Vstopna alternativa
Z manjšo zamudo je Apple začel prodajati svoj tretji letošnji telefon, iPhone XR. Ta prinaša skoraj vse, kar poznamo z modelov XS in XS Max, po malenkost nižji ceni.
Z manjšo zamudo je Apple začel prodajati svoj tretji letošnji telefon, iPhone XR. Ta prinaša skoraj vse, kar poznamo z modelov XS in XS Max, po malenkost nižji ceni.
Že kar nekaj časa je od tega, ko nas je Huawei začel prepričevati, da mora imeti telefonski fotoaparat več kot le en objektiv. Uspelo mu je, danes so o tem prepričani vsi, tudi Samsung, ki je pred kratkim predstavil model s kar štirimi objektivi. Tokrat smo preizkusili model s tremi – letošnji Galaxy A7.
Časi cenejših telefonov, ki so na račun cene varčevali popolnoma z vsem, so že nekaj let mimo. Današnji telefoni s ceno okoli 200 evrov so popolnoma spodobni izdelki, ki bodo marsikomu prav dobro služili.
Huawei kot proizvajalec telefonov nezadržno raste, zato zagotovo »delajo nekaj prav«, pa vendar si ne moremo kaj, da se ne bi spotaknili ob dejstvo, da prodajo »lahke različice« telefona začnejo mesec dni pred tem, ko bosta uradno predstavljena »pravi« Mate 20 in Mate 20 Pro.
Lani smo v trojici novih Nokijinih telefonov (3, 5 in 6) najbolj pohvalili srednji model, torej petko, zdaj pa smo na preizkus dobili njeno naslednico, model 5.1. Še vedno gre za telefon vstopnega ranga, ki pa vsaj na prvi vtis deluje bolj premijsko, kot bi si mislili glede na ceno. Ohišje je namreč aluminijasto, telefon s prijetno zaobljenimi stranicami pa res lepo stoji v roki. Preizkušeni model je bil lepe, zelo temno modre barve.
Nokia se je pred dobrim letom in pol vrnila na področje pametnih telefonov, tokrat v tesnem sodelovanju z Googlom, zato na novih telefonih seveda teče Android. Konkretno gre po novem za podjetje HMD, ki je od Nokie dobilo pravice do uporabe imena v navezi s pametnimi telefoni, za samo proizvodnjo pa skrbi kitajski Foxconn. Po dobrem letu pa so že začeli prodajati drugo generacijo teh telefonov.
Samsungova beležnica Note je bila od nekdaj posebnež. Včasih s tem, da je bila res velik telefon, danes v resnici le še zato, ker ima priloženo pisalo, ki so se ga nekateri navadili in ne morejo brez njega. Novi Note9 poleg tega premore tudi res zmogljiv akumulator.
Telefoni, ki stanejo manj kot 200 EUR, so ponavadi slabi. Tu in tam se najde kakšen, ki ga je mogoče pogojno priporočiti, a ti telefoni so zelo redki. Izdelovalci tako poceni naprave delajo le zato, da jih potem lahko operaterji ob vezavi ponujajo praktično brezplačno. Še razlog pa je ta, da skušajo tako dobiti v svoje ekosisteme tiste, ki prvič kupujejo telefon in ne bi radi veliko zapravili. Tako se kupec navadi uporabniškega vmesnika tega izdelovalca in ko čez nekaj let menja telefon, je lažje, če ostane pri istem izdelovalcu in takrat morda kupi dražji telefon.
Y7 Prime je malce dražja in boljša različica Huaweievega modela Y6 in, ker smo imeli oba telefona na preizkusu ob istem času, se še lepše vidi, kako skuša Huawei dostaviti telefone za vsako cenovno postavko. Y7 Prime naredi marsikaj dosti bolj prav kot Y6.
To, da operaterji prodajajo telefone, ki nosijo njihovo ime, ni nič novega. Je pa res, da se to pri nas ne dogaja prav pogosto. A1 Smart N9 je dejansko Alcatelov telefon, ki je bil pred tem poimenovan Vodafone Smart A9 in bo morda privzel ime še kakšne blagovne znamke. Ta izredno poceni telefon bo ob vezavi naprodaj praktično brezplačno.
Mi Mix 2s ima keramično zadnjo stranico, kar je zaenkrat še vedno redkost. Prav ohišje oziroma izdelava sta največji adut tega telefona. Mix 2s je lep telefon, zaradi keramike deluje v roki zelo premijsko, čeprav spada v višji srednji razred. V Xiaomiju to vedo, tako da telefon na zadnji strani krasi napis »designed by Xiaomi«, na prednji strani pa logotipa ni.
LG se je s svojo serijo G (spomnimo se modularnega G5) po letih eksperimentiranja naposled umiril in začel dostavljati bolj konsistentne telefone. Jih pa zdaj neumno poimenuje, kajti TinkQ res nima pravega smisla. Da, ta telefon premore »umetno inteligenco«, ki pri slikanju zazna motive in posledično ojača določene barve, da je, recimo, zelena trava še bolj zelena. V praksi pa to pomeni manj realistične slike in tako kot pri Huaweiu je pamet najbolje izklopiti.
Tempo izdajanja novih telefonov bo letos počasnejši, je pred nedavnim sporočilo podjetje HTC, nekdaj vodilno na področju pametnih telefonov. Letos naj bi tako izdali le en res zmogljiv telefon in, kot kaže, bo to U12+, ki ga imamo prav zdaj v rokah. Če jih le ne bo premamilo in bosta luč sveta ugledala še kaka U12 ali U12 Light.
Nokia letos vedno znova navdušuje z dobro narejenimi telefoni. Ti so del programa Android One, ki zagotavlja posodobitve neposredno od Googla. Predvsem pa pomeni dobro uporabniško izkušnjo, ki smo je bili prej vajeni pri nexusih in pixlih.
Huawei ob vsaki prestavitvi novih modelov višjega razreda predstavi trojico – »navadnega«, Pro in Lite. To velja tako za jesenske telefone serije Mate, kot za pomladne iz serije P.
Huawei P20 Pro, ki smo ga preizkusili v prejšnjem Monitorju, je eden boljših telefonov letošnjega leta, ki prepriča predvsem s svojo avtonomijo. 4000 mAh velika baterija v tankem ohišju v navezi s programsko opremo, ki skrbi za smotrno porabo energije, sta razlog za nakup tega telefona. Huawei je sicer več oglaševal fotoaparat, ki je pri različici Pro zelo dober, a neke hude revolucije ni prinesel. »Le« postavil se je ob bok najboljšim telefonom.
Samsung je pred kratkim predstavil dvojico telefonov Galaxy, A6 in A6+, oba prihajata te dni v prodajo, mi pa smo preizkusili večjega izmed novincev. Telefona predstavljajo kot cenejšo alternativo zastavonošama S9 oziroma S9+, poudarjajo velik zaslon AMOLED, ki se razteza čez glavnino prednje stranice, in zmogljive fotoaparate.
Na papirju je Moto X4 konkretno dvignil pričakovanja. Resda je na voljo tudi različica Android One, ki jo žene goli Android, a se nad Motorolinimi preoblekami niso preveč pritoževali. Še vedno se jim pozna, da jih je imel (pred Lenovom) v lasti Google, tako da gre za lahke preobleke, ki dokaj redno dobivajo posodobitve.
Nova Nokia kot podjetje ni več tisto finsko podjetje, ki smo ga vsi spoznali pred revolucijo pametnih telefonov. To ni več podjetje, ki je v dobi mobilnih telefonov leta dostavljalo izjemne izdelke in bilo po pravici na prvem mestu med izdelovalci telefonov. Nova Nokia je skupek starih finskih inženirjev in Microsoftovih ljudi, ki so prišli tja, ko se je Steve Blamer odločil, da mora MS izdelovati svoje naprave. Vsi skupaj delajo za podjetje HMD global, ki ima tudi kitajske korenine, in skupaj skušajo ime Nokia vrniti na vrh.
Prejšnji mesec smo imeli preizkus poceni telefonov in Y6 Pro je malce zamudil, saj bi sicer lepo sodil v konkurenco. Tudi če bi bil med preizkušanimi telefoni, pa ne bi mešal vrstnega reda pri vrhu. Y6 Pro je poceni telefon, ki ima, tako kot vsi drugi poceni telefoni, to težavo, da je pri nas pač mogoče kupiti Xiaomi Mi A1. Slednji je prejšnji mesec dobil zlati Monitor za najboljši poceni telefon, ker je izjemna kombinacija nizke cene, strojne moči in programske opreme.
