Acer Aspire 6930G
Manjši brat 18-palčnega modela 8920, namenjenega za zabavo in večpredstavna opravila, se ponaša z nekoliko manjšim 16-palčnim zaslonom, zato ga je veliko bolj enostavno prenašati, pri tem pa zabava kljub vsemu nič ne trpi.
Manjši brat 18-palčnega modela 8920, namenjenega za zabavo in večpredstavna opravila, se ponaša z nekoliko manjšim 16-palčnim zaslonom, zato ga je veliko bolj enostavno prenašati, pri tem pa zabava kljub vsemu nič ne trpi.
Acerjeva ponudba prenosnih računalnikov je bila v razredu "velikanov" deležna rahle posodobitve. Acer Aspire 8930 izhaja iz predhodnika Aspire 8920, ki smo ga že imeli na preizkusu, opazna razlika pa je zgolj v procesorskem naboru in grafični kartici.
Ko so v Acerju zasnovali prenosnik z oznako 5735 iz družine Aspire, so imeli v mislih potrošnike s potrebo po širokih zaslonih. Tiste, ki želijo kjerkoli gledati filme širokega formata ali pa imajo ponavadi odprta po dva dokumenta hkrati, pregledno drugega ob drugem.
V Toshibi so se odločili posodobiti zelo znan prenosni računalnik Portege R500, ki je bil znan predvsem zaradi izredno majhnih mer in zanemarljive teže. Do danes je sicer v Applu dobil hudo konkurenco, vendar Toshiba skriva svoje adute.
Poslovni prenosniki Tecra, ki jih izdeluje Toshiba, se že na papirju ponašajo z odličnim razmerjem med prenosljivostjo in vgrajeno strojno opremo. Tak je tudi model R10-10S, ki ima tudi temu sorazmerno visoko ceno.
Pri preizkusu Toshibinega prenosnika Qosmio X300 bi skorajda potrebovali lastno elektrarno in nepalskega nosača oziroma šerpo. Gre namreč za orjaški prenosnik s 17-colskim zaslonom in težo več kot štiri kilograme. Prenosnik je tudi sicer nadvse impresiven na pogled. Pokrov prekrivajo rdeči plameni, gladka rdeča plastika pa se nadaljuje okoli zaslona in tipkovnice. Kar ni rdeče, pa je odeto v svetlečo črno plastiko - taka je tudi tipkovnica. Ko prenosnik prižgemo, se osvetli kot božična jelka. Pod rdečo plastiko med tipkovnico in zaslonom so namreč skrite rdeče diode LED, te najdemo tudi nad sledilno ploščico in pod nekaterimi funkcijskimi tipkami nad tipkovnico.
Nekateri prenosniki so na videz čisti in prijazni, drugi zadržani in učinkoviti, MSIjev GX 620x pa je vsekakor oster in nevaren. Ohišje iz črnega brušenega aluminija in z živo rdečimi dodatki bi brez težav nosilo značko kakega butičnega izdelovalca športnih avtomobilov. Razlog za tak videz je ciljna skupina uporabnikov, ki naj bi bili predvsem navdušenci nad računalniškimi igrami.
MSI je poleg Acerja in Asusa tretji (in najmanjši) tajvanski izdelovalec prenosnih računalnikov, prodaja jih tudi pod lastno blagovno znamko. Tokrat smo dobili v roke tri njihove primerke.
Hewlett Packard je po kar nekaj letih predstavil nova ohišja prenosnikov. Razlog, da so tako dolgo odlašali s predstavitvijo novih ohišij, bi lahko iskali na dveh mestih. Najprej zato, ker je marsikdo menil, da se zmagovalnega konja ne menja. Drugi razlog pa je ta, da so dolgo in obenem temeljito razvijali nova ohišja.
Prenosnikov z 12-palčno diagonalo smo iz MSIjevih logov že dodobra vajeni. Pri preizkusih ugotavljamo, da poskušajo vgraditi vse zmogljivejše komponente, oblikovanje zunanjosti pa ostaja bolj ali manj na enaki ravni.
Majhni in lahki prenosniki so letos v enem samem zamahu osvojili računalniški trg. Noben izdelovalec prenosnikov, ki da kaj nase, si noče privoščiti, da ne bi ponujal vsaj enega mini prenosnika. Tudi računalniški velikan HP se je spustil v to dirko. Kot vse kaže, pa je bil v prvem krogu sorazmerno neuspešen.
V Fujitsu Siemens Computers (mimogrede, pred kratkim je Siemensov lastniški del v celoti odkupil Fujitsu) se očitno zavedajo, da je tudi zunanja podoba naprav vse bolj odločilna, ko se potrošniki odločamo za nakup. Pa 3553 iz družine Amilo je namreč prenosni elegantnež v črni in beli barvni kombinaciji, poleg tega se ponaša tudi z nekaterimi manj običajnimi vmesniki.
Asus je s svojim računalnikom Eee PC sprožil pravo revolucijo in ustvaril nov razred računalnikov, ki se imenujejo "netbook". Majhne prenosnike z diagonalo zaslona od 7 do 10 palcev so v zadnjem času predstavili skoraj vsi izdelovalci strojne opreme, od najmanjših do največjih. Da bi Asus obdržal primat na tem novem trgu, svojo ponudbo vedno dopolnjuje z novimi modeli (ob pisanju tega prispevka je bilo na voljo 18 prenosnikov, v družini Eee pa so tudi namizni računalniki). Pri nas žal bolj počasi.
Cestnim bojevnikom je namenjen najmanjši prenosnik iz tokratne serije, ThinkPad X200. S kilogramom in pol teže ne spada ravno med najlažje tovrstne prenosnike, 12,1-palčni zaslon ponuja sliko ločljivosti 1280 × 1080 pik.
Modeli ThinkPadov serije T so namenjeni premožnejšim kupcem in podjetjem. Izdelava je natančnejša, komponente so lažje in celota je bolj ubrana. T400 je prenosnik, ki je dokaj podoben R400 po zunanjosti in po opremljenosti, poleg imena serije pa se razlikujeta tudi v nekaterih podrobnostih.
ThinkPad R400 7439-1CG je sicer dokaj povprečno opremljen prenosnik, ki pa navdušuje s trajanjem delovanja. Akumulatorju je uspelo zagotoviti energijo za natanko štiri ure delovanja. Akumulator zadaj sega čez rob prenosnika, vendar je to sprejemljiva cena za izjemno trajanje delovanja. To še toliko bolj bije v oči, ker imajo vsi ThinkPadi s tokratnega preizkusa (razen R500) zmogljivost akumulatorja 5200 mAh. Disk je 160 GB, za shranjevanje podatkov pride prav optična enota (DVD-RAM in DVD?RW).
ThinkPad T500 2089-2UG je namenjen tistim, ki ljubijo večjo delovno površino, a ne za ceno pretirane teže prenosnika ali krajšega časa delovanja akumulatorja. 15,4-palčni zaslon prikazuje sliko ločljivosti 1680 × 1050 pik. Zanjo poskrbi v procesorski nabor (Intel Cantiga GM45 Express) integrirana grafična kartica. Procesor je Core 2 Duo T9400 in deluje pri taktu 2,53 GHz. Prenosnik ima standardno količino pomnilnika in se je pri hitrostnih preizkusih odrezal primerno vrhunskemu poslovnemu prenosniku.
R500 2731-20U med vsemi ThinkPadi, ki smo jih tokrat dobili za preizkus, izstopa po velikosti in debelini. Če smo malce zlobni, bi ga pred odpiranjem pokrova zlahka zamenjali za običajni Lenovov prenosnik brez prestižne oznake ThinkPad. No, pod pokrovom je nekoliko bolje. R500 je opremljen z enakim procesorjem in procesorskim naborom kot R400. Grafični podsistem je precej hitrejši, saj sliko krmili grafična kartica ATI Mobility Radeon 3470 HD. To je prispevalo k najboljšemu rezultatu pri preizkusu s programom 3DMark 2001 med vsemi tokrat preizkušenimi ThinkPadi. Slika je ločljivosti 1680 × 1050 pik in zaslon je dovolj velik, da to ločljivost prenesejo tudi uporabniki z ne popolnoma ostrim vidom.
Latitude D500 je ekskluzivna serija prenosnikov, vendar ne zaradi kakovosti izdelave, uporabljenih materialov ali vrhunske notranjosti. Tako posebni so samo zato, ker jih v redni prosti prodaji preprosto ni mogoče kupiti. Pri nas jih lahko dobimo le v posebni Telekomovi ponudbi, če sklenemo pogodbo za optični internetni priklop. Za en evro.
Dell je po uveljavljenih modelih prenosnikov Latitude in Inspiron predstavil novi družini, Vostro in Studio. Ogledali smo si Studio 1535 in po številki modela lahko ugibamo, da gre za nadaljevanje serije Inspiron.
Hewlett Packard v množici naprav za majhna in srednje velika podjetja ponuja prenosnik Compaq 6830s. Na prvenstveno poslovno rabo kažejo priloženi Windows Vista Business, zaslon s širokim razmerjem stranic, kakovostna VGA spletna kamera in nekateri namenski programi.
Intel je pred kratkim predstavil nov procesorski nabor, znan pod kodnim imenom Montevina. Gre za naslednika lani predstavljenega nabora Santa Rosa oziroma peti rod nabora Centrino (ki se zdaj imenuje Centrino 2). V praksi gre le za marketinško ime za kombinacijo procesorja, vezja matične plošče (chipset) in brezžičnega vmesnika, ki jih izdelovalci vgradijo v svoje prenosnike. Eden takih je tokrat preizkušeni Stylenote M730T tajvanskega izdelovalca Clevo. To podjetje je že dolgo na trgu prenosnih računalnikov, izdelujejo pa t. i. "barebone" prenosnike, kakršni so npr. avstrijski prenosniki Chili Green.
V zadnjem letu so prav vsi večji izdelovalci prenosnih računalnikov napovedali majhne, deset- ali manj palčne modele. Končno pa so njihove stvaritve začele prihajati tudi na tržne police, tako da imamo uporabniki vse več izbire. Prvi tak malček kitajskega izdelovalca Lenovo se imenuje Ideapad S10e, pri čemer "e" v oznaki nakazuje, da gre za model, namenjen evropskemu trgu, številka 10 pa označuje velikost zaslona, torej 10 palcev.
Računalniki so lahko tudi seksi, je že pred časom dokazal Apple. Pa vendar, je pri prenosniku dovolj to, da je seksi, ali naj bo tudi primerno opremljen? Dilema, ki jo najbolje ponazarjata Applov MacBook Air in Lenovov Thinkpad X300. Beli in črni.
Toshibini modeli Satellite se ponašajo s kakovostnim in elegantnim ohišjem, ki ob zaprtem zaslonu s svojo sijajno črnino spominjajo na fino klavirsko lakiranje. Enako velja tudi za različico A210-1AO, za katero v Toshibi pravijo, da se ponaša z zelo dobrim razmerjem med ceno in zmogljivostjo. Praviloma drži, vendar kot ponavadi tudi ta zgodba ni tako preprosta.
Samsung R70 je tretji prenosnik tega velikana zabavne elektronike, ki smo ga preizkusili do zdaj. Gre za prenosnik, ki po zmogljivosti in velikosti sodi nekako v zlato sredino ponudbe prenosnikov.
Prenosnik Compaq 8710p si že težko zasluži tako poimenovanje. Je namreč velik in težak računalnik s 17-palčnim zaslonom in je prej kot prenosni računalnik nadomestilo za namiznega. V Hewlett-Packardu so dobro izkoristili prostornost prenosnika in ga dobro opremili. Na redkokaterem prenosniku najdemo po šest vmesnikov USB. Tudi izhoda HDMI nima ravno vsak. Sicer pa so tu na voljo še vsi pričakovani vmesniki, od VGA in S-video pa do firewire, omrežne kartice in modema. Če nam ni do povezovanja z žicami, lahko uporabimo modri zob ali omrežno kartico WLAN, ki podpira standarde 802,11 a, b, g in draft-n.
To, da so računalniki, sploh prenosni, lahko tudi modni dodatki, uspešno dokazuje Dellov novi Inspiron 1525. Prenosnik dobimo v štirih različnih vzorcih, pri vseh pa je zgornja stran povsem gladka. Naš preizkušeni model je bil odet v črno barvo z nekaj elegantnimi črtami čez zunanjo stran. Vsekakor všečno in izstopajoče iz povprečja enobarvnih naprav.
Tablične računalnike je leta 2001 na sejmu Comdex predstavil sam Bill Gates. To je bilo leto dni pred izidom posebne, tablične različice Windows XP. Takrat je Gates napovedal, da bodo tablični računalniki v petih letih najbolj priljubljena oblika osebnih računalnikov. Ciniki bi rekli, da je bila že Gatesova podpora zadosten razlog za neuspeh, ki so ga tablice doživele v naslednjih letih. Vsekakor je neuspeh primerna beseda za 1-2 % prodajni delež, ki ga imajo ti računalniki. Gates zelo verjetno ni predvideval, da bodo tablice obsojene na nišno mesto prodajnih polic. Način uporabe tablic se ni uveljavil in je še najprimernejši tam, kjer uporabniki med delom stojijo, oziroma hodijo (npr. zdravniki, skladiščniki). In še tam jim delajo konkurenco zmogljivi ročni računalniki. Kljub slabi prodaji pa predvsem največji izdelovalci prenosnikov še zmeraj ponujajo tablične računalnike. Dandanes so to skoraj izključno križanci med tablico in prenosnikom.
Podjetje Fujitsu-Siemens je predstavilo trgu novo družino prenosnih računalnikov. ESPRIMO mobile V5545 je notes srednjega razreda. Zasnovan je na procesorju Core 2 Duo, ki deluje pri taktu 2 GHz, Intelovega sistemskega nabora PM965 in 2 GB pomnilnika. V5545 se odlikuje predvsem z zmogljivim diskom (250 GB). Poleg diska lahko za shranjevanje podatkov uporabljamo zapisovalnik DVD?RW. Za predvajanje slike ločljivosti 1280 × 800 pik na 15,4-palčnem zaslonu širokega formata skrbi grafična kartica ATI Mobility Radeon HD 2400. To drobovje omogoča uvrstitev v zlato sredino hitrostnih lestvic na naših preizkusih.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih