Zavarujmo svoj Android!
Ko nam napravo z operacijskim sistemom Android ukradejo ali jo izgubimo ali nam preprosto odpove, smo pred veliko težavo. Nov telefon ali tablico je dokaj preprosto dobiti, a podatki s predhodnika so praviloma izgubljeni.
Ko nam napravo z operacijskim sistemom Android ukradejo ali jo izgubimo ali nam preprosto odpove, smo pred veliko težavo. Nov telefon ali tablico je dokaj preprosto dobiti, a podatki s predhodnika so praviloma izgubljeni.
Ker Linux izhaja tako rekoč iz akademske srenje, bi pričakovali, da bodo linuxne skupnosti skrbele tudi za tiste, ki se še izobražujejo, in to ne glede na starost.
Napisali smo že, da je Windows 10 bržkone najboljši okenski operacijski sistem doslej. Kljub temu ga lahko sami še izboljšamo, če si le vzamemo nekaj deset minut časa in odpravimo pomanjkljivosti, ki so jih inženirji namenoma ter nenamenoma pustili ali celo skrili v sistemu.
Apple je splavil novo posodobitev mobilnega operacijskega sistema iOS. Povečini gre za lepotne popravke, ki jih povprečen uporabnik ne bo niti opazil. Kljub temu gre za polnokrvno nadgradnjo, ki je vsaj uporabniki novejših jabolčnih naprav ne smemo spregledati.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Avtomatizacija doma postaja preprosta: nič razkopavanja zidu, nič kablov in upravljanje z mobilnim telefonom. Kako se je lotimo, koliko stane in ali lahko sami izdelamo krmilnik?
Čeprav si želi biti Linux predvsem samostojen in zaokrožen operacijski sistem, ki se mu ni treba ozirati po drugih, pa si marsikateri uporabnik kdaj zaželi zagnati tudi kaj tistega, kar pozna iz najbolj razširjenega operacijskega sistema za osebne računalnike na svetu.
Operacijski sistem Windows 10 je kar se da vsestranski. Primeren je tako za delo kot zabavo. Tokrat nas je zanimalo predvsem prvo, zato smo si ogledali, s katerimi funkcijami in programi lahko kar najbolj povečamo svojo storilnost.
Uporabniki računalnikov se pri vsakdanjem delu spoprijemamo s hudo težavo, kroničnim pomanjkanjem časa, zato nenehno spreminjamo postopke in menjamo orodja, da bi le pridobili nekaj dragocenih trenutkov. OS X našo stisko razume in nam pomaga po najboljših močeh.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Bi radi sestavili enostavno aplikacijo za svoj mobilni telefon? Preverili smo, katera programska orodja potrebujemo, kako jih namestimo in naredimo prve korake ter ali lahko z dobro zamislijo tudi kaj zaslužimo.
Kamera na pametnih telefonih se nenehno razvija. Z vsakim predstavljenim modelom je boljša in je že zdavnaj presegla zmogljivosti običajnih fotoaparatov, ki smo jih nedavno uporabljali. S strojno opremo se boljša tudi programska podpora. Poleg profesionalnih aplikacij za fotografiranje je na tržnici Google Play precej izdelkov, katerih osnovni namen je zabava.
Pred časom smo si ogledali izdelke za uživanje pretočnega videa. Pregled je bil zgolj površinski, saj je pripomočkov za ogledovanje teh vsebin skorajda nešteto. Številka se iz dneva v dan povečuje tudi na drugi strani, pri prenašanju lastne žive slike. Zadnji v vrsti za svoj kos pogače je Samsung, ki je zmožnost objavljanja živih posnetkov na spletišču YouTube vgradil v paradnega konja – telefon Galaxy Note 5. Po robu se mu postavi naslednjih nekaj mišičnjakov.
Ne glede na to, da je Linux uporaben za 99 % normalne rabe, se vedno nekje najde tisti odstotek, ki lahko zagreni življenje tudi osnovnemu uporabniku. Denimo, ko želi uporabiti aplikacijo eDavki ali izpolniti obrazec v formatu PDF.
Jeseni nas čaka nova posodobitev operacijskega sistema OS X. Beta različico El Capitana smo že preizkusili in se nad njo precej navdušili, zato nas je zanimalo, ali si lahko priboljške v obliki izboljšane telovadbe z okni, obogatenega iskalnika, vsemogočnega beleženja in dovršenega brskanja po spletu pričaramo tudi v trenutni različici sistema – Yosemite.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Internet postaja z brezžičnimi omrežji 2G, 3G in 4G ter WiFi vse dostopnejši tudi na potovanju. Na katere načine dostopamo do njega? Kako se prijavimo? Kaj, ko prijava ne uspe? Koliko stane?
O pomenu varnostnih kopij skoraj ni vredno izgubljati besed. Človeške napake, okvare diskov ali diskovnih polj, napake v datotečnih sistemih ali kar sesutja strežnikov so prava mora za vsakogar, ki je imel kdaj opraviti s pomembnimi podatki.
Prenos in namestitev programske opreme, predvsem brezplačne, danes nista povsem brez tveganj, saj vedno več programov v računalnik podtika različne dodatke in razširitve, tudi takšne sumljivega slovesa. Z razvojem računalništva v oblaku smo pridobili tudi možnost, da najrazličnejšo programsko opremo uporabljamo kar ob pomoči brskalnika. Zamisel, da bi praktično vse počeli iz brskalnika, smo tokrat preverili v praksi.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
So prenosnik, namizni in »mini osebni računalnik« dovolj zmogljivi za gledanje televizije in poslušanje radia? Zanimalo nas je, kako jih lahko spremenimo v radijske in TV-sprejemnike ter snemalnike in predvajalnike glasbe in videa.
Video je eden od segmentov, kjer se Linux dolgo ni mogel kosati z drugimi operacijskimi sistemi, vsaj ne v smislu uporabnih rešitev za montažo. V zadnjem času pa se je vendarle nekaj premaknilo in tudi v Linuxu so se začeli pojavljati programi, ki so uporabni za to opravilo.
Digitalna življenja zahtevajo večjo skrb za varnost. Posameznik je v nevarnosti praktično na vsakem koraku. Želimo si zasebnosti pri uporabi spletnih storitev, želimo pa tudi zaščititi podatke, shranjene v lokalnih računalnikih in napravah. Jabolčna operacijska sistema sta privzeto zaščitena, tako OS X, kot iOS pa ponujata dodatno paleto zmožnosti, ki obrambo še ojačajo.
Uporabniki pogosto ne potrebujemo vseh ali vsaj večine zmogljivosti, ki nam jih ponuja posamezen program. Neredko lahko naše potrebe zadovolji že brezplačna različica programa, a kaj, ko lahko ta s seboj prinese vrsto različnih presenečenj, ki nam niti malo niso všeč. Preverili smo, kako se izogniti neželenim dodatkom, plačljivim dodatkom ali storitvam ter kako ugotoviti, ali je program sploh varen za uporabo.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Predvajalnik MP3 in drugih glasbenih datotek lahko z nekaj truda za nekaj evrov izdelamo tudi doma. Kako se lotiti projekta? Kakšne predvajalnike lahko izdelamo?
To, da so si medijske vsebine in računalniki tako rekoče usojeni, je jasno že dolgo. A za pravo ustvarjanje tako imenovanih HTPCjev (Home Theater PC) je treba imeti ustrezne programske rešitve, ki skušajo ustvariti red iz nereda in znajo poenostaviti rabo računalnikov v zabavne namene, da je po preprostosti bolj podobna upravljanju televizorja ali, denimo, igralne konzole. Že dolgo na tem področju kraljujeta XBMC in Plex.
Zadnja modna uspešnica v svetu računalništva je pretakanje. Pojem je širok, saj danes v živo pretakamo vse, od glasbe, filmov in nadaljevank do samega sebe ob igranju iger, odpiranju svežih tehnoloških pridobitev, spakovanju in izvajanju najrazličnejših drugih vragolij. Na dejavnost so vezane številne spletne storitve, programi in mobilne aplikacije, ki nam veselje omogočajo.
Linux v primerjavi s korporativnimi rešitvami nikoli ni bil omejen zgolj na eno grafično okolje namizja, temveč so različne skupnosti razvijale rešitve, prilagojene različnim vrstam rabe in tudi različno zmogljivim računalnikom. A v demokratičnosti ponudbe se lahko uporabnik hitro izgubi, zato je dobro vedeti, kakšna je razlika med najpogostejšimi grafičnimi namizji tega operacijskega sistema.
Microsoft je končno izkašljal novo različico pisarniškega paketa Office, namenjeno uporabnikom z računalniki, ki imajo operacijski sistem OS X. Težko pričakovana posodobitev pet let starih pisarniških programov navduši, zato staro kljuse z letnico 2011 nemudoma razjahamo in z novim žrebcem odgalopiramo prihodnosti naproti.
Arhiv
Po avtorjih