P Smart žene Android 8.0, kar je vedno dobrodošla postavka, ko govorimo o cenejših napravah. Ponavadi tudi telefoni, ki izidejo po predstavitvi najnovejše različice Androida, še vedno obtičijo s kakšno prejšnjo različico. Seveda je Android oblečen v Huaweijevo preobleko Emui, ki skuša oblikovno še vedno preveč spominjati na Applov iOS.
Telefoni za »robustno rabo« so zanimiva podzvrst pametnih naprav. Namenjeni so pač tistim, ki delajo v okoljih, kjer se lahko telefonu dosti prej kaj zgodi, oziroma tistim, ki veliko hodijo v hribe ali plezajo.
Sony je letos pri nekaterih telefonih zopet našel pot nazaj v pravo smer in XA2 Ultra je eden teh telefonov. Kot smo ugotovili pri preizkusu cenejših telefonov, so v Sonyju zares dobre poceni naprave nehali izdelovati.
Sony XZ 2 je osrednji Sonyjev telefon za leto 2018 in bo to do trenutka, ko bodo najbrž izdali še kakšno različico Premium. Letos so v Sonyju konkretno spremenili oblikovanje in kot ponavadi spet naredili lep telefon. Zadnja stranica je tokrat steklena in ukrivljena z bralnikom prstnih odtisov na sredini zadnje ploskve. Bolje bi bilo, ko bi bil bralnik višje, a poteza, da ni več na strani in vgrajen v gumb za vklop in izkop, ni slaba. Trend steklenih zadnjih stranic očitno ne bo jenjal, tako da lahko ob vsakem takem telefonu napišemo še to, da je magnet za prstne odtise. Podpira tudi brezstično polnjenje, ki je še ena prednost steklenega hrbta.
Za trenutek je kazalo, da si bo HTC po sodelovanju z Googlom vendarle počasi priboril nazaj staro slavo. Navsezadnje so izdelali Googlov telefon Pixel 2 XL, ki je po vseh merilih eden najboljših pametnih telefonov ta hip.
Huaweijeva serija P je imela lani zaporedno številko 10, letos pa so se odločili, da nova modela ne bosta nosila številke 11, in so preskočili na 20. Na voljo so modeli P20 Lite, P20 in P20 Pro, mi smo zaenkrat preizkusili slednjega.
Je že tako, da je v 12 mesecih težko narediti kaj zares novega. V Applu so take »vmesne« telefone nekoč poimenovali s pripono SE, Samsung očitno noče biti tako očiten. Kljub temu je dejstvo, da sta najnovejša telefona Galaxy S9 in S9+ le manjša nadgradnja lanskih S8 in S8+.
Wiko je francosko podjetje, ki je do zdaj izdalo konkreten nabor pametnih telefonov, nas pa je prvi doletel Wiko View. Gre za oblikovno všečen telefon, ki mu je mogoče odstraniti zadnjo stranico. Ta poteza je leta 2018 pri konkurenci že skorajda izumrla in uporabniki smo se že navadili, da baterije enostavno ni več mogoče vzeti iz telefona. Na zadnji strani plastičnega ohišja je še bralnik prstnih odtisov, ki ni najhitrejši, a smo videli tudi že počasnejše. Na vrhnji stranici je vhod za slušalke, na spodnji pa le vhod micro USB. Ta resnično izumira, saj so tudi najcenejši telefoni počasi prešli na USB C. Tako je prisotnost starejšega vmesnika vedno bolj nadležen podatek, ko razmišljamo o telefonu. Prehodna obdobja med enim in drugim vmesnikom so vedno naporna, tako da je nakup telefona, ki nas bo še nekaj let držal na kablu micro USB, medtem ko gredo vse druge naše naprave naprave na USB C, nespametna poteza.
Ko smo v Monitorju začeli preizkušati res poceni telefone, je Sony s svojimi Xperiami velikokrat presenetil. Izdelovali so dobro narejene naprave, ki so bile strojno ravno dovolj močne, da niso bile čisto zanič. Leta 2012 so bili pač vsi poceni telefoni zanič. Letos pa je težko najti telefon, ki bi bil povsem neuporaben, a se je Sony temu z Xperio L1 dokaj približal.
Samsung je svoj Galaxy A8 predstavil takoj po novem letu in s tem napovedal boj za kupce pametnih telefonov srednjega cenovnega razreda.
Arhiv
Po kategorijah