Test HTC Vive - praktična virtualnost
Za virtualno resničnost imamo občutek, da že leta lebdi v nedefiniranem območju med potencialom in prakso. Zadnjo zastopajo tokrat preizkušena HTC očala Vive.
Za virtualno resničnost imamo občutek, da že leta lebdi v nedefiniranem območju med potencialom in prakso. Zadnjo zastopajo tokrat preizkušena HTC očala Vive.
Tablice so v nekaj kratkih letih prešle od izdelkov, ki so jih želeli imeti vsi, do izdelkov, ki jih želi imeti le še nekaj posebnežev. Med njimi so »profesionalci«, ki posegajo po profesionalni različici Applovega iPada. Bo kateri izmed njih posegel tudi po Samsungovem konkurentu?
A1 je tudi v Sloveniji začel tržiti storitev Smart Home, ki dom z nekaj opreme nadgradi v nekoliko pametnejšega – gre za sintezo pametnega doma in alarmne naprave. Čeprav smo v preteklih letih že preizkušali več naprav »internet-of-things«, je ta ena redkih za končne uporabnike, ki se jim ne ljubi ukvarjati z nastavitvami, ne toliko za tehnične zanesenjake.
Navidezna resničnost je tehnologija, ki se v valovih vsakih nekaj let pojavi, obljublja veliko, nato pa spet splahni. Pri Facebookovem podjetju Oculus se trudijo, da bi bilo tokrat drugače – tudi s cenejšim modelom Oculus Go.
Interes za tablice je v zadnjih nekaj letih občutno upadel, trg se je nekako razdelil med dražje modele, kjer dominira Apple s svojim iPadom, in vstopni rang cenejših tekmecev (med bolj znanimi sta Lenovo in Asus). A nekateri še vztrajajo, med njimi tudi Huawei z novim MediaPad M5.
Le redko v uredništvu naletimo na izdelek, ki nas med preizkusom vrže na zadnjo plat, a temu je to uspelo. Dobesedno.
Podjetje Otello je izdalo novo različico priljubljenega spletnega brskalnika Opera. Opera Touch je namenjen predvsem uporabnikom, ki s pametnimi telefoni delajo z eno roko. Mobilni spletni brskalnik norveškega podjetja se ponaša z nekaj prijemi, ki brskanje na telefonu v primerjavi s tekmeci precej poenostavijo.
Projektorji so tradicionalno razmeroma velike in tudi dokaj glasne naprave, a se najde tudi kar nekaj majhnih, žepnih modelov. Sonyjev novi MP-CD1 je eden izmed enostavnejših.
Telefoniranje med vožnjo je lahko nevarno in nespametno početje. Tudi če telefon uporabljamo z nosilcem in žično ali brezžično povezanega z glasbeno napravo, vgrajeno v vozilo, bomo še vedno preveč pozornosti posvečali majhnemu zaslonu. Apple in Google verjameta, da je varnejša in boljša rešitev, da med vožnjo telefon upravljamo prek na dotik občutljivega zaslona, ki je vgrajen v avtomobil.
Googlov program za neposredno sporočanje Hangouts je začel svojo pot kot nadomestek za sporočila SMS, zamenjava za Facebookov Messenger in ponudnik telefonije VOIP. Naravnan je bil na zasebnega uporabnika. Huda konkurenca je spletnega velikana prisilila v spremembe, po novem se aplikacija Hangouts deli na dva dela, ki sta namenjena predvsem rabi v poslovnem okolju.
Doma imamo običajno spletno kamero ali v okvir monitorja vgrajeno lečo, ki nam že dlje časa dobro služi pri video pogovorih. Njeno uslužnost bi radi nadgradili tako, da bi iz službe videli, kaj se dogaja doma. Na pomoč nam priskoči resda starejši, a še vedno odličen programski izdelek Air Cam Live Video.
Maja nas je v zdaj že rednem ritmu pričakala javna preizkusna različica Androida P, ki jo je Google znova pokazal na svoji največji razvojni konferenci. Z dovolj sodobno napravo jo že lahko preizkusimo, pri tem pa se je Googlovim napravam zdaj pridružila še kopica izdelkov iz programa Android One.
Računalnikarji smo redno postavljeni v vlogo tehnične pomoči – bodisi po službeni dolžnosti bodisi po vseh drugih, torej družinskih, prijateljskih in še kakšnih. Po novem lahko priskočimo na pomoč tudi pri težavah s pametnimi telefoni, celo z iPhoni.
Avtomobilski asistenčni sistemi niso več novost, res pa je, da so na voljo v različnih stopnjah zmogljivosti in še vedno predvsem v nekoliko dražjih modelih. Nissan je letvico pravkar prestavil malce nižje, med avtomobile pod 30.000 evrov.
Cene nekaterih računalniških komponent so v zadnjih mesecih vztrajno rasle, denimo grafičnih kartic in pomnilnika, kar je žalostilo ali jezilo številne uporabnike. Zato pa je toliko več veselja med kupci novih pogonov SSD, saj so ti – presenetljivo – iz meseca v mesec cenejši. Tokrat smo v testni računalnik vpregli dva novinca.
Družabna omrežja rastejo kot gobe po dežju. Tu in tam pride na sceno novo, ki pritegne množice in zagrozi trenutnima prvakoma Facebooku in Instagramu. K takim sodi trenutno najbolj opevana novost na družabnem področju, mobilno omrežje Vero.
Tole bi lahko bil eden najkrajših preizkusov – Ilife A6 je pač le še en robotski sesalec. Kajti v svetu robotskih sesalcev se ni prav veliko spremenilo, odkar je podjetje iRobot pred dobrim poldrugim desetletjem predstavilo prvo različico Roombe.
Živimo v časih optičnih povezav, ki tudi domačim uporabnikom omogočajo hitrosti okoli 100 Mb/s in skorajda enako hitre mobilne povezave LTE. In vendar (nas) še vedno veliko živi na območju sivih lis, kjer smo obsojeni na internet, kot ga zmore že desetletja stara telefonska bakrena parica. Tudi v središču glavnega mesta. Nova tehnologija obljublja, da bo te sive lise odpravila.
Le kdo si ne želi postati največji vseh Jedijev? Četudi le ob pomoči pametnega telefona, očal VR in »nekakšnega« meča.
Letalniki so še ena tehnologija, ki je v zadnjem času dozorela in se iz histerije spremenila ali v resen hobi (kot sta v februarski številki predstavljena DJIjeva letalnika) ali še eno pozabljeno tehnologijo. Še pred letom smo vsi pričakovali, da bodo letalniki raznašali pošto, nas fotografirali iz vseh kotov in podobno. A dejstvo je, da so to bile povečini samo pobožne želje, saj na srečo letalniki ne frčijo vsepovsod in nam ne mršijo frizure.
Odprava gostovanja uporabniku omogoča brezskrbno uporabo mobilnih storitev v državah Evropske unije in združenega gospodarskega območja ne glede na to, katerega operaterja uporabniki izberejo v tujini. Upad prihodkov iz tega računa bodo domači operaterji reševali nadvse inovativno – s podražitvami.
Pri optičnih bralnikih se že dolga leta ni nič premaknilo, kljub temu se najdejo podjetja, ki se trudijo s kako drugačno zamislijo. K nam je prišel optični bralnik podjetja Czur, namenjen branju knjig in drugih spetih dokumentov.
Unimoke – električno kolo, ki ga predstavljamo tokrat – je zanimiva mešanica med delovnim konjem in rekreativnim vozilom.
Doslej smo v Monitorju predstavljali ali preizkušali 3D tiskalnike, ki so daleč od uporabniške prijaznosti in za delovanje potrebujejo uporabnikov resen angažma. Šli smo celo tako daleč, da smo par 3D tiskalnikov morali zložiti celo sami – resda iz že pripravljenih setov. Na drugi strani pa zanesenjaki 3D tiska izdelujejo svoje tiskalnike skoraj povsem sami. Zato smo z zanimanjem pričakovali Sindohov vstop v pisarniški 3D tisk, ki je že dodobra razburili ljubiteljsko srenjo.
Mobilno plačevanje? Digitalne denarnice? Kako za to vrsto novotarij navdušiti prebivalce dežele, kjer je plačevanje s kreditnimi karticami šele nedavno doživelo razmah? Morda bo nekaj svežega zaleta ponudnikom in uporabnikom dalo že to, da se je v novi val poravnavanja računov med prvimi vključila tudi največja banka v državi.
Ob nakupu novih naprav, takih in drugačnih, predvsem pa še malce dražjih, smo vajeni, da so nekako povezljive. Z Bluetooth, z Wifi, v »oblak«. Kaj pa, če imamo napravo, ki to ni? Pomagamo ji z dodatki, kot je Broadlink RM Mini3.
Včasih je veljalo, da smo bili pripravljeni za smučanje, ko so zagnali žičnice, danes smo pripravljeni šele, ko smo na telefonu zagnali vse mogoče smučarske aplikacije. Ali pa le eno – Mapriko.
Najbolj prodajane bralnike danes prodajajo Američani (Kindle), Kanadčani (Kobo) in … hja, smo že skorajda končali. Francozi se trudijo z blagovno znamko Bookeen. Preizkusili smo model Saga.
Pomanjkanje slovenskih vsebin na e-bralnikih je tema, ki smo jo že večkrat obdelali. Nekoliko jo rešujejo slovenske knjižnice, ki jih povezuje sistem Biblos, slednji pa po novem ponuja tudi lastne e-bralnike z e-papirjem.
Kaj danes označuje »premijski« pametni televizor? Vsekakor kratice, kot so 4K, HDR10, Android in različne komercialne oznake za sam zaslon. Pa še zajetna nalepka s ceno je priložena; ali pa tudi ne, če gre soditi po tokrat preizkušenem televizorju izdelovalca TCL.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih