekli nekoč.
Urejanje dokumentov in preglednic se v osnovi ni spremenilo že 40 let, in čeprav danes s pisarniškimi programi delamo na raznovrstnih napravah, spletu, v oblaku in še kje, je način izvajanja aktivnosti enak. Opravila so ločena in vnaprej znana. Celice so še vedno označene s črkami in številkami kot v igri potapljanja ladjic. Zakaj, če današnja tehnologija ponuja drugačne možnosti? Shishir Mehrotra in Alex DeNeui sta prepričana, da brez potrebe, zato predstavljata svojo vizijo prihodnosti, imenovano Coda.io.
Področje brezžičnih slušalk se še naprej razvija, med zanimivejšimi je Sonyjev novi model, pri katerem so sredi slušalke oblikovali – luknjo.
Preizkusili smo že kar nekaj prenosnih projektorjev, novi XGimi Halo+ pa je najzmogljivejši doslej.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih