Slovenska Vista
V januarski številki smo si ogledali Visto v angleščini, tokrat je na vrsti že slovenska. V Microsoftu so nam namreč omogočili, da dober mesec pred uradnim marčnim izidom preizkusimo slovensko Visto.
V januarski številki smo si ogledali Visto v angleščini, tokrat je na vrsti že slovenska. V Microsoftu so nam namreč omogočili, da dober mesec pred uradnim marčnim izidom preizkusimo slovensko Visto.
Slovenska blogosfera se razvija. Med bolj ali manj anonimnimi blogerji je čedalje več v javnosti znanih ljudi, od novinarjev in režiserjev do glasbenikov in športnikov. In ker jo je v zadnjih časih pretreslo tudi nekaj aferic, je skrajni čas, da ji zopet namenim nekaj pozornosti.
Glasbene založbe in filmski studii sicer še zdaleč niso vrgli puške v koruzo in njihovi odvetniki še lep čas ne bodo ostali brez dela, a vse več je tudi znamenj, da so se digitalnim časom končno začeli prilagajati in da se lepši časi obetajo tudi vsem tistim, ki so za glasbo in filme sicer pripravljeni plačati, a ne toliko, kot stanejo zdaj.
Odkar je slovenski črkovalnik vgrajen v Microsoftov Word, smo se po eni strani kar malce razvadili, po drugi pa skoraj pozabili, da to ni edino orodje, ki nam lahko pomaga pri pravilnem pisanju. V kamniškem Amebisu namreč poleg precej bolj znanih e-slovarjev izdelujejo tudi pravopisni program BesAna.
Prejšnji mesec je na mnenjskih straneh kolega Vlado pisal o brezplačnih programih in ne morem si kaj, da ne bi o njih povedal še svojega mnenja. Še posebej, ker se nekoliko razlikuje od njegovega.
Poleti smo praznovali 25-letnico pecejev. Spomladi so dopolnili 30 let jabolčni računalniki. Pred 40 leti je začelo delovati prvo društvo ljubiteljev računalnikov. Dovolj povodov torej za to, da se podamo na še en zgodovinski sprehod in si ogledamo, kako je nastalo in se razvilo orodje, ki ga vsi uporabljamo - osebni računalnik.
Papir in tiskarniška črnila so v osnovi zelo analogne snovi, za katere bi se na prvi pogled zdelo, da v digitalni dobi izgubljajo pomen. A v resnici postajajo čedalje pomembnejši posel in marsikatero podjetje, ki se sicer ukvarja z izdelavo tiskalnikov, živi predvsem na račun kemije.
Ni dolgo, kar smo si v Monitorju natančno ogledali digitalne videorekorderje z vgrajenimi diski (junij 2006), a izdelovalci seveda ne počivajo na lovorikah in v trgovine vsak mesec prihajajo novi.
Počitnice, vsaj poletne, so se za letos bolj ali manj iztekle in marsikdo bo v skladu z duhom spletne dobe vtise in fotografije s svojih poletnih vandranj delil z drugimi. Nekateri to počno v svojih blogih, drugi uporabljajo spletišča za javno objavo fotografij, kot je Flickr, mi pa bomo v nadaljevanju spoznali spletišče, ki je kakor nalašč za objavo spletnih potopisov.
Redni bralci Monitorja verjetno veste, da redkokdaj zamudim priložnost za nostalgično obujanje spominov in tudi tokrat je ne bom. Izkoristil bom 25. rojstni dan prvega peceja in se mimogrede spomnil še nekaterih drugih z računalništvom povezanih obletnic, ki jih praznujemo letos.