Nov lišp tudi za Linux
V petek, 11. januarja 2008, je skupnost razvijalcev namizja KDE izdala težko pričakovano četrto različico tega priljubljenega namizja. V primerjavi s prejšnjo je celotno namizje doživelo precejšnje število izboljšav.
V petek, 11. januarja 2008, je skupnost razvijalcev namizja KDE izdala težko pričakovano četrto različico tega priljubljenega namizja. V primerjavi s prejšnjo je celotno namizje doživelo precejšnje število izboljšav.
Thecusovega novinca ne odlikuje le izpopolnjen videz, temveč predvsem podpora polju RAID 5. Ta raven polja nam omogoča minimalno izgubo prostora na diskih v polju ob dodatni varnosti. Problem tega polja pa je nekaj počasnejše zapisovanje v primerjavi s poljema RAID 0 ali 1, saj je treba ob zapisovanju podatkov zapisati tudi tako imenovane paritetne bite, ki jih mora procesor izračunavati v realnem času.
Razvoju projektorjev (in zniževanju cen) skorajda ni več mogoče slediti. Potem ko smo v lanski aprilski številki predstavili Panasonicov projektor PT-AX100E in mu podelili zlati Monitor za najboljši projektor za hišni kino v cenovnem razredu do 2500 evrov (projektor je takrat stal 1697 evrov, pozneje 1450 evrov), je ta projektor nasledil model PT-AX200E po nižji ceni (1434 evrov) in s še nekoliko izboljšanimi lastnostmi.
Po dobrih dveh letih in pol je operacijski sistem Mac OS X 10.4, bolj znan pod tržnim imenom Tiger, dočakal upokojitev. V ospredje se je prerinila nova divja mačka - Leopard, kot so pri Applu poimenovali Mac OS X 10.5.
Tipkovnica, verjetno najbolj dolgočasen del računalniške zunanje opreme sploh. Oblika, razporeditev in tehnika delovanja je, z nekaj malenkostnimi odkloni v preteklosti, že več deset let nespremenjena.
Domači kino je, predvsem zaradi vse bolj ugodnih cen, postal skoraj vsakdanja stvar v naših dnevnih sobah. A kaj, če si želimo še kaj več? Iz udobnega domačega naslanjača bi radi gledali filme iz naše terabajtne zbirke, deskali po internetu, prebirali novice in zraven počeli še vse drugo, kar nam ponujata domači kino in televizija. Rešitev je Mythbuntu.
Hitachi ED-A100 ni prvi v Monitorju preizkušeni projektor, ki je zmožen projicirati sliko zavidljivih proporcev z zelo majhne razdalje. Resno konkurenco drugim izdelkom podobnih lastnosti pa predstavlja predvsem zaradi razmeroma ugodne cene ob solidnih zmogljivostih.
Strah pred nakupom domnevno drage računalniške opreme smo preganjali že v prejšnji številki naše revije, ko smo iz komponent, nakupljenih po domačih trgovinah, sestavili "še kar" sistem za 200 evrov. A so še cenejše poti.
Pozimi leta 2004 je skupina študentov neke ameriške univerze kot končni projekt začela programirati risarski program, ki so ga poimenovali Paint.NET. Želeli so razviti odprtokodni program za obdelavo slik, ki ga bo enostavno uporabljati in bo ponudil funkcionalnosti, ki jih ponujajo profesionalni programi, a bo zastonj. Paint.NET je uspelo premagati vse ovire, tudi ob pomoči Microsoftovega sponzorstva, ter doseči in preseči zastavljene cilje. Paint.NET je postal "Photoshop za vsakogar".
Če imate računalnik, spletno video kamero in internetno povezavo, vas lahko dobesedno samo še nekaj minut loči od tega, da s poljubnim uporabnikom v internetu vzpostavite videokonferenčno povezavo. Tako preprosto? Poskusite. Groop, najnovejša spletna videokonferenčna storitev, ki stavi zlasti na enostavno rabo. Povrh vsega ni odveč omeniti, da gre za plod slovenskega znanja.
Zelo preprosto je: priklopite monitor (ali več monitorjev) na USB; gonilniki se samodejno naložijo in že lahko uporabljate (skoraj) vse, kar sladkega ponuja delo z več monitorji naenkrat.
OneNote je eden izmed Microsoftovih programov, na katerega je redmondski gigant kar nekaj stavil, pa vendar se zdi, da je le redkokje v rabi. Vendar tisti, ki ga uporabljajo, pravijo, da jim je zelo hitro zlezel pod kožo.
Ste morda tudi vi eden izmed tistih uporabnikov, ki jim je začelo presedati, da morajo za vsak program, ki ga želijo pognati, odpreti menu Start in se prebijati skozi labirint podmenujev (Viste seveda ne uporabljate)? Če vsak dan zaženete le nekaj programov, vas to verjetno ni motilo. V nasprotnem primeru pa vas včasih tudi večsekundno čakanje ni pustilo hladne in ste verjetno na namizje in v vrstico za hitri zagon že dodali bližnjice do najpogosteje uporabljanih programov, da bi s tem prihranili nekaj dragocenih trenutkov pri zagonu. Še vedno pa so tudi uporabniki, ki jim to ni dovolj, in iščejo nove poti za prihranek časa.
V prejšnji številki smo si ogledali novosti, ki jih prinaša jezik C# 3.0. Tokrat pa si poglejmo, kaj nam prinaša novega samo razvojno okolje Microsoft Visual Studio 2008, ki je me tem že na voljo naročnikom MSDN. Novosti je veliko, nekatere so vidne, druge očem skrite, prav vse pa dobrodošle.
Mikroračunalniki oz. mikrokontrolerji se neustavljivo množijo v izdelkih našega vsakdana. In kot se rad pohvali Sy Liebergot, glavni nadzornik elektronskih sistemov pri enem od poletov Apolla, ima danes že vsak avtomobil zmogljivejši računalnik od tistega, ki je bil na voljo njim.
Če so prve računalnikarje pritegnile igre in hitro urejanje podatkov, je za pravi razmah uporabnikov zagotovo zaslužen internet. Slovenska gospodinjstva danes skorajda vsa že premorejo kak računalnik, ki rabi za brskanje po spletu in osnovna pisarniška opravila. Spodnji članek je namenjen premagovanju strahu tistih, ki še niso skočili na ta vlak.
Ko pogovor nanese na ranljivost protivirusnih programov, njihovi zagovorniki zastavijo v svojo obrambo naslednje vprašanje: "Ali zaklepaš vrata, ko greš od doma? Le zakaj to počneš, ključavnica namreč ni 100 % varna in zanesljiva?" Seveda zaklepam vrata svojega doma, vsekakor pa tega ne bi počel, če bi zaradi pomanjkljive ključavnice izginila cela vrata.
Tudi brez posebnega orodja je osnovne operacije s particijami mogoče opraviti. V Oknih XP, na primer, je najhitrejša pot do vgrajenega orodja taka, da v Raziskovalcu (Windows Explorer) kliknete z desnim gumbom "Moj računalnik/My Computer" in nato izberete "Upravljaj/Manage" ter "Upravljanje diskov/Disk Management". Odpre se grafični vmesnik za upravljanje diskov in particij na njih. Vseh naprednih možnosti seveda ni, vse osnovne pa so na voljo (izdelava in brisanje particij, formatiranje particij, spreminjanje imen in dodeljenih črk logičnih naprav ...). Če torej ne potrebujete naprednejših operacij, utegne to popolnoma zadoščati.
Kabelski operater UPC Telemach je s potrpežljivo taktiko vztrajnega nakupovanja konkurenčnih operaterjev v nekaj letih dosegel strateški cilj svojih ameriških lastnikov. Postal je prevladujoči ponudnik tako na trgu kabelske televizije kot tudi na trgu kabelskega dostopa do interneta, saj na obeh področjih obvladuje že več kot 50 % trga. Agencija za pošto in elektronske komunikacije in Urad za varstvo konkurence sta njegovo politiko majhnih korakov samo nemo opazovala, kljub svarilom javnosti o nastajanju koncentracije oziroma o ustvarjanju pogojev za morebitne zlorabe prevladujočega položaja.
Konvergenca je eden najpogostejših izrazov v telekomunikacijah zadnjih deset let. Sprva je bila na tapeti predvsem konvergenca ožičenih komunikacij na omrežni ravni. Rezultat te konvergence danes občutimo kot trojčke oz. t. i. storitve "tripple play". Zdaj lahko že govorimo o konvergenci stacionarnih in mobilnih povezav oziroma, z angleško kratico, FMC (fixed-mobile convergence).
Spletni brskalniki so v mobilnih napravah, odkar je slednje mogoče povezati v internet prek mobilnega omrežja. Čeprav je tega že precej let, še zmeraj niso dosegli povsem zadovoljive ravni in je najverjetneje tudi ne bodo nikoli, saj so omejeni z majhnimi zasloni naprav, pa tudi s prepočasnimi procesorji. Kljub vsemu so z uporabo različnih pristopov prišli zelo daleč, tako da danes dostop do internetnih vsebin ni več omejen na zloglasni WAP.
Video DVDji so danes povsod, tudi taki, ki si jih izdelujemo sami. S povsem digitalnimi vsebinami in vse bolj zmogljivimi računalniki slednje sploh ni več težko. Še posebej, če imamo na voljo tudi dovolj zmogljiv program, ki omogoča tako izdelavo.
Glede na to, da je strojna oprema v novejših usmerjevalnikih sorazmerno zmogljiva, se kar sama od sebe porodi zamisel, da bi jim naložili še kakšno dodatno nalogo ...
Bliža se februar 2008, ko bo Microsoft uradno izdal nov strežniški operacijski sistem, ki bo nadomestil dosedanjo različico Windows Server 2003 R2. Obeta se nam veliko novosti, še posebej na področju upravljanja, omrežnih storitev in virtualizacije. Preizkusili smo različico Windows Server 2008 Enterprise, Release Candidate 0 (RC0).
Če so govorice o skupnem mediju blogov, ki se mu reče blogosfera, večino časa neutemeljene, saj si posamezni blogerji bolj prizadevajo za lastno prepoznavnost, pa blogerje ob posebnih dogodkih kljub vsemu ovije skupinski duh spleta in poročanje o enem dogodku se pojavi po vsem svetu, blogerji pa praviloma v svoje zapise vstavljajo še povezave do zanje najbolj vročega vira te novice.
Tokrat ne bomo govorili o velikem in okornem plačljivem programu, ki ga lahko nadomestimo z enakovrednim, vendar brezplačnim. Žal med programi za defragmentiranje diska ni programov, ki bi bili povsem enakovredni najbolj zmogljivim komercialnim programom. So pa taki, ki jih je bolje uporabiti, kakor da ne bi uporabili nobenega, in to je večinoma povsem dovolj.
V današnjem svetu hitrih povezav in velikanskih količin podatkov postaja zunanja hramba bitov in bajtov vse bolj uporabna. Na začetku so bila kupcem na voljo le preprosta ohišja, v katera smo lahko namestili povsem običajen IDE disk, danes pa je naprodaj vse več lično oblikovanih ohišij s številnimi dodatnimi zmožnostmi. Kupec lahko izbira med ohišjem brez vgrajenega diska ali takim, ki disk že vsebuje. Še večji izziv pa je pri odločitvi o nakupu prava poplava izdelkov z različnimi vmesniki. Pred nakupom je zato treba razmisliti o tem, kje, koliko in predvsem za kakšne namene bomo disk uporabljali.
OLPC - One Laptop Per Child je pobuda, s katero bi vsemogočni zahod rad računalniško opremil in opismenil države tretjega sveta. O njej smo že večkrat pisali (tudi tokrat, med mnenji na zadnjih straneh), zato si tokrat oglejmo dejanski preizkus prvega računalnika OLPC.
Netgearov večpredstavni predvajalnik EVA8000 sodi v zgornji razred tovrstnih naprav na trgu. Podpira obilo glasbenih, slikovnih in predvsem video zapisov, posnetke v ločljivosti HD, premore vmesnik HDMI, povrh vsega pa deluje tudi prek brezžičnega omrežja. Ali ima torej prave karte, da nadomesti računalnik in druge predvajalnike v dnevni sobi?
Že drugič letos jemljemo pod drobnogled "zastavonošo" projektorjev za domači kino znamke Panasonic. Razlog je bliskovit razvoj projektorjev v zadnjem letu ali dveh kot posledica hudega konkurenčnega boja, ki na eni strani znižuje cene, na drugi strani pa dviguje kakovost.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih