Sedma čarovnija
Honor, nekoč del Huaweija, je predstavil svoj najnovejši telefon v kategoriji najboljših – Magic 7 Pro. Predstavitev za vse evropske medije so priredili kar na – Bledu.
Honor, nekoč del Huaweija, je predstavil svoj najnovejši telefon v kategoriji najboljših – Magic 7 Pro. Predstavitev za vse evropske medije so priredili kar na – Bledu.
Pred enim letom je Telemach splavil »svoj« prvi pametni telefon, Telemach 5G. Minilo je 12 mesecev in na (svoje) police so postavili njegovo nadgradnjo, Telemach 5G Pro.
Apple vsak konec septembra predstavi novo različico svojih telefonov in tudi letošnje leto ni nikakršna izjema. Applova telefonska šestnajstica vsaj za Evropejce ne prinaša večjih novosti, zato pa ne manjka manjših izboljšav.
Urbana legenda pravi, da so Applove naprave dodelane, ker podjetje poskrbi tako za njihov programski del kot strojni. Enako že nekaj let s svojimi telefoni Pixel počne tudi Google, in čeprav mu občasno tudi spodrsne, je videti, da programska in strojna povezanost v resnici delujeta.
Honorjev telefon 200 Pro stavi na fotografiranje portretov, v ta namen pa so se povezali s podjetjem Harcourt studio. To je svetovno znan fotografski studio, vsaj tako razberemo po hitrem skoku v Googlov iskalnik.
Nekoč smo rekli, da gre v tretje rado, vendar preklopnim telefonom tudi v šesti generaciji ne kaže, da bodo kmalu postali del naše vsakdanjosti.
Huawei s fotografsko usmerjenimi telefoni misli skrajno resno in najnovejša serija Pura to le še poudarja. Žal telefonski del temu še ne sledi.
Honor zgodovinsko izhaja iz podjetja Huawei, kar pomeni, da je predvsem na strojnem področju zelo močen in ima marsikaj pokazati. To velja tudi za najmočnejšega konja iz njihovega hleva, telefon Magic6 Pro, ki ga podjetje šteje za konkurenta največjim na tržišču mobilnih telefonov – Applovim iphonom in Samsungovi seriji Galaxy S24.
Preklopni telefoni, še posebej tisti, ki se iz telefonske oblike prelevijo v tablico, kar nekako nočejo zaživeti in se med uporabniki prijeti. Samsung, denimo, prodaja že peto različico svoje rešitve, Galaxy Fold, kar nekaj takih telefonov pa so že pred leti predstavili tudi kitajski konkurenti. Eden od razlogov za nezanimanje uporabnikov je vsekakor visoka cena, saj takšni telefoni/tablice dosegajo cene celo do dva tisoč evrov.
Kako izdelati novo različico nečesa najboljšega, kar podjetje zmore narediti, postaja z vsakim letom težje. Applovi iphoni so na zunaj že leta enaki, do neke mere tudi Samsungove galaksije. Ključ je v programski opremi.
Lanski model Honor Magic 5 Lite nas je na preizkusu cenejših telefonov kar navdušil, saj je za malo manj kot 300 evrov ponudil dovolj, da smo ga v isti sapi omenili kot zmagovalca. Letošnja šestica ima trenutno še svojo »začetno« ceno in za 400 evrov dobimo zelo spodobno napravo.
Samsung je po letu premora spet izdal »ljubiteljsko« (FE – Fan Edition) različico telefona Galaxy S. Kot v preteklosti najverjetneje računajo, da bo nižja cena upravičila kompromise.
Pametni telefoni, ki jih mobilni operater prodaja pod svojo blagovno znamko, niso novost. Že pred davnimi leti je take telefone prodajal Telekom Slovenije, v zadnjem času se temu bolj posveča A1, na ta vlak pa je ravnokar stopil tudi Telemach.
Začnimo s kompromisi, ki so jih s tem telefonom sklenili pri Sonyju, saj bomo kasneje lahko bolj malo grajali. Zaslon ima »le« polno ločljivost (FullHD), vendar pomaga dejstvo, da gre za nekoliko manjši telefon. 6,1 palca diagonale namreč pomeni, da je zaslon vseeno videti zelo oster. Sliko zna risati s 120 Hz, a nima tehnologije LTPO, ki bi omogočala dinamično prilagajanje osveževanja. Kompromis se nadaljuje še s fotoaparatom, ki mu v primerjavi z lanskim modelom Xperie manjka zum leča. Njeno odsotnost Sony opravičuje z dejstvom, da je novo primarno tipalo dovolj dobro, da lahko 2× zum »uredi« tudi brez izgube podrobnosti. Dejansko mu to uspeva. Resnični razlog za en objektiv manj je sicer bolj verjetno dejstvo, da zato dražji model Xperia 1 deluje kot »boljši« in lažje upraviči višjo ceno.
Honor 90, najnovejši model iz Honorjeve »številne« serije telefonov, ima ukrivljen in kričeč dizajn. Pridevnik kričeč si upamo zapisati predvsem zaradi fotografskih leč na zadnji strani, ki so postavljene v dve elipsi. Honor to estetiko uporablja že nekaj generacij, in če nič drugega ... No, izstopa. Prav tako se pri Honorju ne zmorejo odreči ukrivljenosti zaslona, ki telefon v roki naredi bolj »zdrsljiv«, tako da je uporaba ovitka skoraj nujna. V svetu, kjer večina proizvajalcev stavi na bolj oglate telefone s širokimi stranicami, Honor »brca« v drugo smer in tako kot pri obliki fotoaparata upa, da mu bo to prineslo prepoznavnost. Oziroma vsaj drugačnost.
Samsungov Galaxy Z Flip5 je najboljši preklopni telefon ta hip, o tem ni dvoma. Res je sicer, da prav veliko konkurence ni, toda pustimo podrobnosti.
Asusova serija Zenfone je nekakšna posebnost v svetu Androida, saj gre za redko kombinacijo majhnega, a hkrati res zmogljivega telefona. Majhno je seveda relativno, a v času, ko smo pri telefonih z najzmogljivejšimi procesorji vajeni zaslonov, ki gravitirajo proti sedmim palcem (Samsung Galaxy S23 Ultra, decimo, ima diagonalo 6,8 palca), je Zenfone z diagonalo zaslona 5,92 res skoraj prikupno majhen.
Izdelati dober telefon za okoli 500 EUR je umetnost iskanja pravih komponent in nižanja cene. Zadnje je moč doseči na več načinov, a najmanj zaželeno je vgrajevanje starejših komponent. To seveda počnejo vsi proizvajalci, a pri tem početju obstaja zelo tanka meja, in ko jo prestopijo, lahko to zanimivost telefona enostavno potopi.
Xperia 1 V je še vedno tisti Sonyjev telefon, ki bi lahko bil prva izbira za marsikoga, če ne bi imel nekaj čudaških rešitev. Ena od njih je tudi zaslon vrhunske ločljivosti 4K. Tako »gostih« zaslonov na telefonih večinoma ne vidimo več in tu Sony resnično izstopa, a kaj, ko za povprečnega uporabnika to pomeni predvsem (pre)visoko ceno in so zato – nepotrebni. Na 6,5-palčnem zaslonu najbrž le sokol zares vidi vso to množico pik. Razlog za zaslon ločljivosti 4K je uradno ta, da je telefon mogoče povezati s Sonyjevimi kamerami/fotoaparati in ga uporabljati kot profesionalni monitor. Tam visoke ločljivosti in profesionalno risanje barv dejansko pridejo prav. Vse to pa povprečnemu uporabniku pomeni bolj malo.
Povejmo kar naravnost – dražji telefoni Huawei so še vedno zanimivi, saj proizvajalec še vedno vlaga v njihov razvoj in izdeluje naprave, ki se vsaj strojno brez težav kosajo z najboljšimi na tržišču. Seveda vse skupaj pade v vodo, ko moramo napisati, da zaradi ameriških sankcij ne premorejo Googlovih storitev in da ni podpore omrežjem 5G. Nato zapišemo še, da sicer obstajajo vmesne rešitve, kot je Gbox, ki prek »nekih« strežnikov omogočajo nameščanje Googlovih/zahodnih aplikacij. In dodamo, da takšno početje iz varnostnih razlogov odsvetujemo. In za konec seveda hvalimo fotoaparat, ki je v dragih Huawei napravah običajno izjemen.
Nobena skrivnost ni, da so bili Huaweijevi telefoni nekoč v samem vrhu tehnološke odličnosti. In tako je tudi danes, le ameriške sankcije so krive, da so kot celota veliko manj uporabni od, denimo, Samsungovih. Primerjali smo dva najnovejša prepogljivca – Samsung Galaxy Z Fold5 in Huawei Mate X3.
Honor se že nekaj let trudi priti izpod dežnika nekoč matičnega podjetja Huawei in tudi telefon Magic5 Pro je poskus v tej smeri. Gre za telefon najvišjega zmogljivostnega in cenovnega razreda, s katerim merijo na tekmece, kot so Samsungov Galaxy S23 Ultra in Xiaomi 13 Pro ter pred kratkim preizkušeni Vivo X90 Pro.
Honor, nekoč del Huaweija, danes pa menda samostojno podjetje, je tudi v Evropi predstavil preklopni telefon Magic Vs, ki je neposredna konkurenca Samsungovim modelom Galaxy Fold.
Za pol nižjo ceno pol manj »muzike«? Niti ne. Najmočnejši Samsungov predstavnik serije A je resda pol cenejši od najmočnejšega Samsunga, modela S23 Ultra, toda do popolnosti mu ne manjka tako zelo veliko.
Xiaomi s falangami telefonov Redmi ne popušča in na slovensko tržišče je prišla četverica naprav Note 12. Da, Note. Proizvajalec morda računa na tiste, ki so si to ime nekoč kot nekaj dobrega zapomnili pri Samsungu.
Proizvajalec pametnih telefonov Vivo v zadnjem letu tudi pri nas lepo širi ponudbo pametnih telefonov. Pred nekaj meseci smo preizkusili telefon srednjega razreda Vivo X80 Lite, zdaj pa smo še pred uradnim začetkom prodaje na preizkus dobili najnovejši in najzmogljivejši model – model Vivo X90 Pro.
Leto je naokoli in spet se pogovarjamo o najboljšem Huawei telefonu. Telefonu podjetja, ki kljub vsemu vztraja pri strojno res odličnih izdelkih, ki pa ... No, saj veste, kaj.
Poco je ena izmed Xiaomijevih telefonskih blagovnih znamk (druga pomembnejša je Redmi) in z njo merijo na mlajše uporabnike, torej tiste, ki bi radi hiter telefon za ne preveč denarja. Nova modela X5 in X5 Pro sta nekje na meji med vstopnim in srednjim cenovnim razredom. Tudi če za hip pozabimo na pakete operaterjev, je cena obeh dovolj razumna, da ne bi smela predstavljati večjih ovir.
Xiaomi se je v zadnjih letih povzpel v vlogo enega najpomembnejših konkurentov Samsungu na področju telefonov Android. S tem so prišle tako večje in bolj ambiciozne želje kot tudi več pozornosti kupcev in medijev. V to okolje prihajata nova modela, s katerim podjetje pokaže, kaj vse zna. Gre za Xiaomi 13 in 13 Pro, preprosto imenovana naslednika modelov 12 in 12 Pro. Sodeč po govoricah, naj bi kasneje sledil še Xiaomi 13 Ultra, nadgradnja obstoječega 12S Ultra.
Telefoni Galaxy z oznako Ultra so največ, kar korejski Samsung v danem trenutku zmore. Tudi tokrat je tako.
Arhiv
Po kategorijah